Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 10:25:55 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δημητρα 1930  (Αναγνώστηκε 16356 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 07, 2014, 02:14:48 μμ »

Μιχαλη η καποιος αλλος οποιος θελει ..γραψε  οταν χαρακτηριζει η Π.Ν.Ε η ο Καραμηστος ενα νομισμα xf τι εννουν...
Πιστεψε με θα ειναι απο τα πιο χρησιμα ..πραγματα ever που εχουν γραφτει στο στεκι..(απομονωσετο απο ατομα και σχολια)..
Υγ..Ασε τους Αμερικανικους βαθμους
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 07, 2014, 02:22:07 μμ »

Μιχαλη η καποιος αλλος οποιος θελει ..γραψε  οταν χαρακτηριζει η Π.Ν.Ε η ο Καραμηστος ενα νομισμα xf τι εννουν...
Πιστεψε με θα ειναι απο τα πιο χρησιμα ..πραγματα ever που εχουν γραφτει στο στεκι..(απομονωσετο απο ατομα και σχολια)..
Υγ..Ασε τους Αμερικανικους βαθμους

Εγω λεω να ανοιξουμε ενα θεμα για να ξεκαθαρισει το τοπιο!!Ο ενας λεει ετσι ο αλλος αλλιως,τελικα τι ισχυει?Εγω αλλιως τα ξερω τα πραγματα!!
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 07, 2014, 02:23:23 μμ »

Η μαλον θα ανοιξω ενα αλλο θεμα,,,να μη χαλαμε και την online
Πιστευω οτι θα ειναι πολυ ενδιαφερον
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=16230.0
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2014, 02:46:44 μμ από oldgeotzo » Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 07, 2014, 03:31:24 μμ »

Εγω προσωπικα την κρητικη με αιτιολογια την δεχομαι μετα χαρας....την κρητικη ομως την μονολεκτικη...του τυπου (αυτο που λεω εγω ειναι και ολοι οι αλλοι εοσαστε ασχετοι)....οχι Νικο μου δεν την δεχομαι...σε ειχα ξαναρωτησει σε μια παρομοια εκτιμιση σου..αλλα δεν μπηκες καν στον κοπο να μοθ εξηγησεις
Υ.Γ το να χσντακονουμε νομισματα χωρις να λεμε τον λογο εμενα προσωπικσ δεν μου αρεσει...

Αγαπητέ Αντώνη,

Δεν θυμάμαι να με ρώτησες κάτι και να μην απάντησα. Αν μη τι άλλο, μόνο αγενή δεν με έχουν χαρακτηρίσει. Πολύ ευχαρίστως να μου υποδείξεις το σημείο που δεν απάντησα γιατί προφανώς διέλαθα και με χαρά να σου απαντήσω.

Πριν απαντήσω για το νόμισμα, θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω τα εξής.

α. Ζητάει ο πρώτος, χαρακτηρισμό για το νόμισμά του, απαντά ο δεύτερος και υπάρχει ΠΑΝΤΑ ένας τρίτος να κάνει κριτική στο δεύτερο. Μετά ακολουθείται η "ψυχολογία της μάζας". (όρος της ψυχολογίας για να μη παρεξηγηθώ). Σε αυτό είμαι αντίθετος. Ας "βγει" ο πρώτος να ρωτήσει τον δεύτερο και όχι αυτό που γίνεται.

β. Υπάρχει κάποιος που κάνει κοπτοραπτική στα λεγόμενά μου (όχι εσύ). Θα σε παρακαλούσα να μου υποδείξεις που έγραψα  το μονολεκτικό όπως έγραψες  "(αυτο που λεω εγω ειναι και ολοι οι αλλοι εοσαστε ασχετοι)". Ελπίζω για τη τάξη να το αναφέρεις και όχι να απαντήσεις με εκφράσεις του τύπου "αυτό κατάλαβα" ή "αυτό εννοούσες" κλπ κλπ.

γ. Επειδή έχεις και κάποιο ρόλο πιο ενεργό στο site,  καλό θα είναι γενικότερα, ο πρώτος που θα κάνει προσωπική επίθεση σε κάποιον άλλο, να διαγράφεται το threat  και τη δεύτερη φορά να διαγράφεται ο λογαριασμός. (Εμπειρία από άλλο site εξωτερικού -όχι νομίσματα- με πάνω από 80.000 μέλη).
Εσύ όμως έκανες παρέμβαση σε δική μου κριτική, σε νόμισμα τρίτου, με αποτέλεσμα να αισθάνομαι ότι έχεις "προηγούμενα" μαζί μου...

δ. Πιστεύω ότι ένα νόμισμα για να χαρακτηριστεί, πρέπει να το δεις από κοντά και όχι από φωτό. Πολλές φορές όμως, ορισμένα πράγματα είναι τόσο εμφανή, που η κριτική και αξιολόγιση του νομίσματος είναι εύκολη.
Το συγκεκριμένο νόμισμα:
1. Η περιφέρειά του καταρχάς είναι στρογγυλεμένη από τη χρήση. Στα ακρότατά του σημεία θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια "σηκώματα" για να δικαιολογήσουν ένα ακυκλοφόρητο, ή ένα σχεδόν ακυκλοφόρητο.
2. Οι χαρακιές που έχει το νόμισμα σε πολλά σημεία, όπως στο φρύδι, πάνω από το φρύδι, στο τελευταίο πάνω στάχυ, είναι χαρακιές, όχι από νομισματοκοπείο, αλλά από βαριά χρήση και κυκλοφορία. Τέτοιες χαρακιές ΔΕΝ βρίσκεις σε νόμισμα με χαρακτηρισμό "σχεδόν ακυκλοφόρητο".
3. Τα στάχυα του έχουν μεγάλη φθορά. Είναι γνωστό ότι τα στάχυα από τη κοπή τους είναι ελαφριά πατημένα και δεν έχουν βαθειά ανάγλυφα. Όμως το στα ψηλά σημείων τών κόκκων του σταχυού του συγκεκριμένου νομίσματος, είναι σχεδόν ισοπεδωμένα. (Αλήθεια πόση κυκλοφορία έχει "φάει"  για να φθαρεί τόσο πολύ?).

Αυτά τα σημεία νομίζω είναι αρκετά για να αντιληφθούμε γιατί του έδωσα αυτό τον (υποκειμενικό/προσωπικό) χαρακτηρισμό, XF. Υπάρχουν βέβαια και άλλα κριτήρια όπως αυτά του "ebay" όπου όλα είναι ακυκλοφόρητα ή κάποιων άλλων που εγώ προσωπικά απέχω. Προτιμώ να χαντακωθεί το νόμισμα παρά ο συλλέκτης (δες τα τελευταία γεγονότα με 5λεπτα κλπ).
 
Βέβαια Αντώνη, δική μου απορία είναι γιατί ζήτησες εσύ σαν τρίτος να κάνω εγώ ανάλυση στο νόμισμα κάποιου άλλου, παίρνοντάς το εσύ προσωπικά (ή προστατευτικά για τον άλλο) και δεν ζήτησες από τους άλλους που το χαρακτήρισαν και το "βαθμολόγησαν", να σου κάνουν (εσένα Αντώνη πάντα) ανάλυση. Είμαι περίεργος εάν θα τους ζητήσεις ανάλογη ανάλυση...








 
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 07, 2014, 03:42:14 μμ »

Ρε παιδια δεν κουραστηκατε τοσα χρονια με όλες αυτές τις παρεξηγήσεις με το παραμικρό.Αφήστε τους εγωισμούς ρε φιλαράκια ( κάνει και πολύ ζεστη εξω) να χαλαρωσουμε μπαινουμε εδω μέσα οχι να χολοσκάμε καθημερινά επειδή ο ένας λέει το μακρύ κι ο άλλος το κοντό.Δώστε τόπο στην οργή που λέει κι ο σοφός λαός και πάμε παρακάτω.... Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 07, 2014, 03:43:53 μμ »

Εγω προσωπικα την κρητικη με αιτιολογια την δεχομαι μετα χαρας....την κρητικη ομως την μονολεκτικη...του τυπου (αυτο που λεω εγω ειναι και ολοι οι αλλοι εοσαστε ασχετοι)....οχι Νικο μου δεν την δεχομαι...σε ειχα ξαναρωτησει σε μια παρομοια εκτιμιση σου..αλλα δεν μπηκες καν στον κοπο να μοθ εξηγησεις
Υ.Γ το να χσντακονουμε νομισματα χωρις να λεμε τον λογο εμενα προσωπικσ δεν μου αρεσει...

Αγαπητέ Αντώνη,

Δεν θυμάμαι να με ρώτησες κάτι και να μην απάντησα. Αν μη τι άλλο, μόνο αγενή δεν με έχουν χαρακτηρίσει. Πολύ ευχαρίστως να μου υποδείξεις το σημείο που δεν απάντησα γιατί προφανώς διέλαθα και με χαρά να σου απαντήσω.

Πριν απαντήσω για το νόμισμα, θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω τα εξής.

α. Ζητάει ο πρώτος, χαρακτηρισμό για το νόμισμά του, απαντά ο δεύτερος και υπάρχει ΠΑΝΤΑ ένας τρίτος να κάνει κριτική στο δεύτερο. Μετά ακολουθείται η "ψυχολογία της μάζας". (όρος της ψυχολογίας για να μη παρεξηγηθώ). Σε αυτό είμαι αντίθετος. Ας "βγει" ο πρώτος να ρωτήσει τον δεύτερο και όχι αυτό που γίνεται.

β. Υπάρχει κάποιος που κάνει κοπτοραπτική στα λεγόμενά μου (όχι εσύ). Θα σε παρακαλούσα να μου υποδείξεις που έγραψα  το μονολεκτικό όπως έγραψες  "(αυτο που λεω εγω ειναι και ολοι οι αλλοι εοσαστε ασχετοι)". Ελπίζω για τη τάξη να το αναφέρεις και όχι να απαντήσεις με εκφράσεις του τύπου "αυτό κατάλαβα" ή "αυτό εννοούσες" κλπ κλπ.

γ. Επειδή έχεις και κάποιο ρόλο πιο ενεργό στο site,  καλό θα είναι γενικότερα, ο πρώτος που θα κάνει προσωπική επίθεση σε κάποιον άλλο, να διαγράφεται το threat  και τη δεύτερη φορά να διαγράφεται ο λογαριασμός. (Εμπειρία από άλλο site εξωτερικού -όχι νομίσματα- με πάνω από 80.000 μέλη).
Εσύ όμως έκανες παρέμβαση σε δική μου κριτική, σε νόμισμα τρίτου, με αποτέλεσμα να αισθάνομαι ότι έχεις "προηγούμενα" μαζί μου...

δ. Πιστεύω ότι ένα νόμισμα για να χαρακτηριστεί, πρέπει να το δεις από κοντά και όχι από φωτό. Πολλές φορές όμως, ορισμένα πράγματα είναι τόσο εμφανή, που η κριτική και αξιολόγιση του νομίσματος είναι εύκολη.
Το συγκεκριμένο νόμισμα:
1. Η περιφέρειά του καταρχάς είναι στρογγυλεμένη από τη χρήση. Στα ακρότατά του σημεία θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια "σηκώματα" για να δικαιολογήσουν ένα ακυκλοφόρητο, ή ένα σχεδόν ακυκλοφόρητο.
2. Οι χαρακιές που έχει το νόμισμα σε πολλά σημεία, όπως στο φρύδι, πάνω από το φρύδι, στο τελευταίο πάνω στάχυ, είναι χαρακιές, όχι από νομισματοκοπείο, αλλά από βαριά χρήση και κυκλοφορία. Τέτοιες χαρακιές ΔΕΝ βρίσκεις σε νόμισμα με χαρακτηρισμό "σχεδόν ακυκλοφόρητο".
3. Τα στάχυα του έχουν μεγάλη φθορά. Είναι γνωστό ότι τα στάχυα από τη κοπή τους είναι ελαφριά πατημένα και δεν έχουν βαθειά ανάγλυφα. Όμως το στα ψηλά σημείων τών κόκκων του σταχυού του συγκεκριμένου νομίσματος, είναι σχεδόν ισοπεδωμένα. (Αλήθεια πόση κυκλοφορία έχει "φάει"  για να φθαρεί τόσο πολύ?).

Αυτά τα σημεία νομίζω είναι αρκετά για να αντιληφθούμε γιατί του έδωσα αυτό τον (υποκειμενικό/προσωπικό) χαρακτηρισμό, XF. Υπάρχουν βέβαια και άλλα κριτήρια όπως αυτά του "ebay" όπου όλα είναι ακυκλοφόρητα ή κάποιων άλλων που εγώ προσωπικά απέχω. Προτιμώ να χαντακωθεί το νόμισμα παρά ο συλλέκτης (δες τα τελευταία γεγονότα με 5λεπτα κλπ).
 
Βέβαια Αντώνη, δική μου απορία είναι γιατί ζήτησες εσύ σαν τρίτος να κάνω εγώ ανάλυση στο νόμισμα κάποιου άλλου, παίρνοντάς το εσύ προσωπικά (ή προστατευτικά για τον άλλο) και δεν ζήτησες από τους άλλους που το χαρακτήρισαν και το "βαθμολόγησαν", να σου κάνουν (εσένα Αντώνη πάντα) ανάλυση. Είμαι περίεργος εάν θα τους ζητήσεις ανάλογη ανάλυση...








 

τοτε μπορειτε να μου εξηγησετε πως ενω βλεπετε τα σταχυα τοσο κατεβασμενα γιατι το νομισμα κραταει ακομα τοσο λουστρο?
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:13:06 μμ »

Λευτέρη, είχα γράψει παλιότερα ότι το "λούστρο" είναι η δικαιολογία των λαθών για την αστοχία των "βαθμολογητών".

Η λέξη λούστρο εφευρέθηκε με τα "κουτάκια". Πιο πριν δεν υπήρχε στο λεξιλόγιο. Έχω δει αμέτρητα δοκίμια (ακυκλοφόρητα φυσικά) χωρίς "λούστρο". Όσο αφορά τη φωτό, δεν νομίζω ότι βγαίνει κάτι τέτοιο, αλλά για να το λες είμαι σίγουρος ότι έχει. Όμως οι χαρακιές και η φθορά είναι αδιαμφισβήτητα. Επίσης το "λούστρο" δεν κάνει ένα νόμισμα ακυκλοφόρητο.

Εάν το νόμισμα σου αρέσει, είτε γιατί έχει "λούστρο" όπως λες είτε γιατί το πήρες φτηνά, είτε γιατί εσύ το θεωρείς (γιατί όχι) ακυκλοφόρητο, η οποιαδήποτε γνώμη (και η δική μου φυσικά) περισσεύει.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:19:59 μμ »

Νικο ζου ζηταω συγνωμη πογ προσπαθω να.μαθω το σωστο και το λαθος....δυστυχως ειμαι.απο κινητο και δεν μπορω να βρω φα σχετικα λινκ
Επισης ζηταω και συγνωμη απο το μελος ΚΩΣΤΑΣ...που εγω ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ ..ΨΑΡΑΚΑΣ......που πρεπει πρωτα να μαθω Ελληνικα......ειχα το θρασσος να αμφισβητησω γνωστες
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:22:41 μμ »

Αυτο ποτ δεν πηρα απαντηση...και οχι ΑΠΟΛΟΓΙΑ....να μαθω ζητησα.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=15954.0

Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:37:07 μμ »

Οταν πρωτοξεκινησα μου ειχαν πει λουστρο=ακυκλοφορητο οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα!!
Τελος παντων!!εμενα μου αρεσε και το πηρα,δεν λεω οτι πηρα καμια σπανιωτητα,απλα μου αρεσε!!
Εχεις δικιο για τα χτυπηματα παντως και θεωρω οτι εαν δεν τα ειχε θα ηταν ακομα καλυτερο,εχει και 3 χτυπηματακια στον λαιμο τα οποια δεν φαινονται στις φωτο!!
και για να πω την αληθεια οταν το πρωτοειδα θεωρησα οτι ο βαθμος που του ειχαν δωσει το αδικει το νομισμα,αλλα δεν φαινοντουσαν τα χτυπηματα στο λαιμο που για μενα απο κει του κοψανε βαθμο-ους!!
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:41:54 μμ »

Νικο τωρα καταφερα και διαβασα (σχεδον) το ποστ σου...γιατι ειμαι απο κινητο και ηταν λιγο μεγαλο  Σαρκασμός
Δεν προστατευω κανεναν..δεν κανω επιθεση σε κανενα.....ζηταω απλα να μαθω τι ΣΚΑΤΑ γινετε με τι εκτιμησεις...απλα εστιασα σε εσενα γιατι ΝΑΙ...δυο φορες σε ξεχωριστα ποστο εχεις απαντησει μονολεκτικα...και ρωτησα το λογο και απαντηση δεν πηρα
Και ξαναλεω δρν ζητησα απολογια...αιτιολογια ηθελα....
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:54:42 μμ »

Λευτέρη ,
Λούστρο δεν σημαίνει πάντα UNC κατάσταση . Μπορεί να αφορά και au(58) νόμισμα .
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΜΕ MS7O , που αποδίδουν ψεύτικο Λούστρο ή κάτι μπλέ πατίνες που αστράφτουν και σου λένε πως κάτω από την πατίνα έχει μπόλικο λούστρο.
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:56:41 μμ »

Αντώνη,
Νομίζω πως ο Νίκος σου απήντησε επαρκώς και τεκμηριωμένα για το βαθμό που νομίζει πως παίρνει το εν θέματι νόμισμα.Συνεπώς Αιτιολόγησε....................απολογίες ας τις αφήσουμε ρε παίδες
Καταγράφηκε

Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:59:49 μμ »

Νικο τωρα καταφερα και διαβασα (σχεδον) το ποστ σου...γιατι ειμαι απο κινητο και ηταν λιγο μεγαλο  Σαρκασμός
Δεν προστατευω κανεναν..δεν κανω επιθεση σε κανενα.....ζηταω απλα να μαθω τι ΣΚΑΤΑ γινετε με τι εκτιμησεις...απλα εστιασα σε εσενα γιατι ΝΑΙ...δυο φορες σε ξεχωριστα ποστο εχεις απαντησει μονολεκτικα...και ρωτησα το λογο και απαντηση δεν πηρα
Και ξαναλεω δρν ζητησα απολογια...αιτιολογια ηθελα....


Βρε Αντώνη με έχεις στείλει για τα καλά! Στο http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=15954.0 συζητούσαμε για μια δραχμή. Τη χαρακτήρισα χαμηλά σε σχέση με τους άλλους λέγοντας ότι υπάρχουν και τα σήματα του νομισματοκοπείου (αρκετή φθορά). Νομίζω ότι συμφώνησες. Κάτι να με ρώτησες άλλο, δεν είδα και το διάβασα όλο 5 φορές!.
Σε παρακαλώ πολύ στείλε μου π.μ γιατί δεν βρήκα τίποτα που να με ρώτησες και δεν απάντησα. Πραγματικά δεν τόχω βρει.
Ελπίζω όμως για το XF της Δήμητρας να ήμουν σαφής και επεξηγηματικός (ελπίζω).
 
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 07, 2014, 05:03:09 μμ »

Λευτέρη ,
Λούστρο δεν σημαίνει πάντα UNC κατάσταση . Μπορεί να αφορά και au(58) νόμισμα .
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΜΕ MS7O , που αποδίδουν ψεύτικο Λούστρο ή κάτι μπλέ πατίνες που αστράφτουν και σου λένε πως κάτω από την πατίνα έχει μπόλικο λούστρο.

πανο δεν μ'επιασες, λουστρο μπορει να εχει και ενα βαθμολογημενο χφ45!!αναλογα με το ποσο ανεβαινουμε και κλιμακα!!
αλλα ενα μσ64-65 χωρις λουστρο? Απορία Απορία Απορία
δεν μιλαω για ψευτικο κτλ!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences