Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 12:10:46 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833  (Αναγνώστηκε 26751 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 10:50:12 μμ »

BRE ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ  ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΙΑ/.

ΟΜΩΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ??(Η ΑΠΟΨΗ)

ΠΕΣΜΑΣ ΤΗΝ,ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΜΕ ΟΛΟΙ.

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΑ ΤΑ ΕΙΚΟΣΑΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΛΙΠΟΝΤΑ ΜΙΣΧΟ.
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ???
ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ Η ΧΑΡΑΞΗ??Π ΔΙΣΚΟΣ?? ΤΟ ΒΑΡΟΣ???ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ 100 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟ??ΜΗΜΠΩς Η ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛΟΥ???

ΠΕΣΜΑΣ ΤΙ??
Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΛΑΝΘΑΣΕΜΝΗ Η ΣΩΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,ΑΠΛΑ ΕΞΕΦΡΑΣΕ ΤΗΝ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2011, 12:59:44 πμ από rakosyllekths » Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 11:50:30 μμ »

Ποιόν Βασίλη εννοείς αν επιτρέπεται?
Δεν είναι κακό να μας πείς το μικρό σου όνομα, νοιώθω λίγο άβολα να σε προσφωνώ με το avatar.
Μια παρέα είμαστε άσε που για να μην το λές ίσως αυτό να κρύβει κάποια σκοπιμότητα.
Μην με παρεξηγείς απλά λέω φωναχτά ότι θα σκεφτόταν κάθε λογικός άνθρωπος.


Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 07:09:56 πμ »

O φιλος μας μου ζητησε να ανεβασω πανω αυτες τις φωτο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 07:16:33 πμ »

Βασίλης = rakosyllekths γιατί έτσι το είχα αναφέρει.

Και το τελευταίο που γράφω για το θέμα.

giannist: To πλαστό που έβγαλα και συμφωνήσατε όλοι, δεν έχει τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις. Πολύ ευχαρίστως να σου στείλω μεγαλύτερη ανάλυση. Είναι καλύτερα τυπωμένο από αυτό της φωτό τηςheritage.
Έχει δίκιο και τα ξέρω αυτά τα χαρακτηριστικά σε πλαστά, αλλά δεν είναι από αυτά. Το δε χρώμα είναι θέμα σκαναρίσματος.

Nayarxos: όχι, ο παππούς μου δεν τύπωνε πλαστά. Παρακολουθούσε το δικό σου παππού που τύπωνε τα γνήσια.

και λίγο σοβαρά τώρα...

Βασίλη γνωρίζεις πολύ καλά ότι πολλά πλαστά έχουν τέλεια περιεκτικότητα, διαστάσεις και βάρη. Μιλάμε για δύσκολη περίπτωση νομίσματος.Οι μόνες αποκλίσεις είναι ελαφριά απόκλιση στη περιφέρεια
 και οι μίσχοι. Επιπλέον το νόμισμα αυτό, έχει πολλές "κατηγορίες" πλαστών. Οι "μίσχοι" που τόσο πολύ επιμένω για τη πλαστότητά τους, εμφανίστηκαν τη δεκαετία του '70. Δεν προυπήρχαν.
Δεν συνηπεκουρούν και οι συχνότητα εμφάνισής τους? Δες τα αρχεία δημοπρασιών ή και πιστοποιήσεων.

Αρκετοί πάλι γνωρίζουμε ότι υπάρχουν διαφορές στις εκτυπώσεις των απλών 5λεπτων 10λεπτων κλπ του Όθωνα. Σίγουρα ούτε κινέζικα είναι ούτε πλαστά.

Για όλους τους υπόλοιπους οι οποίοι δεν αντιλήφθηκαν γιατί το θεωρώ πλαστό το νόμισμα της heritage, λέω, ότι ακριβώς για τους ίδιους λόγους που θεώρησαν το δεύτερο ως πλαστό (και συμφωνώ), για τους ίδιους λόγους θεωρώ κι εγώ αυτό της heritage.

Νίκος



Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 07:40:05 πμ »

Αγαπητοι φιλοι.
Καταρχην διαβαζωντας τα χτεσινα θελω να σας πω τα παρακατω.
Οταν η δικη μας γνωμη-αποψη  διαφερει με την γνωμη-αποψη ενος αλλου συλλεκτη δεν ειναι αναγκη να προσπαθουμε να τον πεισουμε για το αντιθετο!!
Διαβασα απο τον Αρη :<.εχεις πιασει στα χερια σου πανω απο 5 διαφορετικα? >
Εγω που δεν εχω Οθωνα Αρη εχω πιασει πεντε διαφορετικα στα χερια μου!!
Λες καποιος που μας λεει για χρονια συλλεκτισμου να μην εχει πιασει πεντε?
Λετε καποιος που εχει τοσες γνωσεις οταν μιλαει να λεει αερολογιες?
Μπορει να μην ξερουμε ποιος ειναι , δικαιωμα του!!
Ξερω συλλεκτη εδω μεσα που μπηκε  με γυναικειο nikname και δεν μιλαει παρα μονο παρακολουθει!!
Γιατι? Διοτι δεν θελει κοντρες!!
Ο Νικος εχει αυτη την αποψη και πολυ σωστα την διατυπωσε σε ολους μας.
Ο Βασιλης και αλλοι πολλοι ΠΧ Δημητρης , εχετε αλλη αποψη και την λετε και εσεις!!
Ο καθε συλλεκτης πλεον κανει την προσωπικη του ερευνα βασιζωμενος στα οσα διαβασε και βγαζει το δικο του πορισμα!!
Θελετε τωρα και την δικη μου αποψη για τα οσα γραφωντε?
Προσωπικα πιστευω οτι οσο καλη αντιγραφη και να κανει καποιος παντα καπου θα υπαρχει μια διαφορα!!
Ειδικα στα χρυσα κανεις δεν μπορει να πετυχει την τελεια αναλογια!!
Τα ψευτικα παντα θα υποφερουν και στον χρωματισμο και στην διασταση και στο βαρος!!
Κανεις ποτε δεν θα μπορεσει να πετυχει διαμετρος-παχος-βαρος!!
Αν λοιπον αυτο το νομισμα ηταν εκτος σλαμπ καλλιστα θα μπορουσε καποιος να το τεσταρει , τωρα που ειναι πιστοποιημενο εχει την <βουλα> αρα ειναι γνησιο Κλείσιμο ματιού
Με λιγα λογια εκτος σλαμπ θα το τσεκαρες και θα το ξανατσεκαρες δυο φορες, τωρα απλα εχουμε εναν πιστοποιημενο Οθωνα!!
Αυτη ειναι η δικη μου αποψη σφαιρικα, , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 08:57:52 πμ »

μαλιστα..........
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 09:02:34 πμ »

εγω παντα σαν γιαννηςτ,υποστηριζα παλια, οτι οντως οι μισχοι πρεπει να ενωνονται,αλλα απο νομισμα γνησιο,και αποψη εγκυρου ελληνα νομισματολογου,απο τους παλιους,για να μην λεμε οτι μετα,απο καποια ημερομηνια ενφανισθηκαν τα γνησια που δεν κολλανε οι μισχοι,μου ανεφερε και τον αριθμο των πρωτων που κοπηκαν,που μαλλον απο λαθος? οντως στην αριστερη μερια, οι μισχοι (και ειδικα στο πρωτο κλαδακι).εμενα με συμφερει να πω οτι πρεπει να κολλανε ,γιατι και τα δυο γνησια που εχω, κολλανε,ενω η κοπια εχει κενα,αλλα σε ενα νομισμα,δεν κοιταμε μονο ενα στοιχειο,αλλα το συνολο.θα μπορουσα να ξεγελασω αρκετους με την κοπια μου,ως προς το βαρος,διαμετρο,χρωμα,κλπ.αλλα μετα το οποιο, ονομα εχω δημιουργησει στον κυκλο μου ,θα παει περιπατο.εχω γελασει εμπειρο ,εμπορο και συγγραφεα,βιβλιου νομισματων,με ταλληρο του 1833 κοπης παρισιων,αλλα τα ΗΘΕΛΕ,αφου το εξετασε σχεδον μιση ωρα!!! με την λουπα?μου εκανε παζαρια ,για την τιμη,εγω εκανα οτι δεν δεχομουν,και εφευγα.και απο τοτε με κοιταει με μισο ματι,γιατι ντρεπεται να πει ,οτι ενας εξπερ!!! την πατησε απο συλλεκτη,που με κυνηγουσε κιολας, αρκετα μετρα,προκειμενου να το αγορασει!!!στα ελληνικα νομισματα, μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε,και με καποια πειρα,να αποφευγουμε τις κακοτοπιες,μεχρι πριν λιγα χρονια ποιος ηξερε,για το πενταλεπτο του 1921?η την αργυρη δραχμη,του κωνσταντινου του β,κοπη πραγας,που βγαινει στην καινουργια δημοπρασια της πνε?και ποσα αλλα!!! που συνεχεια ανακαλυπτουμε.θελω να τονισω οτι η πειρα, σιγουρα ειναι μεγαλος παραγοντας,αλλα και οι νεοι σοβαροι μελετητες του ελληνικου νομισματος,εχουν αποτελματωσει,τις απαρχαιωμενες αντιληψεις, των αμετακινητων στις αποψεις τους,παλαιολιθικες μεθοθους,και εκτιμησεις.σιγουρα η συνθεση και των δυο προαγουν, τον συλλεκτισμο,γνωση,αλλα και σοβαρη τεκμηριωση,γιαννηςτ.  
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2011, 09:45:11 πμ από giannist » Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 10:17:24 πμ »

Άλλη μία φώτο από διεθνή οίκο.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 10:26:46 πμ »

Βασίλης = rakosyllekths γιατί έτσι το είχα αναφέρει.

Και το τελευταίο που γράφω για το θέμα.

giannist: To πλαστό που έβγαλα και συμφωνήσατε όλοι, δεν έχει τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις. Πολύ ευχαρίστως να σου στείλω μεγαλύτερη ανάλυση. Είναι καλύτερα τυπωμένο από αυτό της φωτό τηςheritage.
Έχει δίκιο και τα ξέρω αυτά τα χαρακτηριστικά σε πλαστά, αλλά δεν είναι από αυτά. Το δε χρώμα είναι θέμα σκαναρίσματος.

Nayarxos: όχι, ο παππούς μου δεν τύπωνε πλαστά. Παρακολουθούσε το δικό σου παππού που τύπωνε τα γνήσια.

και λίγο σοβαρά τώρα...

Βασίλη γνωρίζεις πολύ καλά ότι πολλά πλαστά έχουν τέλεια περιεκτικότητα, διαστάσεις και βάρη. Μιλάμε για δύσκολη περίπτωση νομίσματος.Οι μόνες αποκλίσεις είναι ελαφριά απόκλιση στη περιφέρεια
 και οι μίσχοι. Επιπλέον το νόμισμα αυτό, έχει πολλές "κατηγορίες" πλαστών. Οι "μίσχοι" που τόσο πολύ επιμένω για τη πλαστότητά τους, εμφανίστηκαν τη δεκαετία του '70. Δεν προυπήρχαν.
Δεν συνηπεκουρούν και οι συχνότητα εμφάνισής τους? Δες τα αρχεία δημοπρασιών ή και πιστοποιήσεων.

Αρκετοί πάλι γνωρίζουμε ότι υπάρχουν διαφορές στις εκτυπώσεις των απλών 5λεπτων 10λεπτων κλπ του Όθωνα. Σίγουρα ούτε κινέζικα είναι ούτε πλαστά.

Για όλους τους υπόλοιπους οι οποίοι δεν αντιλήφθηκαν γιατί το θεωρώ πλαστό το νόμισμα της heritage, λέω, ότι ακριβώς για τους ίδιους λόγους που θεώρησαν το δεύτερο ως πλαστό (και συμφωνώ), για τους ίδιους λόγους θεωρώ κι εγώ αυτό της heritage.

Νίκος





Με λιγη εμπειρια ειναι πανευκολο να καταλαβεις το ψευτικο.Ακομη και ο γιος μου που ειναι δωδεκα χρονων καταλαβαινει το ψευτικο νομισμα απο μακρυα.
Το φωναζει απο μακρυα ΕΙΜΑΙ ΤΖΟΥΦΙΟ.

Οσα πιο πολλα κοιταζεις,τοσο πιο καλα μαθαινεις.

Ολα τα αλλα,μου ειπε το ειπε ο συνχωρεμενος που του το ειπε ο αλλος,που ηρθε και μας βρηκε ειναι παραφιλολογιες και παπαγαλισμος.

Βγαινει ενας και λεει,σπανιοι οι Παυλοι,το ακουνε 10 ψυμαρια και το μεταφερουν σε αλλα 10 ο καθενας(ψυμαρια)και μετα οι Παυλοι 250 ευρο εκαστος και 1300 τα δυφραγκα του 59!!!

Ξεφουσκωνει η φουσκα ,παρτηνε στο κωλο με τους Παυλους.

ΟΥΚΟΜΠΚΕ,ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ(ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ) ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΚΟΣΑΡΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΖΟΥΦΙΑ 100 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ.

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΦΕΡΕ ΜΟΥ ΟΣΑ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΑ ΕΧΕΙΣ,ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΟΛΑ ΣΤΟ ΜΕΤΑΛΟ ΣΥΝ 100 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 10:56:17 πμ »

Οσον αφορα τους Παυλους Bill, εγω τα τελευταια 2-3 χρονια στις δημοπρασιες ebay, απο συλλεκτες στο νετ και στα ελληνικα σαιτ, σε καταστασεις 65, ακομα ψαχνω τη σειρα του 57 και του 59. Πιο σπανια βγαινουν και απο Οθωνες και Γεωργιους.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 09:14:12 μμ »

Καταρχην Δημητρη πειραμε το θεμα απο τον Παυλο και το μεταφεραμε εδω διοτι εδω ηταν η θεση του, ετσι που το παμε σε λιγο θα μετακομοισουμε τον Παυλο απο τον Οθωνα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Τα εχουν αυτα οι συζητησεις οσο και να το θελουμε πεταγωμαστε απο το ενα θεμα στο αλλο.
Ζητας ms 65 , γιατι δεν ψαχνεις  ms64??
Σε πληροφορω πως αυτα που πηρα απο τον Αρη ειναι ολα παλιες πιστοποιησεις 64 αρες εκτος το δεκαρικο του 59 το οποιο ειναι 66 (αυτο δεν πιανετε το εχει και η κουτση Μαρια) .
Αν πω οτι σπαω τα σλαμπ και τα στειλω ξανα για πιστοποιηση με τον Βασιλη στο Παρισσι ειμαι σιγουρος οτι τα ποιο πολλα νομισματα θα γυρισουν 65αρια!!
Και τι θα καταλαβω με εναν βαθμο παραπανω?
Τα νομισματα ιδια θα παραμεινουν!!
Ξανα λεω λοιπον , μην παιζετε με τους βαθμους , μην κυνηγατε το απολυτο μεγαλυτερο , πολλες φορες τα νομισματα ειναι ακριβως τα ιδια και το μονο που θα εχετε κανει ειναι να χασετε ενα σεβαστο ποσον απο την τσεπη σας!!
Εχει δικιο ο Βασιλης οταν αναφερετε στο δυδραχμο του 59 για 1300 ευρωπουλα και τελικα να πουλιουντε για 600!! Εγω το εζησα αυτο διοτι μου εγινε προσφορα , αλλα συμετηχα και σε δημοπρασια!!
(Με συνετο χτυπημα εννοητε)
Ξεχαστε τα 65αρια , παρτε 63-64αρια παλιες πιστοποιησεις σπαστες τις και ξαναστειλτε τις στο Παρισσι και πειτε μου μετα τι εγραψαν Κλείσιμο ματιού
Και απο αυτα κυκλοφορουν πολλα στην πιατσα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 12:32:58 πμ »

Παντως το οτι δε βγαινουν σε 65αρια ειναι γεγονος αδιαμφισβητητο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 04:19:16 μμ »

στο 59 και 57 ναι ,ειναι αληθεια.

Στα αλλα βγαινουν σορηδον,εβγαλα και 66 και 65 και 67 στις ευκολες ημερομηνιες.

Στα 50 λεπτα 57 και 2φραγκα 59 τα φυλαγανε,προσεχανε και καθαριζαν οι παλιοι........

Υπαρχουν ομως αρκετα.τα αλλα πρεπει να κανουν 30 με 50 ευρο και αυτα κανα 200αρι.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences