Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 08:47:03 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Έκδοση Αργυρού Μεταλλίου ΠΝΕ  (Αναγνώστηκε 45225 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 31, 2014, 11:41:31 μμ »

Δεν κατάλαβα τι λες και αν θές να σου απαντήσει γραπτά κάνε αίτηση στο γραφείο αιτήσεων επιστολών της ΠΝΕ στον 5ο όροφο

Α, καλά. Μου γίνατε και δημόσιοι υπάλληλοι...

Άσε που δεν έχετε ενημερωθεί ότι μπήκαμε στην ηλεκτρονική εποχή. Ότι την τρίτη χιλιετία μ.Χ. και στην Ελλάδα υποβάλλονται αιτήσεις κλπ με email, με fax, με... με... με...

Για να μην παίζουμε τις κουμπάρες, επαναλαμβάνω: Θα μου στείλει επίσημα απάντηση η ΠΝΕ στην ερώτησή μου ή θέλει ντεμέκ και αίτηση; Και αν "κολλάει" στην αίτηση, σε ποια ηλεκτρονικά διεύθυνση (e-mail) μπορώ να την υποβάλω; Σε περίπτωση που η ΠΝΕ έχει μείνει στον 18ο αιώνα (Όθωνας, Γεώργιος Α') και δεν διαθέτει συσκευή τηλεομοιοτυπίας (fax), ούτε σύνδεση στο διαδίκτυο, γράψτε μου την ταχυδρομική διεύθυνση να σας στείλω την αίτηση.

Δεν έχει καμμία απολύτως υποχρέωση να σου απαντήσει ούτε προφορικώς , ούτε εγγράφως .
Εκτροχιάζεις διαρκώς όλα τα θέματα . Έχεις  κουράσει , δεν το καταλαβαίνεις ?
Ή το κάνεις επίτηδες ?
Ο κύριος εκπροσωπεί την ΠΝΕ;
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 01, 2014, 12:27:46 πμ »

Διαβάζω ένα ωραίο , καθαρά συλλεκτικό θέμα , οτι η ΠΝΕ εκδιδει ένα αργυρό επετιακό μετάλλιο .
Μετά μαθαίνω ότι το εκδίδει και σε χρυσό με την ίδια μήτρα , σε ίδιες διαστάσεις με το αργυρό . Βγαίνει όμως σχεδόν 2 ουγγιές χρυσού.
Και εκφράζουν τα μέλη τις απόψεις τους αν είναι σωστό , ηθικό , δίκαιο κτλ.
Έρχεται κάποιος και αρχίζει "quis est Ζαχαρίας" ? (ενω προκύπτει από τα συμφραζόμενα ποιος είναι) ,
"τι έκανε με το θέμα των ΕΛΤΑ" , "να μου απαντήσει εγγράφως" και εκτροχιάζει την καθαρά συλλεκτική συζήτηση .

Να μην μιλήσω επειδή δεν είμαι μέλος της ΠΝΕ ? (διότι ερωτήθηκα αν εκπροσωπώ την ΠΝΕ).
Μου αρκεί που είμαι μέλος το forum "στεκι συλλεκτων". Και δεν μου αρέσει να εκτροχιάζονται ωραία θέματα που έχουν κάτι να σου δώσουν.
  
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2014, 12:43:06 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 01, 2014, 12:34:17 πμ »

Καλό βράδυ Αντώνηηηη .. Καλό μήνα επίσης να έχουμε ...

Ηρεμήστε παιδιά και μην έχετε απορίες για κάτι που δεν μπορούμε να αποκτήσουμε , και αναμνηστικό που θα έχει 20 χιλιάρικα να βγάλει , άμα δεν μπορείς να το πάρεις τι σε νοιάζει για τις εκλογές για τα πόσα χρόνια γιορτάζουν και αλλά τόσα ερωτήματα..
Όσοι τα έχουν ( καλά κάνουν και να τα χαίρονται ) δεν ξέρουν τι να τα κάνουν και ψάχνουν συνέχεια να αγοράσουν κάτι καινούριο. Γι' αυτούς απευθύνεται και το χρυσό αναμνηστικό
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 01, 2014, 01:44:05 πμ »

Την αποψη μας καλο ειναι να την κραταμε για τον εαυτο μας  οταν δεν μσς αφορα αμεσα το θεμα.
Και εγω  οπως και εσυ δεν εχουμε πστησει το ποδι μας  ποτε στην πνε. Τι μας νοιαζει λόιπον αν θα βγαλει αναμνηστικο;
Η σιωπη τις περισσοτερες φορες ειναι χρυσος. Καλυτερα να αγοραζεις παρα να πουλας συνεχεια. Και μαλιστα χωρις αντιτιμο
Καταγράφηκε
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 01, 2014, 09:43:18 πμ »

Quis est (κ.) Ζαχαρίας;

ΥΓ1: Γραπτή απάντηση περιμένω. Θέλετε την ταχυδρομική μου διεύθυνση;

ΥΓ2: Αν ο (κ.) Ζαχαρίας είναι τόσο "μάγκας" στο μπλα-μπλα, γιατί δεν πάει να καθαρίσει με τα ΕΛΤΑ, ώστε να μπορούμε να στέλνουμε τα νομίσματά μας κλπ "χωρίς φόβο και πάθος";

Ο Κος ΖΑΧΑΡΙΑΣ Λ. ΩΡΑΙΟΠΟΥΛΟΣ ειναι ο πρωτος ερευνητης μελετητης των Καποδιστριακων νομισματων και την μητρων - ποικιλιων .Η μελετη του αυτη εγινε αρχικα με σκοπο την πληρη καταγραφη ολων των Καποδιστριακων νομισματων  ετσι ωστε να ξεχωρισουν μεταγενεστερες ''διμιουργιες''(κοπιες) που τυχον εμφανιζονταν στο μελλον.Μελετες του υπαρχουν στα ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ περιοδικο της Ε.Ν.Ε. (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ).
 Η μελετη αυτη του Κου Ζ.ΩΡΑΙΟΠΟΥΛΟΥ υπηρξαν εναυσμα για τους επομενους σημαντικους μελετητες -ερευνητες των Καποδιστριακων νομισματων οπως ο Κος ΟΡΦΕΑΣ ΑΡΚΟΜΑΝΗΣ ,o Koς PETER CHASE ,o Koς ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΟΥΤΟΣ .
      Ο Κος ΟΡΦΕΑΣ ΑΡΚΟΜΑΝΗΣ μαζι με τον Κο ΖΑΧΑΡΙΑ ΩΡΑΙΟΠΟΥΛΟ ειναι οι αναμορφωτες της Π.Ν.Ε. (ΠΑΝΑΛΛΗΝΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ) - .Η αναμορφωση αυτη ειχε σκοπο την αποπομπη των ''μοναστηρακιωτικων'' (με την κακη εννοια) μεθοδων και τακτικων αποτους κολπους της.
   Επιπλεον ο Κος Ζ.Λ. ΩΡΑΙΟ ειναι ο νομισματικος μεντορας αρκετων συλλεκτων και Καλος Φιλος .
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 01, 2014, 01:01:35 μμ »

θελω το μεταλλιο της πνε και σε πλατινα μπορω ?? Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 01, 2014, 01:07:23 μμ »

θελω το μεταλλιο της πνε και σε πλατινα μπορω ?? Θυμός Θυμός
Βεβαίως και μπορείς, πόσα θα ζητήσει το νομισματοκοπείο για ένα τεμάχιο δεν ξέρω.
Για 15 χρυσά ζήτησε 700€ premium.
Οπότε υπολόγισε ότι για ένα με πλατίνα θα ζητήσει 10.000€ premium. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 01, 2014, 02:07:08 μμ »

αν και προσωπικά το έχω "ξεσκίσει" το θέμα (επιφυλασσόμενος στο θέμα λιθοβολισμός-σταύρωση / προσθέτω και το ανάποδη σταύρωση) πρώτη φορά διαβάζω περί ελληνικής καταγωγής και Κω. Το σταματάω εδώ και θα το ψάξω. Βοήθησέ με στις πηγές μόνο (π.μ).
ΤΧ
Καταγράφηκε
CHRISTOSCOIN
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 01, 2014, 02:52:59 μμ »

Eγω τον παω τον Σαμιρ γιατι εχει ωραιο γουστο Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 01, 2014, 03:14:26 μμ »

Ειμαστε Νομιμο Σωματειο Μη Κερδοσκοπικου Χαρακτηρα. Εχουμε ΑΦΜ. Πληρωνουμε ΦΠΑ ΚΑΙ ΕΦΟΡΙΑ.

Αυτό είναι επίσημη απάντηση;;;;

Ωραία!!!!!

Σημείωση: Αν κατάλαβα λάθος, ενημερώστε με να ζητήσω συγγνώμη και το σβήσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2014, 07:15:40 μμ από sac » Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 01, 2014, 04:12:58 μμ »

Για να επανέλθουμε στο μετάλλιο της ΠΝΕ.

Τα δοκίμια του μεταλλίου wer ist das?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 01, 2014, 11:16:06 μμ »

συγνωμη που επεμβαινω... λογικα δεν θα επρεπε μιας και δεν ειμαι μελος της ΠΝΕ..για να εκφερω γνωμη... αλλα σκεφτηκατε να κοψετε χαλκινο σε αυτο το μεγεθος με μεγαλυτερο τιραζ;

ειτε σε προυφ ειτε με την τεχνητη παλαιωση τυπου antique copper που συνανταμε στα  geocoins... οπου μαυριζονται καποια σημεια σαν πατινα.. ή "θολωνει" το πεδιο.. σαν παλαιωση... και το σχεδιο φαινεται ακομα καλυτερα;
(αυτο γινετε με ειδικη επιστρωση... νομιζω, και απλα δεν το κανεις προυφ το μεταλλιο!)

μιας και ο χαλκος ειναι ευαισθητος.. μεσα στην καψουλα θα ειναι μια χαρα!

ετσι και μεγαλο μεταλλιο θα υπαρχει.. και με ομορφο σχεδιο.. και για ολα τα βαλαντια! οι εγγεγραμμενοι στην ΠΝΕ αλλα και οι φιλοι της.. θα μπορουν να αγορασουν ανετα μιας κια θα ειναι φτηνο... πχ 10 ευρω.. και δωρα θα μπορουν να κανουν σε αλλους.. κτλ.. κι αν μεινουν καποια.. μπορουν να γινουν και βραβεια τιμης ενεκεν σε ατομα της ΠΝΕ ή οχι.. που εχουν προσφερει στην συλλεκτικη κοινοτητα βοηθωντας, ειτε με συγγραφικο εργο και μελετες, ειτε προοθωντας τον συλλεκτισμο και την ιδεα του... ειτε με οποιονδηποτε αλλο τροπο κρινει το σωματειο.. Χαμόγελο εκει.. απλα θα συνοδευεται με ειδικο χαρτι ή μπορει να γινει μια μικρη χαραξη στο χειλος, αν δεν φερει οδωντωση! Κλείσιμο ματιού

και παλι ζηταω συγνωμμη για την παρεμβαση! Χαμόγελο

παρεπιπτωντως.. το σχεδιο ειναι πανεμορφο! Χαμόγελο

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2014, 12:03:18 πμ από NMS » Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 02, 2014, 11:46:58 πμ »

Καλή η πρόταση σου Νίκο.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 02, 2014, 11:55:04 πμ »

Καλή η πρόταση σου Νίκο.

μόνο καλή? Χάλκινο για να το πάρει όλος ο λαός που θα ειναι προσιτό και θα μαθευτεί περισσότερο η πνε και όλο κι περισσοτεροι συλλεκτες θα γίνουν μέλη.
Το χρυσό με τετοιο βάρος είναι κατα την ταπεινη μου αποψη ελιτίστικο και δυσπρόσιτο.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 02, 2014, 03:08:53 μμ »

ακριβως αυτο ειχα υποψιν μου! ειναι μια καλη διαφημιση, ειναι σιγουρα προσιτο σε ολους απο πλευρας τιμης.. και μπορει το αργυρο να ειναι μονο για μελη... και τα χαλκινο για οσα μελη το θελουν αλλα και φιλους εκτος ΠΝΕ.. για νεους συλλεκτες που με αυτο τον τροπο θα γνωρισουν και το τι προσπαθεια γινεται! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences