Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:33:54 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι σας ενδιαφέρει περισσοτερό;
1828-2000 Ελληνικά κυκλοφορίας
Ευρώ κυκλοφορίας
Αναμνηστικά Ελληνικά
Αναμνηστικά Ευρώ
Αναμηστικά Άλλων χωρών
Νομίσματα κυκλοφορίας άλλων χωρών
Bullion
Semi numi Bullion
Τίποτε από τα παραπάνω

Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπάρχει μια μεταστροφή από το συλλεκτικό προς το επενδ  (Αναγνώστηκε 17740 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:54:12 πμ »

 Δεν νομίζω να είπε κανείς κάτι τέτοιο. Λίγο πολύ όλοι παραδέχτηκαν ότι στο πίσω μέρος του μυαλού τους είναι η σκέψη της υπεραξίας ή της διατήρησης των χρημάτων τους. Όποιος και αν είναι ο λόγος της συλλογής είναι απόλυτα θεμητός.

 Πάντως από τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της ψηφοφορίας βλέπω πως ένα 60% ασχολείται κυρίως με παλαιά Ελληνικά. και ένα 16% με bullion. Ίσως θα έπρεπε να δωθεί η δυνατότητα  να μπορεί  να επιλέξει κάποιος περισσότερες από μία κατηγορίες.

 Epop , σε βλέπω υπέρ των bullion, για πες μας το σκεπτικό σου!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:58:15 πμ »

αρα δεν ειναι συλλεκτες αλλα συλλεκτοεπενδυτες ή μαλλον επενδυτοσυλλεκτες
εγω δεν ειμαι υπερ ουδενως. Το καλυτερο που εχετε να κανετε ολοι σας ειναι να τα παρατησετε(τα νομισματα) και να μ αφησετε μονο μου Κλείσιμο ματιού
ειναι πολυ λιγα και τα θελω ολα για παρτη μου Σαρκασμός
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 25, 2014, 01:15:54 πμ »

εγω ψηφισα το πρωτο,εχω μια απορια ομως,αυτος που δινει 200αριες και 300αριες για τρυπια νομισματα πως λεγετε?
μη μου πειτε μακακας γιατι θα με πληγωσετε!!!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 25, 2014, 01:28:08 πμ »

Η αληθεια ειναι οτι οταν ξεκινουν τετοιου ειδους κουβεντες, παντα ξεστρατιζουμε ολοι μας στα γνωστα μοτιβα.
Απο οτι βλεπω η αρχικη ερωτηση ειναι εαν υπαρχει μια μεταστροφη απο το συλλεκτικο προς το επενδυτικο νομισμα.
Οχι δηλαδη γιατι θα επρεπε να υπαρχει, η εαν συμφερει καλυτερα το ενα η το αλλο, ουτε πιο ειναι πιο αποδοτικο η ποιος ειναι συλλεκτης η επενδυτης κλπ.
Η απαντηση στην ερωτηση νομιζω οτι ειναι μονολεκτικα"οχι".
Δεν ξερω πολλους που να παρατησαν τα συλλεκτικα νομισματα και να το εριξαν αποκλειστικα στα bullion.
Ξερω ομως παρα πολλους που μαζευουν πολλων ειδων νομισματα συγχρονως,δηλαδη και ξενα και Ελληνικα και bullion και συλλεκτικα, οποτε το καλουπωμα και η καταταξη ειναι δυσκολη.
Πες μας ομως εσυ Λουκυ, μιας και ανοιξες το θεμα και εβαλες ολους να απαντουν, ποια ειναι η δικη σου γνωμη και για ποιον λογο εκανες την αρχικη ερωτηση?
Απο οτι διαβασα τα bullion δεν σε ενδιεφεραν ,ουτε σου αρεσαν ποτε.
Για ποιον λογο λοιπον ρωτας εαν υπαρχει μεταστροφη σε αυτα?
Αφου κατι που δεν σε ενδιαφερει και δεν σου αρεσει, απλα δεν το συλλεγεις..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 25, 2014, 01:41:34 πμ »

Συλλέκτης!

Αν πας σε κάποιον και του πεις: Σου παίρνω όλον τον χρυσό που έχεις (έστω, σου αφήνω ό,τι έχει συλλεκτική αξία) και σου δίνω για αντάλλαγμα ισόβια σύνταξη ανάλογης αξίας.

Πέρα από κάποιες λεπτομέρειες "πώς διασφαλίζομαι ότι η σύνταξη δεν θα χάσει την αξία της"

 Για να δώσω τροφή για την συνέχεια της συζήτησης. Αυτό δεν είναι λεπτομέρεια, είναι η ακριβώς ουσία της διαισθανόμενης μεταστροφής...
Αυτό και ίσως και το παρακάτω στοιχείο.

Silver Insitute Report 2013

2012             2013

139.3            245.6                coins and bars

Το νούμερο του 2013 έχει μια αυξηση της τάξης του 76% . Και μιλάμε για εκατομμυρια ουγγίες 245,6 εκατομμύρια ουγγίες σε σύνολο 978 εκατομμυριων παγκοσμίας παραγωγής.

Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 25, 2014, 01:47:20 πμ »

 Εγώ όπως είπα στην εισαγωγή δεν με ενδιαφέραν παλία. Πλέον με ενδιαφέρουν πολύ, και θέλω να δω αν αυτό αποτυπώνεται γενικότερα! 
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 25, 2014, 02:00:51 πμ »

Αυτο που παρεθεσες ειναι απλως η αυξανομενη ταση πωλησεων μπουλιον νομισματων και πλακων (ασημενιων στην προκειμενη περιπτωση) που σημαινει οτι πολυς κοσμος, αισθανομενος ανασφαλεια ψαχνει καταφυγιο στα πολυτιμα μεταλλα.
Αυτο ομως ΔΕΝ εχει να κανει με καποια μεταστροφη απο το συλλεκτικο στο επενδυτικο νομισμα, αυτο ειναι απλως η αυξηση της ζητησης για bullion, τα συλλεκτικα δεν  κολλανε καπου.
Οι αμερικανοι π.χ. που ανεκαθεν μαζευαν ασημι σαν τρελοι, δεν το κανουν για συλλεκτικους λογους, απλως οι μπαρες και τα νομισματα ειναι η πιο πρακτικη μορφη του μεταλλου.
Δεν υπαρχει καποια 'μεταστροφη'.
Το ενα (bullion) με το αλλο (συλλεκτικο) δεν ειναι συγκοινωνουντα δοχεια , ειναι διαφορετικα πραγματα.
Προσπαθω να σου πω οτι πολυς κοσμος στρεφεται στο bullion, αλλα αυτος δεν ειναι συλλεκτες η "αλλαξοπιστησαντες συλλεκτες",ειναι απλως κοσμος που ψαχνει μεσω του αποθησαυρισμου πολυτιμων μεταλλων μια εξασφαλιση.
Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος.
Εγω π.χ.που τυχαινει να ασχολουμαι και με τα δυο ειδη, το bullion πορτοφολιο μου δεν το συγχεω, ουτε το συσχετιζω με το συλλεκτικο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 25, 2014, 08:33:53 πμ »

Αυτο που παρεθεσες ειναι απλως η αυξανομενη ταση πωλησεων μπουλιον νομισματων και πλακων (ασημενιων στην προκειμενη περιπτωση) που σημαινει οτι πολυς κοσμος, αισθανομενος ανασφαλεια ψαχνει καταφυγιο στα πολυτιμα μεταλλα.
Αυτο ομως ΔΕΝ εχει να κανει με καποια μεταστροφη απο το συλλεκτικο στο επενδυτικο νομισμα, αυτο ειναι απλως η αυξηση της ζητησης για bullion, τα συλλεκτικα δεν  κολλανε καπου.
Οι αμερικανοι π.χ. που ανεκαθεν μαζευαν ασημι σαν τρελοι, δεν το κανουν για συλλεκτικους λογους, απλως οι μπαρες και τα νομισματα ειναι η πιο πρακτικη μορφη του μεταλλου.
Δεν υπαρχει καποια 'μεταστροφη'.
Το ενα (bullion) με το αλλο (συλλεκτικο) δεν ειναι συγκοινωνουντα δοχεια , ειναι διαφορετικα πραγματα.
Προσπαθω να σου πω οτι πολυς κοσμος στρεφεται στο bullion, αλλα αυτος δεν ειναι συλλεκτες η "αλλαξοπιστησαντες συλλεκτες",ειναι απλως κοσμος που ψαχνει μεσω του αποθησαυρισμου πολυτιμων μεταλλων μια εξασφαλιση.
Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος.
Εγω π.χ.που τυχαινει να ασχολουμαι και με τα δυο ειδη, το bullion πορτοφολιο μου δεν το συγχεω, ουτε το συσχετιζω με το συλλεκτικο.

Ακριβώς αυτό. Συμφωνώ.

Οση σχεση εχει ενα συλλεκτικό 100ρικο με ενα κρουγκεραντ (1 ουγγια χρυσός και τα δύο το μονο κοινό) αλλη τόση σχεση εχει το τσικουεντσέντο με την φερραρι. 4 ρόδες και τα δύο.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 25, 2014, 09:01:52 πμ »

Συλλέκτης νομισμάτων ενδιαφέρων ακούγεται, είναι όμως κάτι το πολυσύνθετο που βασίζεται σε πολλούς ψυχολογικούς παράγοντες και όχι απαραίτητα σε κάποιο καλούπι.
Εχουμε 3 κατηγορίες α) ευγενή μέταλλα β) μη ευγενή μέταλλα γ) και τα δύο.
Πάντα ο συλλέκτης αποσκοπεί σε κάποιο αποτέλεσμα, είναι η ανθρώπινη φύση άλλωστε.
Δεν γνώρισα στην ζωή μου συλλέκτη νομισμάτων ευγενών μετάλλων που να μην είχε κάποιο σκοπό μελλοντικό και ούτε θα υπάρξει.
Μην ξεχνάμαι ότι η υδρόγειος έγινε ένα μεγάλο χωριό, αυτό σημαίνει πολλά για μία συλλογή που κάποια στιγμή θα εκποιηθεί (μερικώς ή ολικώς) από τον ίδιο και όχι μόνο. (αφορά κυρίως σε ευγενή μέταλλα)

Μία συλλογή με παγκόσμια συλλεκτική αποδοχή (ευγενών μετάλλων) είναι τα αυτοκρατορικά νομίσματα π.χ. Γαλλία – Αγγλία – Η.Π.Α. κ.λπ.

Υπάρχουν τόσα είδη συλλογών από σπιρτόκουτα μέχρι και εγώ δεν ξέρω τι, γιατί η επιλογή στα νομίσματα, άρα κάτι μέσα μας (…..) θα υπάρχει στο είδος αυτό.
 
Κανένας συλλέκτης δεν είναι λιγότερο συλλέκτης από κάποιον άλλο.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2014, 09:24:58 πμ από elpidoforos » Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 25, 2014, 09:32:45 πμ »

Εδώ έχω ελαφρώς διαφορετική άποψη. Τα χρήματα που έχει ο καθένας μας στην διάθεση του είναι πεπερασμένα.(Κατά συνέπεια λοιπόν και τα χρήματα που πέφτουν στην αγορά είναι περιορισμένα)  Μόνος σου είπες φίλε Χάρε, ότι το bullion πορτοφόλι δεν το συγχέω με το συλλεκτικό. Άρα σαφώς και είναι συγκοινωνούντα δοχεία! Αν δεν σου έφευγαν χρήματα στα bullion η αγορά των συλλεκτικών θα διεκδικούσε και αυτά τα χρήματα σου. 

Αυτό το θέμα δεν το ξεκίνησα με διάθεση να υποστηρίξω κάποια μορφή συλλογής έναντι κάποιας άλλης. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Απλά θέλω να ακούσω γνώμες. Προσωπική μου άποψη είναι ότι τα ωραία Ελληνικά κομμάτια έχουν ενδιαφέρον, αλλά και τα ξένα όπως επίσης και τα μπούλιον. Χαμός γίνεται με τα 20άρικα του Paul, αυτά τα μικρά τριμμένα κομμάτια αργύρου.

Επειδή όμως είναι δύσκολο να ασχολείσαι με όλα (εκτός κι αν έχεις $$$.$$$.$$$) επικεντρώνεσαι σε κάποια που πιστεύεις ή σε φτιάχνουν περισσότερο!

Πιστεύω λοιπόν, πως εκεί που η συλλογές αναμνηστικών και συλλεκτικών νομισμάτων, αντιπροσώπευαν το 80% της αγοράς ίσως σήμερα να αντιπροσωπεύουν το 50% . Με το υπόλοιπο 50% να κατευθύνεται προς τα επενδυτικά bullion ή semi -  numi bullion. Και φυσικά μιλάω για την παγκόσμια αγορά, τα νούμερα αυτά είναι γενικά, ενδεικτικά  και απλά μία προσωπική εκτίμηση.

Οι εποχές αλλάζουν και μαζί με αυτές ή νοοτροπία τα ήθη αλλά ακόμη και το συλλεκτικό ενδιαφέρον. Για παράδειγμα στον Έλληνα του 1999, του έγινε συνείδηση η λέξη επένδυση και η λέξη υπεραξία. Του έμαθαν ότι τα χρήματά του δεν πρέπει να κάθονται χωρίς να επενδύονται σε κάτι που αποφέρει υπεραξία. Ακίνητα! Χρηματιστήριο! Όταν το χρηματιστήριο άρχισε να πέφτει πολύς κόσμος άρχισε να σκέφτεται που θα τα χώσω τώρα για να μου αποδώσουν και ένα μέρος πήγε στα συλλεκτικά. Και αυτός ήταν και ένας από τους μεγαλύτερους λόγους της φούσκας που δημιουργήθηκε τότε!

Σήμερα η εποχή δεν είναι καθόλου ρομαντική. Η νεολαία στα 16, βλέπει και κάνει πράγματα και έχει εμπειρίες που οι περισσότεροι από εμάς δεν ζήσαμε στα 40 και στα 50 και ούτε θα ζήσουμε ποτέ! ( Δεν το λέω για καλό).  Δύσκολα οι νέοι συλλέκτες που θα μπούνε στην αγορά εν έτη 2014 ή και μεταγενέστερα θα έχουν τα ίδια συλλεκτικά ενδιαφέροντα, με την ίδια ρομαντική διάθεση. Διάθεση να εξερευνήσουν την Ιστορία και τον Πολιτισμό.

Τα σύγχρονα γυαλιστερά κομματάκια μετάλλου όμως είναι μια άλλη υπόθεση… 
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 25, 2014, 09:49:57 πμ »

στα συλλεκτικά που εχουν περασει 2-3 γενιές δεν υπαρχει ρομαντισμός. Πάει , πάπαλα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 25, 2014, 09:53:48 πμ »

στα συλλεκτικά που εχουν περασει 2-3 γενιές δεν υπαρχει ρομαντισμός. Πάει , πάπαλα.

Και βάλε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Φίλε lucky louk το ονομά σου εάν επιτρέπεται βεβαίως.
Φιλικά Δημήτρης.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 25, 2014, 09:59:30 πμ »

στα συλλεκτικά που εχουν περασει 2-3 γενιές δεν υπαρχει ρομαντισμός. Πάει , πάπαλα.

Και βάλε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Φίλε lucky louk το ονομά σου εάν επιτρέπεται βεβαίως.
Φιλικά Δημήτρης.

Κλασικό παράδειγμα η συλλογή Newman, όπου το τυπάκι έγραφε στα χαρτάκια πόσο αγόραζε τη δεκαετία του 1950,60 τα νομίσματα και οι τιμες ήταν μισο δολάριο , 2 δολάρια, στο τσακιρ κέφι 4,5 δολαρια, και στη δημοπρασία φευγανε 5000δολαρια.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 25, 2014, 10:03:27 πμ »

Προσωπικά τρέφω πολύ μεγάλη αγάπη για το Ελληνικό νόμισμα.  Αυτό που συνέβη τα προηγούμενα χρόνια με το Ελληνικό νόμισμα είναι ότι περιορίστηκε η προσφορά.  Ναι καλά ακούσατε, περιορίστηκε η προσφορά.  Εκεί που οι συλλέκτες θεωρούσαν "συλλέξιμα" όλα τα ελληνικά νομίσματα πλέον θεωρούνται συλλέξιμα μόνο αυτά που είναι σε πολύ υψηλές καταστάσεις και χωρίς προβλήματα.  Επόμενο λοιπόν ήταν να ανέβουν οι τιμές σε αυτά τα νομίσματα και να πέσουν στα υπόλοιπα.  Επόμενο επίσης ήταν να προκύψουν διαστρεβλώσεις στην αγορά.
Καταγράφηκε

lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 25, 2014, 10:05:52 πμ »

 Καλημέρα. Η Ντόλυ με φωνάζει Ανδρέα!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences