Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:23:01 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα ορυκτά του πλανήτη, Σειρά του Νational Geographic.  (Αναγνώστηκε 32158 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 30, 2014, 10:32:59 μμ »

Ανακάλυψα μαγαζί με bazar βιβλίων που πουλάει πολλά τεύχη της σειράς του Νational Geographic "Τα ορυκτά του πλανήτη". Τα τεύχη τα πουλάει στα 2 ευρώ/ τεύχος και κάθε τεύχος περιλαμβάνει ορυκτό,παρατήρησα ότι η τιμή του τεύχους που είχαν πριν λίγα χρόνια στα περίπτερα ήταν 7,9 ευρώ.Το ίδιο μαγαζί έχει και την σειρά με τα έντομα στην ίδια τιμή και αυτά.

Δεν συλλέγω από τα παραπάνω εγώ και δεν έχω καμία σχέση με το συγκεκριμένο κατάστημα απλά θεώρησα πως ίσως η πληροφορία αυτή φανεί χρήσιμο σε όσους συλλέγουν από αυτά και θέλουν να εμπλουτίσουν την συλλογή τους.

Το μαγαζί είναι κέντρο Αθήνα.Μπορώ να αναφέρω διεύθυνση εδώ ή είναι αντιδεοντολογικό;Αν έχω καταπατήσει κάποιον όρο του φόρουμ παρακαλώ να διαγραφεί το ποστ αυτό.
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 30, 2014, 10:36:42 μμ »

Να καταπατήσει νόμο δεν νομίζω. Ιδικά με τόσους μπλε που κυκλοφορούν Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός πρέπει τώρα να προσέχουμε. Κλείσιμο ματιού

Αυτό που θα σου έλεγα εγώ είναι να γράψεις όποιος ενδιαφέρεται να σου στείλει π.μ.
Καταγράφηκε

donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 30, 2014, 10:50:26 μμ »

Να καταπατήσει νόμο δεν νομίζω. Ιδικά με τόσους μπλε που κυκλοφορούν Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός πρέπει τώρα να προσέχουμε. Κλείσιμο ματιού

Αυτό που θα σου έλεγα εγώ είναι να γράψεις όποιος ενδιαφέρεται να σου στείλει π.μ.

 Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο καλύτερα έτσι! όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει π.μ. για διεύθυνση και τηλέφωνο μαγαζιού.
Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω σχέση με το συγκεκριμένο μαγαζί και δεν φέρω ευθύνη για το οτιδήποτε (αλλαγή τιμής, έλλειψη στοκ κλπ).
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 30, 2014, 10:57:21 μμ »

Να καταπατήσει νόμο δεν νομίζω. Ιδικά με τόσους μπλε που κυκλοφορούν Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός πρέπει τώρα να προσέχουμε. Κλείσιμο ματιού

Αυτό που θα σου έλεγα εγώ είναι να γράψεις όποιος ενδιαφέρεται να σου στείλει π.μ.

 Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο καλύτερα έτσι! όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει π.μ. για διεύθυνση και τηλέφωνο μαγαζιού.
Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω σχέση με το συγκεκριμένο μαγαζί και δεν φέρω ευθύνη για το οτιδήποτε (αλλαγή τιμής, έλλειψη στοκ κλπ).


Πολύ σωστός.


Εάν θυμάμαι καλά είχε και χρυσό και χρυσό με 2 ευρώ στα πετρώματα, είναι κάπως παράξενο(νομίζω πως είχε... Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 30, 2014, 11:06:44 μμ »

Δεν είδα κανένα χρυσό και δεν νομίζω να συμφέρει.Ο πυρίτης μου άρεσε από όσα πρόλαβα να δω και ένα πράσινο γυαλιστερό που δεν θυμάμαι όνομα.
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 01, 2014, 02:27:21 μμ »

Ειχε και χρυσο και ηταν το πρωτο τευχος που εβγαλε,εγω τα μαζεψα ολα οπως και τα εντομα Σαρκασμός Σαρκασμός
Θελω να βρω το εμαιλ του Νational Geographic για να τους πω αν θα βγάλουν και απολιθώματα Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 01, 2014, 03:04:36 μμ »

Ειχε και χρυσο και ηταν το πρωτο τευχος που εβγαλε,εγω τα μαζεψα ολα οπως και τα εντομα Σαρκασμός Σαρκασμός
Θελω να βρω το εμαιλ του Νational Geographic για να τους πω αν θα βγάλουν και απολιθώματα Άνεση Άνεση

Μα τότε δεν θα συμφέρει. 2 ευρώ χρυσός;;; Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 01, 2014, 03:31:07 μμ »

Αυτός είναι ο χρυσός Άνεση Άνεση Σαρκασμός Σαρκασμός
Να το το Χρυσό μου Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο





Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 01, 2014, 03:33:51 μμ »

μπιλυ μονο που ειναι επεξεργασμενος και οχι οπως ειναι στη γη... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 01, 2014, 03:36:44 μμ »

μπιλυ μονο που ειναι επεξεργασμενος και οχι οπως ειναι στη γη... Κλείσιμο ματιού
Σωστά τα λες  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Μακάρι να ήταν έτσι Άνεση
Που θα μου παει καποια στιγμη στο μελλον,μπορει να βρεθει κανενα μικρο κομματακι Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 01, 2014, 04:29:22 μμ »

Αυτα ειναι υπολειμματα-κομματακια απο τα πολυ λεπτα φυλλα χρυσου που χρησιμοποιουνται κυριως απο αγιογραφους η ξυλογλυπτες κλπ για να επιχρυσωνουν ξυλινες εικονες η ξυλινα καλλιτεχνηματα κλπ.(εχουν ουσιαστικα μηδενικο βαρος,διαλυονται με το κοιταγμα..)
Αν σε ενδιαφερει χρυσος σε φυσικη μορφη σβολου (nuggets) για την συλλογη σου, πουλανε εκατονταδες στο e bay , κυριως Αμερικανοι,απο πολυ μικρους με μερικα δολλαρια, μεχρι αρκετα μεγαλους.
Φυσικα περιεκτικοτητα κλπ επαφιεται στην φαντασια του καθενος , αλλα για λιγα δολλαρια μπορεις να αποκτησεις ενα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 01, 2014, 09:08:19 μμ »

βασιλη,μιας και εχεις μαζεψει και τις δυο σειρες,ειναι πολλα τευχη η καθεεμια?αν μπορεις πες μου απο ποσα αποτελειται.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 02, 2014, 12:02:22 πμ »

βασιλη,μιας και εχεις μαζεψει και τις δυο σειρες,ειναι πολλα τευχη η καθεεμια?αν μπορεις πες μου απο ποσα αποτελειται.. Χαμόγελο
Κωστα θα σου πω αυριο.
Εννοεις και για τα δυο ετσι δεν ειναι;;;; (ορυκτα-εντομα)
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 06, 2014, 05:59:29 μμ »

βασιλη,μιας και εχεις μαζεψει και τις δυο σειρες,ειναι πολλα τευχη η καθεεμια?αν μπορεις πες μου απο ποσα αποτελειται.. Χαμόγελο
Κωστα καλησπερα πριν λιγο τα κοιταξα.
Λοιπον τα ορυκτα ειναι 100 και τα ζουζουνια ειναι 83.
Συγγνωμη που αργησα να απαντησω.
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 06, 2014, 06:01:25 μμ »

βασιλη,μιας και εχεις μαζεψει και τις δυο σειρες,ειναι πολλα τευχη η καθεεμια?αν μπορεις πες μου απο ποσα αποτελειται.. Χαμόγελο
Κωστα καλησπερα πριν λιγο τα κοιταξα.
Λοιπον τα ορυκτα ειναι 100 και τα ζουζουνια ειναι 83.
Συγγνωμη που αργησα να απαντησω.
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences