Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:17:08 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αξιζει τιποτα; Τα απαντα!!  (Αναγνώστηκε 13816 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Agios89
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:01:28 μμ »

Τεσπα.. Σας εδωσα ολα τα στοιχεια.. οποιος γνωριζει κατι για την αξια του ας το πει. Επειδη εχω πολλα τετοια παλια βιβλια, τα βρηκα σε ενα παλιο σπιτι, καποια γαλλικα παλια και καποια ελληνικα παλια με χημειες και φυσικες και δικογορικα. πως θα γινει να τσεκαρω πανω κατω τι εχω?
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:17:58 μμ »

τα απαντα το 1855 χλωμο να υπαρχει..... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Agios89
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 06, 2014, 11:45:52 μμ »

τσεκαρε τις φωτο να δεις..
Καταγράφηκε
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:28:00 πμ »

Δεν εχω δει απαντα του Α Σουτσου του 1855.Δεν υπαρχει σε κανενα καταλογο
Και καμια βιβλιογραφια...το γεγονος ομως οτι εχει και συνεχεια καθ´οτι ειναι ενας απο τους τομους μου λεει πως ισως ειναι κομματι του "πανοραματος της ελλαδας" του Σουτσου-Απαντα με το ενδεχομενο φυσικα να λειπει η πρωτη σελιδα...Δεν ειναι χειρογραφο για να πουμε
Πως βρισκομαστε σε κατι μοναδικο.Μαλλον
Σε ενα ελειπες βιβλιο βρισκομαστε.Αυτο βεβαια δε σημαινει πως δεν ειναι ενδιαφερων και
Δεν εχει αξια...Ολα τα βιβλια του Σουτσου ειναι επαναστατικα για την εποχη του.
Εαν μπορεις φιλε πες μας εαν εχει περιεχομενα
Και κοιτα προσεκτικα εαν λειπει καποια σελιδα.
Τελος οι περισσοτεροι φιλοι του στεκιου αν οχι ολοι
Εχουν καλη διαθεση και θελουν να βοηθησουν.
Παρεξηγησες αδικα το φιλο ποιο πανω που σου εξηγησε καποια πραγματα.
Φιλικα
Καταγράφηκε
Agios89
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 07, 2014, 08:29:37 πμ »

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. Λοιπον ξεκινα με εναν προλογο 19 δεκεμβριου 1855.
Μετα μπαινει στο πρωτο κεφαλαιο που λεγεται Θρακη και γραφει απο κατω εν κωνσταντινουπόλει 18 φεβρουαριου 1853. μετα γραφει το επομενο κεφαλαιο αγγλια , εν λονδινο 31 ιανουαριου 1854. Μετα γαλλια εν παρισίοις 6 μαρτιου 1854. Μετα μεσογειος,ηπειρος,μακεδονια,ελλας,αυστρια,ρωσσια, μετα εχει σχολια,μετα γραφει ωδη.και μετα μπαινει σε καινουργιο κεφαλαιο και γραφει Σατυραι αλεξανδρου σουτσου δημοσιευθεισαι κατα το ετος 1827, εκδοσις νεωτατη υπο Ιω. Θεοδοσιαδου. και συνεχιζει... Καταλαβες τπτ?? Γλώσσα
Καταγράφηκε
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 07, 2014, 10:44:32 πμ »

Προκειται για το πανοραμα της ελλαδας τελικα.Τα λεπτομερεστατα στοιχεια που μας εδωσες τωρα ειναι τα σωστα και εχουν μια διαφορα απο τα πρωτα.Ειναι πολυ ενδιαφερων βιβλιο και αναλογως της εκδοσεως ακολουθουν και αλλοι τομοι.Θεωρω οτι απο 75-100 ευρω ειναι η χρηματικη του αξια εκτος και αν εμπεριεχει τιποτα σημειωσεις ή υπογραφες του κατοχου.(το συνηθιζαν τοτε).
Κατα την αποψη μου αξια ανεκτιμητη για μια βιβλιοθηκη.
Καταγράφηκε
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 07, 2014, 10:50:00 πμ »

Για να μην παρεξηγηθω απο καποιους φιλους για την τιμη που εδωσα σιγουρα μπορει να βρεθει στο μοναστηρακι σε πολυ φθηνοτερη τιμη,η τιμη αυτη ειναι στους καταλογους και σε οικους δημοπρασιων.ευχαριστω
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 07, 2014, 06:11:24 μμ »

δημητρη!!χαθηκαμε φιλε!!εχω ετοιμες τις φωτο απο τα βιβλια που λεγαμε..πρεπει μονο να τις περασω στον η/υ για να στις στειλω!θα κοιταξω μηπως προλαβω πιο μετα!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 07, 2014, 07:00:56 μμ »

Εγινε παλικαρι μου!οτι χρειαστεις!χαθηκαμε!η αληθεια ειναι οτι περιμενα καπου εδω να πεταχτεις!εισαι ειδικος.. ελπιζω εκει που ησουν να βρηκες κατι πολυ καλο!τα χαιρετισματα μου!
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 15, 2014, 02:45:50 μμ »

Δημήτρη, καλησπέρα...

Παρνασσός : ήτοι Απάνθισμα των εκλεκτοτέρων ποιημάτων των νεωτέρων Ελλήνων ποιητών (1894) με σφάλμα ...τελειώνει αρίθμηση στο 800 σελίδες και μετά έχει από 401 έως 410 στο τέλος δεύτερη φορά.

Λέει τίποτα η να το βάλω σε κούτα και πατάρι?

Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 15, 2014, 06:16:02 μμ »

Γεια σου κ σενα φιλε νεστορα και χρονια πολλα.
Θα ηθελα να με ενημερωσεις ποιος τομος ειναι ο Α ή ο Β;Ειναι εκ του τυπογραφειου Αμαλθειας της Σμυρνης και ειναι ενα απιστευτο βιβλιο οσο αφορα το περιεχομενο.Γραμμενο αψογα ειναι το απολυτο ανθολογειο και περιεχει εισαγωγικα σημειωματα για πολλους εξαιρετικους ποιητες της εποχης.
Το σφαλμα που αναφερεις θα ηθελα να το δω οχι οσο αφορα την αριθμηση αλλα το περιεχομενο.Μηπως εγινε προσπαθεια ενωσης Α και Β τομου;
Για την αξια του προκαταβολικα σου λεω να μην το βαλεις
Στο παταρι.Ο β τομος σε δημοπρασια γνωστου οικου της αθηνα εχει πωληθει στα 50 ευρω και χωρις τα εξωφυλλα.Αν δε σου κανει κοπο βαλτο μας μια φωτογραφια.Και προς θεου,βιβλια τετοια
Οχι στο παταρι..ειλικρινα ειναι κριμα.
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 15, 2014, 09:00:39 μμ »

Είναι ο α' τόμος....τις σελίδες 401 έως 416 τις έχω 2 φορές..μια κανονική εκεί που έπρεπε να είναι και μια στο τέλος...
Δεν το κατέχω το άθλημα ...μου ήρθαν πάρα πολλά βιβλία στα χέρια ...δεν υπάρχει πλέον χώρος ούτε για τα πράγματα που συλλέγω ...υπό αυτήν την έννοια είναι το πατάρι σε καμία περίπτωση δεν θέλω να υποβαθμίσω τα βιβλία.

Αν είσαι Αθηνα κανονίζουμε να το δεις και από κοντά..
Καταγράφηκε
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 15, 2014, 11:39:01 μμ »

Εκπληκτικο βιβλιο...θα κοιταξω να δω αν υπαρχει σφαλμα απο το τυπογραφειο και ποσα τυπωθηκαν ετσι και θα σε ενημερωσω.Το ξερω φιλε νεστορα οτι δεν ηθελες να υποβιβασεις το βιβλιο απλα στο παταρι δεν ειναι ο καλυτερος τροπος αποθηκευσης για τετοια βιβλια..τα βιβλια θελουν ανασα.Στο επισημανω απλα για να μην καταστραφει.Με μεγαλη
Μου χαρα να σου πω τη γνωμη μου για οτι αλλο βιβλιο εχεις.Αυτοι ειναι οι πραγματικοι θυσαυροι μας..
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 16, 2014, 01:04:31 πμ »

Θα σου στείλω με πμ.. μια λίστα με ότι έχω. Αν αξίζει κάτι το κρατάμε με σκοπό την μετέπειτα πώληση , τα κοινά  έχω βρει να τα διαθέσω σε μια φυλακή για την βιβλιοθήκη της. 

Χίλια ευχαριστώ .
Καταγράφηκε
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 16, 2014, 01:18:58 πμ »

Εγινε παλικαρι μου...πολυ ωραια η κινηση σου να δωρισεις βιβλια ειδικα εκει που τα
Εχουν πολυ αναγκη.Μακαρι να το εκαναν κ αλλοι και μην γεμιζαν οι καδοι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences