Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:13:39 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Στειλτε παντου αυτο το μηνυμα  (Αναγνώστηκε 13728 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 24, 2014, 08:37:42 μμ »

Νομίζω ότι και αυτοί το θέλανε. Το όνειρο κάθε έλληνα, να μπεί στο δημόσιο.   Κλείσιμο ματιού´Οπως παλιότερα το όνειρο ήταν να δώσουμε αντιπαροχή να πάρουμε 2-3 διαμερισματάκια, οι τυχεροί να γίνουν θυρωροί, κτλ.  Τελικά πιο είναι το όραμα του νεοέλληνα;

Μα δεν διαφωνώ! Αντίθετα, επιμένω ότι εμείς φταίμε για αυτή την κατάσταση και όχι οι "ξένοι". Και ότι οι κυβερνήτες μας είναι δικά μας τσιράκια και όχι των ξένων.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 24, 2014, 09:09:52 μμ »

Το ότι φταίνε οι άλλοι είναι χαρακτηριστικό του Έλληνα, η εύκολη λύση για να μην αναλαμβάνει ευθύνες και κυρίως να αλλάξει τόσο αυτός όσο και η χώρα. Οι ξένοι πάντα έβαζαν και θα μας βάζουν δάχτυλο (να μην πω κάτι άλλο). Απλώς φαίνεται οτι μας αρέσει να το γλείφουμε (το άλλο μάλλον να μας γαργαλάει), οπότε μην έχουμε αυταπάτες. Αυτή η κρίση έδειξε ότι δυστυχώς δεν πρόκειται να αλλάξουν και πολλά. Αυτή ειναι η προσωπική μου άποψη, μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους, αλλά δεν μπορω να κάνω κάτι για αυτό....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 24, 2014, 11:29:53 μμ »

εγω διαφωνω κατα

24000000000

δεν ζουμε σε καταστασεις  σοβιετικης ενωσης οπου καταλανωνουμε οτι παραγουμε κλπ

εαν καταναλονουμε μονο greek products ποιος ο λογος να ερθει καποιος ξενος να επενδυσει στην ελλαδα κλπ

ο μονος τροπος για να παει μπροστα μια οικονομια ειναι να εχει συγκριτικο πλεονεκτημα εναντι των αλλων


δυστυχως αλλα η οικονομια ειναι κυκλος και οτιδηποτε εχει κ θετικο αλλα κ αρνητικο αντικτυπο π.χ χωρες οπου εξαγουν περισοτερα απο οτι εισαγουν το νομισμα τους ισχυροποιητε με αποτελεσμα να γινονται ακριβοτερα τα αγαθα τους



Καταγράφηκε

Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 24, 2014, 11:43:34 μμ »

Στην οικονομία ενός κράτους βοηθάει μόνο ό,τι παράγεται εντός των τειχών και εξάγεται εκτός , βοηθώντας έτσι στην αντίστροφη ροή του χρήματος δηλαδή από έξω προς τα μέσα .
Τα ελληνικά προϊόντα είναι είναι δυστυχώς σε μη ανταγωνιστικές τιμές γι' αυτό τα super markets είναι γεμάτα πατάτες Τουρκίας , λεμόνια Αργεντινής κτλ.
Τι μπορούμε να κάνουμε ; Nα προτιμάμε Ελληνικά κι ας τα πληρώνουμε λίγο ακριβώτερα .
Τί άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε ; Να βάλουμε δασμούς στα εισαγόμενα . Δεν μπορούμε όμως  Λύπη . Στην Ε.Ε. το εμπόριο οφείλει να είναι ελεύθερο .
Θυμάμαι επί Ανδρέα δεν μπορούσες να βρεις μπανάνες ! Το θυμάστε και εσείς ; Έπρεπε να έρθει κάποιος φίλος , φορτηγατζής  συνήθως , από το εξωτερικό για να σου φέρει ένα τσαμπί .
Ήταν ένα μέτρο για να προωθήσει τα ελληνικά φρούτα κόντρα στα ξενόφερτα . Κομ#####στικό μέτρο θα μου πείτε . Ήταν όμως και αυτό ένα μέτρο , σε συνδιασμό με την αδύνατη δραχμή , η οποία καθιστούσε τα εισαγόμενα δυσπρόσιτα.

Το να ανακυκλώνουμε μεταξύ μας σουβλάκια και φραπέδες δεν βοηθάει την ελληνική οικονομία !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2014, 12:34:29 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:02:17 πμ »

Πρέπει να αλλάξουν πολλά και πρώτα-πρώτα η  αντίληψη ότι το χρήμα  το φέρνει ο πελαργός .
Το χρήμα δεν το φέρνει ο πελαργός . Πρέπει να δουλέψεις .
Και η αντίληψη αυτή πρέπει να μεταδωθεί από τους γονείς στα παιδια .
Είναι λάθος η αντίληψη "να μην στερήσω από το παιδί μου τίποτε". Οδηγεί σε ασυδοσία .
"Να μην στερήσω το παιδί μου από τα απαραίτητα" είναι το σωστό .

Έχουμε μεγάλη ανεργία αλλά στα  χωράφια κανείς Έλληνας δεν θέλει να δουλέψει .

Προτιμάει ο νεαρός άνεργος να  παίρνει χαρτζιλίκι από γονεις  για να πίνει το φραπεδάκι του με τις ώρες στην παραλία.
Και ο γονιός ευχαρίστως το δίνει αυτό το χαρτζιλίκι .

Μάλλον έχουμε ακόμη λίπος για να κάψουμε . Καλά είπε ο Ράϊχενμπαχ .
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:07:27 πμ »

Παράθεση
χωρες οπου εξαγουν περισοτερα απο οτι εισαγουν το νομισμα τους ισχυροποιητε με αποτελεσμα να γινονται ακριβοτερα τα αγαθα τους

Σωστότατο .
Γι'αυτό το ευρώ βολεύει μόνο την Γερμανία .
Το ισχυρό ευρώ δυσχεραίνει ακόμη περισσότερο τις χώρες που έχουν μη ανταγωνιστική οικονομία επιτείνωντας ακόμη περισσότερο την ύφεση .
Και τις εξαγωγές της  Γερμανίας επιηρρεάζει αρνητικά το σκληρό ευρώ , αλλά δεν την νοιάζει και πολύ , έχει αυτάρκεια , είναι ανταγωνιστική και με το ακριβό ευρώ αγοράζει φτηνά το φυσικό αέριο στο οποίο δεν έχει αυτάρκεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2014, 12:30:49 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:02:28 μμ »

"Αν κάθε Έλληνας καταφέρει μέσα στο 2014 να αγοράσει ελληνικά προϊόντα αξίας1.000 ευρώ στη θέση ξένων προϊόντων που αγόρασε πέρυσι, τότε θα προστεθεί στην προβληματική ελληνική οικονομία το αστρονομικό ποσό των 12 δισεκατομμυρίων ευρώ. Ολόκληρο το περιβόητο ΕΣΠΑ που υποτίθεται ότι θα
αναζωογονούσε τη χώρα, είναι 18 δισεκατομμύρια για τέσσερα χρόνια. Στροφή στο ελληνικό τρόφιμο, στο ελληνικό ποτό, στροφή στον Έλληνα παραγωγό. Και σιγά-σιγά, στροφή στο ελληνικό ρούχο και το ελληνικό παπούτσι. ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΧΟΥΝ BARCODE ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ 520 !!! Κοινοποιήστε το!!!

Διαφωνώ κάθετα!  Θα αγοράσω αυτό που είναι καλύτερο και φθηνότερο.  Αν είναι Ελληνικό, ακόμα καλύτερα.  Αν δεν είναι ας γίνουν ποιο ανταγωνιστικοί οι έλληνες παραγωγοί ή ας κάνουν κάτι άλλο στο οποίο θα είναι πιο ανταγωνιστική στις παγκόσμιες αγορές.  Κανένας καταναλωτής δεν πρέπει να ανταμοίβει την μετριότητα.  Έτσι έχουμε καταντήσει λαός μουρόχαυλων.
Καταγράφηκε

geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:16:01 μμ »

Επίσης, να αγοράζετε μόνο ελληνικά νομίσματα παρακαλώ... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Προσωπικά συμφωνώ με το να στηρίζω τα ελληνικά προϊόντα :

ΟΤΑΝ έχουν παραπλήσια (κοντινή εστω και λίγο - λίγο όμως) τιμή με το ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗΣ ποιότητας ξένο. Σε κάθε άλλη περίπτωση ο παραγωγός μπορεί να το φάει... και να πάει για βρούβες...

ΌΤΑΝ δεν με περνάνε για μ@λ@κ@ και πάνε να με σφάξουν

ΟΤΑΝ δείχνουν ότι με προσέχουν και προσπαθούν (ασχέτως αποτελέσματος) να με εξυπηρετήσουν.

ΌΤΑΝ λοιπόν γίνουμε άνθρωποι, το ξανασυζητάμε...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:20:53 μμ »

μαζί με τα ελληνικά προιόντα πάρτε και κανένα ελληνικό ομόλογο ε...μην ξεχνιόμαστε...

www.youtube.com/watch?v=z-ysuk7O5qk
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 25, 2014, 01:01:07 μμ »

Επίσης, να αγοράζετε μόνο ελληνικά νομίσματα παρακαλώ... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών


Εγω οχι ευχαριστω δεν θα παρω......οταν σταματησει η χειραγωγηση της αγορας...οταν τελειωσουν τα χρεπια που κυκλοφορουν σε τιμες πεντολιρου(λιγο δυσκολο εως ακατορθωτο)...οταν αποκτησουν οι συλλεκτες σωστη νοοτροπια δηλαδη να ξερουν ποσο δινουν και γιατι δινουν τοσα για το καθε κομματι....οταν επιτελους καταλαβουν και εμπεδωσουν ολοι οτι τα ελληνικα νομισματα ,εκτος βεβαια των λιγων εξαιρεσεων,βρισκονται στοκαρισμενα και δεν προκειται να βγουν αφου αυτοι που τα εχουν εξακολουθουν να οικονομανε απο τα ρεταλια...οταν καταλαβουν οτι σε νομισμα που τωρα δινουν 50-60-70 και κανουν και χαρα επρεπε το μεγιστο να δινουν 5-6-7.....τοτε μπορει να ασχοληθω τωρα ομως οχι
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 25, 2014, 01:04:10 μμ »

να προτιμάμε τα ελληνικα πραγματα γιατι σε μια συζητηση που ειχα,με τα παιδια ελληνα βιομηχανου,κοντεψα να βουρκωσω... Κλάμα..
με το ζορι πληρωνουν το σημα του καγιεν,τα καυσιμα,εχουν εκτοξευθεί στα υψη,διακοπες στο εξωτερικο για εφέτος ,ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ,μονο μυκονο και μονο για 20 ημερες...σας λεω δραματικη κατασταση,και στο φιναλε ,μαλλον θα τους φορολογησουν και τα λεφτα της ελβετιας... Έκπληξη...τους λυπηθηκα και γιαυτο θα στειλω αυτό το μηνυμα σε ολους τους ανεργους που απολυθηκαν από τα εργοστασια τους,και αντικατασταθηκαν από φτηνοτερα εργατικα χερια.... Σαρκασμός Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 25, 2014, 01:45:41 μμ »

Κάποτε στο παρελθόν, η Έφεσσος, μία απο τις πλουσιότερες πόλεις τις Ελλάδος, βρέθηκε υπό την πολιορκία Περσών. Οι πολίτες πανικοβλήθηκαν, μαζί και οι άρχοντες της πόλης και ψάχναν μια λύση στο πρόβλημά τους. Άλλος έλεγε να δωροδοκήσουν τον Πέρση στρατηγό, ναί αλλα κι αν καλομάθει και ξανάρθει; Άλλος έλεγε το μακρύ του, άλλος το κοντό του, οι άλλοι τα κατέριπταν και ούτ' ο καθεξής. Κάποια στιγμή σκέφτηκαν να ρωτήσουν και την γνώμη κάποιου σοφού και είχαν την τύχη να έχουν έναν πολύ σοφό άντρα ανάμεσά τους, τον Ηράκλειτο. Πήγε λοιπόν μια αντιπροσωπεία, τον βρήκε  και του εξέθεσε το πρόβλημα. Αυτός δεν μίλησε, βούτηξε ένα κομμάτι ψωμί, στο κυπελάκι με το νερό και το μασούλησε σιγά-σιγά κι έτσι σώθηκαν.
Για όποιον δεν κατάλαβε, μπορεί να ανατρέξει στην ιστορία για να μάθει και λεπτομέρειες.
Μπορούμε να ανοίξουμε ένα θέμα με τα αποφθέγματα του Ηράκλειτου για να τρολάρουμε ακατάπαυστα εγω με τον Sac και να ησυχάσετε κι εσείς οι υπόλοιποι  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 25, 2014, 07:30:48 μμ »

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=317644&catid=3
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 06:21:35 πμ »

Πρέπει να αλλάξουν πολλά και πρώτα-πρώτα η  αντίληψη ότι το χρήμα  το φέρνει ο πελαργός .
Το χρήμα δεν το φέρνει ο πελαργός . Πρέπει να δουλέψεις .
Και η αντίληψη αυτή πρέπει να μεταδωθεί από τους γονείς στα παιδια .
Είναι λάθος η αντίληψη "να μην στερήσω από το παιδί μου τίποτε". Οδηγεί σε ασυδοσία .
"Να μην στερήσω το παιδί μου από τα απαραίτητα" είναι το σωστό .

Έχουμε μεγάλη ανεργία αλλά στα  χωράφια κανείς Έλληνας δεν θέλει να δουλέψει .

Προτιμάει ο νεαρός άνεργος να  παίρνει χαρτζιλίκι από γονεις  για να πίνει το φραπεδάκι του με τις ώρες στην παραλία.
Και ο γονιός ευχαρίστως το δίνει αυτό το χαρτζιλίκι .

Μάλλον έχουμε ακόμη λίπος για να κάψουμε . Καλά είπε ο Ράϊχενμπαχ .

Μιχαλη πας να δουλεψεις για 10 αντε 15 ευρω απο το πρωι ως το βραδι;εγω σου λεω οτι παω.σουπερ μαρκετ πας;καθε φορα που πας ποσα χαλας;τοσα Μιχαλη δινουν στα χωραφια.δωσε μου και 5ευρω την ημερα αλλα πρωτα ριξε τις τιμες για να μπορω να ζησω!
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 01:28:35 πμ »

Πρέπει να αλλάξουν πολλά και πρώτα-πρώτα η  αντίληψη ότι το χρήμα  το φέρνει ο πελαργός .
Το χρήμα δεν το φέρνει ο πελαργός . Πρέπει να δουλέψεις .
Και η αντίληψη αυτή πρέπει να μεταδωθεί από τους γονείς στα παιδια .
Είναι λάθος η αντίληψη "να μην στερήσω από το παιδί μου τίποτε". Οδηγεί σε ασυδοσία .
"Να μην στερήσω το παιδί μου από τα απαραίτητα" είναι το σωστό .

Έχουμε μεγάλη ανεργία αλλά στα  χωράφια κανείς Έλληνας δεν θέλει να δουλέψει .

Προτιμάει ο νεαρός άνεργος να  παίρνει χαρτζιλίκι από γονεις  για να πίνει το φραπεδάκι του με τις ώρες στην παραλία.
Και ο γονιός ευχαρίστως το δίνει αυτό το χαρτζιλίκι .

Μάλλον έχουμε ακόμη λίπος για να κάψουμε . Καλά είπε ο Ράϊχενμπαχ .

Μιχαλη πας να δουλεψεις για 10 αντε 15 ευρω απο το πρωι ως το βραδι;εγω σου λεω οτι παω.σουπερ μαρκετ πας;καθε φορα που πας ποσα χαλας;τοσα Μιχαλη δινουν στα χωραφια.δωσε μου και 5ευρω την ημερα αλλα πρωτα ριξε τις τιμες για να μπορω να ζησω!
  Χαίρομαι που μου δίνεις την ευκαιρία να πώ   ότι , κατόπιν ωρίμου σκέψεως , εμμένω πλήρως σε αυτά που έγραψα παραπάνω   και κυρίως στο ότι έχουμε ακόμα λίπος για να κάψουμε , όπως πολύ σωστά είπε ο Ράϊχεμπαχ όταν ξεκίνησε το πρόγρμμα λιτότητας στην Ελλάδα.
   Ως προς τα ημερομήσθια πιστεύω ότι είναι περισσότερο από 15€/8ωρο για δηλωμένη εργασία ακόμη και του ανειδίκευτου νεοπροσληφθέντος υπαλλήλου.
   Ως προς τα χωράφια στα οποία αναφέρθηκα και εγώ και εσύ απορώ , είναι ασύβατο με την ιδιότητα του Έλληνα η εργασία στα χωράφια /εργοστάσια /οικοδομές;
Είμαστε πορφυρογέννητοι εμείς οι Έλληνες; Οι παππούδες μας που δουλεύανε;
  Ως προς το "δωσε μου και 5ευρω την ημερα αλλα πρωτα ριξε τις τιμες για να μπορω να ζησω" συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και να είσαι σίγουρος ότι προς τα κει βαδίζουμε.
   Φιλικά , καλοπροαίρετα και χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences