Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:55:54 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σε δημοπρασία το πρώτο τεύχος superman  (Αναγνώστηκε 23745 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 04, 2014, 08:38:41 πμ »

 Μου έκανε εντύπωση ο ωραίος τρόπος προώθησης απο το ebay.
 Είναι και μεγάλη η προμήθεια βέβαια!
 Μικρότερη τιμή κλεισίματος μέχρι σήμερα τα 2 εκατομμύρια
http://cc.ebay.com/action-comics/?_trkparms=clkid%3D8789808648242906205
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 04, 2014, 08:51:29 πμ »

αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι....οτι αγοραζει ενα κομικ και ετσι οπως ειναι σφραγισμενο δεν θα μπορει να το διαβασει καν...ειναι κριμα απλα !
Καταγράφηκε
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 04, 2014, 08:53:53 πμ »

αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι....οτι αγοραζει ενα κομικ και ετσι οπως ειναι σφραγισμενο δεν θα μπορει να το διαβασει καν...ειναι κριμα απλα !
Σαρκασμός Σαρκασμός για σκεψου την ωρα που το διαβαζεις να  σου χυθει καφες επανω η να καταλαθως να σκιστει μια σελιδα
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 04, 2014, 09:09:27 πμ »

Παιδιά δεν το παίρνει για να το διαβάσει, αν θέλει κάτι τέτοιο μπορεί να το βρει στο ιντερνετ σε pdf. Οι συλλέκτες βιβλίων είναι όπως και οι συλλέκτες νομισμάτων, από μακρυά και φίλοι Χαμόγελο
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 04, 2014, 12:53:19 μμ »

Παιδιά δεν το παίρνει για να το διαβάσει, αν θέλει κάτι τέτοιο μπορεί να το βρει στο ιντερνετ σε pdf. Οι συλλέκτες βιβλίων είναι όπως και οι συλλέκτες νομισμάτων, από μακρυά και φίλοι Χαμόγελο

ναι αλλα εσυ ενα νομισμα πρακτικα το χαιρεσαι....ειναι κατι που το βλεπεις ολοκληρο η δεν εχει σημασια να δεις το εσωτερικο του... Ενω ενα περιοδικο εχει ΤΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ να δεις να απολαυσεις κτλπ....εγω τουλαχιστον στο μυαλο μου και οπως το σκεφτομαι δεν το θεωρω το ιδιο...!
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 04, 2014, 12:59:28 μμ »

 Ίσως πιο κοντινό παράδειγμα είναι η συλλογή ποτών. Να θες να το ανοίξεις και να μην σου πάει η καρδιά! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 04, 2014, 01:03:20 μμ »

Παράθεση από: georok link=topic=16180.msg209187#msg209187 date=14071499 68
Ίσως πιο κοντινό παράδειγμα είναι η συλλογή ποτών. Να θες να το ανοίξεις και να μην σου πάει η καρδιά! Σαρκασμός
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 04, 2014, 01:21:07 μμ »

Αμα θελει να το διαβασει, υπαρχουν πολλες κοπιες που στοιχιζουν οσο ενα απλο κομικ. Απ'οτι καταλαβαινω, διαβαστηκε το πολυ μια φορα και πολυ προσεκτικα απ'τον αρχικο ιδιοκτητη (που πληρωσε 10 σεντς) και μετα φυλαχτηκε σε ιδανικες συνθηκες απο τον ιδιο και τους επομενους που ηταν ολοι του "επαγγελματος" πια.


Λογικα δεν θαπρεπε αυτο το τευχος να το αγορασει ο εκδοτης του και να το εκθεσει στα γραφεια της εταιρειας;


Προσωπικα δεν μου αρεσαν ποτε τα Αμερικανικα κομιξ. Φαντασου ο Αστεριξ, ο Λουκυ Λουκ η ο Τεντεν ναταν Αμερικανικα, κι οχι Βελγο-Γαλλικα.... Τι κομιξ ειν αυτα που δεν σε κανουν να γελας, ουτε κι οταν εισαι 8 χρονων;

Οι Αμερικανοι σχεδιαστες και κειμενογραφοι (κανουν και τα 2 σε αντιθεση με τους Βελγους και Γαλλους), εχουν πολυ ταλεντο στα κομιξ των εφημεριδων, αυτα με τα 4 τετραγωνακια και μια μικρη ιστοριουλα καθημερινα, (σαν τον Καλβιν που εχω στο αβαταρ), εκει πραγματικα δεν παιζονται. Τωρα στα υπολοιπα, ειναι και το hype απ'τις ταινιες, ειναι πολλα μεσα... Κοιταξτε παντως και το τευχος 3, επισης σε "ακυκλοφορητη" κατασταση, με τιμη κατω απο $20000. Δηλαδη ποσα τετοια νουμερο 3 υπαρχουν;
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 04, 2014, 01:23:09 μμ »

Και τα κομιξ βαθμολογουντε,υπαρχουν εταιρειες βαθμολογησης,αμα λοιπον το ανοιξεις και το διαβασεις απο ακυκλοφορητο εγινε κυκλοφορημενο και μετα πεταξε το πουλακι,με το που γυρισεις την πρωτη σελιδα εχει αρχισει και χανει την αξια του.Αλωστε γιαυτο κοστιζουν τοσα χρηματα,διοτι ειναι ανεγγιχτο.
Οπως επισης ρολο στην βαθμολογηση παιζει  και η ποιοτητα εκτυπωσης του περιοδικου.Μπορει δυο ιδια περιοδικα ακριβως να εχουν διαφορετικους βαθμους λογο καλυτερης εκτυπωσης!!
Με λιγα λογια ,κατασταση,σπανιωτητα,παλαιοτητα!!!
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 04, 2014, 01:39:57 μμ »

Σιγουρα, ομως δεν υπηρχαν το 1939, εξ ου και η υποθεση μου οτι διαβαστηκε πολυ προσεκτικα τουλαχιστον μια φορα απ'τον αγοραστη του, και ξεφυλλιστηκε για ελεγχο ποιοτητας απ'τους επομενους, πολυ πριν πιστοποιηθει. Εστω κι ετσι ειναι ακυκλοφορητο (9/10).

Δεν εχω δει ποτε πιστοποιημενο κομικ στο χερι, αλλα νομιζω οτι απαξ και πιστοποιηθηκε, δεν ανοιγει πια, εκτος κι αν το κανεις πενσατο. Κλείσιμο ματιού


ΥΓ: Παρεπιπτοντως, η εταιρεια αυτη, ειναι το ιδιο γκρουπ με την NGC και PMG (χαρτονομισματα). Πολλοι απ'αυτους στο βιντεο, ειναι της εταιρειας αυτης.
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 04, 2014, 01:57:40 μμ »

Σιγουρα, ομως δεν υπηρχαν το 1939, εξ ου και η υποθεση μου οτι διαβαστηκε πολυ προσεκτικα τουλαχιστον μια φορα απ'τον αγοραστη του, και ξεφυλλιστηκε για ελεγχο ποιοτητας απ'τους επομενους, πολυ πριν πιστοποιηθει. Εστω κι ετσι ειναι ακυκλοφορητο (9/10).

Δεν εχω δει ποτε πιστοποιημενο κομικ στο χερι, αλλα νομιζω οτι απαξ και πιστοποιηθηκε, δεν ανοιγει πια, εκτος κι αν το κανεις πενσατο. Κλείσιμο ματιού


ΥΓ: Παρεπιπτοντως, η εταιρεια αυτη, ειναι το ιδιο γκρουπ με την NGC και PMG (χαρτονομισματα). Πολλοι απ'αυτους στο βιντεο, ειναι της εταιρειας αυτης.

Δεν ειχα δει το προγουμενο ποστ σου γιατι ποσταραμε την ιδια ωρα!!Οταν λεω για ανοιγμα εννοω να το παρει καποιος για να το διαβασει,εκει λοιπον επειδη συνηθως ειναι μικρα παιδια δεν προσεχουν και η ζημια ειναι ευκολη να γινει!!
Ο ειδικος ξερει να το ανοιξει οπως  ξερει και πως ειναι τα πλαστα οπως επισης ξερει και για την ποιοτητα εκτυπωσης,εγω εχω δει πιστοποιημενο αλλα μεχρι εκει!!
Γενικα μιλαω και οχι για τα συγκεκριμενα κομιξ!!
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 04, 2014, 02:09:01 μμ »

Εφοσον εχεις δει, ανοιγει η οχι ενα πιστοποιημενο;

Επισης, φανταζομαι, οτι αν στειλεις σημερα ενα καινουριο τευχος για πιστοποιηση, καλα θα κανεις να φροντισεις ναναι ΑΨΟΓΟ ,αδιαβαστο και σε τελεια κατασταση, απ'οπου και να το πηρες (κατα προτιμηση απο συνδρομη σε προστατευτικο πλαστικο).

Σ'ενα ιστορικο τευχος νουμερο ενα ομως, του πιο δημοφιλους κομικ που θεωρουν οτι υπαρχει, παιζει και να δινει λιγο "αερα",ασε τη διαφημιση για την ιδια την εταιρεια που το πιστοποιησε.... Οπως μ'ενα νομισμα, πχ MS66, που ειναι σουπερ ακυκλοφορητο, αλλα οχι κι απ'ευθειας απο το νομισματοκοπειο (68-70)....
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 04, 2014, 02:17:52 μμ »

Εφοσον εχεις δει, ανοιγει η οχι ενα πιστοποιημενο;

Επισης, φανταζομαι, οτι αν στειλεις σημερα ενα καινουριο τευχος για πιστοποιηση, καλα θα κανεις να φροντισεις ναναι ΑΨΟΓΟ ,αδιαβαστο και σε τελεια κατασταση, απ'οπου και να το πηρες (κατα προτιμηση απο συνδρομη σε προστατευτικο πλαστικο).

Σ'ενα ιστορικο τευχος νουμερο ενα ομως, του πιο δημοφιλους κομικ που θεωρουν οτι υπαρχει, παιζει και να δινει λιγο "αερα",ασε τη διαφημιση για την ιδια την εταιρεια που το πιστοποιησε.... Οπως μ'ενα νομισμα, πχ MS66, που ειναι σουπερ ακυκλοφορητο, αλλα οχι κι απ'ευθειας απο το νομισματοκοπειο (68-70)....

 εννοεις να ανοιγει και να κλεινει παλι?
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 04, 2014, 02:22:01 μμ »

Δεν το σκεφτηκα ετσι, δεν ξερω. Εννοουσα να μην ανοιγει καθολου ,οπως ενα σλαμπ. Πραγματικα εχω απορια, γιατι αν ανοιγει, τοτε η κατασταση αλλοιωνεται με τον καιρο και ο βαθμος δεν ανταποκρινεται στην κατασταση. Αν ανοιγει και σκιστει μια σελιδα δηλαδη;



Κι ενα τελευταιο: στα κομιξ εφημεριδων με τα 4 τετραγωνακια, που προς το παρον δεν θεωρουνται συλλεκτικα εκτος κι αν ειναι τα οριτζιναλ σχεδια που παραδοθηκαν στην εφημεριδα για εκτυπωση (οπου μιλαμε για εργο τεχνης πια), ειμαστε κι εμεις ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ μπροστα, με τον Αρκα....  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 04, 2014, 02:24:35 μμ »

Δεν το σκεφτηκα ετσι, δεν ξερω. Εννοουσα να μην ανοιγει καθολου ,οπως ενα σλαμπ. Πραγματικα εχω απορια, γιατι αν ανοιγει, τοτε η κατασταση αλλοιωνεται με τον καιρο και ο βαθμος δεν ανταποκρινεται στην κατασταση. Αν ανοιγει και σκιστει μια σελιδα δηλαδη;



Κι ενα τελευταιο: στα κομιξ εφημεριδων με τα 4 τετραγωνακια, που προς το παρον δεν θεωρουνται συλλεκτικα εκτος κι αν ειναι τα οριτζιναλ σχεδια που παραδοθηκαν στην εφημεριδα για εκτυπωση (οπου μιλαμε για εργο τεχνης πια), ειμαστε κι εμεις ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ μπροστα, με τον Αρκα....  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Ανοιγει αλλα δεν κλεινει,ειναι οπως τα σλαμπ νομισματων ανοιγει αλλα δεν κλεινει (τι ειπα τωρα ο κερατας Σαρκασμός Σαρκασμός)
Τωρα αν εισαι μαστορας και τα φτιαχνεις πενσατα ειναι αλλη υποθεση Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences