Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 07:17:25 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσα της Χουντας, 100 & 20 Δραχμες.  (Αναγνώστηκε 10706 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 04, 2011, 07:05:04 μμ »

Οι φωτο που θα δειτε παρακατω μου τις εστειλε φιλος συλλεκτης και μελος του φορουμ μας για να του πω αν ειναι τα νομισματα γνησια!!
Τα νομισματα αυτα τα πουλαει? Πουλουσε? Αθηναιος του οποιου το ονομα και το τηλεφωνο ειναι στην διαθεση μας!! Δεν ξερω αν πουληθηκαν ακομη.
Εγω στον φιλο που τα ηθελε του ειπα πεντε πραγματα .
Αλλα ειπα να σηκωσω και τις φωτο εδω να κανουμε ενα ωραιο και διδακτικο θεμα προς τους νεους φιλους μας!!
Η Πρωτη εκτιμηση??
ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΟΙΟΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ??  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 09:05:27 μμ »

εγω παντως σαν γιαννηςτ,οταν προκειται να αγορασω, νομισμα-τα που ξεπερνουν μια λογικη και χαμηλη αξια αξια,προτιμω να τα ελεγξω με την λουπα μου.δεν εχω με κανεναν κυριο εκτιμητη,η εμπορο,προηγουμενα,αλλα αν δεν περιεργαστω το νομισμα,και γνησιο να ειναι,εμενα μπορει σε ενα σημειο να μην μου αρεσει.αρα η καθε εκτιμηση, ειναι παντα υποκειμενικη.σιγουρα τα σλαμπ,εναι αλλη κατηγορια,με βασεις, κανονες, μετρα, κλπ,αλλα μια ιδιωτικη εκτιμηση,ειναι παντα υποκειμενικη,χαιρετω,αν και απο την φωτο? εστω και με χαμηλη ευκρινεια,μου φαινεται γνησια,χωρις ομως αποψη ,που να μπορω να παρω καποιον, στο λαιμο μου.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 09:19:04 μμ »

εγω παντως σαν γιαννηςτ,οταν προκειται να αγορασω, νομισμα-τα που ξεπερνουν μια λογικη και χαμηλη αξια αξια,προτιμω να τα ελεγξω με την λουπα μου.δεν εχω με κανεναν κυριο εκτιμητη,η εμπορο,προηγουμενα,αλλα αν δεν περιεργαστω το νομισμα,και γνησιο να ειναι,εμενα μπορει σε ενα σημειο να μην μου αρεσει.αρα η καθε εκτιμηση, ειναι παντα υποκειμενικη.σιγουρα τα σλαμπ,εναι αλλη κατηγορια,με βασεις, κανονες, μετρα, κλπ,αλλα μια ιδιωτικη εκτιμηση,ειναι παντα υποκειμενικη,χαιρετω,αν και απο την φωτο? εστω και με χαμηλη ευκρινεια,μου φαινεται γνησια,χωρις ομως αποψη ,που να μπορω να παρω καποιον, στο λαιμο μου.χαιρετω,γιαννηςτ.
χωρις να απαξιωνω την εταιρεια νικος γυρας,με πολυχρονη παρουσια στον ελλαδικο χωρο,δεν νομιζω,οτι μπορει να εκτιμα με εγγυηση νομισματα.εγω νομιζα,οτι απλως ηταν εμπορικη εταιρεια,,απο δυο τρεις αγορες, που ενω τις πληρωσα πανακριβα,λυπαμαι να τις πουλησω για μεταλλο,και δεν ειμαι χθεσινος,θυμαμαι τις συνεχεις διαφημησεις στον -ΣΥΛΛΕΚΤΗ-και αλλα περιοδικα,οπως και διαφημιστικα ταχυδρομημενα εντυπα,χαιρετω,γιαννηηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 09:39:42 μμ »

Ας μιλησουν και αλλοι φιλοι οσοι θελουν να συνησφερουν , αλλα στο τελος θα θελα να μιληση και ο φιλος που ξερει τις φωτο εδω και μερες και εκανε μια ωραια επισυμανση την οποια ουτε εγω δεν ειχα προσεξει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 07:33:33 πμ »

τι πιστοποιησε η εταιρεια ?

χρυσα χουντασ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 03:40:35 μμ »

Δεν βλεπω κανεναν να μιλαει Ντροπή
Θα σας βαλω ενα αποσπασμα απο mail φιλου που κουβεντα στην κουβεντα του ειπα οτι ειχα κατι φωτο στα χερια μου με χρυσα τις Χουντας και πιστοποιητικο Γυρας ΑΕ .
Διαβαστε τι νου εγραψε ο φιλος και μελος μας :
< Γιωργο εδω γελανε και τα τσιμεντα,ο πωλητης ειναι απαιχτος.......
Παντος εγω τωρα εκλεισα απο γνωσεις σαν συλλεκτης!>
Η εταιρια Γυρας ΑΕ ειχε βγαλει αυτα τα χαρτακια να συνοδευουν τα νομισματα των Πανευρωπαικων Αγωνων!!
Καποιος λοιπον εξυπνος πηρε αυτο το χαρτακι και το <κολλησε> στα χρυσα της Χουντας για να τους δωσει Κυρος!!
Ο φιλος που μου εστειλε της φωτο αυτο μου ειπε!! Εχουν και πιστοποιητικο!! Το ελεγε και το πιστευε!!
Αγαπητοι φιλοι η γνωση θα μας βοηθηση απο πολλες κακοτοπιες.
Ας μαθουν λοιπον ολοι οι φιλοι μας οτι τα χρυσα της Χουντας δεν ειχαν καμια σχεση με την εταιρια Γυρα ΑΕ και ποτε δεν ειδαμε κανενα νομισμα να κυκλοφορει με συνοδευτικο εντυπο που να υποδηλωνει την αυθεντικοτητα του!!
Ο φιλος ομως που του εστειλα τις φωτο εκανε και μια αλλη παρατηρηση που εχω δεν την ειχα δει!!
Τον αυξανων αριθμο του εντυπου!!
Τα χρυσα της Χουντας ηταν 10,000 πχ τα 100δρχ και τα 5,200 αν θυμαμε λιωθηκαν!!
Εδω εχουμε ενα συνοδευτικο εντυπο με αυξανων αριθμο 29,000 τοσο , , , ,  Σαρκασμός Σαρκασμός
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι τα νομισματα ειναι κοπιες, μπορει να ειναι , μπορει οχι!!
Δεν κρινουμε τα νομισματα κρινουμε την εξαπατηση που παει να γινει μεσω ενος εντυπου το οποιο δεν εχει να κανει με τα χρυσα της Χουντας!!


Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 04:21:56 μμ »

εγω αυτο το πιστοποιητικο του Γυρα το εχω βρει σε κουτι  με 100αρικο χρυσο απο τους ολυμπιακους της Μοσχας.Την εταιρια δεν την γνωριζω αλλα υποθετω οτι το εβαζε το πρασινο χαρτακι σε ολες τις συσκευασιες με νομισματα που πουλουσε.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:05:27 μμ »

Τους Ολυμπιακους Της Μοχας τους Αντιπροσωπευε αν ενθυμουμε καλα!! Αν ψαξω στα παλια τευχη των περιοδοκων Συλλογες και Συλλεκτης θα βρεις διαφημησεις εκεινης της εποχης!!
Αυτο ειναι σωστο το οποιο μας εδειξες Αναργυρε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 05:20:19 μμ »

εκεινες τις εποχες (80-85) επειδη ο χρυσος ειχε τα πανω του, φαινεται οτι οι δουλειες πηγαινανε καλα για την εταιρια.Εχω δει και αλλα νομισματα αναμνηστικα της εποχης, να πωλουνται απο την εν λογω εταιρια.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 11:33:51 μμ »

Οι επισημανσεις ειναι δικες μου, μεταφερω αυτουσιο το μηνυμα στον Γιωργο.
αυτο το χαρτι ουτε πιστοποιητικου δεν ειναι,ειχαν δωσει την επιμελεια στις κασετινες των πανευρωπαϊκων
στον Γυρα.
Αυτο ειναι ποιοτικος ελεγχος δηλαδη αν σε μια κασετινα ειναι και τα τρια νομισματα μεσα ή στα χρυσ ειχαν βαλει το πουγκι η το πιστοποιητικο. αν δεις ο αριθμος ελεγχου ειναι 29τοσες χιλιαδες,ξερουμε οτι κοπηκαν
χρυσα 5000χ100.10000χ20 και αργυρα10000χ100,20000χ50δρχ. αν τα αθροισεις  ειναι 15000σετ,κασετινα
εχω  μια φορα δει και αυτη με ερωτιματικο,γιατι ηταν μεσα και τα τεσσερα στα χαρτονακια τους.
 απο τα παραπανω και ρωτωντας παλιους  εμποροσυλλεκτες μου ειπαν οτι της χουντας τα εδεινε η τραπεζα
χυμα και αυτα ως το 1972 η Γυρας ξεκινησε απότι ξερω γυρω στα 74-75.
εγω δεν εχω να προσαψω τιποτα προς την εταιρεια ή τον πωλητη μπορει τα νομισματα του να ειναι 1000%
γνησια ή μη.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν ειναι ΚΡΙΤΗΡΙΟ και ειδικα για νομισματα χουντας με ενα χαρτι ελεγχου ποιοτικου, δεν πρεπει να προβουμε σε αγορα εγω αν θα αγοραζα θα πηγαινα και ας εκαιγα βενζινη απο την επαρχια, θα επαιρνα μαζι μου δυο εμπειρους, και ας τους εδεινα κατι καλυτερα 6 ματια παρα δυο ματια και ποτε ποτε απο μια φωτογραφια.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 11:19:08 πμ »

οντως μια εποχη,η εταιρεια γυρας-αντικα,ειχε αξιολογη και σοβαρη δραση,στον ελληνικο χωρο.οπως στην διαθεση,των νομισματων της ολυμπιαδας της μοσχας,δικες της εκδοσεις,κλπ και αρτια επιμελημενες.σχεδον καθε μηνα-διμηνο,εστελνε σε συλλεκτες, προσπεκτους,για διαφορα συλλεκτικα θεματα!αντικες,πινακες ζωγραφικης,ρεπλικες,αναμνηστικα νομισματα-μεταλλια,διαφορων κρατων,και σε καλογουστες συσκευασιες.μαλλον μετα με τη ανθηση του συλλεκτισμου,γυρω στο 1985,αλματοδως σχεδον,μαλλον επεσε σε δυσμενεια,παντως εχασε την πρωτη της αιγλη,απο μονωπολιο, γυρω απο τα συλλεκτικα δρωμενα,οπως ο συχωρεμενος κυριος πυλαρινος,κλπ.ολα εχουν μαλλον, την ανοδο και τη πτωση τους,ποιος ξερει?χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 11:36:49 πμ »

οντως μια εποχη,η εταιρεια γυρας-αντικα,ειχε αξιολογη και σοβαρη δραση,στον ελληνικο χωρο.οπως στην διαθεση,των νομισματων της ολυμπιαδας της μοσχας,δικες της εκδοσεις,κλπ και αρτια επιμελημενες.σχεδον καθε μηνα-διμηνο,εστελνε σε συλλεκτες, προσπεκτους,για διαφορα συλλεκτικα θεματα!αντικες,πινακες ζωγραφικης,ρεπλικες,αναμνηστικα νομισματα-μεταλλια,διαφορων κρατων,και σε καλογουστες συσκευασιες.μαλλον μετα με τη ανθηση του συλλεκτισμου,γυρω στο 1985,αλματοδως σχεδον,μαλλον επεσε σε δυσμενεια,παντως εχασε την πρωτη της αιγλη,απο μονωπολιο, γυρω απο τα συλλεκτικα δρωμενα,οπως ο συχωρεμενος κυριος πυλαρινος,κλπ.ολα εχουν μαλλον, την ανοδο και τη πτωση τους,ποιος ξερει?χαιρετω,γιαννηςτ.
συγγενικο μου προσωπο,εχει σε κασετινα ολα τα αργυρα,αναμνηστικα της ολυμπιαδος της μοσχας,αρκετα καλογουστη,αν και η αξια της σε σχεση με αλλους εμπορους,ηταν λιγο τσιμπημενη.οπως φυσικα και σε αλλα θεματα,και σιγουρα ηταν ενας λογος που εχασε, την εμπορικοτητα της.πολοι προσπαθουν να πουλησουν αξιολογες σειρες,αλλα το σκεφτονται, γιατι τις πληρωσαν,πανακριβα, σαν βιτρινα που λεμε.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:22:01 μμ »

Ηταν η εποχη τετοια που το ελληνικο συλλεκτικο κοινο ερχοταν σε επαφη με τα προυφ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 02:23:33 μμ »

πραγματι,και τοτε θυμαμαι,υπηρχαν εντασεις,μεταξυ αυτων που επεμεναν να συλλεγουν μονο ακυλκοφορητα,κλπ .και τα προυφ,τα θεωρουσαν,πιο πολυ μεταλλια,παρα νομισματα αναγραφομενης αξιας.φυσικα ομως,εγιναν αποδεκτα,γιατι ολα σχεδον τα κρατη,ειχαν αποδεκτει,και ηδη ειχαν κοπει αρκετα νομισματα.παντα κατι νεο,αντιμετωπιζεται με δυσπιστια,για τυχον ασκοπες αγορες.οπως σημερα τα επιχρωματισμενα με σμαλτο νομισματα.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences