Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 06:20:45 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 38
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 Φοίνικας 1828  (Αναγνώστηκε 171547 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 13, 2014, 02:33:16 μμ »

Εγω δεν ξερω εαν εχει αλλαχτει η οχι, βλεπω ομως οτι η ιστορια του Αυστραλου εχει εκατο τρυπες.
Πως αποδεικνυεται σε ποιου τα χερια εγινε (εαν εγινε) η αλλαγη?(στου Ελληνα, στου Αυστραλου η σε οποιουδηποτε?).
Και ποιος μου λεει οτι ο Αυστραλος δεν εκανε την κασκαρικα και οταν αυτη δεν "περασε" , εριξε το φταιξιμο στον Ελληνα πωλητη για να δειξει οτι αυτος ειναι καθαρος και τιμιος?
Εαν εχει αλλαχτει, δεν θα επρεπε να υπηρχαν ΕΜΦΑΝΗ σημαδια στο σλαμπ?
Αυτα τα σημαδια δεν ψιλιασαν κανεναν να το τσεκαρει με τις φωτο της εταιρειας?
Δηλαδη, αυτο το νομισμα εκοβε βολτες και αλλαζε χερια και καποιος υποψηφιος πελατης του Αυστραλου ηταν ο μονος που εκανε το (αυτονοητο) τσεκαρισμα?
Εδω ο Αυστραλος, εμμεσως πλην σαφως, ριχνει το "φταιξιμο' στον Ελληνα πωλητη.
Αν δεν δω αποδειξεις πραγματικες, δεν ειμαι καθολου διατεθειμενος να δεχτω οποιαδηποτε αποψη ως αληθινη.

Υπαρχουν φωτογραφιες.  Για δες τες.  Εγω ειμαι σε κινητο και θα τις δω αυριο απο τον υπολογιστη μου.
Καταγράφηκε

Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 13, 2014, 02:37:56 μμ »

Και γιατι δεν το επέστρεψε αφού ο Βασίλης δινει επιστροφή μεσα σε δεκα μέρες αν ο αγοραστής δεν ειναι ικανοποιημένος.....Και καλα δεν απαντούσε στα μαιλ του Το feedback τι ειναι θετικό η αρνητικό?
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 13, 2014, 02:39:45 μμ »

Πρεπει να το πηρε χαμπαρι πολυ μετα.  Παντως το τσεκαρα, ειναι το ιδιο νομισμα μεσα στο σλαμπ.
Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 13, 2014, 02:39:50 μμ »

και γιατι ο αυστραλος προσπαθουσε να το πουλησει σε σλαμπ ενω ειχε καταλαβει οτι ηταν διαφορετικο το κερμα;
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 13, 2014, 02:42:07 μμ »

Δημητρη, τις ειδα που τις εβαλε λινκ ο φιλος.
Δεν βγαινει συμπερασμα γιατι οι φωτο του Ελληνα πωλητη ειναι συνηθως απο κινητο,ειναι οπως παντα για τα μπαζα, εκτος απο κατι τελευταιες που μαλλον του τις εβγαλε κανενας αλλος.
Και να ρωτησω κατι?
Αυτη η αλλαγη που λες Αντωνη, στο ταμπελακι, δεν αφηνει καποιο ιχνος?
Σε τετοιας αξιας νομισματα γκαβος ειναι ο αλλος για να μην το δει με το που θα το παραλαβει και να το ψαξει αμεσως στο σαιτ της εταιρειας?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 13, 2014, 02:47:52 μμ »

90% πουστιά του αμερικάνου....Αποψή μου
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 13, 2014, 03:03:37 μμ »

Θοδωρή , δεν νομίζω πως ο Πήτερ Ζέρβας (Έλληνοαυστραλός) έκανε αυτό που αναφέρεις.
Καταρχήν ο άνθρωπος μπορεί να έχει υψηλο feedback αλλά σε βινύλια μουσικών τα πιο πολλά.......φαίνεται και το αναφέρει κιόλας Unsuspecting & Inexperienced Buyer, να το γυρνάει στο νόμισμα.
Μάλιστα τελευταία του δυνατή (για εμάς τους Ελλαδίτες) αγορά του ήτο το 20ρικο 1833 pcgs ms62 που είχε ανεβάσει ο Rakosyllekths. Και ο οποίος μιλούσε με καλά λόγια για τον ίδιο.Μάλιστα του είχε κάνει και θετικότατο feedback (για το 20ρικο).
ο άνθρωπος προφανώς έφαγε reports για τον Phoenix NGC MS62, και προς τιμήν του το έσπασε..........τονίζω και πάλι "άπειρος αγοραστής μας γράφει" Κλείσιμο ματιού
Η ημερομηνία της τελευταίας  πώλησης του , μου θυμίζει πως μάλλον προήλθε από Κρήτη (τότε το είχε ανεβάσει από την περίοδο διακοπών)...........
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 13, 2014, 03:10:00 μμ »

Πρεπει να το πηρε χαμπαρι πολυ μετα.  Παντως το τσεκαρα, ειναι το ιδιο νομισμα μεσα στο σλαμπ.
Άρα δεν έχει πειραχθεί από τον Βασίλη , γιατί αν θυμάμαι καλά πέρισυ το καλοκαίρι τον ανέβασε απευθείας μόλις τον πήρε, απο τις διακοπές του.............δλδ την Κρήτη.
Νομίζω και άλλοι πρέπει να το θυμούνται , ήτο χαρακτηριστική η πώληση.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 13, 2014, 03:13:13 μμ »

Δημητρη, τις ειδα που τις εβαλε λινκ ο φιλος.
Δεν βγαινει συμπερασμα γιατι οι φωτο του Ελληνα πωλητη ειναι συνηθως απο κινητο,ειναι οπως παντα για τα μπαζα, εκτος απο κατι τελευταιες που μαλλον του τις εβγαλε κανενας αλλος.
Και να ρωτησω κατι?
Αυτη η αλλαγη που λες Αντωνη, στο ταμπελακι, δεν αφηνει καποιο ιχνος?
Σε τετοιας αξιας νομισματα γκαβος ειναι ο αλλος για να μην το δει με το που θα το παραλαβει και να το ψαξει αμεσως στο σαιτ της εταιρειας?
Το ίδιο είναι.  Δες κάτι μαύρα σημαδακια που έχει το νόμισμα.
Καταγράφηκε

Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 13, 2014, 03:23:01 μμ »

Όπως γράφει ο Έκο στο «Εκκρεμές», «το να είσαι ανόητος είναι περίπλοκο, είναι κοινωνική συμπεριφορά».

Ειλικρινά, δεν μπορώ να φανταστώ πόσο ανόητος θα πρέπει να είναι κάποιος για να πιστέψει ότι ένας ebayer όπως ο εν λόγω Αυστραλός, με τεράστια εμπειρία (άνω των χιλίων συναλλαγών στο χώρο), πληρώνει ένα σκασμό λεφτά για ν’ αγοράσει Φοίνικα MS62  και μόλις παραλαμβάνει παραβιασμένο slab, αντί να εγείρει απαίτηση στο ebay, επιστρέφοντας στον πωλητή το μαϊμουδεμένο slab και ζητώντας πίσω τα λεφτά του, χωρίς προσωπικά μηνύματα και λοιπές αηδίες, αυτός :

α) αρχικά επιχειρεί να το πουλήσει -με τη σειρά του- στο ebay, έναντι 4.000 ευρώ, ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΝΤΑΣ επιμελώς στην καταχώρησή του το γεγονός ότι το κουτάκι είναι σπασμένο. Ήδη, απ’ αυτό το σημείο μιλάμε αποδεδειγμένα για έναν ΑΠΑΤΕΩΝΑ (ανεξαρτήτως του εάν προηγουμένως έπεσε ή όχι και ο ίδιος θύμα απάτης, που είναι σαφές ότι δεν έπεσε)

β) Εν συνεχεία και ενώ εξακολουθεί να έχει δικαιώματα κατά του προηγούμενου πωλητή, αντί και πάλι να ασκήσει τα δικαιώματα αυτά, δοκιμάζει ξανά να πουλήσει το νόμισμα στο ebay, διανθίζοντας αυτή την φορά την καταχώρησή του με το δακρύβρεχτο σενάριο της δήθεν εξαπάτησής του.

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, ακόμη και το πλέον άπειρο μάτι διακρίνει αμέσως ότι το νόμισμα αυτής της καταχώρησης, με ευδιάκριτο λούστρο και πατίνα
http://www.worthpoint.com/worthopedia/greece-1828-foinix-ngc-ms62-464435179

ουδεμία σχέση έχει με τον Φοίνικα της τωρινής καταχώρησης του Αυστραλού. Για να μην αναφέρω το σπουδαιότερο, ότι στην παραπάνω πωλητήρια καταχώρηση δεν διακρίνεται το παραμικρό ίχνος περιμετρικής θραύσης του slab.

Υποψιάζομαι ότι το σλαμπάκι έσπασε και το περιεχόμενο στάλθηκε για νέα πιστοποίηση, ενώ στη θέση του προηγούμενου φοίνικα, μέσα στο σπασμένο πλέον σλαμπάκι, ο μάγκας έχει χώσει έναν άλλο φοίνικα, συνοδευόμενο από το σενάριο της πιστοποίησης, για όποιο γίδι τυχόν τσιμπήσει.  

Τώρα, για όσους χάφτουν κάτι τέτοια, έχω να παραθέσω μια ακόμη περικοπή του Έκο, για τους βλάκες αυτή τη φορά :

«Ο βλάκας δεν κάνει λάθη συμπεριφοράς. Κάνει λάθος συλλογισμούς

Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 13, 2014, 03:27:15 μμ »

Ευχαριστώ Mefisto......νιώθω ήδη βλάξ Σαρκασμός
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 13, 2014, 03:36:51 μμ »

Όπως γράφει ο Έκο στο «Εκκρεμές», «το να είσαι ανόητος είναι περίπλοκο, είναι κοινωνική συμπεριφορά».

Ειλικρινά, δεν μπορώ να φανταστώ πόσο ανόητος θα πρέπει να είναι κάποιος για να πιστέψει ότι ένας ebayer όπως ο εν λόγω Αυστραλός, με τεράστια εμπειρία (άνω των χιλίων συναλλαγών στο χώρο), πληρώνει ένα σκασμό λεφτά για ν’ αγοράσει Φοίνικα MS62  και μόλις παραλαμβάνει παραβιασμένο slab, αντί να εγείρει απαίτηση στο ebay, επιστρέφοντας στον πωλητή το μαϊμουδεμένο slab και ζητώντας πίσω τα λεφτά του, χωρίς προσωπικά μηνύματα και λοιπές αηδίες, αυτός :

α) αρχικά επιχειρεί να το πουλήσει -με τη σειρά του- στο ebay, έναντι 4.000 ευρώ, ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΝΤΑΣ επιμελώς στην καταχώρησή του το γεγονός ότι το κουτάκι είναι σπασμένο. Ήδη, απ’ αυτό το σημείο μιλάμε αποδεδειγμένα για έναν ΑΠΑΤΕΩΝΑ (ανεξαρτήτως του εάν προηγουμένως έπεσε ή όχι και ο ίδιος θύμα απάτης, που είναι σαφές ότι δεν έπεσε)

β) Εν συνεχεία και ενώ εξακολουθεί να έχει δικαιώματα κατά του προηγούμενου πωλητή, αντί και πάλι να ασκήσει τα δικαιώματα αυτά, δοκιμάζει ξανά να πουλήσει το νόμισμα στο ebay, διανθίζοντας αυτή την φορά την καταχώρησή του με το δακρύβρεχτο σενάριο της δήθεν εξαπάτησής του.

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, ακόμη και το πλέον άπειρο μάτι διακρίνει αμέσως ότι το νόμισμα αυτής της καταχώρησης, με ευδιάκριτο λούστρο και πατίνα
http://www.worthpoint.com/worthopedia/greece-1828-foinix-ngc-ms62-464435179

ουδεμία σχέση έχει με τον Φοίνικα της τωρινής καταχώρησης του Αυστραλού. Για να μην αναφέρω το σπουδαιότερο, ότι στην παραπάνω πωλητήρια καταχώρηση δεν διακρίνεται το παραμικρό ίχνος περιμετρικής θραύσης του slab.

Υποψιάζομαι ότι το σλαμπάκι έσπασε και το περιεχόμενο στάλθηκε για νέα πιστοποίηση, ενώ στη θέση του προηγούμενου φοίνικα, μέσα στο σπασμένο πλέον σλαμπάκι, ο μάγκας έχει χώσει έναν άλλο φοίνικα, συνοδευόμενο από το σενάριο της πιστοποίησης, για όποιο γίδι τυχόν τσιμπήσει.  

Τώρα, για όσους χάφτουν κάτι τέτοια, έχω να παραθέσω μια ακόμη περικοπή του Έκο, για τους βλάκες αυτή τη φορά :

«Ο βλάκας δεν κάνει λάθη συμπεριφοράς. Κάνει λάθος συλλογισμούς



Το νόμισμα είναι το ίδιο 100%.  Δες τα μαυρακια στο "Κ" του Κυβερνητης και στα φυλλα από πίσω.  Ο Αυστραλος σίγουρα προσπαθησε να το ξεφορτωθεί αλλα φαίνεται οτι τον ειδοποίησαν μετά την ανάρτηση μου στο greekcoins.
Καταγράφηκε

Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 13, 2014, 03:37:41 μμ »

Ε, τότε αποκλείεται να είσαι, διότι ουδέποτε υπήρξε βλαξ με συνείδηση της βλακείας του.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 13, 2014, 03:42:06 μμ »

Όσοι έχουν αρχείο με φωτός ας κοιτάξουν μήπως έχουν φωτογραφιες απο πιστοποιημενα ms62.  Θα κοιτάξω και εγώ αύριο.  Πρέπει να βρούμε τον αλήτη που το αλλαξε.
Καταγράφηκε

Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 13, 2014, 03:47:24 μμ »

Αρχείο δεν έχω, αλλά έχω (τραγικές) φωτογραφίες του δικού μου MS62, εάν βοηθώ έτσι την έρευνα :

http://www.pcgs.com/Cert/29323175/
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 38
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences