Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:24:08 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρακτική ή Πολιτική ΕΛΤΑ  (Αναγνώστηκε 20234 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 16, 2014, 01:49:04 μμ »

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Είμαι παλαιός φιλοτελιστής (από το 1972) και συλλέγω συστηματικά από τότε γωνιακές τετράδες και ΦΠΗΚ. Σήμερα τακτοποιούσα κάποια τελευταία γραμματόσημα και μου δημιουργήθηκαν κάποιες σκέψεις, που θέλω να τις μοιραστώ μαζί σας. Κάποιες από αυτές ίσως έχουν ξανασυζητηθεί.

1) Μεγάλος αριθμός σειρών, κλάσεων αλλά και αξιών κατ' έτος, ενδεικτικά το 2013 χωρίς το Άγιο Όρος εκδόθηκαν 36 κλάσεις με αξίες 0,01-0,03-0,05(4)-0,10(3)-0,20(2)-0,30(2)-0,47(2)-0,55-0,62(2)-0,72(3)-0,78-0,80-1,00(2)-2,40-2,50-2,62-2,80-3,00(2)-3,28-3,50 & Α' βάρος εσωτερικού!-Α' βάρος εξωτερικού!(2). Για φέτος, άστα καλύτερα, το νούμερο έχει ξεφύγει... Έχει καταλάβει κανένας το νόημα Απορία;

2) Διαρκής αλλαγή στα φιλοτελικά προϊόντα, φύλλα, φυλλαράκια, τευχίδια, αυτοκόλλητα, με οδόντωση, χωρίς οδόντωση, με οδόντωση στις 2 πλευρές, βιβλιαράκια, φεγιέ, ΦΠΗΚ, ειδικοί φάκελλοι, κάρτες maximum. Μπορεί να ξεχνάω και κάτι... Και όλα αυτά ατάκτως εκδιδόμενα χωρίς καμία λογική Απορία.

3) Απουσία θεματικών σειρών που να κρατάνε πάνω από ένα έτος, εκτός αν θεωρούμε ότι αυτό καλύπτεται με το Άγιο Όρος Σφραγισμένα χείλη.

Αυτά από εμένα και περιμένω τις απόψεις σας. Εννοείται ότι μπορείτε να προσθέσετε και άλλες παρατηρήσεις. Επίσης, θέλω τη γνώμη σας αν κρίνετε σκόπιμο να κάνουμε κάποια κίνηση προς τα ΕΛΤΑ απ' ευθείας ως Στέκι ή μέσω κάποιου Φιλοτελικού Συλλόγου που λειτουργεί στην περιοχή του καθενός όπως είχαμε ενημερωθεί σχετικά και από τα ΕΛΤΑ.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, Νίκος
Καταγράφηκε
kimon
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 432



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 27, 2014, 11:10:11 πμ »

Μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ξέχασαν ότι απευθύνονται ουσιαστικά μόνο σε Έλληνες συλλέκτες.
Καταγράφηκε

το συλλέγειν εστί φιλοσοφείν
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 03:45:42 μμ »

Ειμαι της αποψης πως τα Ελτα εκδιδουν σαβουρα αρκετες δεκαετιες τωρα και πως το μοντερνο ελληνικο γραμματοσημο (χοντρικως μετα το 1940-50) ειναι αναξιο προσοχης και συλλογης απο εναν φιλοτελιστη απαιτησεων αφου ειναι φτηνο, κοινο, παρουσιαζει ελαχιστο γνησιο φιλοτελικο ενδιαφερον και -κατα την γνωμη και συμφωνα με τα μετρα της δικης μου αισθητικης- ειναι μαλλον ... ασχημο.
Αν κοιταξει αλλωστε καποιος εκει εξω θα διαπιστωσει μαλλον ευκολα πως οι γνωστες συλλογες αξιωσεων ελληνικων γραμματοσημων σαφως και δεν χαρακτηριζονται απο την στοχευση τους σε υλικο μετα το 1940. Αυτο νομιζω πως τα λεει ολα.

Το ενδιαφερον του ελληνικου γραμματοσημου περιοριζεται για εμενα πλεον χρονια τωρα αποκλειστικα και μονο στις κλασικες εκδοσεις. Το "προβλημα" με τα κλασικα (καποιοι το θεωρουν προβλημα, εγω και καποιοι αλλοι πιστευουμε ακριβως το αντιθετο) ειναι πως απαιτουν καποιο χρημα και πολυ μελετη. Δυστυχως, οι περισσοτεροι -και μαλλον καινουργιοι στον χωρο- δεν σκεφτονται καν να ακουμπησουν τα κλασικα, απο αδικαιολογητο φοβο κυριως και μονο. Οσοι λιγοι ομως τολμησουν και κανουν το πρωτο βημα, σωστα, και με μεθοδικοτητα προχωρησουν με αργα βηματα, σωστη καθοδηγηση απο γνωστες του θεματος και με πολυ μελετη, σιγουρα μονο κερδισμενοι βγαινουν τελικα απο την επαφη τους με τα κλασικα. Απαραιτητη προυποθεση ειναι η μελετη διοτι το να πεσεις στα κλασικα χωρις σοβαρη μελετη ισοδυναμει με το να πεσεις στον γκρεμο.

Oντως, το θεμα αυτο εχει κατ' επαναληψη συζητηθει και εδω στο στεκι. Ειναι ευκολο στην λυση του, η λυση ειναι σαφης:
Αν συνεχιζει να σε ευχαριστει το προιον που εκδιδουν τα Ελτα τοτε συνεχιζεις τις αγορες, αν οχι, τις σταματας. Αν τα μοντερνα γραμματοσημα σε καλυπτουν αισθητικα και συμβαλουν στην ευχαριστηση σου, αν η συλλογη τους νιωθεις πως καλυπτει τις δικες σου φιλοτελικες ανησυχιες, συνεχισε τα. Αν οχι, σταματησε τα.
Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 03:54:38 μμ »

Το θεμα αυτο με τα Ελτα εγω το εχω λυσει πανω απο 20 χρονια τωρα αφου απο το '90-κατι σταματησα μια για παντα να ασχολουμαι με τις εκδοσεις τους, σταματωντας παραλληλα και την συνδρομη μου.
Θα εξηγησω το γιατι:
Μου ηταν αδυνατο να συνεχιζω να συλλεγω κοινα, αδιαφορα και -κατα την γνωμη μου- ασχημα γραμματοσημα τα οποια απλως θα τοποθετουσα σε ενα αλμπουμ και που η ολη ιστορια θα τελειωνε εκει. Αυτη η ευκολια αποκτησης τους και η παντελης απουσια πραγματικου φιλοτελικου ενδιαφεροντος, η ρηχοτητα πολλες φορες των θεματων και η σοβαροφανεια τους, τα πολλα χρωματα, τα κιτς γιαλιστερα χαρτια τους, τα μεγαλα μεγεθη, η "μοντερνα" αυτη αισθητικη τους, η πληθωρα αυτη των τυποποιημενων κατασκευασματων εκ μερους των Ελτα, ολα αυτα δεν με εξεφραζαν, εφεραν μεσα μου την απαξιωση, μια για παντα. Ενιωθα πως η συλλογη γραμματοσημων μου μεχρι εκεινη την στιγμη τελικα δεν διεφερε και πολυ απο την συλλογη με αρωματικες κολλες αλληλογραφιας που τα κοριτσακια της γειτονιας εκαναν η απο μια συλλογη με ... καπακια απο ... γκαζοζες. Το επομενο βημα θα ηταν τα Ελτα να εκδοσουν γραμματοσημα με ... γευση πεπονι και αρωμα λεβαντα, για να συνεχισουν στο κλιμα των καιρων..
Το πραγμα με τα Ελτα ειχε ηδη ξεκαθαρα απο τοτε καταντησει αηδια, το φαινομενο δεν ειναι τωρινο.

Εισαι φιλοτελιστης απο το 1972 οπως εγραψες, δλδ μια ολοκληρη δεκαετια παλαιοτερος απο εμενα. Μου κανει μεγαλη εκπληξη πως μολις τωρα στραβωσες με τα Ελτα. Τοσα χρονια δλδ να υποθεσω πως ησουν ευχαριστημενος;

Αποδειχτηκε σε βαθος χρονου πως το να σταματησω να ασχολουμαι με τα Ελτα και με τα μοντερνα γραμματοσημα γενικοτερα ηταν η σοφοτερη μου κινηση.

Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 03:55:55 μμ »

Φυσικα και δεν σταματησα να ασχολουμαι με τον φιλοτελισμο, αντιθετα, ηταν η αφορμη να καταπιαστω σοβαρα με τα αληθινα γραμματοσημα, δλδ τα κλασικα γραμματοσημα Ελλαδας τα οποια ειναι υψηλης καλλιτεχνικης αξιας, ειναι σπανια, παρουσιαζουν τεραστιο φιλοτελικο ενδιαφερον, αληθινο φιλοτελικο πλουτο, εχουν τεραστιο κυρος και αποτελουν την αφροκρεμα του ελληνικου και του διεθνους φιλοτελισμου.
Aδιαφορω πια πληρως για οτιδηποτε εχουν κυκλοφορησει τα Ελτα τις τελευταιες δεκαετιες. Εμαθα παρα πολλα και σημαντικα πραγματα ολα αυτα τα χρονια και εξελιχθηκα ως συλλεκτης. Σταματησα απλως να γεμιζω αλμπουμς με αδιαφορα, κοινα, φτηνα και ασχημα γραμματοσημα και ασχοληθηκα με τα σοβαρα και σημαντικα κομματια του ελληνικου φιλοτελισμου, με γραμματοσημα τα οποια για να συλλεχθουν σωστα απαιτουν σοβαροτατη δουλεια, στοχοθετηση και γνωση.

Τα εντελως τυποποιημενα μοντερνα γραμματοσημα δεν καλυπτουν την εντονη αναγκη μου για συνεχες, αδιακοπο φιλοτελικο ψαξιμο, μελετη, αναλυση και λεπτομερη ταξινομηση. Τα τυποποιημενα μοντερνα γραμματοσημα ειναι πολυ απλα, πολυ..."λιγα", πολυ ευκολα ... Δεν χρειαζονται σοβαρη μελετη... Δεν χρειαζονται γνωση. Τα αγοραζεις, τα βαζεις στο αλμπουμ .... μεχρι εκει. Ειναι καλα για την πρωτη επαφη καποιου με τον φιλοτελισμο αλλα μεχρι εκει... Δεν προσφερουν κατι παραπανω, σε εμενα τουλαχιστον δεν μπορουν να προσφερουν κατι παραπανω.
Μετα απο χρονια επαφης με τα κλασικα, μαγεμενος αλλα και πληρως εξαρτημενος πλεον (δεν ντρεπομαι να το παραδεχτω) απο τον φιλοτελικο πλουτο που τα κλασικα προσφερουν, οτιδηποτε αλλο σημερα φανταζει απλως σαν ενα φτηνο υποκαταστατο που πολυ απλα δεν με καλυπτει, δεν εχει το βαθος και το βαρος για να μπορει να με καλυψει.

Θεωρω πως η απολυτη τυποποιηση που η τεχνολογια επεφερε στα ελληνικα γραμματοσημα και η (αποτυχημενη) τεχνιτη προσπαθεια δημιουργειας "ποικιλιων" και "σπανιοτητων" εκ μερους των Ελτα ηταν αυτα που εφεραν τον θανατο στον μοντερνο ελληνικο φιλοτελισμο.

Τα κλασικα ομως γραμματοσημα καθε αλλο απο "τυποποιημενα" μπορεις να τα πεις. Τα πρωτογονα μεσα παραγωγης γραμματοσημων της εποχης εκεινης και οι περιεργες συνθηκες που επικρατουσαν δεν επετρεψαν απολυτη ομοιομορφια. Η καποια ανομοιομορφια αυτη λοιπον (αλλοτε μικρη, αλλοτε μεγαλη και σε διαφορους τομεις) που παρουσιαζουν τα κλασικα γεννησε εναν πλουσιοτατο φιλοτελικο θησαυρο. Ειναι χωρις αμφιβολια πως οποιοσδηποτε φιλοτελιστης κανει το βημα και τολμησει να βουτηξει μεσα στον θησαυρο αυτον θα εχει τοσο μεγαλο φιλοτελικο κερδος που οτιδηποτε αλλο απο εκει και περα θα του φαινεται τελειως αδιαφορο και εντελως αναξιο λογου και προσοχης.
Ειναι απολυτως βεβαιο και εξακριβωμενο επισης πως καποιος που δεν εχει κανει το βημα δεν μπορει να καταλαβει αυτα που τωρα γραφω. Για να μπορεσει ενδεχομενως να καταλαβει, θα πρεπει να δοκιμασει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2014, 04:06:35 μμ από Helios » Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 04:12:03 μμ »

Ειμαι της αποψης πως τα Ελτα εκδιδουν σαβουρα αρκετες δεκαετιες τωρα και πως το μοντερνο ελληνικο γραμματοσημο (χοντρικως μετα το 1940-50) ειναι αναξιο προσοχης και συλλογης απο εναν φιλοτελιστη απαιτησεων αφου ειναι φτηνο, κοινο, παρουσιαζει ελαχιστο γνησιο φιλοτελικο ενδιαφερον και -κατα την γνωμη και συμφωνα με τα μετρα της δικης μου αισθητικης- ειναι μαλλον ... ασχημο.
Αν κοιταξει αλλωστε καποιος εκει εξω θα διαπιστωσει μαλλον ευκολα πως οι γνωστες συλλογες αξιωσεων ελληνικων γραμματοσημων σαφως και δεν χαρακτηριζονται απο την στοχευση τους σε υλικο μετα το 1940. Αυτο νομιζω πως τα λεει ολα.

Άσχετα πόσο συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς με όσα λες, εδώ συγκρίνεις μήλα με... πληκτρολόγια...

Κι εμένα μπορεί να μου αρέσει να πλένω τα ρούχα μου στη σκάφη, αλλά δεν έχει νόημα να κράζω τα ηλεκτρικά πλυντήρια (ξέρω, υπερβάλλω). :-)
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 04:36:35 μμ »

Καλησπέρα Helios, θέλω κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω που ασχολήθηκες και έγραψες στο θέμα που ξεκίνησα ένα Αυγουστιάτικο μεσημέρι. Δε στράβωσα τώρα με τα ΕΛΤΑ, έχω στραβώσει πολλά χρόνια. Τώρα αποφάσισα να γράψω τις σκέψεις μου.
Αν και συμφωνώ με αρκετά από αυτά που λες, δε θέλω να δεχθώ μοιρολατρικά τη λανθασμένη πολιτική των ΕΛΤΑ, ούτε απορρίπτω εκ προοιμίου τα σύγχρονα ελληνικά γραμματόσημα.
Δε θέλω, δε μπορώ και δεν είναι σωστό να κάνω σύγκριση με αυτά που εσύ αποκαλείς κλασσικά, όμως είμαι σίγουρος ότι κάθε εποχή, ακόμη και αυτή που έβγαιναν τα κλασσικά γραμματόσημα, υπήρχαν αρκετοί που αντιμετώπιζαν τις τότε σύγχρονες εκδόσεις με υποτιμιτική διάθεση. Και αν δεν υπήρχαν κάποιοι που να διαφωνούσαν και τα μάζευαν, δε θα τα έβρισκες εσύ και όλοι μας σήμερα!
Και αυτό ισχύει με όλα τα συλλεκτικά είδη.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 04:43:19 μμ »

Νικολα, συμφωνω σε οσα μολις ειπες, εχω κανει ακριβως τις ιδιες σκεψεις πολλες φορες.
Κατεληξα ομως τελικα στο οτι το οποιο μελλον των ελληνικων γραμματοσημων και των μελλοντικων συλλεκτων θα πρεπει να απασχολησει τους ... μελλοντικους και οχι εμενα τωρα, εδω. Μου ηταν αδυνατο να συνεχιζω να ασχολουμαι με κατι που δεν με ενεπνεε.

Χαιρετισμους,

Νικος
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 04:50:48 μμ »

Εγώ πάντως έψαξα και το βρήκα. Μία έτσι, μία γουβέτσι!
...
Τα παντα εχουν να κανουν με την σπανιοτητα και αυτο διοτι η σπανιοτητα ειναι ο μονος αντικειμενικος, αληθινος παραγοντας, για αυτο και παντα θα καθοριζει τα παντα στα συλλεκτικα. Τα υπολοιπα ολα (ομορφια, ιστορικη αξια, συναισθηματικη αξια, κτλ) ειναι εντελως υποκειμενικα. Οτι ειναι ομορφο για εμενα, για εσενα μπορει να ειναι ασχημο. Οτι ειναι ενδιαφερον για εσενα, για εμενα μπορει να ειναι αδιαφορο. Οταν ομως κατι ειναι ΣΠΑΝΙΟ, ειναι σπανιο, τελος. Δεν χωραει κουβεντα σε αυτο. Το σπανιο εχει αξια γιατι πολλοι το θελουν αλλα λιγοι μπορουν να το εχουν. Τελος με αυτο...
Οσο για τον παραγοντα "υψηλη κατασταση", απο μονος του δεν λεει απολυτως τιποτα. Υψηλες καταστασεις σε κοινα συλλεκτικα δεν λενε κατι, περνουν εντελως αδιαφορες καθως θεωρουνται απολυτως δεδομενες.
...
Οι υπολοιποι ολοι παραγοντες (ομορφια, συναισθηματικη αξια, ιστορικη αξια, κτλ) ειναι υποκειμενικοι εντελως και φερνουν πολυ κουβεντα για το τιποτα... Ο καθε ενας μπορει να εχει γνωμη σε υποκειμενικα πραγματα η οποια αυτοματως θα ειναι και σεβαστη (λογω του υποκειμενικου της υποθεσης), εξαλλου ολες οι συλλεκτικες προσπαθειες ειναι -και θα πρεπει να ειναι- σεβαστες, το λεω συνεχεια, καθως αντιπροσωπευουν τον συλλεκτη και τις σκεψεις του, το οραμα του κτλ και πανω απο ολα, ας μην ξεχναμε πως συλλογη ο καθενας κανει για να περναει καλα!

-------------------------------------------------

Παράλληλα, σταχυολογώ επιχειρήματα...
...
Αυτη η ευκολια αποκτησης τους
..
τα πολλα χρωματα,
...
τα μεγαλα μεγεθη,
η "μοντερνα" αυτη αισθητικη τους,
η πληθωρα αυτη των τυποποιημενων κατασκευασματων (σ.σ. Εμπρός στον δρόμο που χάραξε ο Ωραιόπουλος)
...
...
να καταπιαστω σοβαρα με τα αληθινα γραμματοσημα, δλδ τα κλασικα γραμματοσημα Ελλαδας (σ.σ. τα άλλα είναι "τιριτόμπες", το είπαμε...")
...
Τα εντελως τυποποιημενα μοντερνα γραμματοσημα (σ.σ. είναι σαφής η αισθητική ποικιλία των κλασσικών γραμματοσήμων)
...
Τα πρωτογονα μεσα παραγωγης γραμματοσημων της εποχης εκεινης και οι περιεργες συνθηκες που επικρατουσαν δεν επετρεψαν απολυτη ομοιομορφια.
...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:05:13 μμ από sac » Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 04:53:59 μμ »

Εσυ εχεις καταταχτει στην κατηγορια "σκουπιδοκορακας" οποτε αντιλαμβανεσαι πως η αποψη σου κρινεται τουλαχιστον απο εμενα ως ασημαντη, οπως εξαλλου σου εχω εκφρασει και στο παρελθον. Εδω μιλαμε για κλασικα γραμματοσημα, εσυ δηλωνεις "φτωχομπινες συλλεκτης". Το θεμα -προφανως- δεν ειναι για τα δοντια σου... Σαρκασμός
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:04:07 μμ »

Ακριβώς! Ντρέπομαι που είμαι φτωχομπινές συλλέκτης.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:06:36 μμ »

Δεν προκειται να με κατηγορησει ποτε και κανεις πως επεβαλα σε καποιον το τι να συλλεξει και τι οχι. Αδιαφορω εξαλλου πληρως για την συλλογη οποιουδηποτε πλην της δικης μου και των ανταγωνιστων μου στα πεδια που ασχολουμαι.
Το μονο για το οποιο μιλαω και γραφω ειναι οι προσωπικες μου επιλογες τις οποιες δικαιολογω με επιχειρηματα.
Συχνα με προσεγγιζουν νεοι οι οποιοι ειναι περιεργοι και ρωτανε διαφορα.. Τους λεω την αληθεια, οπως εγω την νομιζω. Θεωρω πως τα γραμματοσημα μετα το 40 ειναι σαβουρα. Να μην τους το πω;
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:14:11 μμ »

Αδιαφορω εξαλλου πληρως για την συλλογη οποιουδηποτε πλην της δικης μου και των ανταγωνιστων μου στα πεδια που ασχολουμαι.

Άρχισες να βελτιώνεσαι.

Συχνα με προσεγγιζουν νεοι οι οποιοι ειναι περιεργοι και ρωτανε διαφορα.. Τους λεω την αληθεια, οπως εγω την νομιζω. Θεωρω πως τα γραμματοσημα μετα το 40 ειναι σαβουρα. Να μην τους το πω;

Προφανώς, δεν φταις εσύ, φταίνε αυτοί που σε ρωτάνε, χεχε!
(edit: η επιλογή "Δεν γνωρίζω/Δεν απαντώ" δεν είναι ενεργοποιημένη; )

Δεν προκειται να με κατηγορησει ποτε και κανεις πως επεβαλα σε καποιον το τι να συλλεξει και τι οχι.

:-) (μην το ξαναπείς)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:25:09 μμ από sac » Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:17:41 μμ »

Τα κλασικα ομως γραμματοσημα καθε αλλο απο "τυποποιημενα" μπορεις να τα πεις. Τα πρωτογονα μεσα παραγωγης γραμματοσημων της εποχης εκεινης και οι περιεργες συνθηκες που επικρατουσαν δεν επετρεψαν απολυτη ομοιομορφια. Η καποια ανομοιομορφια αυτη λοιπον (αλλοτε μικρη, αλλοτε μεγαλη και σε διαφορους τομεις) που παρουσιαζουν τα κλασικα γεννησε εναν πλουσιοτατο φιλοτελικο θησαυρο.
Αυτό το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον για ένα ερευνητή ή μελετητή, όχι όμως και για ένα συλλέκτη ο οποίος, γνώμη μου, πρέπει να γνωρίζει το σύνολο και να έχει στόχο την ολοκλήρωση. Κάτι ανάλογο που συμβαίνει και με τον Καποδίστρια στα νομίσματα.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:23:21 μμ »

Ακριβως. Το κλασικο σε κανει μελετητη για μπορεσεις να το συλλεξεις σωστα. Εδω ειναι ολο το μυστικο. Σε αυτο που μολις ειπες. Ειναι αδυνατο να συλλεξεις το κλασικο με επιτυχια χωρις να το μελετησεις. Σκεψου το λιγο και θα δεις. Το "συλλεκτης" εξαλλου σταματαει απο ενα σημειο και μετα να εχει σημασια... Υπαρχουν σημαντικοτερα και ουσιαστικοτερα πραγματα απο την απλη κατοχη ενος αντικειμενου, οσο σπανιο και ακριβο και να ειναι αυτο. Η ολη γνωση που κρυβεται γυρω απο το αντικειμενο και τα συμπερασματα στα οποια μπορεις να καταληξεις απο την μελετη του ειναι κατα πολυ σημαντικοτερα και μπορουν να σου δωσουν πολλα παραπανω απο αυτα που μπορει να σου δωσει απλα η κατοχη του.

Ασε τους "σκουπιδοκορακες" να λενε τα δικα τους... Αν το σηκωνε η τσεπη τους αλλα θα λεγανε...
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences