Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 08:39:03 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 οβολοι 1819  (Αναγνώστηκε 25200 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 15, 2014, 06:22:38 μμ »

2 οβολοι 1819
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 15, 2014, 09:24:16 μμ »

Το νόμισμα είναι VF

Έχει αρκετά γδαρσίματα  (χτυπηματάκια) και φθορά, που είναι εμφανές ιδιαίτερα στο χιτώνιο.

Στη μεριά της ημερομηνίας έχει διακριτά χτυπηματάκια στη περιφέρεια που δεν το κάνουν ελκυστικό.

Επίσης από τη μεριά της ημερομηνίας εμφανίζεται το νόμισμα (δεν ξέρω εάν είναι από τη φωτογράφηση) να έχει από τη μέση και κάτω κάτι οριζόντια γδασιρματάκια. Εάν όντως είναι έτσι, αυτό το νόμισμα δεν είναι VF αλλά νόμισμα που έχει υποστεί ζημιά (damaged).

Σε τέτοια κατάσταση είναι εύκολο να βρεθεί και νομίζω ότι 30-35€ είναι σωστή τιμή. (με την προυπόθεση ότι δεν έχει τις γραντζουνιές που ανέφερα και τo καθιστούν damaged).

Όσο αφορά τηβν "συνήθη" ερώτηση τι βαθμό θα έπαιρνε στο ακρυλικό, δηλώνω αναρμόδιος.
Καταγράφηκε
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 17, 2014, 02:26:31 μμ »

Eυχαριστώ  για την εκτίμηση κατάστασης ,το νόμισμα τιμήθηκε και πωλήθηκε σήμερα σε πανηγύρι σε πάγκο κυριολεκτικά και σε τιμή πολλαπλάσια της αναγραφόμενης παραπάνω.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 17, 2014, 02:37:35 μμ »

Αυτό επιβεβαιώνει ότι κάθε πράγμα πωλείται αρκεί να βρεθεί ο πρόθυμος αγοραστής Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 17, 2014, 02:42:47 μμ »

Eυχαριστώ  για την εκτίμηση κατάστασης ,το νόμισμα τιμήθηκε και πωλήθηκε σήμερα σε πανηγύρι σε πάγκο κυριολεκτικά και σε τιμή πολλαπλάσια της αναγραφόμενης παραπάνω.

Απλά Τάκη μου βρήκες κάποιον που δεν ήξερε και το αγόρασε. Η εκτίμηση κατάστασης και τιμής ήταν σωστή παραπάνω. Κλείσιμο ματιού Τόσο κάνει το νόμισμα.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 17, 2014, 02:45:29 μμ »

Αυτό επιβεβαιώνει ότι κάθε πράγμα πωλείται αρκεί να βρεθεί ο πρόθυμος αγοραστής Κλείσιμο ματιού.
και ψιλοάσχετος, βεβαίως-βεβαίως.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 17, 2014, 02:52:45 μμ »

Αυτό επιβεβαιώνει ότι κάθε πράγμα πωλείται αρκεί να βρεθεί ο πρόθυμος αγοραστής Κλείσιμο ματιού.
και ψιλοάσχετος, βεβαίως-βεβαίως.
Έκπληξη Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 17, 2014, 02:52:59 μμ »

Το είπα ευγενικά Φάνη. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 17, 2014, 03:10:51 μμ »

Ειμαι σίγουρος οτι ο πελατης σου Τάκη νομισμα δεν ξανααγοραζει απο πανηγύρι  Σαρκασμός

Καλα κανω εγω και αγοράζω μονο χαλβα Φαρσάλων  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 17, 2014, 03:19:00 μμ »

πολλές φορές εχω γράψει σε φόρουμ και είμαι υπερασπιστής της αποψης οτι για το κάθε πράγμα υπάρχει ο κατάλληλος αγοραστής,φυσικά δεν ενοώ να πιστέψω οτι κάτι που ολοι ξέρουμε οτι πιάνει στήν αγορά 10 ευρώ οτι θα πουληθεί οπως στην Εφημερίδα ΧΕ 3 και 5.000 ευρώ αυτά είναι για να γελάμε ολοι,αν και εχω μια ιδιορυθμία οτι ο καθένας είναι ελεύθερος να ζητά οσα θέλει και εκτιμά τα υπάρχοντά του εστω και αν είναι προκλητικές οι τιμές ολοι είμαστε αναρμόδιοι να μιλάμε για τιμές επειδή εχουμε δει κάποιες τιμές κλεισίματος δικές μας η αλλων,αγαπητέ Βασίλη είμαι στην αγορά online πολλές ωρες την ημέρα και είμαι στα πιο πολλά μηνυματά μου ενας απο αυτούς που λένε οτι στέρεψε το ρευστό και ολα είναι και θα ειναι πτωτικά,αυτό δεν σημαίνει οτι κάποιος πρέπει να σκοτώση και ενοώ πραγματικα την φράση τα κομμάτια του, διότι κάποιοι περιμένουν σαν τα κοράκια να στοκάρουν για διάφορους λόγους,ζώ πωλήσεις νομισμάτων απο  τον πάγκο του πανηγυριού εως τα σαλόνια γιατρών και δικηγόρων για παράδειγμα με απαιτήσεις στα ζητούμενα που και αυτοί θέλουν τα πάντα σστο 1/3 των περσινών τιμών της πιάτσας,ισως να μην με πιστέψεις οτι σήμερα είδα το πρωι να φεύγουν σε πανηγύρι τριαντάρια σε ποσότητα 18 το κομμάτι,εγω νοιώθω βλάξ που σκοτώνωμαι να φωτογραφίζω και να πουλάω στο ιντερνετ 11 ευρώ και μάλιστα με δυσκολία,δεν θα πώ κανέναν αφελή η ασχετο,η αγορά είναι αναρχη,πτωτικά βέβαια αλλα κάτι που εδωσα 10 ευρω μετά μια βδομάδα η μήνα μου το ζητούσαν και εδιναν 15 και 20 ευρώ εχει συμβεί πολλές φορές,πολύ το τράβηξα και κλείνω λέγωντας φιλικότατα πως ειδικά για το ιωνικο 2 οβολο του 19 δεν μπορώ εγω να δεχθώ οτι κάνει οσο ενα vf-vf+ ταληρο του Γεωργίου 1875-76 ,Aν κάποιοι εχουν διόβολα vf ιωνικά με 50 και 70 ευρώ το κομμάτι εγω αγοράζω ανοιχτα 10 κομμάτια τώρα με διαφανείς διεργασίες Επικοινωνίας κατάθεσης κ,λ,π,Το οτι δεν βλέπω κανένα στην διεθνή αγορα εδω και καιρό στα 35 ευρώ είναι μήνυμα για μένα τα ιδια μου ελεγε πριν απο 2-3 χρόνια κάποιος απο εδω μέσα για δραχμές του οθωνα στα 25-30 ευρώ f  και τις εδωσα σε αφελείς.... συλλέκτες σχεδόν ολες απο 60-120 ευρώ,καλό σας απόγευμα
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 17, 2014, 03:25:21 μμ »

Δεν στην 'είπα' φίλε Τάκη. Φυσικά και μπορείς να πουλάς όσο επιθυμείς.

Ωστόσο , η εκτίμηση που ζήτησες στην αρχή του τόπικ ήταν ακριβής απο τον Νικο. Τόσο έκανε το ιονικό. Αφού το πουλησες παραπάνω καλό για σένα. Κανένα πρόβλημα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 17, 2014, 03:31:17 μμ »

Γιάννη και Βασίλη επειδή ξέρω πολύ καλά που πατάω σας λεω οτι σε πανηγύρι δεν πουλάνε οπως στα φόρουμ δεκαρούλες του 71 κ,λ,π φθηνιάρικα με αριθμούς επάνω σε κουτάκια και ξέρετε τι ενοώ στα 30 και 35 ευρώ,Βασίλη εχουμε μιλήσει και για δοκίμια κ,λ,π,στο τηλέφωνο παλαιότερα για δραχμούλες και δίφραγκα του 1915 που εχουν πέσει αισθητά εδω στην ελλάδα ,η αγορά είναι διεθνής μην το ξεχνάμε
Καταγράφηκε
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 17, 2014, 03:38:59 μμ »

Δεν στην 'είπα' φίλε Τάκη. Φυσικά και μπορείς να πουλάς όσο επιθυμείς.

Ωστόσο , η εκτίμηση που ζήτησες στην αρχή του τόπικ ήταν ακριβής απο τον Νικο. Τόσο έκανε το ιονικό. Αφού το πουλησες παραπάνω καλό για σένα. Κανένα πρόβλημα.
Bασίλη δεν εχω κανέναν παρεξηγήσει ο κάθε ενας βλέπει διαφορετικά τα πράγματα,κάθε μέρα με τιμές ασχολούμαι και εχω χάσει το μπούσουλα που λέμε,απλά ετυχε να βρεθώ σε πανηγύρι που είχε παράγκα ενα φίλος και εβαλα πάνω 5 -10 κομμάτια μου για δοκιμή,εφυγαν κάποια και ενοιωσα εκπληξη που εφευγαν τα τριαντάρια στα 18 ευρώ,τι να πω,περίεργα πράγματα.κρητικο μονόλεπτο 1901 και 2 λεπτο ακυκλοφόρητα raw επιασαν 105 ευρώ,εγω στο διαδύκτιο χρόνια τώρα δεν μπόρεσα να τα πιάσω,καλό απόγευμα.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 17, 2014, 03:54:28 μμ »

Δεν ειναι περιεργο καθολου, προφανως τα αγορασαν ανθρωποι που δεν εχουν προσβαση ουτε στο ebay, ουτε σε φορα οπως αυτο, ουτε στους παγκους της λεσχης η του Θησειου.
Δεν προκειται για καμια συνομωσια ουτε για κανενα μυστηριο, στο ιδιο πανηγυρι μπορει να εφευγαν πλαστικα παιχνιδια στα 10 ευρω ,αλλα οποιος ηταν σχετικος και ηξερε που να απευθυνθει για να τα αγορασει μπορουσε να τα βρει με 5 ευρω.
Κατι αναλογο ισχυει και με τα νομισματα και με σχεδον ολα τα ειδη του εμποριου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 17, 2014, 03:59:57 μμ »

Δεν ειναι περιεργο καθολου, προφανως τα αγορασαν ανθρωποι που δεν εχουν προσβαση ουτε στο ebay, ουτε σε φορα οπως αυτο, ουτε στους παγκους της λεσχης η του Θησειου.
Δεν προκειται για καμια συνομωσια ουτε για κανενα μυστηριο, στο ιδιο πανηγυρι μπορει να εφευγαν πλαστικα παιχνιδια στα 10 ευρω ,αλλα οποιος ηταν σχετικος και ηξερε που να απευθυνθει για να τα αγορασει μπορουσε να τα βρει με 5 ευρω.
Κατι αναλογο ισχυει και με τα νομισματα και με σχεδον ολα τα ειδη του εμποριου.
ναι συμφωνώ,οντως υπάρχει πολύς κόσμος που δεν εχει την δυνατότητα να ψάχνει στο ιντερνετ κ,λ,π
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences