Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 04:23:04 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά γραμματόσημα - Βοήθεια στην εκτίμηση τους  (Αναγνώστηκε 4237 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Πριγκιπέσσα
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:09:40 πμ »

Καλησπέρα παιδιά, δημιουργώ αυτό το θέμα (ελπίζω στο σωστό μέρος ούσα νέο μέλος), με σκοπό να ζητήσω τα φώτα σας όσον αφορά μερικά γραμματόσημα σχετικά παλιά που βρήκα σε μια βαλίτσα της γιαγιάς μου. Η αναζήτηση που έκανα διαδικτυακά με μπέρδεψε πολύ καθώς ειδικά στο e bay άλλος πουλάει το ίδιο γραμματόσημο 50 ευρώ άλλος το ίδιο 2 ευρώ Γλώσσα Οπότε θα αναρτήσω εδώ τις φωτογραφίες των δεκαεφτά γραμματοσήμων που βρήκα, μήπως και μπορείτε να μου πείτε εσείς την αξία τους, αν έχουν.










Καταγράφηκε
Πριγκιπέσσα
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:10:33 πμ »

και τα άλλα..



Καταγράφηκε
Πριγκιπέσσα
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:11:15 πμ »

η συνεχεια
Καταγράφηκε
Πριγκιπέσσα
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:17:25 πμ »

Λοιπόν αυτά είναι τα γραμματόσημα, ελπίζω να τ ανέβασα με το σωστό τρόπο Γλώσσα Οι φωτογραφίες είναι από το διαδίκτυο. Τα δικά μου , όχι όλα, έχουν πάνω σφραγίδες, παίζει κάποιο ρόλο? κάποια επίσης έχουν κόλλα από πίσω είναι μάλλον αχρησιμοποίητα. Κι ακόμα εκείνο με τον Γεώργιο Α' είναι δυάδα αν παίζει κάποιο ρόλο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ΓΙΩΡΓΟΣ Β.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 110


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:34:13 πμ »

Ολα πολυ κοινα και φτηνα γραμματοσημα δυστυχως,ουτε 2 ευρω δεν αξιζουν ακομα και αχρησιμοποιητα.
Καταγράφηκε
Πριγκιπέσσα
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:56:13 μμ »

Σ ευχαριστώ πολύ Γιώργο! Βρήκα άλλα 2 άλμπουμ γεμάτα και θα προσπαθήσω να τα ανεβάσω αργότερα!
Καταγράφηκε
lolafly
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 12:36:08 πμ »

Καλημέρα και συγγνώμη που παρεμβαίνω στο ποστ. Έχω στην κατοχή μου δύο σφραγισμένα γραμματόσημα σαν αυτό που επισύναψα αλλά δεν έχει ούτε ημερομηνία ούτε το 250 πάνω αριστερά! Έχει κάποια αξία?
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 07:01:16 πμ »

Παιδιά για να γνωρίζετε, συνήθως μεμονωμένα γραμματόσημα δεν έχουν ιδιαίτερη αξία. Γενικότερα το είδος αυτό έχει πάρει την κατηφόρα και οι σειρές πωλούνται σε πολύ χαμηλές τιμές, οπότε όποιος θέλει μία σειρά θα προτιμήσει να την πάρει ολόκληρη, παρά να ψάχνει γραμματόσημο γραμματόσημο. Αν όμως βρεθεί κανείς, λίγο δύσκολο, συνήθως θα του λείπουν οι μεγάλες αξίες και όχι οι μικρές. Και αυτά αφορούν μόνο τα αχρησιμοποίητα και χωρίς σαρνιέρα. Για τα σφραγισμένα μην τα ψάχνετε, τα βλέπω να πωλούνται κατα εκατοντάδες σε τιμές των 5 - 10 ευρώ και δεν τα παίρνει κανείς. Πχ σε αυτό το ποστ υπάρχουν κάποια γραμματόσημα της σειράς των δυναστειών, όλη μαζί η σειρά δεν περνά τα 40 ευρώ, οι μικρές αξίες τι να πιάνουν; ελάχιστα Λύπη
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 07:13:55 πμ »

Για να απαντήσω και στον/στην lolafly το γραμματόσημό σου, χωρίς επισημάνσεις, είναι από το 1937, της σειράς του Γεωργίου Β. Η σειρά αυτή είχε τέσσερις αξίες των 1 - 3 - 8 και 100 δραχμών και πωλείται ως σειρά στα 8 με 10 ευρώ
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 01:20:07 μμ »

Επίσης οφείλω να κάνω μία διόρθωση στα προηγούμενα ποστ μου. Να διευκρινήσω λοιπόν ότι αναφέρομαι μόνο στις μοντέρνες ελληνικές κοπές και βασικά αυτές μετά του 1940  Χαμόγελο
Εννοείται ότι για τα ελληνικά γραμματόσημα προ του 1940, υπάρχει ενδιαφέρον για μεμονωμένα κομμάτια άλλα και ότι η αξία κάποιων εξ αυτών αγγίζει εξαιρετικά υψηλές τιμές.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2014, 01:31:23 μμ από johnmak » Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 01:51:14 μμ »

Καλημέρα και συγγνώμη που παρεμβαίνω στο ποστ. Έχω στην κατοχή μου δύο σφραγισμένα γραμματόσημα σαν αυτό που επισύναψα αλλά δεν έχει ούτε ημερομηνία ούτε το 250 πάνω αριστερά! Έχει κάποια αξία?

Αφού συμφωνήσω με τον κ. Γιάννη σε όλα,να αναφέρω πως η τιμή των 8-10 ευρώ για τη σειρά αυτή του 1937 οφείλεται στις 100 δρχ που κόπηκε σε 190.500 αντίτυπα.Τα υπόλοιπα της σειράς, είχαν τιράζ από 43-189 εκατομμύρια κομμάτια!είναι κοινότατα με τιμή καταλόγου τα 20 λεπτά σφραγισμένα και πραγματική αξία...μόνο συναισθηματική...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences