Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:53:39 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χειρογραφες επιστολες Θ.Κολοκοτρωνη  (Αναγνώστηκε 4780 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
admiral
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:51:20 μμ »

Καλησπερα σας. Εχω στην κατοχη μου δυο χειρογραφες επιστολες του Θ.Κολοκοτρωνη και θα ηθελα να μαθω την αξια τους αν μπορει να μπει τιμη σε ενα τετοιο εγγραφο.Η μια επιστολη εχει και σφραγιδα απο την Πελλοπονησιακη Γερουσια. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 12:24:35 πμ »

Το καλυτερο ειναι να εχουμε φωτο αγαπητε φιλε!!
Αυτες τις μερες κανω και εγω μια ερευνα για υπογραφες σε γραμματα του Ελευθεριου Βενιζελου!!
Ακομη και σε αυτα τα ενυπογραφα χαρτια υπαρχει τιμη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:17:19 πμ »

για τον θεοθωρο κολοκωτρονη,μου φαινεται λιγο τραβηγμενο!!!γιατι πηγες αναφερουν, οτι την αλληλογραφια του απο κερκυρα,κλπ,την εγραφε εμπιστος του (καλαμαρας),ετσι λεγαν τοτε τους λιγο μορφωμενους,αν και ο ιδιος ηξερε να γραφει και να διαβαζει.παντως,αν ειναι γνησια,ειναι ακρως ενδιαφεροντα,για την κληρονομια του τοπου μας ,οσο για τιμες? ειναι λιγο προωρο σε τετοια, σπανια ειδη,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
stalker
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:29:18 μμ »

Μπορείτε να ψάξετε στον οίκο δημοπρασιών του Πέτρου Βέργου όπου κατά καιρούς δημοπρατούνται έγγραφα και χειρόγραφα ελληνικού ενδιαφέροντος.
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 10:43:56 πμ »

O Γέρος μετά βίας έβαζε υπογραφή και απλά διάβαζε την απλή ελληνική του καιρού του ( μια γλώσσα που μοιάζει μ' αυτήν του Μακρυγιάννη). Το λέει κι ο ίδιος , διαβάστε το στα "Άπαντα του Κολοκοτρώνη".
Άν έχεις στην κατοχή σου κανένα σημείωμα προς πχ. Καλαβρυτινούς στείλτε 10 οκάδες στάρι, κράτησε το για τα παιδιά και τα εγγόνια σου. Αν απ' την άλλη κατέχεις το γράμμα προς τον Τσάρο στο οποίο κατηγορεί την αντιβασιλεία... τότε αλλάζει το πράμα. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
admiral
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 11:26:28 μμ »

Οι επιστολες απευθυνονται στον Πλαπουντα και ειναι διαταγες. Πολυ σωστα θετεις οτι ο γερος δεν ηξερε γραμματα, αλλα στο τελος της επιστολης υπογραφει και βαζει και την σφραγιδα του. Προσπαθω να τις σκαναρω και και θα τις περασω να τις δειτε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences