Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 05:21:29 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΙSOLE ET ARMATA gazetta. πως το βλεπετε;;  (Αναγνώστηκε 18806 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 04, 2014, 10:33:36 μμ »

ενας καλος φιλος μου κερδισε αυτο το νομισμα! μιλαμε για νομισμα του 1686...πως το βλεπετε;; Χαμόγελο





Καταγράφηκε
ΓΙΩΡΓΟΣ Β.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 110


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2014, 10:35:16 μμ »

Πανεμορφο!
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:53:24 μμ »

Χάλκινο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:58:57 μμ »

Χάλκινο

χαχαχαχα λογικο... δεν υπαρχουν σε αλλο μεταλλο isole νομισματα... φαντασου οτι εχει μονο σολδια και γκαζετες (2 σολδια)..

σε γενικες γραμμες (οχι για το συγκεκριμενο...) υπαρχουν περιπτωσεις που χαλκινα νομισματα ειναι ακριβοτερα κι απο ασημενια κι απο χρυσα... οποτε..Κλείσιμο ματιού

το συγκεκριμενο ειναι ελληνικου ενδιαφεροντος! ειναι για την πληρωμη του βενετικου στολου και στρατου που πολεμουσαν τοτε τους Τουρκους! πανω το ΙSOLE ειναι για τα νησια που ειχαν... τα ιονια! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 05, 2014, 12:19:12 πμ »

Πολύ όμορφο Νίκο Στριφογύρισμα ματιών και σε σούπερ κατάσταση. .που το κέρδισε να πάμε και εμείς  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 05, 2014, 09:59:38 πμ »

Καλή κατάσταση και σχετικά δύσκολο! Μπράβο!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 05, 2014, 10:08:14 πμ »

πανω βλεπετε λουστρο;; σαν να βλεπω λουστρο σε μερικα σημεια ή ειναι η ιδεα μου; γιατι για νομισμα ανω των 300 ετων...

οντως πολυ καλη κατασταση... ερωτευσιμο και ναι ειναι σχετικα δυσκολο!

κι αν φανταστεις οτι ειναι νομισμα... που κοπηκε σε αναγκη, οτι ειναι τοσο παλιο και οτι ειναι πολυ ευαισθητο... μιας και ειναι χαλκινο...

που να ειχε φυλαχθει και εμεινε τοσο καλο....

ευγε στον φιλο που το αγορασε και του ευχομαι καλοριζικο! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 05, 2014, 01:49:54 μμ »

Από το γερμανικό ebay, με πωλητή τον γνωστό οίκο Kuenker. Είχε μερικά εξαιρετικά σπάνια ενετικά όπως τριάντα τορνέσια του Priori, δεκαπέντε τορνέσια (ποικιλία δεκαπε-) και τα δύο τρελές σπανιότητες και ένα ασημένιο 8 γαζέτες της Δαλματίας και Αλβανίας. Όλα έκλεισαν σε εξαιρετικές τιμές άλλα δυστυχώς χρήματα δεν υπάρχουν, έκανα μία προσφορά για τις 8 γαζέτες άλλα τζίφος  Γλώσσα
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 05, 2014, 02:14:43 μμ »

βαλτε και κανενα λινκ να τα δουμε και εμεις..  Στριφογύρισμα ματιών  οσο για το νομισμα,εξαιρετικοτατο!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 05, 2014, 02:16:43 μμ »

Ωραιο νομισμα..σε καταπληκτικη κατασταση..θεσπεσιο Έκπληξη
Καλοριζικο στον κατοχο
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 05, 2014, 02:24:09 μμ »

Τριάντα τορνέσια

http://www.ebay.de/itm/Kuenker-Italien-Venedig-Candia-Kreta-Antonio-Priuli-30-Tornesi-ohne-Jahr-/231269266256?ssPageName=STRK%3AMEDWX%3AIT&_trksid=p2047675.l2557&nma=true&si=EUfVNJOfwjmxybl7bcIF7pY%252Bkq8%253D&orig_cvip=true&rt=nc

Δεκαπέντε τορνέσια

http://www.ebay.de/itm/Kuenker-Italien-Venedig-Candia-Kreta-Giovanni-I-Cornaro-15-Tornesi-Soldo-/331245966350?ssPageName=STRK%3AMEDWX%3AIT&_trksid=p2047675.l2557&nma=true&si=EUfVNJOfwjmxybl7bcIF7pY%252Bkq8%253D&orig_cvip=true&rt=nc

8 γαζέτες  Ντροπή

http://www.ebay.de/itm/Kuenker-Italien-Dalmatien-und-Albanien-Zadar-8-Soldi-ohne-Jahr-selten-/331245965634?ssPageName=STRK%3AMEDWX%3AIT&_trksid=p2047675.l2557&nma=true&si=EUfVNJOfwjmxybl7bcIF7pY%252Bkq8%253D&orig_cvip=true&rt=nc

Το λοτάκι με τα ισολε Χαμόγελο

http://www.ebay.de/itm/Kuenker-Italien-Venedig-Isole-et-Armata-Kykladen-Lot-aus-2-x-Gazetta-/231269267626?ssPageName=STRK%3AMEWNX%3AIT&_trksid=p2047675.l2557&nma=true&si=EUfVNJOfwjmxybl7bcIF7pY%252Bkq8%253D&orig_cvip=true&rt=nc

Είχε μερικά ακόμα λοτ άλλα δεν κράτησα τα λινκ μιας και ενδιαφέρθηκα μόνο γι αυτές. Τα ισόλε είναι δύο όπως βλέπετε, όποιος θέλει το έτερο, μιας και είμαι ο πλειοδότης του λοτ, αν και η κατάσταση δεν λέει και πολλά ας το πει να του το στείλω, μόλις παραλάβω και εγώ εννοείται, ως δωράκι βεβαίως βεβαίως Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 05, 2014, 02:53:29 μμ »

εγω μπορω να ρωτησω κατι? Μεγάλο χαμόγελο το ειχα ρωτησει και σε ενα αλλο θεμα αφου ειναι πριν το 1830 αυτα τα νομισματα η κατοχη τους δεν ειναι παρανομη?
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 05, 2014, 02:57:04 μμ »

Είχε μερικά ακόμα λοτ άλλα δεν κράτησα τα λινκ μιας και ενδιαφέρθηκα μόνο γι αυτές. Τα ισόλε είναι δύο όπως βλέπετε, όποιος θέλει το έτερο, μιας και είμαι ο πλειοδότης του λοτ, αν και η κατάσταση δεν λέει και πολλά ας το πει να του το στείλω, μόλις παραλάβω και εγώ εννοείται, ως δωράκι βεβαίως βεβαίως Κλείσιμο ματιού

δηλαδη?αν ειναι αυτο που καταλαβα,ειμαι μεσα.. Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 05, 2014, 03:07:43 μμ »

Η απαγόρευση αφορά ελληνικά νομίσματα, αυτά δεν είναι, με την ίδια λογική που επιτρέπονται τα οθωμανικά, τα  αυστριακά, γερμανικά και άλλα της ιδίας περιόδου. Ειδικά τα οθωμανικά κυκλοφόρησαν ευρύτατα στον ελλαδικό χώρο, όμως επειδή ήταν κατ΄ ουσίαν τούρκικα νομίσματα, τα οποία απλά χρησιμοποιήθηκαν και στην Ελλάδα δεν απαγορεύονται. Κάτι τέτοιο ισχύει και για τα ενετικά. Κοπήκαν επί το πλείστον στην Βενετία για χρήση στις κτήσεις των Βενετών, κυρίως για πληρωμή του στρατού κατοχής. Ως τέτοια χρησιμοποιηθήκαν και από το ελληνικό στοιχείο, όμως αυτό δεν τα κάνει ελληνικά, μόνο ελληνικού ενδιαφέροντος. Ακόμα και κάποιες κοπές που πραγματοποιηθήκαν στον ελλαδικό χώρο, έγιναν κυρίως για λόγους προπαγάνδας και πάντα υπό την έγκριση των Βενετών καταχτητών.
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 05, 2014, 03:08:37 μμ »

Είχε μερικά ακόμα λοτ άλλα δεν κράτησα τα λινκ μιας και ενδιαφέρθηκα μόνο γι αυτές. Τα ισόλε είναι δύο όπως βλέπετε, όποιος θέλει το έτερο, μιας και είμαι ο πλειοδότης του λοτ, αν και η κατάσταση δεν λέει και πολλά ας το πει να του το στείλω, μόλις παραλάβω και εγώ εννοείται, ως δωράκι βεβαίως βεβαίως Κλείσιμο ματιού

δηλαδη?αν ειναι αυτο που καταλαβα,ειμαι μεσα.. Στριφογύρισμα ματιών

Καλά κατάλαβες, μόλις παραλάβω θα συνεννοηθούμε για τα υπόλοιπα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences