Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 06:32:12 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναμνηστικός Σταυρός Αγίου Όρους  (Αναγνώστηκε 5322 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
georgios_m
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 04:45:30 μμ »

Παιδιά καλησπέρα, λόγω της ιδιαιτερότητας του θέματος, ζητώ τη βοήθειά σας. Αν κάποιος μπορεί να κάνει κάποια εκτίμηση για τον σταυρό, θα το εκτίμήσω ιδιαίτερα. Είναι αναμνηστικός του εορτασμού της χιλιετηρίδας του Αγίου Όρους.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 08:27:08 μμ »

Ο σταυρος αυτος ειναι για τα χιλια χρονια του Αγιου Ορους 963-1963.
Απονεμηθικαν απο τον πατριαρχη Αθηναγορα σε επισημους κατα τους εορτασμους,αλλα και μεταγεννεστερα.
Η ταξη του παρασημου αυτου ειναι ταξιαρχης, γιατι οπως το βλεπω στο κουτι του, πρεπει να εχει κορδελα λαιμου.
Επειδη ειναι εκκλησιαστικο δεν εχω καποιο βιβλιο που να το περιλαμβανει.
Οσες φορες το εχω συναντηση η τιμη παιζει απο 250 εως 350 ευρω.
Και παλι θα πω οτι αν ειναι οικογενειακο δεν αποτιμαται σε χρηματα.



ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΣΗΜΑ. 
Καταγράφηκε
georgios_m
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 08:01:23 μμ »

rubirosa ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια. Μου κάνει λίγο εντύπωση βέβαια, κάποιος μου είχε προσφερει 1000€ γι' αυτό το σταυρό. Ίσως είναι και λίγο υποκειμενικό το θέμα? Δεν έχω ασχοληθεί και δεν γνωριζω.
Ευχαριστώ και πάλι!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 08:43:15 μμ »

εγω πιστευω οτι δεν εχει σχεση με παρασημο,αλλα απονεμεται σε εξεχοντα προσωπα,που επισκεπτοναι την  αθωνικη εκκλησια.οσο για το θεμα τιμης δεν πιστευω,να ενδιαφερει τους συλλεκτες μεταλλιων,η παρασημων,οπως ενας μεγαλοσταυρος η ενας ταξιαρχης.εγω συμφωνω ως προς την αξια, με τον φιλο,rubirosa,γιατι ειναι πιο πολυ θρησκευτικου ενδιαφεροντος,και οχι πολιτικου,που ειναι τα ελληνικα,και γενικα καθε χωρας, μεταλλια η παρασημα η αλλες διακρισεις.δεν ξερω μονο? αν εχει σχεση με το φαναρι,και την πατριαρχικη εδρα?παντως οπως και να εχει, εναι ενα ομορφο συλλεκτικο αποκτημα,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 08:53:05 μμ »

εγω πιστευω οτι δεν εχει σχεση με παρασημο,αλλα απονεμεται σε εξεχοντα προσωπα,που επισκεπτοναι την  αθωνικη εκκλησια.οσο για το θεμα τιμης δεν πιστευω,να ενδιαφερει τους συλλεκτες μεταλλιων,η παρασημων,οπως ενας μεγαλοσταυρος η ενας ταξιαρχης.εγω συμφωνω ως προς την αξια, με τον φιλο,rubirosa,γιατι ειναι πιο πολυ θρησκευτικου ενδιαφεροντος,και οχι πολιτικου,που ειναι τα ελληνικα,και γενικα καθε χωρας, μεταλλια η παρασημα η αλλες διακρισεις.δεν ξερω μονο? αν εχει σχεση με το φαναρι,και την πατριαρχικη εδρα?παντως οπως και να εχει, εναι ενα ομορφο συλλεκτικο αποκτημα,χαιρετω,γιαννηςτ.
αναφερει βεβαια τον πατριαρχη αθηναγορα,αλλα ειναι εγκεγκριμενο απο το πατριαρχειο,η ειναι αναμνηστικη κοπη,του αγιου ορους?
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 11:36:07 μμ »

Ειναι εγκεκριμενο απο το πατριαρχειο, μετα τους εορτασμους απονεμοταν στο Φαναρι,σε εξεχοντα προσωπα
και οφικκιαλους με ρασοευχη π.χ μεγας χαρτοφυλαξ μεγας λογοθετης κ.λπ.για καποια χρονια.
Εχω δει και μεγαλοσταυρο πιθανον για αρχηγους κρατων αρχιεπισκοπους;
Στο κεντρο του εχει τον Αποστολο Ανδρεα ιδρυτη της εκκλησιας κωνσταντινουπολεως με κεραιες χιαστη
Στις μερες μας εχει τροποποιηθει.
Οσο για την τιμη που προσφεραν την θεωρω ευκαιρια!
Γιατι εχω δει μεγαλοσταυρο με 1500.
Μην ξεχνας οτι ειναι εκκλησιαστικο,ποσοι ενδιαφεονται για ενα ταξιαρχη του Αγιου Ορους και ποσοιγια εναν ταξιαρχη ευποιιας;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 03:08:52 μμ »

σιγουρα ο πολιτικος μεγαλοσταυρος, ειναι απο τις μεγαλυτερες αναγνωρισεις του εργου ενος ατομου, και ειδικα ελληνα,και τα 1500 ευρω ειναι καλη εως φθηνη τιμη,αν και υπαρχει νομιζω βιβλιο με τις αξιες,σε κανονικες τιμες εμπειρου συλλεκτη μετταλιων,και παρασημων,του ελληνικου εθνους γενικωτερα,αρχιζοντας απο τις πρωτες εθνοσυνελευσεις,οταν ακομα ειμασταν υποδουλοι,χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.στην πνε,μπορει καποιος να βρει, αρκετες πληροφοριες,και βιβλιογραφια.
Καταγράφηκε
GREG
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 19



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 02:13:23 μμ »

παντως ειναι πανεμορφος...!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε

rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 09:47:44 μμ »

Παρακαλω τον admn να το μεταφερει στα παρασημα.
Οπου ανηκει ως θεμα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences