Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 05:55:06 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 οβολοι 1819  (Αναγνώστηκε 25244 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 17, 2014, 05:06:08 μμ »

Για τα πανηγύρια είμαστε Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 17, 2014, 05:10:05 μμ »

Για τα πανηγύρια είμαστε Στριφογύρισμα ματιών
και όχι μόνο   Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 17, 2014, 05:10:46 μμ »

Για την εκτίμηση... δεν έχω καλές σχέσεις με τα Ιονικά, οπότε δεκτή η άποψη του VF.
Προσωπικά πιστεύω ότι τα 30-35 ευρώ, γι αυτό το νόμισμα, είναι λίγα. Εκτός αν το έχετε όλοι σ' αυτήν ή καλύτερη κατάσταση, οπότε δεν υπάρχει ζήτηση... ή αν το θέλετε όλοι ακυκλοφόρητο (και τσάμπα φυσικά), οπότε και πάλι δεν υπάρχει ζήτηση, αλλά δεν παίζει το 2ο σενάριο, επειδή δεν υπάρχουν τόσα ακυκλοφόρητα.

Έχω προσέξει μία στρέβλωση όταν αναφέρονται ποσά, στις εκτιμήσεις στο Στέκι. Γενικώς στις εκτιμήσεις που κάνω, δεν αναφέρω σχεδόν ποτέ τιμή, και το κάνω συνειδητά. Διότι άλλο το πόσο που θα ήθελα εγώ να δώσω για να το πάρω, κι άλλο το πραγματικό ποσό που πωλείται. Στις περισσότερες περιπτώσεις, τα ποσά που 'ακούγονται' στις εκτιμήσεις στο Στέκι, είναι της 1ης κατηγορίας... Είναι το ποσό που θα θέλαμε να δώσουμε για κάποιο νόμισμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 17, 2014, 05:11:49 μμ »

Εγώ ξέρω να πω ,πως ο φίλος takis123 βγάζει πανέμορφες αληθοφανείς φώτο ...........
Την καλησπέρα μου. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 17, 2014, 05:43:03 μμ »

Κωστα, λογικο ειναι αυτο που γινεται, γιατι το 99% των εκτιμησεων που ζητουν, κυριως νεα μελη, γινεται με σκοπο την πωληση, οποτε ο αλλος αυτοματα μπαινει στο σκεπτικο του αγοραστη οταν αναφερει μια τιμη.
Αυτο στα bullion δεν ειναι τοσο προβλημα γιατι οι τιμες ειναι πανω-κατω γνωστες και χωρις μεγαλες διαφορες, στα συλλεκτικα ομως παιζουν πολυ αναλογα με το σκεπτικο αυτου που απανταει.
 Η αναφορα τιμων ειναι καμια φορα αφορμη για παρεξηγησεις, αλλα ας μην ξεχνουμε οτι στην πλειονοτητα των περιπτωσεων οι φιλοι που τα ανεβαζουν ζητουν εκτιμηση τιμης.
Και προφανως τιμης που μπορουν να τα πουλησουν αμεσα σε καποιον συλλεκτη και οχι τιμης καταλογου, η τιμης που εχει ο εμπορος που του καθεται το νομισμα και μαζευει σκονη για καιρο.
Βεβαια εχεις δικιο, δεν λειπουν καποιες υπερβολες προς τα κατω, αλλα απο την αλλη, ειναι προτιμοτερο απο τις 'θεωρητικες" τιμες που δεν φευγουν σχεδον ποτε αμεσα τα νομισματα..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 17, 2014, 06:37:45 μμ »

Εγώ ξέρω να πω ,πως ο φίλος takis123 βγάζει πανέμορφες αληθοφανείς φώτο ...........
Την καλησπέρα μου. Χαμόγελο
παναγιώτη ευχαριστώ το παλεύω πολύ κάποιες φορές με επιτυχία και κάποιες με δυσκολία ,δεν κρύβω πως κάθε νόμισμα δικό μου η φίλου το φωτογραφίζω μπρός πίσω πάνω απο 20  φορές συνήθως και με διάφορους τρόπους,για τα πολύ μικρά χρησιμοποιώ μπροστά απο τον φακό και λούπα 2 η 4 επι για καλύτερα αποτελέσματα
Καταγράφηκε
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 17, 2014, 06:58:44 μμ »

Κωστα, λογικο ειναι αυτο που γινεται, γιατι το 99% των εκτιμησεων που ζητουν, κυριως νεα μελη, γινεται με σκοπο την πωληση, οποτε ο αλλος αυτοματα μπαινει στο σκεπτικο του αγοραστη οταν αναφερει μια τιμη.
Αυτο στα bullion δεν ειναι τοσο προβλημα γιατι οι τιμες ειναι πανω-κατω γνωστες και χωρις μεγαλες διαφορες, στα συλλεκτικα ομως παιζουν πολυ αναλογα με το σκεπτικο αυτου που απανταει.
 Η αναφορα τιμων ειναι καμια φορα αφορμη για παρεξηγησεις, αλλα ας μην ξεχνουμε οτι στην πλειονοτητα των περιπτωσεων οι φιλοι που τα ανεβαζουν ζητουν εκτιμηση τιμης.
Και προφανως τιμης που μπορουν να τα πουλησουν αμεσα σε καποιον συλλεκτη και οχι τιμης καταλογου, η τιμης που εχει ο εμπορος που του καθεται το νομισμα και μαζευει σκονη για καιρο.
Βεβαια εχεις δικιο, δεν λειπουν καποιες υπερβολες προς τα κατω, αλλα απο την αλλη, ειναι προτιμοτερο απο τις 'θεωρητικες" τιμες που δεν φευγουν σχεδον ποτε αμεσα τα νομισματα..

φίλε μου συμφωνώ μαζί σου και με τον Κώστα επίσης χωρίς να αναφέρομαι για το συγκεκριμένο,ουτως η αλλως εφυγε καλά για την εποχή θα ελεγα,και ναι οι περισσότεροι ρωτούν για να πουλήσουν εδω αν οι εκτιμήσεις κατάστασης σε συνάρτηση με την τιμή που θα δωθεί απο οποιονδήποτε είναι κοντά στο επιθυμητό για αυτούς ποσό,δεν κρύβω πως εχω την εμπειρία και τρόπο να γνωρίζω εγω προσωπικά σχετικά στο πόσο περίπου μπορεί να φύγει απο μένα κάτι λόγω επαφών στο χώρο,οι τιμές καταλόγων εχουν πεθάνει πρίν το 2009 και ηταν και υπερεκτιμημένες,πολλές φορές αθελά μας οταν δίνουμε τιμές επηρεάζουμε αμμεσα μια πώληση,θα πω ενα παράδειγμα ,ο Κώστας τον οποίο εκτιμώ ιδιαίτερα και το ξέρει εχει εναν κατάλογο τον οποίο συνολικά δέχομαι σωστό λόγο κρίσης και για τις δυνατότητες της Ελληνικής αγοράς,μου ετυχαν τελευταία μασουράτοι παυλοι οπως ταληρα ρουφηγμενο μάγουλο,οταν στα παζάρια τιμής προσπάθησα να πουλήσω 10-12 ευρώ το κομμάτι υπήρξαν ατομα που μου εστειλαν μήνυμα οτι είναι ακριβό γιατι η τιμή καταλόγου ηταν κοντά στα 5 ευρώ,στο κουτάκι ομως σε 65 αρι τα εδιναν ανετα 35 η παραπάνω ευρώ σε δημοπρασίες,φυσικά δεν κρίνω τις τιμές καταλόγου του Κωστα αλλά πολλές φορέςοταν εκτιμάμε κάτι για προσωπική αγορα γράφουμε το κατώτερο ποσό και οταν ερθει η ωρα της πώλησης ζητάμε πολύ παραπάνω ,τίποτα δεν παρεξηγώ και καλό σας βράδυ
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 17, 2014, 07:23:38 μμ »

Εσυ ομως Τακη-Βασιλη ή οπως αλλιως σε λενε στραβωνεις οταν σου υποτιμανε το νομισμα και απαντας οτι τελικα το πουλησες πολυ παραπανω στα πανηγυρια(που ως γνωστον σιγουρα περιφερονται ολοι οι νομισματολογοι που ξερουν να εκτιμουν τα νομισματα στον παγκο μεταξυ κρεμασμενων κυλοτων και μαλλι της γριας). Απο την αλλη ομως οταν εκτιμας ΕΣΥ ξερεις πολυ καλα να υποτιμας τα νομισματα οπως εδω στον θυρεο μου που μου τον εκτιμησες ετσι:

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8049.msg88042#msg88042

και τελικα βγηκε XF45

ή οταν ζητουσες μισολιρα με θυρεο στα 120 ευρω οταν η απλη Ελισαβετ ειχε 250!!

ή

(δεν γραφω αλλα παραδειγματα βρες τα μονος σου!!

Με λιγα λογια υποστηριζεις οτι ο πελατης στο πανηγυρι μετά μπυρων και γατισιων σουβλακιων ηξερε να εκτιμησει το νομισμα σου και ο Νικος που σου ειπε 30-35 ευρω λεει αρλουμπες;; Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 17, 2014, 07:39:04 μμ »

Φιλε Βασιλη. το νομισμα σου δεν ηταν καποια σπανιοτητα. Σε αυτη την κατασταση βρισκεται ευκολα. Τωρα στο πανηγυρι οπως ειπε και ο Γιαννης βρεθηκε ενας ασχετος, -του περισευαν 5φραγκα- το ειδε μεγαλο εντυπωσιακο, ωραια ημερομηνια μπορει να τα εδωσε. Δεν ηταν συλλεκτης, ηταν ασχετος.
Οντως παντως πρεπει να γινεις πιο αντικειμενικος στις εκτιμησεις σου και στα δικα σου κοματια, που τα υπερεκτιμας, οπως και στων αλλων που πολλες φορες τα υποβαθμιζεις.
Φιλικα.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 17, 2014, 09:41:40 μμ »

Να εξηγήσω ότι... Οι τιμές του καταλόγου είναι ενδεικτικές και δεν αναφέρονται σε slab νομίσματα. Ο κατάλογος σε 1-2 μήνες θα αλλάξει μορφή και δε θα περιέχει τιμές, αλλά 'ενδεικτική σπανιότητα' και πολύ λιγότερα νομίσματα.
Και ένα νέο... Στον έντυπο κατάλογο που ετοιμάζεται να βγει σύντομα και σε λιγοστά αντίτυπα, θα περιέχονται πολύ περισσότερα ιστορικά, νομισματικά στοιχεία, ποικιλίες, 'βαπτισμένες' ποικιλίες, σφάλματα, σπανιότητες κλπ. Εκεί θα υπάρχουν τιμές, που θα είναι ενδεικτικές και μόνο για 3-4 το πολύ 'καταστάσεις', χωρίς αναγραφή βαθμού.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 17, 2014, 09:44:32 μμ »

Φίλε Τάκη, το ότι πούλησες ένα 2όβολο του 1819 αυτής της κατάστασης σε αυτή την τιμή, δε σημαίνει ότι άμα είχες 10 θα τα πούλαγες το ίδιο. Βοήθησε βέβαια και το μέγεθος και η χρονολογία. Φαντάζεσαι ότι θα είχαν ανάλογη επιτυχία vf ή xf μονόλεπτα του Όθωνα ή του Γεωργίου Α'; Μέχρι και 50αράκι Κωνσταντίνου Α' μπορεί να μην πουλιόταν γιατί είναι τρύπιο! Με τα ασημένια 30άρια είναι άλλη φάση. Ειδικά σε πανηγύρια και 100 να είχες θα τα πούλαγες. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είσαι πρόθυμος να αγοράσεις τα 30άρια όλων μας προς 15 ευρώ για να βγάλεις ένα 20%. Τώρα, σχετικά με την εκτίμηση τιμής και αφού δεν αναφερόμαστε σε χρυσά, αυτή είναι πάντα σχετική και σε μεγάλο βαθμό υποκειμενική. Μερικές φορές φορές χάνουμε και το μέτρο, ανάλογα και με το τι έχουν δει τα μάτια μας.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 17, 2014, 09:46:12 μμ »

Να εξηγήσω ότι... Οι τιμές του καταλόγου είναι ενδεικτικές και δεν αναφέρονται σε slab νομίσματα. Ο κατάλογος σε 1-2 μήνες θα αλλάξει μορφή και δε θα περιέχει τιμές, αλλά 'ενδεικτική σπανιότητα' και πολύ λιγότερα νομίσματα.
Και ένα νέο... Στον έντυπο κατάλογο που ετοιμάζεται να βγει σύντομα και σε λιγοστά αντίτυπα, θα περιέχονται πολύ περισσότερα ιστορικά, νομισματικά στοιχεία, ποικιλίες, 'βαπτισμένες' ποικιλίες, σφάλματα, σπανιότητες κλπ. Εκεί θα υπάρχουν τιμές, που θα είναι ενδεικτικές και μόνο για 3-4 το πολύ 'καταστάσεις', χωρίς αναγραφή βαθμού.
Κώστα, καλά που μας το είπες για να κρατήσουμε αντίγραφο για μπούσουλα! Ούτως ή άλλως οι τιμές και οι καιροί αλλάζουν.
Καταγράφηκε
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 18, 2014, 12:42:45 πμ »

Εσυ ομως Τακη-Βασιλη ή οπως αλλιως σε λενε στραβωνεις οταν σου υποτιμανε το νομισμα και απαντας οτι τελικα το πουλησες πολυ παραπανω στα πανηγυρια(που ως γνωστον σιγουρα περιφερονται ολοι οι νομισματολογοι που ξερουν να εκτιμουν τα νομισματα στον παγκο μεταξυ κρεμασμενων κυλοτων και μαλλι της γριας). Απο την αλλη ομως οταν εκτιμας ΕΣΥ ξερεις πολυ καλα να υποτιμας τα νομισματα οπως εδω στον θυρεο μου που μου τον εκτιμησες ετσι:

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8049.msg88042#msg88042

και τελικα βγηκε XF45

ή οταν ζητουσες μισολιρα με θυρεο στα 120 ευρω οταν η απλη Ελισαβετ ειχε 250!!

ή

(δεν γραφω αλλα παραδειγματα βρες τα μονος σου!!

Με λιγα λογια υποστηριζεις οτι ο πελατης στο πανηγυρι μετά μπυρων και γατισιων σουβλακιων ηξερε να εκτιμησει το νομισμα σου και ο Νικος που σου ειπε 30-35 ευρω λεει αρλουμπες;; Απορία Απορία Απορία

κατ αρχη Γιάννη δεν στράβωσα ουτε για αστείο,περετέρω σχόλιο για το νόμισμα που πουλήθηκε δεν θα κάνω,η τιμή για διόβολα του 1819 ιονικά στα 30-35 ευρώ είναι για γέλια,δεν βλέπω κανέναν να μου απαντάει οτι μου πουλάει 60 η 70 που ζητάω,και οσο δεν βλέπω με το φτωχό μου μυαλό θα επιβεβαιώνομαι,επίσης ναι βεβαιως εχω εκτιμήσει νομίσματα δικά μου και αλλων και δεν είμαι ουτε NGC η PCGS,δεν εχω το αλάθητο,αν νομισμά σου οπως λες εκτίμησα χαμηλώτερα απο οσο βγήκε τι να κάνουμε ,οτι είδα στην φωτογραφία είπα,να το χαίρεσαι οπως και οι αλλοι ,τωρα ομως το να λές οτι και αλλων τα υποτιμώ ασε ,δεν θα πάρω που λένε. Γιαννη μου εχω φάει τοση κακία και πόλεμο απο διάφορους και ειδικά λασπή που είναι στον κάδο απο χρόνια δυστυχώς γιατι ετσι λειτουργεί το σύστημα,τον δε Νίκο δεν τον κατηγόρησα για κάτι και σεβαστή η αποψή του,δεν εχω δικαίωμα να εχω διαφορετική;επίσης εχω την τύχη πολλά απο τα νομισματά μου επειδη ισως να μην το ξέρεις να μου τα εκτιμά ο πήτερ και αλλοι που δεν θάθελα να  πω,αυτό δεν σημαίνει βέβαια οτι δεν θάθελα να ακούω και αντικρουώμενες απόψεις.Στην αναφορα σου για τις ζητήσεις που εκανα για μισόλιρα με 120 ευρώ κοινά ηταν οταν η λίρα εκανε μεταλλο 225 ευρώ,ανέβασα την ζήτηση εως 135 οταν ανέβηκε λίγο,αλλά σταματάω εδω γιατί δεν μου αρέσει να απολογούμαι για πράγματα που θεωρώ οτι εχω πράξει στα ορια της λογικής,το κάνω χάριν ευγένειας οσων διαβάζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2014, 12:51:28 πμ από takis123 » Καταγράφηκε
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 18, 2014, 12:58:01 πμ »

Φίλε Τάκη, το ότι πούλησες ένα 2όβολο του 1819 αυτής της κατάστασης σε αυτή την τιμή, δε σημαίνει ότι άμα είχες 10 θα τα πούλαγες το ίδιο. Βοήθησε βέβαια και το μέγεθος και η χρονολογία. Φαντάζεσαι ότι θα είχαν ανάλογη επιτυχία vf ή xf μονόλεπτα του Όθωνα ή του Γεωργίου Α'; Μέχρι και 50αράκι Κωνσταντίνου Α' μπορεί να μην πουλιόταν γιατί είναι τρύπιο! Με τα ασημένια 30άρια είναι άλλη φάση. Ειδικά σε πανηγύρια και 100 να είχες θα τα πούλαγες. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είσαι πρόθυμος να αγοράσεις τα 30άρια όλων μας προς 15 ευρώ για να βγάλεις ένα 20%. Τώρα, σχετικά με την εκτίμηση τιμής και αφού δεν αναφερόμαστε σε χρυσά, αυτή είναι πάντα σχετική και σε μεγάλο βαθμό υποκειμενική. Μερικές φορές φορές χάνουμε και το μέτρο, ανάλογα και με το τι έχουν δει τα μάτια μας.
Αγαπητέ Νίκο σε καταλαβαίνω απόλυτα και δεν εχω κανένα θέμα  ούτε με τον νίκο που εκτίμησε ενα νόμισμά μου που εχω αλλη αποψη για την τιμή ,προς θεού,καταλαβαίνω την αγορά καλά,βεβαίως ετσι είναι με τα 30 ρια,μπορείς να λές την γνώμη σου ελέυθερα οπως και ολοι οι αλλοι και το γενικότερο σκεπτικό σε οτι ισως ανεβάσω και ζητήσω αποψη.καλή σου μέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2014, 01:10:35 πμ από takis123 » Καταγράφηκε
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 18, 2014, 01:02:22 πμ »

Φιλε Βασιλη. το νομισμα σου δεν ηταν καποια σπανιοτητα. Σε αυτη την κατασταση βρισκεται ευκολα. Τωρα στο πανηγυρι οπως ειπε και ο Γιαννης βρεθηκε ενας ασχετος, -του περισευαν 5φραγκα- το ειδε μεγαλο εντυπωσιακο, ωραια ημερομηνια μπορει να τα εδωσε. Δεν ηταν συλλεκτης, ηταν ασχετος.
Οντως παντως πρεπει να γινεις πιο αντικειμενικος στις εκτιμησεις σου και στα δικα σου κοματια, που τα υπερεκτιμας, οπως και στων αλλων που πολλες φορες τα υποβαθμιζεις.
Φιλικα.
φίλε μου εδω με αδικέις και μάλιστα κραυγαλέα ειδικά για τις εκτιμήσεις των δικών μου και υποβάθμιση των νομισμάτων αλλων,μου καταλογίζεις δόλο η οτι αλλο μόνο εσυ ξέρεις και δεν αποδέχομαι ,ας μας κρίνουν οι αλλοι κατά συνειδηση και οχι δια εγγραφου λόγου .
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences