Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 09:21:47 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσή Γκινέα 1787  (Αναγνώστηκε 4214 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« στις: Ιούλιος 28, 2014, 10:26:38 μμ »

Καθότι, ολίγον τι άσχετος μ' αυτού του είδους τα νομίσματα.
Βάρος 8.35 , διάμετρος 24.9-25.0
Τη βοήθειά σας...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2014, 10:40:51 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 28, 2014, 11:07:50 μμ »

Τι ψαχνεις Κωστα, κατασταση;;
Μια  Spade   του 87 ειναι.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 29, 2014, 07:49:09 πμ »

Καλημέρα Κώστα

Όπως ειπε ο φίλος spade guinea. H απλα γκινεα (ονομάστηκε spade απο την μορφή του θυρεου που μοιάζει με φτυάρι spade Αγγλικα). Σχετικά κοινή ημερομηνία και πολυ κοπιαρισμενη αν και η  δική σου φαινεται ομως γνήσια. Θα έλεγα GVF almost EF και σε αυτή τη κατάσταση κάνει περίπου 500-550 ευρώ. Αντικαταστάθηκε απο την Sovereign με την μεγάλη μονεταριστικη αλλαγή το 1816!

Συλλέγεται κατα τύπο και όχι κατα ημερομηνία αν και υπάρχουν δύσκολες αλλα και σπάνιες ημερομηνίες. Η τελευταία ειναι του 1813 γνωστή και ως  στρατιωτική γκινεα γιατί χρησιμοποιήθηκε για την πληρωμή του στρατού του Wellington στην εκστρατεία στα Πυρηναία.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 29, 2014, 06:14:54 μμ »

Καλημέρα Κώστα

Όπως ειπε ο φίλος spade guinea. H απλα γκινεα (ονομάστηκε spade απο την μορφή του θυρεου που μοιάζει με φτυάρι spade Αγγλικα). Σχετικά κοινή ημερομηνία και πολυ κοπιαρισμενη αν και η  δική σου φαινεται ομως γνήσια. Θα έλεγα GVF almost EF και σε αυτή τη κατάσταση κάνει περίπου 500-550 ευρώ. Αντικαταστάθηκε απο την Sovereign με την μεγάλη μονεταριστικη αλλαγή το 1816!

Συλλέγεται κατα τύπο και όχι κατα ημερομηνία αν και υπάρχουν δύσκολες αλλα και σπάνιες ημερομηνίες. Η τελευταία ειναι του 1813 γνωστή και ως  στρατιωτική γκινεα γιατί χρησιμοποιήθηκε για την πληρωμή του στρατού του Wellington στην εκστρατεία στα Πυρηναία.

Ακριβώς έτσι είναι κ.Γιώργο όπως τα λές.
Κώστα είναι ένα αξιόλογο νόμισμα και δεν νοείται άνθρωπος συλλέκτης της Αγγλικής Αυτοκρατορίας να μην θέλει να έχει κάτι τέτοιο στην συλλογή του.
Προσωπική μου άποψη είναι νομίσματα πολύ ανώτερα από οποιονδήποτε συλλεκτικό θυρεό,προσδίδουν ιδιαίτερη αίσθηση στην νομισματική και σε γυρνούν πραγματικά πίσω στον χρόνο.
Καλορίζικη.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 29, 2014, 08:22:39 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Το νόμισμα έρχεται κατά λάθος στη συλλογή μου, μιας και δεν έχω σχέση με την περίοδο αυτή. Αλλά είναι καλοδεχούμενο. Λέτε να ανοίξουν τίποτα νέες ορέξεις, για επέκταση της συλλογής, να τρέχουμε και να μην φτάνουμε ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 29, 2014, 08:25:31 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Το νόμισμα έρχεται κατά λάθος στη συλλογή μου, μιας και δεν έχω σχέση με την περίοδο αυτή. Αλλά είναι καλοδεχούμενο. Λέτε να ανοίξουν τίποτα νέες ορέξεις, για επέκταση της συλλογής, να τρέχουμε και να μην φτάνουμε ;;
Φωτια στα μπατζακια σου Κωστα μου
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 29, 2014, 08:26:45 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Το νόμισμα έρχεται κατά λάθος στη συλλογή μου, μιας και δεν έχω σχέση με την περίοδο αυτή. Αλλά είναι καλοδεχούμενο. Λέτε να ανοίξουν τίποτα νέες ορέξεις, για επέκταση της συλλογής, να τρέχουμε και να μην φτάνουμε ;;

Απο τοτε που ξυριστηκες αρχισες να εχεις παραξενα φετιχ  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 29, 2014, 08:29:53 μμ »

Ξεφεύγουμε (επιτέλους!) από τις λίρες 1816-σήμερα, πολύ ενδιαφέρον κομμάτι, έχω μια του 1798, αυτές πόσο κινούνται τώρα σε τέτοια κατάσταση; Το σημάδι στη μύτη τί είναι;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 29, 2014, 08:35:22 μμ »

Απο τοτε που ξυριστηκες αρχισες να εχεις παραξενα φετιχ  Στριφογύρισμα ματιών

Θα έρθει στα χέρια μου, εντελώς στο άσχετο... πονεμένη ιστορία.
Άλλο μου είπαν να χτυπήσω κι άλλο χτύπησα.
Ο 'κολλητός' δεν το θέλει (το έχει σε MS)... και τελικά θα μου μείνει στα χέρια.
Δεν πειράζει όμως, απλά θα πρέπει να κάνω υπομονή καιρό, για να αποκτήσω αυτό που κυνηγάω εγώ.


Το σημάδι στη μύτη τί είναι;
Δεν το έχω στα χέρια μου το νόμισμα... υποθέτω κάποιο σημάδι, πιθανότατα κάποια βρομιά.
Στην περιγραφή, δεν ανέφερε κάτι, οπότε ανάλογα και θα κινηθώ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 29, 2014, 08:40:27 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Το νόμισμα έρχεται κατά λάθος στη συλλογή μου, μιας και δεν έχω σχέση με την περίοδο αυτή. Αλλά είναι καλοδεχούμενο. Λέτε να ανοίξουν τίποτα νέες ορέξεις, για επέκταση της συλλογής, να τρέχουμε και να μην φτάνουμε ;;

Αυτό δεν είναι απλή επέκταση συλλογής, είναι άλλη αίσθηση νομισματικής ευμάρειας Κώστα μου με παγκόσμια αποδοχή.
Υποκλίνομαι σε τέτοιες και μόνο συλλογές. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 29, 2014, 08:49:49 μμ »

Ωραία, καλή αρχή Κώστα. Η 1798 που ρωτήσατε ειναι ίδιας αξίας και η πιο κοινή κόπια δυςτυχως.

Να την κοιτάξεις καλα στη περιφέρεια Κώστα μη τυχόν και κρύβει σημάδακια συγκολησης. Χρησιμοποιήθηκαν παρά πολυ σαν κόσμημα απο τους τσιγγάνους της εποχής σχεδόν 2 στις πέντε που βλέπω ειναι ex κόσμημα.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 29, 2014, 09:09:46 μμ »

Γιώργο, αυτό το συζητήσαμε με τον πωλητή. Ήταν κάθετος ότι δεν είναι ex mounted, είχε και 2 τέτοια που έπιασαν χαμηλότερη τιμή. Όπως επίσης συζητήσαμε και το 'θεματάκι' στη μύτη. Εκεί ήταν κάπως διαφορετική η απάντηση, οπότε θα δούμε όταν παραλάβουμε. Ούτως ή άλλως υπάρχει και η επιστροφή εντός 15 ημερών, οπότε no prob.

Το θέμα εξ αρχής ήταν ότι χτυπούσα στα τυφλά 3 νομίσματα, χωρίς να ξέρω ποια είναι τα νομίσματα. Μου δόθηκε το ανώτερο χτύπημα και ο αριθμός lot. Από λάθος μου, χτύπησα κι αυτό το lot, αλλά δεν ακύρωσα το χτύπημα, καθότι πίστευα ότι θα φύγει παραπάνω. Ευτυχώς ή δυστυχώς, η τιμή έμεινε κάτω απ' την προσφορά μου και θα έρθει μαζί με τα υπόλοιπα.

Δεν θέλω να μπλέξω και με τα Βρετανικά...
Τώρα θα μου πείτε, με πολλά δεν ήθελα να μπλέξω, αλλά τελικά... εδώ είμαστε για να τα λέμε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 29, 2014, 09:14:05 μμ »

Γιώργο, αυτό το συζητήσαμε με τον πωλητή. Ήταν κάθετος ότι δεν είναι ex mounted, είχε και 2 τέτοια που έπιασαν χαμηλότερη τιμή. Όπως επίσης συζητήσαμε και το 'θεματάκι' στη μύτη. Εκεί ήταν κάπως διαφορετική η απάντηση, οπότε θα δούμε όταν παραλάβουμε. Ούτως ή άλλως υπάρχει και η επιστροφή εντός 15 ημερών, οπότε no prob.

Το θέμα εξ αρχής ήταν ότι χτυπούσα στα τυφλά 3 νομίσματα, χωρίς να ξέρω ποια είναι τα νομίσματα. Μου δόθηκε το ανώτερο χτύπημα και ο αριθμός lot. Από λάθος μου, χτύπησα κι αυτό το lot, αλλά δεν ακύρωσα το χτύπημα, καθότι πίστευα ότι θα φύγει παραπάνω. Ευτυχώς ή δυστυχώς, η τιμή έμεινε κάτω απ' την προσφορά μου και θα έρθει μαζί με τα υπόλοιπα.

Δεν θέλω να μπλέξω και με τα Βρετανικά...
Τώρα θα μου πείτε, με πολλά δεν ήθελα να μπλέξω, αλλά τελικά... εδώ είμαστε για να τα λέμε.

Γιαυτο ειναι οι φιλοι για να μην σε αφηνουν να μπλεκεις με κακες παρεες!! Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Μολις την παραλαβεις βαλε μια προσφορα για πωληση....
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 29, 2014, 09:17:55 μμ »

Γιατί Γιάννη ντροπή σου.
Εχεις ξεφύγει γενικά νομίζω, ασήμια-κεράκια-γκινέες δεν σε αναγνωρίζω.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 29, 2014, 09:19:28 μμ »

Οκ Κώστα. Τα σημαμαδακι στο στόμα (αλλα και αλλου πχ στο πεδίο στον οπισθοτυπο σε δυο σημεία αλλα και στον εμπροσθοτυπο πίσω στη βάση του κεφαλιού) αλλα και τα σκούρα σημεία ανάμεσα στο θυρεό και στα γράμματα αλλα και στην μύτη ιςως προδίδουν εύρημα ανασκαφής. Όχι κατα ανάγκη κακό αυτο ομως, απλα δες το προσεκτικά.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences