Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 02:49:01 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ιονικό τέταρτο πάνω σε Ενετικό DALMATIA ET ALBANIA  (Αναγνώστηκε 7727 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 27, 2014, 09:54:19 μμ »

Καταπληκτικό νόμισμα, αναυλίζει ιστορία από μέσα του. Να το χαίρεσαι!
Καταγράφηκε
laskaris1254
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 28, 2014, 03:50:00 μμ »

Ναι, δεν υπάρχει τελεία πριν την ημερομηνία.
Κώστα είσαι σίγουρος φίλε; Νομίζω είναι ο τύπος με την τελεία πριν τη χρονολογία  Αναποφασιστικότητα κοίτα π.χ. αυτό απ τη συλλογή μου

Στα συγκεκριμένα νομίσματα υπάρχουν πολλές ποικιλίες και όχι μόνο οι δύο που συνήθως αναφέρονται.
Το τεταρτάκι που είναι χτυπημένο πάνω στο DALMATIA ενώ δεν φέρει τελεία πριν από την ημερομηνία, έχει τον οπισθότυπο του τύπου με τελεία (τα γράμματα BRITANNIA ισαπέχουν) και όσο διακρίνεται μάλλον έχει τρία φύλλα σε κάθε κλαδί. Γενικότερα υπάρχουν αρκετές ποικιλίες ανάλογα με τον αριθμό των φύλλων σε κάθε κλαδί.
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 05, 2014, 05:28:07 μμ »

Βλέπω και ξαναβλέπω το τέταρτο του Κώστα και αναρωτιέμαι, πέρα από ενετικά τί άλλα νομίσματα χρησιμοποιήθηκαν για την κοπή αυτών; Υπάρχει πουθενά βιβλιογραφία ή έστω καμία φωτογραφία; 
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 05, 2014, 05:35:28 μμ »

Βλέπω και ξαναβλέπω το τέταρτο του Κώστα και αναρωτιέμαι, πέρα από ενετικά τί άλλα νομίσματα χρησιμοποιήθηκαν για την κοπή αυτών; Υπάρχει πουθενά βιβλιογραφία ή έστω καμία φωτογραφία; 
σίγουρα και σε ρώσικα καπίκια εποχής, έχω φωτό αλλά να ρωτήσω τον ιδιοκτήτη αν θέλει να την ανεβάσω  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 05, 2014, 05:39:11 μμ »

Καπίκια Χαμόγελο Να πω την αλήθεια ήταν το τελευταίο που περίμενα να ακούσω, ήμουν έτοιμος για τίποτε βρετανικά ή ιταλικά άλλων πόλεων, άντε και κανένα γερμανικό, άλλα καπίκια... Αυτό θα είναι πολύ ενδιαφέρον νόμισμα, δυστυχώς εγώ τρία έχω δει όπου φαίνεται η επικοπή, είτε από φώτο είτε στο χέρι και τα τρία ήταν πάνω σε ενετικά
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 05, 2014, 10:03:42 μμ »

τα ρωσικα νομισματα ηταν πολυ διαδεδομενα εκεινη την εποχη! οι εμπορικες συναλλαγες ελληνων με ρωσους ηταν πολλες! ελληνικα ιστιοφορα ανεβαζαν ρωσικη σημαια... παντα υπηρχε η ελπιδα οτι θα βοηθουσαν και στην επανασταση... Κλείσιμο ματιού μην ξεχναμε και το οτι τα επτανησσα ηταν αυτονομη πολιτεια (μετα απο συνθηκη που υπογραφτηκε στην Κωνσταντινουπολη στις 21 Μαρτιου του 1800), υπο την κυριαρχεια του σουλτανου και με εγγυηση του Τσαρου τηε Ρωσιας για την ακεραιοτητα της! αρα.. οι ρωσοι εκει ειχαν παρουσια! Χαμόγελο

αν θυμαμαι καλα.. ο τζαμαλης αναφερει οτι κοπηκαν και πανω σε οθωμανικους παραδες... αν οντως ειναι ετσι... θα ηθελα πολυ να δω ενα... που μπορω να δω πανω σε τι νομισμα οθωμανικο ηταν!

αυτο το λεω γιατι εκτος οτι οι παραδες ηταν πολυ λεπτα κερματα.. την εποχη εκεινη συνανταμε μονο χαλκαργυρα νομισματα.. των 22% ή 17% ασημι! οποτε;; καποια απο τα λεπτα ειναι χαλκαργυρα;; ασημενια θεωρουνταν τοτε... δεν υπηρχε προβλημα;;

αν τωρα ειχαν παλιοτερα.. και παλι ασημενια ηταν και μαλιστα καλυτερης περιεκτικοτητας ασημιου!

να ηταν μανγκιρ;; δυσκολο... εκτος οτι ειναι πολυ παλια... ειναι χοντρα, κακεκτυπα.. ή θα ηταν τα μανγκιρ του 1099 ΑΗ... του σουλεημαν Β, του 1687! χλωμο...

η πληθωρα οθωμανικων νομισματων ηταν του Μαχμουτ Β που βασιλευε τοτε.. αρα;;  Απορία
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 05, 2014, 10:05:49 μμ »

Θα ξύναν το ασήμι από την επιφάνεια και θα τα χτυπούσαν μετά Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 05, 2014, 10:27:36 μμ »

δεν ηταν επαργυρα.. το μειγμα ηταν με ασημι... ασε που μιλαμε για πολυ λεπτα κερματα... μιλαμε οτι καποια μπορει να σε κοψουν... τοσο λεπτα!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences