Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 03:11:01 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΕΣ ΛΙΡΕΣ 1839-1901.  (Αναγνώστηκε 22438 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:51:38 πμ »

οποιος ενδιαφερεται πουλω,βικτωριες με θυρεο, 380-450 ευρω, αναλογως καταστασεως, και απλες (αγιου γεωργιου) απο310-400 ,παρακαλω στειλτε προσωπικο μηνυμα,ευχαριστω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:20:07 μμ »

αγαπητοι φιλοι ευχαριστω,17 κομματια που ειχα τα Εδωσα,πριν καν παρω μηνυμα!!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 07:42:51 μμ »

Εμα βρε Γιαννη!! Τοση περαση εχου οι λιρες??  Έκπληξη Απορία
Ε Ε να δωσω και εγω μερικες , , , Δινω τοσες λιρες με τοσο για οποιον ενδιαφερετε  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 09:35:28 μμ »

φιλε μου απο εδω και περα θα στα δινω εσενα να πουλας
εγω ουτε δυο δεν μπορω να πουλησω Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 11:52:56 πμ »

οχι ρε παιδια, σε δυο ατομα φυγαν ολες,οι θυραιοι γυρω στα 380,και οι κοινες λιγο πανω απο  300αρι.πιο πολυ εξυπηρετηση εκανα,αν και μου εμεινε ενας θυρεος.παντως σε λογικες τιμες παντως,ειναι το πιο εμπορικο νομισμα,αρκει βεβαια,να μην θες με 15-20 κοματια να γινεις πλουσιος,ακουω για πεντακοσαρες,και δεν λεω, να ειναι BU,αλλα τουλαχιστον unc,βλεπω ωρισμενες ταλαιπωρημενες,και επειδη εχουν θυρεο,πρεπει να πουληθουν για πεντολιρο?ο καθενας βεβαια,ζητα οσα θελει,δημοκρατια εχουμε,κλπ.χαιρετω γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 06:06:46 μμ »

Γεια σας.
Είμαι νέο μέλος.Το πρώτο μου μήνυμα! Έκπληξη
Με λένε Στράτο.Είμαι από επαρχία.
Αγόρασα σήμερα από έναν γνωστό μου,κοσμηματοπώλη,χρυσές λίρες Αγγλίας,60 τεμάχια,αξίας 345 ευρώ την μία.Από την τράπεζα της Ελλάδος θα τις έπαιρνα με 355 ευρώ την μία.
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω 100-200 ακόμα.
Εάν ενδιαφέρεται κανένας να μου πουλήσει κάτω από 345 ευρώ την μία,ας μου στείλει μήνυμα.
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 10:32:41 μμ »

Γεια σας.
Είμαι νέο μέλος.Το πρώτο μου μήνυμα! Έκπληξη
Με λένε Στράτο.Είμαι από επαρχία.
Αγόρασα σήμερα από έναν γνωστό μου,κοσμηματοπώλη,χρυσές λίρες Αγγλίας,60 τεμάχια,αξίας 345 ευρώ την μία.Από την τράπεζα της Ελλάδος θα τις έπαιρνα με 355 ευρώ την μία.
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω 100-200 ακόμα.
Εάν ενδιαφέρεται κανένας να μου πουλήσει κάτω από 345 ευρώ την μία,ας μου στείλει μήνυμα.
Ευχαριστώ.
Φίλε με το μαλακό! Δεν ξέρω πόσα λεφτά έχεις. Ο κανόνας λέει ότι ένα 30-40% από τα κεφάλαιά μας τα μετατρέπουμε σε χρυσό, εκτός και αν είμαστε απολύτως σίγουροι ότι η τιμή που θα αγοράσουμε είναι η κατώτατη τιμή της χρονιάς! Είσαι σίγουρος ότι ο χρυσός δεν θα πέσει; Ή είσαι απολύτως σίγουρος ότι πάμε για πτώχευση, οπότε τρέχεις να αγοράσεις ότι βρεις μπροστά σου;
Οι αγορές πρέπει να γίνονται με ρέγουλα και με μελέτη! Αν είσαι γνώστης πάω πάσο, διαφορετικά το να αγοράζεις πολλά κομμάτια μαζί είναι παρακινδυνευμένο και μπορεί να σου τη φέρουνε. Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, απλά σου θέτω κάποια ερωτήματα για προβληματισμό! Στην τελική, επειδή πιστεύω ότι ο χρυσός θα πέσει, κράτα και ένα ποσό για να έχεις να παίζεις στο επόμενο διάστημα! Και να θυμάσαι, ο πανικός είναι ο χειρότερος σύμβουλος!
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 11:27:05 μμ »

Εγω βλεπω οτι μετατρεπεται σε μοδα.Χρηματιστηριο στοιχημα ακινητα.Γενικα ο Ελληνας εχει μια ταση.Τωρα παντου "σαραφηδες".Ο καθενας κανει τα λεφτα του οτι θελει μη παρεξηγηθω το εχω κανονα στη ζωη μου.Απλα βλεπω πολυ κοσμο να ασχολειτε με πολυτιμα μεταλλα και με γη.Σε καθε εποχη εμαθα στα 30 μου σημερα οτι οπου πεφτουν πολλοι υπαρχει χασουρα αν μπεις αργα.Προσωπικα φοβαμαι παρα πολυ το χρυσο ειδικα με την πτωση του ευρο.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 10:00:00 πμ »

προσωπικη μου γνωμη ειναι,οτι ο χρυσος δεν απαξιωνεται, γενικως.αν? ομως πεσει, λεω παραδειγμα,50-100 ευρω η λιρα,σεναριο οχι απιθανο!!!πολλοι φιλοι,θα ξανασκεφτουν σοβαρα,τις καθε λογης,εποχιακες μοδες,οπως τωρα λογω κρισης,οι χρυσες λιρες.για μενα επενδυση κανω,οταν εχω στην ακρη χρηματα,και οχι να πουλαω,τα παντα,για να τα κανω λιρες,κλπ.ισως ομως ετσι παιρνω στον λαιμο μου,ατομα που μπορει επενδυοντας σε χρυσο,να ειχαν τεραστια ωφελη,αλλα οπως σωστα, γραφτηκε πιο πανω,παντα αφηνουμε και ενα ποσο,για σοβαρους λογους.το κολπο ειναι οτι με την οικονομικη κριση,δεν θα ξεμπερδεψουμε ευκολα,και ηδη πολλοι συνανθρωποι μας εχουν φτασει στην απογνωση,ανεργοι,μικροσυνταξιουχοι,κλπχαιρετω,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2012, 05:53:10 μμ από giannist » Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 05:03:36 μμ »

Καταρχήν,ο χρυσός δεν είναι επένδυση.Το λένε όλοι οι αναλυτές,οικονομολόγοι,χρηματιστές.
Ο χρυσός σου διασφαλίζει τα χρήματά σου,σε νομισματική μεταρρύθμιση,πτώχευση.
Όπως λες μπορεί η λίρα να πέσει στα 50-100 ευρώ,ως πιθανό σενάριο,να το δεχτώ.
Αλλά ένα άλλο πιθανό σενάριο είναι η ισοτιμία 1 ευρώ=340.75,επιστρέφοντας στην δραχμή,να πάει,στο καλό σενάριο 1 ευρώ=1.000 δραχμές,και το χειρότερο σενάριο 1 ευρώ=1.500 δραχμές.
Το θέμα είναι ότι η λίρα εάν πέσει στα 50-100,εν παρόδω χρόνο,σε 2-3 χρόνια,μπορεί να ανέβει στις 4.000$ η ουγκιά και η χρυσή λίρα να πιάσει τα 700 ευρώ.
Η δραχμή όμως θα παραμείνει στα ίδια επίπεδα,στάσιμη.
Εδώ,εγώ έχω ακούσει ότι κάποιοι παίρνουν δάνεια,όσοι παίρνουν τέλος πάντων,και τα μετατρέπουν σε λίρες και χρυσό.Μέγα λάθος.
Εγώ πιστεύω ότι αν όχι φέτος,ίσως του χρόνου η Ελλάδα θα πτωχεύσει,και όχι θα χρεωκοπήσει όπως μας λένε τα Μ.Μ.Ε. και οι πολιτικοί μας.Χρεωκοπήσαμε όταν μπήκαμε στο μνημόνιο πρόπερσι.
Τώρα πάμε για πτώχευση.
Αυτά είχα να σας πω.
Καλή σας μέρα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 06:01:48 μμ »

φιλε στρατο, σε καλοσοριζω στην ιστοσελιδα μας, και σου ευχομαι,καλη πορεια.το να τοποθετησεις, τα χρηματα σου, σε ενα ασφαλες αντικειμενο,που στο μελλον θα σου αποφερει, και σιγουρα κερδη,κοιτα συγκριτικες μελετες,για την επενδυση σε χρυσο,και βρες μου μια αποδοτικοτερη!!!το αν ειναι επενδυση,κοιτα που τοποθετει ο κοσμος τα χρηματα του.αν αυτο, δεν ειναι επενδυση,ποιο ειναι?το χρηματιστηριο,τα ακινητα?σε χαιρετω και παλι,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 11:21:20 μμ »

Το θέμα είναι ότι η λίρα εάν πέσει στα 50-100,εν παρόδω χρόνο,σε 2-3 χρόνια,μπορεί να ανέβει στις 4.000$ η ουγκιά και η χρυσή λίρα να πιάσει τα 700 ευρώ.
Η δραχμή όμως θα παραμείνει στα ίδια επίπεδα,στάσιμη.

Στρατο παραθετω τι εγραψες.Η δραχμη θα ειναι στα ιδια επιπεδα αλλα αυτο που θα εχεις στα χερια σου θα ειναι υπερτιμημενο.Αν βγουμε απο ευρω ξεχαστε τα σημερινα δεδομενα οπως ανεφερε και καποιος αλλος ενα ποστ με λιρες και δολλαρια θα γινονται οι "χοντρες" συναλλαγες.Προσωπικη παντως γνωμη ο χρυσος παραειναι ακριβος και θα ανεβει και αλλο.Κλασσικο ξεφορτωμα οπως σε ολες τι φουσκες ειναι.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 12:03:18 πμ »

Παραείναι εύκολο να μπορούμε να προστατέψουμε τις όποιες οικονομίες μας αγοράζοντας λίρες! Από τη διεθνή αρθρογραφία διαβάζω ότι μας επιφυλλάσουν δυσάρεστες εκπλήξεις...Ενδέχεται:
1. Να επιβληθεί φόρος στις συναλλαγές με χρυσό που μπορεί να αγγίζει μέχρι και το 40%! Που σημαίνει ότι αν πάω στην Τράπεζα να δώσω τις λίρες μου για να εισπράξω, το κράτος θα πάρει το 40% της αξίας τους!
2. Να απαγορευθούν οι αγοραπωλησίες επενδυτικού χρυσού (λίρες, ράβδοι κλπ)
3. Το κράτος να προχωρήσει σε κατάσχεση του επενδυτικού χρυσού των Ιδιωτών όπως έγινε στην Αμερική το 1931. Να θυμίσω ότι στη Νότια Κορέα, το ΔΝΤ υποχρέωσε το κράτος να κατασχέσει από τους πολίτες μέχρι και τα χρυσά κοσμήματά τους για να τα λιώσει και να δώσει τα τούβλα για την αποπληρωμή του χρέους της χώρας.
Μία άποψη είναι ότι ίσως συμφέρει καλύτερα να επενδύει κανείς σε ασήμι, επειδή ο κίνδυνος να φορολογηθεί το μέταλλο αυτό (ως βιομηχανικό) είναι μικρότερος και επειδή θεωρείται υποτιμημένο σε σχέση με τον χρυσό.
Παρ'όλα τα παραπάνω σενάρια, ο μόνος τρόπος να σώσουμε μακροπρόθεσμα ένα μέρος των οικονομιών μας είναι να επενδύουμε σε χρυσό και ασήμι, αλλά με μυαλό και ρέγουλα και όχι υπό το καθεστώς πανικού.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
strataras.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 02:48:24 πμ »

Συμφωνώ στα περισσότερα.
Κατά την γνώμη σας,ποια πιστεύετε ότι θα ήταν η καλύτερη επένδυση των χρημάτων σας σε μια πτώχευση της Ελλάδας,ή κατάρρευση του ευρώ;Υποθετικό σενάριο.
Ένα 30% σε χρυσό,ένα 30% σε δολάρια και τα υπόλοιπα έως έχουν.
Την γνώμη σας παρακαλώ,εάν θέλετε.
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 25, 2012, 02:52:40 πμ »

να ρωτησω και εγω κατι που ισως μου διεφυγε και δεν μπορεσα να βρω,γιατι αυτες με θυρεο ειναι συνηθως πιο ακριβες? ειναι πιο δυσκολες να βρεθουν?
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences