Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 17, 2024, 12:41:17 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πολωνικά (??) τόκεν  (Αναγνώστηκε 3324 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 24, 2014, 04:14:37 μμ »

 Ξέρει κανείς για αυτά τα δύο τόκεν?
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 24, 2014, 08:57:34 μμ »

Γιώργο καλησπέρα,
Δεν γνωρίζω αν τα αντικείμενα που έχεις είναι τόκεν, αυτό όμως που μπορώ να πω είναι το εξής:
Καταρχην, δεν είναι πολωνικά, αλλά γερμανικά, το ένα όμως εχει σχέση και με την Πολωνία.
Ας αρχίσουμε από το δεύτερο: Το Scharmede είναι ένα μικρό χωριό στο κρατίδιο της Βεστφαλίας στη Γερμανία, κοντά στην πόλη Πάντερμπρον. Η πιο κοντινή γνωστή πόλη είναι το Ντόρτμουντ.
Το πρώτο: Niederschlesien στα γερμανικά είναι η Νότια Σηλεσία. Η περιοχή αυτή ήταν κάποτε καθαρά γερμανική, όμως μετά το β παγκόσμιο πόλεμο προσαρτηθηκε από την Πολωνία, στην οποία ανήκει σήμερα. Η πόλη Liegnitz βρίσκεται στη Νότια Σηλεσία, ονομάζεται σήμερα στα πολωνικά Legnica και έχει περίπου 100000 κατοίκους.
Εύχομαι να βοήθησα λιγάκι. 
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2014, 09:43:27 μμ »

 Φυσικά και βοήθησες!
 Θα ήθελα να μάθω και την ιστορία τους αν ξέρει κάποιος και άν είναι εκκλησιαστικά τόκεν.
 
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 24, 2014, 09:57:39 μμ »

Τι εννοείς εκκλησιαστικά τόκεν; Και στα δύο έχει τους τοπικούς θυρεούς, και οι εκκλησίες είναι προφανώς τα πιο σημαντικά αξιοθέατα των πόλεων. Επίσης στο ένα έχει το χαρτη της Νότιας Σηλεσίας. Δεν βλέπω δηλαδή κάτι που να τα συνδέει με την εκκλησία. Πιο πολύ μου μοιάζουν αναμνηστικές κοπές, αλλά για ποιον ακριβώς λόγο εκδόθηκαν δεν το γνωρίζω. Έχουν ενδιαφέρουν πάντως, ιδίως το πρωτο, το οποίο λογικά έχει εκδοθεί πριν το β παγκόσμιο πόλεμο.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 24, 2014, 10:05:11 μμ »

 Εκκλησιαστικά τόκεν  ή αλλιώς community τοκεν εννοώ τα τόκεν που μοίραζαν στις πρεσβυτεριανικές εκκλησίες  " οι γηραιότεροι στον ρόλο των φυλάκων της ηθικής  σαν αναγνώριση στους νέους της εκκλησίας που ξεχώρισαν για την αρετή και την πίστη τους".
 Πως είναι σαν σήμερα στην Αμερική στα ανώνυμα meeting που μοιράζουν σε πρώην αλκοολικούς τόκεν για την πρώτη βδομάδα χωρίς αλκοόλ, πρώτο μήνα κτλ..  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 24, 2014, 10:19:38 μμ »

Γιώργο, δεν τα έχω υπόψη μου τα θρησκευτικά τόκεν, που περιγράφεις. Πάντως, τα συγκεκριμένα που έχεις δε μου φαίνεται να έχουν τέτοιο ρόλο, πιο πολύ νομίζω έχουν στόχο να "τιμήσουν" τις συγκεκριμένες πόλεις, κάτι σαν ενθύμιο, αναμνηστικό. Μπορεί όμως να είμαι και τελείως λάθος.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 24, 2014, 10:22:56 μμ »

 Nαι,πολύ πιθανό.Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 24, 2014, 10:56:22 μμ »

περισσοτερο σουβενιρ μεταλλια ειναι... και πανω εβαλαν το ποιο αξιοθεατο που εχουν οι περιοχες!

δες και τα αναμνηστικα 2ευρα της γερμανιας... σχεδον ολα εχουν καθεδρικους ναους! Κλείσιμο ματιού

οσο αφορα την περιοχη που τωρα ειναι στην Πολωνια.. μην νομιζεις οτι το εχουν χωνεψει οι γερμανοι... ακομα εποφθαλμιουν τα μερη! εχω χαρτη γερμανικο και στα μερη αυτα γραφει γερμανικα εφαδη στην κατοχη της πολωνιας! και μιλαω για επισημο χαρτη... που τον ειχε παρει η αδερφη μου απο το προξενιο της γερμανιας για να μαθαινει γερμανικη γεωγραφια οταν διαβαζε για το γερμανικο πτυχιο της!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences