Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 02:33:09 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: η γνώμη των απέξω για τους συλλέκτες  (Αναγνώστηκε 2302 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:16:12 μμ »

Συζήτηση από τη δουλειά μου. Δημόσιο ίδρυμα (σχεδόν δημόσια υπηρεσία) στον χώρο του βιβλίου. Μπλα, μπλα, μπλα.... μα αγαπητές μου κυρίες, οι συλλέκτες είναι καράβλαχοι στην πλειοψηφία τους. Μπα, πώς γίνεται αυτό; Μπλα, μπλα, μπλα. Λέει η βιβλιοθηκονόμος: Μα τουλάχιστον οι συλλέκτες βιβλίων λογικά θα έχουν κάποιο επίπεδο. Απαντάω εγώ: Γιατί, έχουν επίπεδο οι εκδότες των βιβλίων; Ακόμα και κάποιοι συγγραφείς; ΟΚ, καταλάβαμε!

Ένας άσχετος που θα συναντήσει έναν τσοπάνη, θα υποθέσει ότι είναι αμόρφωτος κλπ. Δεν το χωράει όμως το μυαλό του ότι ένας άνθρωπος από τον χώρο του βιβλίου ή από τον συλλεκτικό χώρο μπορεί να είναι καράβλαχος. Χρειάζεται χρόνο για να το διαπιστώσει στην πράξη, αλλά και για να το χωνέψει.

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:27:28 μμ »

Το παραπάνω είναι από άλλη συζήτηση και το είχα έτοιμο.

Όποιος θέλει να παρεξηγηθεί, ας παρεξηγηθεί. Δικό του πρόβλημα.

Ο λόγος που το γράφω είναι μια συνήθης κουβέντα του Ηρακλειώτη, να ενημερώνουμε τους νέους για να προφυλάσσονται.

Καλό είναι να μαθαίνουν οι νέοι συλλέκτες ότι ο χώρος του συλλεκτισμού είναι ζούγκλα (για να μην γράψω και τίποτα πιο βαρύ). Όπως και ο χώρος του βιβλίου, για όποιον δεν το ξέρει. Βέβαια, το βιβλίο δεν μας ενδιαφέρει εδώ.

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ότι στον χώρο του συλλεκτισμού υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα πράγματα, αλλά θα πρέπει να μάθει κανείς να αποφεύγει τις κακοτοπιές. Είναι μπίζνες και όχι παιδότοπος. Και χοντρές μπίζνες.

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:50:04 μμ »

Άσχετο. Έχετε διαβάσει τον "Αιώνα των Λαβυρίνθων" της Ρέας Γαλανάκη; Έχει πάρει βραβείο της Ακαδημίας Αθηνών.

Για μένα είναι ό,τι πιο άχρηστο έχει γραφτεί στην ελληνική γλώσσα. Και γεμάτο "κουτσομπολιά", παρεμπιπτόντως. Από πού κι ως πού πήρε βραβείο της Ακαδημίας;;;;;

...όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2014, 11:59:10 μμ από sac » Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 20, 2014, 01:21:42 πμ »

για πολλουϛ απο τουϛ απεξω ειμαστε 'εξωγηινοι'
διαβαζω castaneda κυριωϛ
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 20, 2014, 11:56:38 πμ »

Ο τίτλος δεν είναι όσο ακριβής θα ήθελα. Είχα στο μυαλό μου αυτούς που βρίσκονται έξω και θέλουν να περάσουν την πόρτα και να μπουν στον χώρο του συλλεκτισμού.

Ήθελα να υπάρχουν εδώ μερικές πληροφορίες, για όποιον ενδιαφέρεται.

Nα σας πω το γιατι:
Κατα καιρους διαφορα παιδια ανοιξαν διαφορα παραθυρα καταγγελιων (τεσσερα στον αριθμο εαν θυμαμε καλα)
ειτε προς μελη της σελιδας ειτε προς ατομα τα οποια δεν ειναι στην σελιδα !!
Οι κατηγοριες ηταν εξισου σοβαρες με τα τωρινα , ειχαμε κλοπη νομισματων , κλοπη χρηματων , μαλιστα δε στην κλοπη χρηματων υστερα απο καταθεση και μη παραδοση των εμπορευματων (στον Τονυ απο Ηρακλειο) αυτο το θεμα θα ηθελα να μεινει στην ιστορια διοτι απεδυκνειε περιτρανα εναν απατεωνα που με ειχε κατηγορηση κατα το παρελθον!!
Και ομως ολα σβηστικαν.
Εαν αφησουμε λοιπον αυτο το θεμα μηπως δεν θα σχολιαστει πικροχολα απο μια μεριδα συλλεκτων οι οποιοι παντα ψαχνουν το παραμικρο παραστρατημα μας?? ?? ??

Αναρωτηθητε το καλα λοιπον τι θα κανατε εσεις εαν εισαστε υπευθηνοι του σαιτ!!

Και ερχομαστε τωρα στο δια ταυτα γιατι σβηνωνται αυτα τα θεματα μια και τεθηκε το ερωτημα.

Σβηνωνται για πολλους και διαφορους λογους:

Πρωτος λογος ειναι οτι οταν δουμε να γινετε ενα σοβαρο παραστρατημα διχως να εχουμε συνεργασθει ποτε με το κατηγορουμενο ατομο , διχως να ξερουμε τιποτα επι της ουσιας αρχιζουμε και λεμε και λεμε και σταυρωνουμε και ξανασταυρωνουμε και πετροβολαμε και και και !!
Το ειδα πολλες φορες αυτο το εργο , το εχω νιωσει στο πετσι μου και συνεχιζω να το βλεπω ξανα και ξανα!!

Δευτερος λογος ειναι οτι δεν θελουμε να γινωμαστε εμεις το δικαστηριο που θα κρινει στην τελικη εαν καποιος ειναι αθωος ή ενοχος!!
Γιαυτο το λογο παντα αυτου του ειδους τα θεματα εμεναν 10-15 μερες ωστε να διαβαστουν απο ολους και να μην υπαρχει η αμφιβολια οτι παμε να <κουκουλωσουμε> την υποθεση επειδη ειναι φιλος μας ο κατηγορουμενος!!
Καποιος μιλησε πως θα προστατευτουν οι νεοι εαν σβηνωνται τα θεματα.
Αγαπητε φιλε εαν ρωτησεις εναν συλλεκτη εξι μηνων εαν εχει ακουσει αυτες τις ηδη τεσσερις διεγραμμενες ιστοριες θα σου πει οτι ναι τις εχει ακουσει!!
Αρα?
Λοιπον για να μην δυιλιζετε τον κωνωπα και να καταπινουμε την καμηλο μια μερα να μεινει ενα θεμα ανοιχτο με μια καταγγελια για καποιον ειναι αρκετο για να στιγματιστει σε ολη του την συλλεκτικη ζωη!!
Χτες ή προχτες καποιος ειπε στον Ηλια νομιζω να βρεθουν να μιλησουν για ιστοριες και ειπε νομιζω καποιος εκ των δυο :<< Πριν την χουντα-μεταπολιτευση ή μετα , θα πουμε μονο για τους ζωντανους ή και τους πεθαμενους??>>
Απο στομα με στομα λοιπον μια χαρα μπορειτε εαν ειστε σωστοι να προστατευσετε καποιον νεο οπως μπορειτε και να ριξετε οσοι λασπη θελετε για να καψετε καποιον που δεν σας αρεσει ή ειναι εναντια στα οικομικα σας συμφερωντα!! (να ριξω και το καρφι το σωστο στην κουβεντα)
Οι αγνοι ομιλητες θα προστατευσουν , οι πικροχολοι θα σπειρουν ζιζανια οπως αυτοι ξερουν τοσα χρονια.
Εγω σαν Γιωργος ξεκινησα το σαιτ με πεντε βασικες αρχες , πεντε βασικους κανονες και αυτοι οι κανονες θα εφαρμοστουν  εξισου σε ολους , ειτε ειναι φιλοι μου , ειτε ειναι εναντιοι μου!!
Φιλικα
herakliotis  
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2014, 12:07:18 μμ »

Εγώ είμαι αυτός που ρώτησε και ευχαριστώ τον Γιώργο για την απάντησή του.

Αγαπητε φιλε εαν ρωτησεις εναν συλλεκτη εξι μηνων εαν εχει ακουσει αυτες τις ηδη τεσσερις διεγραμμενες ιστοριες θα σου πει οτι ναι τις εχει ακουσει!!

Εγώ προσωπικά, είναι το πρώτο γεγονός που "υποπίπτει στην αντίληψή μου". Δεν εννοώ ότι δεν φανταζόμουν ότι συμβαίνουν διάφορα, αλλά άλλο να φαντάζεσαι, άλλο να γνωρίζεις κάτι συγκεκριμένο.

Δεν θέλω να κρίνω τις απόψεις του Γιώργου (Ηρακλειώτη). Τις βάζω εδώ για να τις διαβάζει όποιος ενδιαφέρεται και να μην αναγκαστεί να τις ξαναγράψει και να μην ρωτάμε τα ίδια και τα ίδια.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 23, 2014, 04:42:43 μμ »

Προσθέτω και αυτό, γιατί μπορεί να είναι χρήσιμο σε όσους διαβάσουν το παρόν.

Εγώ δεν κατάλαβα από πού προκύπτουν αυτά, αλλά... άνθρωπος είμαι κι εγώ...

Αναφερθηκε αρκετες φορες στα τελευταια μηνυματα του στους κινδυνους που εγκυμονει για το σαιτ η διατηρηση διαφορων θεματων επ αοριστον, η η δημιουργια black list κλπ, και εξηγησε αναλυτικα το γιατι.
Η προστασια του χωρου του ειναι δικη του υποθεση.
Μας αφορα φυσικα ολους,κατα μια εννοια, ως μελη, αλλα δεν ειναι η δικη μας καμπουρα.
Αυτο δεν το καταλαβαινεις?
Ο καθενας ειναι υπευθυνος για αυτα που γραφει και μονον.
Σημερα εσυ και εγω μπορει να γραφουμε συνεχως, αυριο να μην ξαναπατησουμε.
Σημερα εγω μπορει να γουσταρω να βλεπω αιμα ,ζαμαν φου, σαμπως το δικο μου ειναι??
Αυτος ομως που το εχει δημιουργησει, το πληρωνει και το ποναει, πρεπει να βλεπει μακροπροθεσμα και να κανει οτι νομιζει καλυτερο για την ιδιοκτησια του.
Γιαυτο ειπα, αν νομιζει οτι το θεμα μου με τα κρουγκεραντς την εκθετει σε κινδυνους, ας το διαγραψει, αν οχι , ας το αφησει.
Αν δεν σου ελυσα την απορια, λυπαμαι.

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences