Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:09:24 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τα ορυκτα του Βεζουβιου  (Αναγνώστηκε 8423 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ididesign
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 06, 2014, 04:43:21 μμ »

Γνωριζει καποιος την αξια αυτης της συλλογης?την εχει ενας φιλος μου και θελει να μαθει αν εχει καποια αξια και ποσο περιπου! Γραφει  "minerali naturali del Vesuvio"
 Ευχαριστω πολυ!!!

Υγ:η φοτο ειναι απο το ιντερνετ.αυριο θα βαλω τις κανονικες μολις την παραλαβω.
Καταγράφηκε
ididesign
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 08, 2014, 02:38:26 πμ »

Κανενας δεν γνωριζει συμφορουμιτες να με βοηθησει???
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2014, 12:12:50 μμ »

Καλημερα αυτο το 1200€ τι ειναι?
Τιμη ιντερνετ?
edit: καπουε μαζευα τα Deagostini
αλλα δεν μπορω να θυμηθω ποσο ειχε καθε τευχος. σορρυ Χαμόγελο
Καταγράφηκε

m42b18 isT
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 08, 2014, 02:47:52 μμ »

κοιτα.. ελπιζωντας να μην με παρεξηγησεις... τι αξια να εχει;; βλεπεις πολυτιμους λιθους μεσα ή πολυτιμα μεταλλα;

πετρωματα ειναι! και για να τα εχουν σε συλλογες για τον κοσμο... μη περιμενεις οτι ειναι και δυσκολες ή ακριβες πετρες! λαβα εχει, αψιιανο, πετρωματα και κρυσταλους απο ηφαιστειογενη μερη (καλα.. μην περιμενεις οτι ολα ειναι απο τον βεζουβιο..ασχετα το τι λεει για να πουλησει..). στην καλυτερη εχει μεσα ημιπολυτιμους λιθους που οι περισσοτεροι ειναι ευκολοι και φτηνοι!

το ιδιο φυσικα ισχυει και για τις ελληνικες σειρες με ορυκτα και πετρωματα! ακομα και πολυτιμους λιθους που νομιζω ειχαν... δεν ηταν αξιας!! αξια εχουν οι διαφανοι λιθοι, χωρις ντεφο κτλ.. αν ειναι θολος, με κρακαρισματα κτλ.. αστο.. ειναι ανευ αξιας! τα πουλανε σαν σουβενιρ σε τουριστες σαν πολυτιμοι λιθοι οπως βγηκαν απο την γη! ενας φιλος αμερικανος εκανε δωρο σμαραγδια Βραζιλιας σε οσους του ευχηθηκαν οταν γεννηθηκε το κοριτσακι του που το ονομα του θα ηταν... Εμα (Εmerald). μου εστειλε 3-4 τετοια.. και το ενα ειναι αρκετα μεγαλο... αλλα.. ανευ αξιας! απλα βλεπεις το πρασινο χρωμα.. αλλα..

και για να προλαβω τυχον απαντηση... μα ειχε και χρυσο... απλα σας λεω οτι ηταν μεσα σρε ειδικο λαδι και ο χρυσος που ειχε μεσα ειχε αξια μικροτερη του 1 ευρω!!

γενικα πετρωματα κτλ.. αρεσουν σε καποιους που τα μαζευουν! εχω καποια κι εγω.. αλλα παο εκει και μετα.. δεν μπορεις να πεις για αξια... μπορει ενα κομματι λαβας να εχει αξια; τοτε με σαντορινη, νισυρο, μηλο... θα ειμασταν παμλουτοι!!

οψιανο εχει η Μηλος! (και θελω κομματι! Χαμόγελο ), ελαφροπετρα εχει το γυαλι το νησακι κοντα στην Νισυρο.. και προσωπικα εχω κι απο το ηφαιστειο της Αγιας Ελενης στην αμερικη.. που ειχε κανει την καταστροφη,, με τα χαρτια του κτλ.. (και παλι καμια αξια.. απλα σουβενιρ ειναι!!), λαβα... σαντορινι... οπου και να γυρισεις... λαβα βλεπεις! το ιδιο και με αλλα πετρωματα και κρυσταλους...

τωρα.. οσο αφορα την τιμη... δεν εχει καμια σχεση η τιμη που αγοραστηκαν ή τα πουλουσε η εταιρια που τα εβγαζε... το περιοδικο κτλ! και με τα περιοδικα της de agostini... καθε 15 μερες κι απο ενα περιοδικο.. το πληρωνες χρυσο.. σε σχεση με το τι επαιρνες... αλλα γουσταρες και τα μαζευες.. και για τις πληροφοριες και για το πετρωμα.. το ιδιο ηταν και με την σειρα μετα νομισματα και χαρτονομισματα! τα κομματια που εδιναν δεν ειχαν αξια... ουτε το 1/10 αυτων που εδινες!! παντα... μονο το πρωτο ειναι καλο..και στην τιμη και στο τι δινουν μαζι...και ειναι σαν δολωμα για να πιασουν πελατες!

απλα σκεψου... φτιαχνω μια σειρα με τα πετρωματα της Ροδου... και βαζω βοτσαλα απο παραλια..., ασβεστολιθο, ψαμμιτη, λαρτιο λιθο,κανενα μαρμαρακι, γρανιτη... αντε να βαλω και λιγη πατελιά... και αντε.. να πεταξω μεσα κανενα κρυσταλλο κτλ.. θα εχει καποια αξια η συλλογη οποια τιμη κι αν βαλω; μωρε.. και απολιθωματα να βαλω.. κοχυλια και οστρακα που υπαρχουν σε αυθονια σχεδιων και μεγεθων εδω... παλι δεν.... !

απλα ειναι πραγματα που αρεσουν σε καποιους! το τι μαζευει ο καθενας ειναι κατι που δεν μπορει να το ξερει καποιος... γνωριζω ατομα που μαζευουν σουβερ! αλλα που μαζευουν ψηφοδελτια! δεν κανω πλακα! δεν παει να πει οτι εχουν και αξια για αλλους! μια απο τις δικες μου συλλογες ειναι με κουπονια απο περιοδικα, σουπερμαρκετ κτλ!

προσοχη!! αναφερωμαι στον ορο αξια... που ζητας.. και τον προσδιοριζω σαν μεταπωλητικη αξια! αν τα πουλησεις τι θα βγαλεις! αυτη ειναι η αξια.... γι αυτο και γραφω αυτα! αλλιως.. αξια μπορει να εχει συναισθηματικη... ή επι προσωπικου.. να σου θυμιζει κατι.. καποιον, ενα γεγονος.. πραγμα που την καθιστα υπερπολυτιμη για εσενα... ομως οχι για ολους τους αλλους... που δεν τους λεει κατι, ή δεν τους αγγιζει το δικο σου συναισθημα για την συλλογη! Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2014, 03:01:15 μμ από NMS » Καταγράφηκε
ididesign
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 08, 2014, 04:41:14 μμ »

Καταλαβα φιλε μου...σ'ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου,νομιζα θα ειχε καποια αξια αλλα τελικα δεν...
Σ'ευχαριστω και παλι να σαι καλα
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 08, 2014, 07:08:07 μμ »

Η γνώμη μου είναι ότι αν την πουλήσεις και στο 1/10 της τιμής που αναγράφει, ευχαριστημένος να είσαι.
(δεν ενδιαφέρομαι προσωπικά, προς αποφυγή παρεξηγήσεων και wavelet)
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 08, 2014, 07:10:17 μμ »

Η γνώμη μου είναι ότι αν την πουλήσεις και στο 1/10 της τιμής που αναγράφει, ευχαριστημένος να είσαι.
(δεν ενδιαφέρομαι προσωπικά, προς αποφυγή παρεξηγήσεων και wavelet)
Και πολα λες Νεστορα Χαμόγελο
Φιλε δεν αξιζει να το παρεις
Φιλικα
Καταγράφηκε

m42b18 isT
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 12:07:52 πμ »

Νομίζω 12 ευρώ γράφει και όχι 1.200  Σφραγισμένα χείλη .... Αν βλέπουν καλά τα μάτια μου, διακρίνω αμυδρά μια τελεία ανάμεσα, δηλαδή 12.00
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 01:24:20 πμ »

ναι, αλλα περασανε κι 6 χρονια  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 02:21:51 πμ »

Άνθρακες ο θησαυρός!
Μηδενική αξία μεταπώλησης. Και τα 12 ευρώ είναι υπερβολή..
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 09:34:08 πμ »

Όντως περάσανε 6 χρόνια...κάλλιο αργά παρά ποτέ  Μεγάλο χαμόγελο

gemuncey23 για τους συλλέκτες ορυκτών εντός και εκτός του forum, μάλλον υπάρχει έστω ενδιαφέρον και θα μπορούσε να αγοραστεί διότι πολλοί συλλέκτες ορυκτών δεν βλέπουν αυτή την συλλογή ως επένδυση αλλά ως συλλεκτικό κομμάτι, άρα συναισθηματική αξία. Στα 12 ευρώ περιλαμβάνεται και η όμορφη ξύλινη κασετίνα που φτιάχτηκε με μεράκι και πιάνει μερικά ευρώ.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 27, 2020, 03:05:38 μμ »

Σεβαστή η άποψή σας αγαπητέ «antonis333», όμως επιμένω ότι κανένας δεν πρόκειται να διαθέσει έστω και 12 ευρώ για το συγκεκριμένο starter pack, επιπέδου De Agostini.

Συμφωνώ πως η κασετίνα αξίζει μερικά ευρώ. Το περιεχόμενο όμως όχι. Άλλωστε, ο όποιος πιθανός αγοραστής-συλλέκτης, ποσώς θα ενδιαφερθεί για το κουτί.

Και εν τέλει διαφωνώ με την συνεπαγωγή σας «..συλλεκτικό κομμάτι, άρα συναισθηματική αξία..»
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2020, 03:07:01 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences