Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 04:52:10 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ταλιρακι φινο!!  (Αναγνώστηκε 15862 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 26, 2014, 12:17:35 μμ »

 Επειδή εσύ φαίνεται είσαι ο εξπέρ και πολλά ο νους σου κατεβάζει,
 υπάρχει πιθανότητα να είναι λιμαρισμένο ναι ή όχι?
 Ένας άσχετος
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 26, 2014, 12:52:53 μμ »

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Επειδή (κατά την άποψή μου) είναι τόσο έντονη η μη γνώση στα νομίσματα και μεγάλη η εξάρτηση από τα αμερικανάκια-θεούς, θα το τοποθετήσω διαφορετικά.

Έχω ένα νόμισμα με κρίκο. Δεν έχει σημασία τι νόμισμα είναι αυτό.

Ρωτάω ΟΛΟΥΣ σχετικούς και άσχετους.

Πόσο δύσκολο είναι να το πας στο κατάλληλο χρυσοχόο-τεχνίτη και να βγάλει το κρίκο δημιουργώντας την εικόνα του τάλληρου που βλέπετε? Δοκιμάστε το!!!

Εάν για κάποιους η "κυτιοποίηση" είναι το πρωτεύον στη συλλογή τους, θα επαναλάβω, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
νικο καλημερα-καλησπερα..σου εκανα μια ερωτηση για ενα σχολιασμο σου στη δραχμη του 10 αλλα απαντηση δεν πηρα..θα ηθελα λιγο απο την γνωση σου αν σου ειναι ευκολο
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 26, 2014, 01:02:24 μμ »

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Επειδή (κατά την άποψή μου) είναι τόσο έντονη η μη γνώση στα νομίσματα και μεγάλη η εξάρτηση από τα αμερικανάκια-θεούς, θα το τοποθετήσω διαφορετικά.

Έχω ένα νόμισμα με κρίκο. Δεν έχει σημασία τι νόμισμα είναι αυτό.

Ρωτάω ΟΛΟΥΣ σχετικούς και άσχετους.

Πόσο δύσκολο είναι να το πας στο κατάλληλο χρυσοχόο-τεχνίτη και να βγάλει το κρίκο δημιουργώντας την εικόνα του τάλληρου που βλέπετε? Δοκιμάστε το!!!

Εάν για κάποιους η "κυτιοποίηση" είναι το πρωτεύον στη συλλογή τους, θα επαναλάβω, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.


Δύσκολο δεν είναι να πάς. Δύσκολο είναι να έχεις καλό αποτέλεσμα.

Διοτι οι τεχνίτες 1ον δεν ενδιαφέρονται για το νόμισμά σου όπως εσύ, 2ον όταν το ζεστάνουν, η κόλληση θα χυθεί και θα απλώσει με πιθανότατα χειρότερο τελικό αποτέλεσμα από ότι είχες... (Βέβαια εξαρτάται και το πως ήταν κολλημένο, έτσι?). Θέλει πολύ καλό μάστορα και σπανίζουν...

Προσωπικά, αν μιλάγαμε για ένα τάλληρο του 51, θα το έβαζα στη συλλογή μου και ex-mounted αν το μόνο που φαινόταν θα ήταν μία κολλησούλα στα δοντάκια, και όχι στις προσόψεις του νομίσματος. Θα το πλήρωνα και ανάλογα όμως... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 26, 2014, 01:33:06 μμ »

Τα παλικάρια στις εταιρίες, δεν είναι της πλάκας, αυτά που εσείς λέτε υποθετικά αυτοί τα έχουν ανακαλύψει, τα έχουν 'σπουδάσει' και κάτι τέτοιες δουλειές τις ξέρουν εδώ και χρόνια. Περνάνε χιλιάδες νομίσματα, με οποιονδήποτε τρόπο 'πειραγμένα'.
Μπορεί να κάνουν λάθη στη βαθμολόγηση, να είναι λίγο άσχετοι στα εκτός ΗΠΑ, αλλά... Όχι, δεν είναι δυνατόν να τους κοροϊδέψεις σε ότι έχει να κάνει με ελέγχους τέτοιου είδους, διότι είναι κοινές οι συνισταμένες είτε είναι Ελληνικό, είτε Αμερικάνικο.
Μια φωτογράφηση με 200x - 600x φακό, και έχεις μπροστά σου, ανοιχτό βιβλίο να δεις αν υπάρχει παρέμβαση ή όχι. Και μην αρχίσετε να λέτε... ξέρω αυτή την περίπτωση ή την άλλη... και 'γω ξέρω περιπτώσεις. Αλλά ειδικά για την πιστοποίηση Ex, δε νομίζω να έχει υπάρξει περίπτωση.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 26, 2014, 01:37:51 μμ »

Επειδή εσύ φαίνεται είσαι ο εξπέρ και πολλά ο νους σου κατεβάζει,
 υπάρχει πιθανότητα να είναι λιμαρισμένο ναι ή όχι?
 Ένας άσχετος

Γιατί αισθάνεσαι θιγμένος? Για τα αμερικανάκια ή για κάτι άλλο?

Σε ενόχλησε η απλή λογική?

Στα υπόλοιπα "συ είπας."

Κι επειδή δεν δεν διακατέχομαι από παρόμοια συναισθήματα, σου απαντώ, ότι δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το λιμάρισμα με αυτό που παρουσιάζεται στο νόμισμα. Κατά την άποψή μου βέβαια.  
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 26, 2014, 01:44:43 μμ »

Συμφωνώ με τον Κώστα. Μπορεί να έχουν υπάρξει προβλήματα σε grading τα οποία έχουν να κάνουν με τις ιδιαιτερότητες κοπής διαφόρων νομισμάτων, διαφόρων χωρών (ειδικά στα πρώτα χρόνια πιστοποίησης), αλλά ειδικά σε θέματα γνησιότητας, πειράματος, κτλ, κομματάκι δύσκολο να την πατήσουν ....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 26, 2014, 01:51:48 μμ »

Τα παλικάρια στις εταιρίες, δεν είναι της πλάκας, αυτά που εσείς λέτε υποθετικά αυτοί τα έχουν ανακαλύψει, τα έχουν 'σπουδάσει' και κάτι τέτοιες δουλειές τις ξέρουν εδώ και χρόνια. Περνάνε χιλιάδες νομίσματα, με οποιονδήποτε τρόπο 'πειραγμένα'.
Μπορεί να κάνουν λάθη στη βαθμολόγηση, να είναι λίγο άσχετοι στα εκτός ΗΠΑ, αλλά... Όχι, δεν είναι δυνατόν να τους κοροϊδέψεις σε ότι έχει να κάνει με ελέγχους τέτοιου είδους, διότι είναι κοινές οι συνισταμένες είτε είναι Ελληνικό, είτε Αμερικάνικο.
Μια φωτογράφηση με 200x - 600x φακό, και έχεις μπροστά σου, ανοιχτό βιβλίο να δεις αν υπάρχει παρέμβαση ή όχι. Και μην αρχίσετε να λέτε... ξέρω αυτή την περίπτωση ή την άλλη... και 'γω ξέρω περιπτώσεις. Αλλά ειδικά για την πιστοποίηση Ex, δε νομίζω να έχει υπάρξει περίπτωση.

Συγγνώμη το υποθέτεις ή το ξέρεις?

Ρώτα τους παλιούς, όταν ο Φρούδης έσπαγε τα "κουτιά" για να μπούν τα νομίσματα σε δημοπρασία, πόσα είχαν το κόλλημα επάνω.

Σε εκείνα τους ξέφευγε, ενώ σε αυτό έκαναν ειδική ανάλυση.

Το δεχομαι.

Άρα λοιπόν

1. Κάνουν λάθος στις βαθμολογήσεις.
    (δεν πειράζει όλοι οι άνθρωποι κάνουν λάθη)
2. Πιστοποιούν πλαστά
   (άνθρωποι είναι λάθη κάνουν. Τα ονομάζουμε ιδιωτικές εκτυπώσεις όπως του Κοκκού τα ασημένια χρυσά χάλκινα και ας τα έφαγαν μερικοί στα 10χιλιάρικα τούμπανα)
3. Πιστοποιούν μάρκες για δοκίμια
 (εντάξει μωρέ, και οι Ερμήδες ωραίοι είναι....άνθρωποι είναι λάθη κάνουνε)..
4. Μιλάνε για το απαραβίαστο στα "κουτάκια".
 (Εντάξει μωρέ, αυτός που τα παραβιάζει φταίει. Οι άλλοι τα λένε απαραβίαστα για marketing)
5. Ανακάλυψα ένα νέο δοκίμιο, το αναφέρει και η ΤτΕ στα αρχεία της....
 (Εντάξει που το βγάλανε πλαστό. Τι να κάνουν κι αυτοί, δεν το αναφέρει ο Krausse. Όταν θα το αναφέρει το ξαναστέλνεις).

6.....

7.....

Βαριέμαι να γράφω για τα "παλικάρια" που τα έχουν σπουδάσει...

Γίνομαι κακός επειδή επιμένω να μάθει ο κόσμος τα νομίσματα... πλάκα έχει.

 
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 26, 2014, 02:00:04 μμ »

Επειδή εσύ φαίνεται είσαι ο εξπέρ και πολλά ο νους σου κατεβάζει,
 υπάρχει πιθανότητα να είναι λιμαρισμένο ναι ή όχι?
 Ένας άσχετος

Γιατί αισθάνεσαι θιγμένος? Για τα αμερικανάκια ή για κάτι άλλο?

Σε ενόχλησε η απλή λογική?

Στα υπόλοιπα "συ είπας."

Κι επειδή δεν δεν διακατέχομαι από παρόμοια συναισθήματα, σου απαντώ, ότι δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το λιμάρισμα με αυτό που παρουσιάζεται στο νόμισμα. Κατά την άποψή μου βέβαια. 
Θιγμένος δεν νιώθω, με έχουν πει πολλοί άσχετο και θα υπάρξουν και άλλοι, κανένα πρόβλημα.
 Απλά σου μιλάω στον τόνο που μιλάς και εσύ να καταλαβαινόμαστε .
Α, κατι ακόμα:
 Αν δεν είχαν έρθει τα αμερικανάκια, αυτά τα εκτρώματα τα καθαρισμένα που εσείς οι παλιοί και οι έμπειροι καμαρώνατε για χρόνια, θα τα φορτωνόμασταν και εμείς οι άσχετοι
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 26, 2014, 02:03:59 μμ »

Νίκο, δε γίνεσαι κακός... και συμφωνώ 100% μαζί σου.
Τα ίδια λέω και 'γω, αλλά βλέπεις τα συμφέροντα είναι πολλά.
Όσες περιπτώσεις έχεις αναφέρει, ισχύουν, όπως και πολλές ακόμη.

Εδώ όμως μιλάμε, για την περίπτωση να έχει βγει από κρίκο.
Ευτυχώς ή δυστυχώς... δεν μπορεί να περάσει για κανονικό ένα νόμισμα που έχει τέτοια παρέμβαση.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 26, 2014, 02:05:09 μμ »

Η πιστοποίηση έχει και πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα...είναι και θέμα συγκυρία αλλά και οπτικής 'γωνίας'... μην κάνουμε χωρίς λόγο μάγκες τους αμερικανους (και τους 'αντιπροσώπους'τους). Προσωπικά και μέχρι στιγμής τουλάχιστον προτιμώ να κάνω εγώ τον εκτιμητή της συλλογής μου βασιζόμενος σε ατελείωτη έρευνα και σε αυστηρή αλλά κοινή λογική!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 26, 2014, 02:12:27 μμ »

Εγω συμφωνω με τον Νικο οτι υπαρχουν γνωστες των νομισματων (ελληνικων) που μπροστα τους τα αμερικανακια ειναι μαθητες της πρωτης δημοτικου!!Απο την αλλη ομως σε κατι τετοια οπως στην συγκεκριμενη περιπτωση (κρικους,τεχνητες πατινες,κρυφος καθαρισμος,βουλωμενες τρυπες,ξεκολλημενα απο κοσμηματα) που ειναι κοινα σε ολα τα νομισματα του κοσμου οι graders ειναι ''μανουλες''. Βλεπουν τοσα νομισματα και τοσες περιπτωσεις σαν αυτην που δεν θα δουμε εμεις ουτε σε 10 ζωες!!!

Στην περιπτωση των νομισματων με προβληματα εχω εμπιστοσυνη στα ''αμερικανακια''
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 26, 2014, 02:13:11 μμ »

Επειδή εσύ φαίνεται είσαι ο εξπέρ και πολλά ο νους σου κατεβάζει,
 υπάρχει πιθανότητα να είναι λιμαρισμένο ναι ή όχι?
 Ένας άσχετος

Γιατί αισθάνεσαι θιγμένος? Για τα αμερικανάκια ή για κάτι άλλο?

Σε ενόχλησε η απλή λογική?

Στα υπόλοιπα "συ είπας."

Κι επειδή δεν δεν διακατέχομαι από παρόμοια συναισθήματα, σου απαντώ, ότι δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το λιμάρισμα με αυτό που παρουσιάζεται στο νόμισμα. Κατά την άποψή μου βέβαια. 
Θιγμένος δεν νιώθω, με έχουν πει πολλοί άσχετο και θα υπάρξουν και άλλοι, κανένα πρόβλημα.
 Απλά σου μιλάω στον τόνο που μιλάς και εσύ να καταλαβαινόμαστε .
Α, κατι ακόμα:
 Αν δεν είχαν έρθει τα αμερικανάκια, αυτά τα εκτρώματα τα καθαρισμένα που εσείς οι παλιοί και οι έμπειροι καμαρώνατε για χρόνια, θα τα φορτωνόμασταν και εμείς οι άσχετοι

Κατ αρχάς συνεχίζεις να παίρνεις προσωπικά τα πράγματα. Όμως για τα καθαρισμένα τι στενοχωριέσαι?
Εμείς οι παλαιοί συλλέκτες ούτε τα αγγίζαμε.
Οι απατεώνες ναι. Αυτοί όμως δεν έχουν ηλικία.

Αυτό όμως που δεν συνειδητοποιείς είναι ότι οικτίρεις το καθάρισμα ( και συμφωνώ απόλυτα) όμως τα στέλνετε οι νεότεροι για (επιστημονικό βεβαίως βεβαίως ) καθαρισμό και μετά για κυτιοποίηση στους ίδιους που κάνανε τον (επιστημονικό μη ξεχνιόμαστε ) καθαρισμό.

Προσωπικά, ότι και να μου λες, το καθαρισμένο είναι καθαρισμένο.

Συνεπώς πάρε από τους παλιούς τα καθαρισμένα, στείλε τα για συντήρηση στα αμερικανάκια (γαμότο μια ζωή προστάτες) βάλτα στο "κουτί" και είσαι ευτυχισμένος. Τι σε χαλάει?

Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 26, 2014, 02:55:16 μμ »

 "Εμείς οι παλαιοί συλλέκτες ούτε τα αγγίζαμε. "

  όχι μόνο ότι βλέπουμε ελληνικό είναι 80% καθαρισμένο, αλλά και μια βόλτα σε παλαιούς έμπορους στην Αθήνα που έχουν δίπλα την σόδα και το λεμόνι, για συλλέκτες που τα θέλουν "καθαρά". Η σόδα έφευγε με το κιλό .
 Ότι έχει καθαριστεί είναι απο τους παλιούς, οι νέοι συλλέκτες ούτε με γυμνό χέρι δεν τα πιάνουν.

 Όσον αφορα για τον καθαρισμό απο εταιρείες, έχουν και 2-3 χημικούς με ειδίκευση σε αυτό. Αλλά και πάλι,
υπάρχουν και άσχημα αποτελέσματα που κακώς παίρνουν βαθμούς.

Βλέπουμε και το κουτί, αλλά περισσότερο βλέπουμε το νόμισμα.
Ούτε να τους ακολουθούμε τυφλά τους Αμερικάνους,αλλά όχι και να τους λέμε και άσχετους.
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:11:00 μμ »

Κανένας συλλέκτης σε οποιαδήποτε εποχή δεν τα ήθελε ή τα θέλει καθαρισμένα. Κανένας έμπορος δεν είχε τη σόδα παραμάσχαλα.

Δυο βλακείες έκαναν οι παλιοί έμποροι. Είτε τα αλείφανε με κάποιο λάδι είτε τα "λακάρανε".

Τα καθαρισμένα (έως γυαλισμένα) τα δημιουργούσαν οι προγιαγιάδες μας που φύλαγαν τα ασήμια και τα ήθελαν να λάμπουν. Δεν ήταν συλλέκτες. Απλοί άνθρωποι που ήθελαν όταν τα έδιναν στα παιδιά τους ή στα εγγόνια τους, να είναι αστραφτερά. Από εκεί κυρίως προέρχονται τα γυαλισμένα.

Να στο επιβεβαιώσουν αυτοί που μαζεύουν λίρες...

Καταγράφηκε
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:29:25 μμ »

Τα καθαρισμένα (έως γυαλισμένα) τα δημιουργούσαν οι προγιαγιάδες μας που φύλαγαν τα ασήμια και τα ήθελαν να λάμπουν. Δεν ήταν συλλέκτες. Απλοί άνθρωποι που ήθελαν όταν τα έδιναν στα παιδιά τους ή στα εγγόνια τους, να είναι αστραφτερά. Από εκεί κυρίως προέρχονται τα γυαλισμένα.

Όχι αναγκαία, αγαπητέ Νίκο. Αρχές δεκαετίας '80, η καημένη η γιαγιά μου μου κουβαλούσε ένα σκασμό ακαθάριστα νομίσματα κι εγώ τα περιποιούμην δεόντως. Κι επειδή ήμουν και μερακλής, για τα μεν ασημένια χρησιμοποιούσα silvo, για τα δε χάλκινα brasso. Νοικοκυρεμένα πράματα. Έχω γυαλίσει από καποδιστριακές δεκάρες-εικοσάρες μέχρι και δίφραγκο '83, μεταξύ άλλων εγκλημάτων. Γυάλιζα Ποσειδώνες, γυάλιζα δίφραγκα του '11, γυάλιζα το σύμπαν, ακόμη όσα έτυχε να είναι άσπρα, προληπτικά, μην τυχόν και μαυρίσουν. Αλλά  το έκανα πάντα με αγαθή συλλεκτική πρόθεση, επειδή έτσι μου είχαν πει ότι είναι το σωστό ή έτσι είχα καταλάβει, τέλος πάντων. 
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences