Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 11:21:24 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 Μάρκο Φινλανδίας 1994  (Αναγνώστηκε 17043 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 15, 2014, 03:47:59 μμ »

Παρακαλώ εκτιμήστε το παρακάτω νόμισμα 1 Μάρκου Φινλανδίας 1994. Είναι γνήσιο μιας και μου το έδωσε η μητέρα μου από το τμήμα ξένου συναλλάγματος της πρώην Εμπορικής τράπεζας (κατάστημα 400, οδός Ίωνος δραγούμη, Θεσσαλονίκη) όπου ήταν προ'ι'στάμενος και είναι τώρα συνταξιούχα. Όλοι οι ειδικοί προσέλθετε.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2014, 04:02:10 μμ »

Προκειται περι εξαιρετικης σπανιοτητας που ειχε εκδοθει μονο σε 152.000.000 κοματια και ουσιαστικα ανυπολογιστης-μουσειακης αξιας (αν με καποιον τροπο εξαφανισεις τα υπολοιπα 151.999.999 αδερφακια του).
Βρε αδερφε, ενταξει, δεν ξερεις, βαριεσαι και να γκουγκλαρεις, τα λινκ που σου εδωσαν τα παιδια δεν τα ειδες?
Τι να σου δωσει οποιοσδηποτε, μισο η ενα ευρω να παει στην τραπεζα να το καταθεσει, περισσοτερα σε βενζινη θα φαει.
Ασε που τα ταχυδρομικα που κανεις δωρο ειναι ακριβοτερα απο το νομισμα.
Τωρα αν στο εδωσε η μητερα σου,οπως λες, κρατα το για ενθυμιο,μια χαρα νομισματακι ειναι.
Αξια μεταπωλησης δεν εχει.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 15, 2014, 04:16:57 μμ »

Εντάξει Χάρε. Αν είναι να μου μιλάς έτσι υποτιμητικά, δικό σου πρόβλημα. Δεν υπάρχει λόγος να κρατάω κάτι για ενθύμιο γιατί δεν ξέρεις ΤΙ ΚΑΤΕΧΩ. Οπότε μάθε να φέρεσαι σωστά στα νέα μέλη.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 15, 2014, 04:33:18 μμ »

Εσυ φιλε μου μαθε να μην παραλογιζεσαι ως μελος ενος νομισματικου φορουμ .
Ανεβαζεις δημοπρασια για ενα νομισματακι ανευ αξιας και μας λες μαζι και την ιστορια της ζωης σου για να πεισεις για την γνησιοτητα του, λες και τον νοιαζει κανενα εαν ενα νομισμα του μισου ευρω ειναι πλαστο...
Μπαινουν δυο αλλα μελη στον κοπο να σου υποδειξουν οτι αυτο δεν εχει αξια ουτε καν το 1 ευρω της τιμης εκκινησης και σου δειχνουν και τα λινκ.
Καθεσαι μετα και το ανεβαζεις εκτιμηση για να σου πουμε οι υπολοιποι ΤΙ ακριβως?
Οτι δεν εχει μισο ευρω, αλλα δυο?
Μαθε λοιπον να μην παραλογιζεσαι γιατι εδω ειναι στεκι συλλεκτων και οχι "χρυση ευκαιρια", και μετα κανε και υποδειξεις  στα νεα η στα παλια μελη.
Υ.Γ. και δεν με νοιαζει ΤΙ ΚΑΤΕΧΕΙΣ, συνεταιρικα το κατεχουμε??

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 15, 2014, 04:52:50 μμ »

Κάποιο πολύ σημαντικό μέλος του στεκιού μου υπόδειξε να το πάω για εκτίμηση και πήρα την συμβουλή του. Και σαφώς είχα σκοπό να το δώσω σε κάποιον συλλέκτη που δεν έχει τέτοιο νόμισμα. Το να σημειώνεις με έντονα γράμματα σε κάποια σημεία του μηνύματός σου, δείχνει ότι θέλεις να με εκθέσεις και να με μειώσεις. Φίλε μου αν τραβάς ζόρι, σου προτείνω να μην ασχολείσαι αν έχεις πιο σημαντικά πράγματα να κάνεις. Είσαι και σημαντικό μέλος του στεκιού και είσαι υποχρεωμένος να συμπεριφέρεσαι εντελώς φιλικά και καλοπροαίρετα στα νέα μέλη από το να τα περιφρονείς. Σε λυπάμαι ειλικρινά.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 15, 2014, 05:03:35 μμ »

Φιλικα και καλοπροαιρετα σου συμπεριφερθηκαν τα δυο μελη που σου απαντησαν στην δημοπρασια σου, αλλα εσυ ,εκει , τον χαβα σου, να ανεβασεις το τεφαρικι μπας και πιανει εναμιση ευρω και οχι ενα που σου ειπαν.
Δεν πειραζει, θα ζησω με την λυπηση σου, φαινεσαι ανωτερος ανθρωπος και ειμαι σιγουρος οτι καπου μες τα βαθη της μεγαλης καρδιας σου θα βρεις καποτε το κουραγιο να με συγχωρεσεις..
Ε ρε και να σφιξουν οι ζεστες..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 15, 2014, 05:06:37 μμ »

 Αντώνη δεν είναι τίποτα προσωπικό.
 Και εμένα στην πρώτη μου δημοπρασία νόμιζα ότι είχα κάτι το φοβερό αλλά δεν ίσχυε και 5 μέλη με προσγείωσαν.
 Προφανώς δεν ξέρεις από τιμές, σου λέει ένα παιδί δεν αξίζει πάνω απο 1 ευρώ και του λές είναι συλλεκτικό νόμισμα σε μια μικρή χώρη κτλ..
 Αν δεν απάνταγε κανείς σε αυτά που έλεγες, θα έμπαινε κάποιος άλλος καινούριος και θα νόμιζε ότι όντως είναι δύσκολο νόμισμα.

Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 15, 2014, 05:11:36 μμ »

Αντώνη δεν είναι τίποτα προσωπικό.
 Και εμένα στην πρώτη μου δημοπρασία νόμιζα ότι είχα κάτι το φοβερό αλλά δεν ίσχυε και 5 μέλη με προσγείωσαν.
 Προφανώς δεν ξέρεις από τιμές, σου λέει ένα παιδί δεν αξίζει πάνω απο 1 ευρώ και του λές είναι συλλεκτικό νόμισμα σε μια μικρή χώρη κτλ..
 Αν δεν απάνταγε κανείς σε αυτά που έλεγες, θα έμπαινε κάποιος άλλος καινούριος και θα νόμιζε ότι όντως είναι δύσκολο νόμισμα.


Εσύ ήσουν με ένα Ποσειδώνα τότε??
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 15, 2014, 05:14:13 μμ »

Αντώνη δεν είναι τίποτα προσωπικό.
 Και εμένα στην πρώτη μου δημοπρασία νόμιζα ότι είχα κάτι το φοβερό αλλά δεν ίσχυε και 5 μέλη με προσγείωσαν.
 Προφανώς δεν ξέρεις από τιμές, σου λέει ένα παιδί δεν αξίζει πάνω απο 1 ευρώ και του λές είναι συλλεκτικό νόμισμα σε μια μικρή χώρη κτλ..
 Αν δεν απάνταγε κανείς σε αυτά που έλεγες, θα έμπαινε κάποιος άλλος καινούριος και θα νόμιζε ότι όντως είναι δύσκολο νόμισμα.


Εσύ ήσουν με ένα Ποσειδώνα τότε??
Απλά υποκλίνομαι!!! χαχα ναι,που το θυμήθηκες??
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 15, 2014, 05:16:24 μμ »

Γενικά δεν ξεχνάω εύκολα πράγματα. Ήμουν και ένα απο τα 5 μέλη λογικά. Αν με μετράς σε αυτά!
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 15, 2014, 05:19:21 μμ »

Γενικά δεν ξεχνάω εύκολα πράγματα. Ήμουν και ένα απο τα 5 μέλη λογικά. Αν με μετράς σε αυτά!
Δεν θυμάμαι ποιοι ήταν, αλλά καλά μου κάνατε!
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 15, 2014, 05:43:02 μμ »

Εγω νοιώθω σα να είμαι παλιός στον στρατό, εδώ μέσα  Άνεση. Μπορεί, σα νέο, να μου συμπεριφερθήκατε καλά, οι παλιότεροι, αυτο δε σημαίνει ότι θα είμαι κι εγω το ίδιο καλός στους νέους  Φιλί
(αστειεύομαι βεβαίως)  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 15, 2014, 05:53:30 μμ »

Καλησπερα Αντωνη. Να σου πω οτι και εγω μαζευω απο καθε χωρα νομισμα και οτι ειναι για μενα θυσαυρος.Μαλιστα  τα βαζω και σε χαρτωνακια..για να μην σου πω και σε καψουλες. Μερικες φορες καθομαι και τα κοιταω με την λουπα ωωωωωωωρες, ειπαμε ειναι θυσαυρος για μενα. Αλλα αυτο δεν παει να πει οτι ειναι και για τους αλλους. Πρεπει να σου πω οτι οταν ανεβαζουμαι κατι στο στεκι θα το δει πολυς κοσμος. Σε μερικους θα αρεσει σε αλους οχι. Η οποια γνωμη του αλλου που θα το δει μπορει και να εκφραστει και σε γραπτό. Δεν ειναι νομιζω λαθος (η γνωμη) αφου εμεις την ζηταμε. Να εισαι σιγουρος οτι απο εδω μεσα θα αποκτησεις γνωσεις που αυτες με την σειρα τους θα γινουν...οτι γινουν τελος παντων.
Δεν νομιζω οτι υπαρχει τιποτα προσωπικό γιατι απλα ειμασται απο ολη την ελλαδα (και οχι μονο) και δεν "ξερενομασται" οι πιο πολλοι μεταξυ μας
Αυτα σου τα γραφει ενα μελος εγω που ειμαι μολις 2-3 μηνες στο στεκι και μπορω (νομιζω) να σε "καταλαβω"
Να και δυο αδερφακια του
Εντελως φιλικα Πανος
Καταγράφηκε

m42b18 isT
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 15, 2014, 06:09:27 μμ »

Να 'σαι καλά dca$h. Καλά κάνεις και συλλέγεις νομίσματα από όλο τον κόσμο. Είναι πολύ ωραία ασχολία. Σαφώς μαθαίνω πολλά σε αυτή την ιστοσελίδα και τα λάθη μας είναι μέρος της μάθησης. ''Mistakes are part of learning'' μου είπε μια παλιά Κολομβιανή 'φίλη' μου.  Άνεση
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 15, 2014, 06:21:29 μμ »

"ξερενομασται"

Μπορούσες να πεις 'γνωριζόμαστε', για να μην μαθαίνουμε μόνο για νομίσματα αλλα και οτιδήποτε άλλο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences