Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 08:47:32 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833  (Αναγνώστηκε 26734 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:13:39 μμ »

Γιώργο μέχρι και εγώ που δεν ξέρω ακόμη πολλά ακόμη καταλαβαίνω πως αυτό που ανέβασες είναι πλαστό.
Τελείωμα πεδίου στην περίμετρο μη φυσιολογικό, οι μπίλιες δεν πάνε έξω μέχρι την περίμετρο ειδικά στον εμπροσθότυπο, τα δύο Λ κολάνε στη λέξη ΕΛΛΑΔΟΣ, Θ στη λέξη ΟΘΩΝ όχι σωστό λάθος δίσκος, λάθος τελείωμα στις μπίλιες του στέμματος εκεί που ενώνονται με την αδαμάντινη βάση.
Του UkoBke που ακόμη να μας πεί το μικρό του όνομα είναι πιο καλή κόπια αλλά και αυτή μπορώ να την αναγνωρίσω ως τέτοια.
Όποιος είναι γραμμένος στην Heritage μπορεί να μπεί και να δει τις φωτογραφίες του άλλου νομίσματος σε πολύ μεγάλη ανάλυση που πιάνει όλη την οθόνη και δεν μπορουν να μπουν εδώ λόγω μεγέθους και θα καταλάβει τις διαφορές.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:23:57 μμ »

απο τις οποιες γνωσεις, που εχω,συμφωνω με τον δημητρη,εδικα στην περιφερεια, και τα δυο ειναι με διφορετικο παχος στην διαμετρο του νομισματος,και ειδικα το πρωτο ειναι η πιο συνηθισμενη αντιγραφη,οσο για τις διαστασεις,σε ολα περιπου,(γνησια,και μη ειναι ιδιες), εκτος μιας εξαιρεσης,που εχω δει σε βιτρινα εμπορου,απο κοπια,εποχης,που ειναι αρκετα πιο μικρο στο μεγεθος.παντως το ξανατονιζω,σιγουρα δεν ειναι ολα ψευτικα,αλλα οταν εχεις δει ενα γνησιο,μετα οταν δεν παει κατι καλα,το καταλαβαινεις αμεσως.χαιρετω και πιστευω,οτι ενας νεος,συλλεκτης μπαινει σε τετοιες αγορες,ας προτιμα,καποιο γνωστο προσωπο,φιλο,η εμπορο,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:26:13 μμ »

Προφανώς δεν αντιλήφτηκες την απάντησή μου ή δεν ήθελες να την αντιληφθείς. Μάλλον το πρώτο γιατί προφανώς δεν είμαι καλός στο λόγο.

Δηλαδή εσύ πως αποδεικνύεις ότι τα περίφημα κινέζικα είναι πλαστά? Σίγουρα στις διαφορές που υπάρχουν.
Εκτός βέβαια εάν έχεις άλλο τρόπο, τον οποίο πολύ ευχαρίστως θα μάθαινα.
Προφανώς δεν θα είσαι και φίλος της στατιστικής που αποδεικνύει διάφορα και αναφέρθηκα...

Ας μου επιτραπεί φίλε dpodaras να σου πω ότι μπορώ να καταθέτω άποψη για ένα 100% πλαστό μετά από 40χρόνια στο Ελληνικό νόμισμα. Τα εκ του "πονηρού" που αναφέρεις δεν νομίζω να συνάδει με την ευγένεια που μάλλον σε χαρακτηρίζει.
Εξάλλου δες στα αρχεία της "Ένωσης" της 6 Δεκεμβρίου 1993. Lot No 137. (Τότε είμαστα Αγ. Θέκλας). Οι συλλέκτες αυτοί όπως ο "Γ.Γ" που έφερε το θέμα πλαστότητας των βουλομένων 10ρικων ήταν εκ του..."πονηρού"? Το νόμισμα όμως απεσύρθη...

Στην εξέλιξη των πραγμάτων κάπου στο μέλλον, οι σημερινοί νέοι συλλέκτες θα προσπαθούν να πείσουν τους μελλοντικούς συλλέκτες ότι τα κινέζικα δεν είναι ποικιλίες τελικά...

Τόλμησα να γράψω ωρισμένα πράγματα επειδή κάποιο μέλος παραπονέθηκε με το τρόπο του ότι κάποιοι δεν μεταδίδουν τις γνώσεις τους.
Θα δεχόμουν την υπόνοια εκ του πονηρού, εάν η ασχολία μου στο νόμισμα ήταν εμπορική ή επαγγελματική. Εάν είχα τέτοια ασχολία, τότε δεν θα μιλούσα ακριβώς γι αυτό το λόγο λόγω διακριτικότητας.

Θα πω και τον υπ' αριθμό 1 κανόνα που μου έμαθαν παλιοί συλλέκτες και τίμιοι έμποροι μιας παλιάς εποχής. Νόμισμα που αμφιβάλεις για κάτι, δεν το ακουμπάς.   Αυτό για τους μη επαγγελματικά ασχολούμενους....


Τα κινεζικα τα εχω αγορασει ολα,ετσι ξερω τις μητρες οι οποιες διαφερουν δια γυμνου οφθαλμου απο τις γνησιες,και το μεταλο ειναι διαφορετικο,και το βαρος ειναι διαφορετικο.
Ολα αναπαραγουν το καμενο,τις ιδιες γρατζουνιες με τα ιδια ελλατωματα,κλωνοι με την ιδια αρωστια εαν με εννοεις.
Εσυ πως θα με πεισεις οτι αυτα με τον ελλιποντα μισχο ειναι πλαστα 100 τοις εκατο οπως λες?
ΚΑι γιατι αυτα με τον μισχο ειναι αληθινα???
Αφου ειναι η ιδια μητρα,ιδιος δισκος,ιδια χαραξη,ιδιο βαρος,ιδιο μεταλλο,ιδιο χρωμα!
Πεσμας το λογο γιατι ειναι ψευτικα 100 τοις εκατο οπως λες.  
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:29:11 μμ »

Αγαπητοι φιλοι καταρχην συγχαρητηρια για το καλο κλιμα που κρατατε την κουβεντα παρολες τις διαφωνιες.
Εδω θελουμε να ακουγωντε ολες οι γνωμες και ολες οι αποψεις.
Τωρα ο καθε συλλεκτης διαβαζωντας ολους εσας βγαζει το δικο του πορισμα για το τι να αγοραζει τι να αποφευγει.
Πριν μερικες μερες καποιος φιλος μου προσωπικος και μελος της σελιδας μας μου εστειλε σε φωτο το παρακατω εμφανιζωμενο νομισμα.
Εγω απο τα λιγα που ξερω του ειπα οτι ειναι πλαστο.
Σας το δειχνω και αυτο να το εχουμε μεσα να τυχει και αυτο του σχολιασμου απο οσους το επιθυμουν.
Υ.Γ Εγω κοιτωντας τον εμπροσθοτυπο του ειπα οτι ειναι πλαστο , αλλα απο οτι βλεπω και ο οπισθοτυπος εχει αυτο που λετε <ελειψη μισχου>
Και σας ρωταω : Μηπως αυτο το σχεδιο ηταν το πρωταρχικο απο τα πλαστα και μετα το τελειοποιησαν διορθωνωντας τις ατελειες του εμπροσθυτυπου και αφησαν τον μισχο ως εχει??  Απορία Στριφογύρισμα ματιών

Γιωργο ειναι τζουφια.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:33:23 μμ »

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους πάντως με όλη αυτή την κουβέντα μαθαίνουμε αρκετά πράγματα και αποκτούμε εμπειρίες ειδικά με τη συνδρομή του Βασιλάκη και του Δημήτρη που γράφουν βέβαια στη χάση και στη φέξη.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:38:15 μμ »

βασιλη,εγω πιστευω,οτι οι κινεζοι δεν εχουν πλησιασει χρυσα,μικρων κρατων,και ειδικα οθωνες.ολες οι κοπιες,ειναι η απο ελλαδα,βαλκανια,και λιβανο.και ολες εχουν κοπει αρκετα πιο παλια,δεν πιστευω σημερα να κοβωνται κοπιες χρυσων,γιατι οι συλλεκτες,ειναι πιο ενημερομενοι,και εξαλου,υπαρχει πληθωρα,παλαιων αντιγραφων.εγω την κοπια που εχω,την ειχα αγορασει,εκεινη την εποχη,λιγο παραπανω,απο την αξια χρυσου.αν θυμασαι,ειχε πουληθει στην λεσχη,αντιγραφο,περιπου τοτε,30.000δραχμες,λιγο πριν το ευρω,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:45:37 μμ »

βασιλη,εγω πιστευω,οτι οι κινεζοι δεν εχουν πλησιασει χρυσα,μικρων κρατων,και ειδικα οθωνες.ολες οι κοπιες,ειναι η απο ελλαδα,βαλκανια,και λιβανο.και ολες εχουν κοπει αρκετα πιο παλια,δεν πιστευω σημερα να κοβωνται κοπιες χρυσων,γιατι οι συλλεκτες,ειναι πιο ενημερομενοι,και εξαλου,υπαρχει πληθωρα,παλαιων αντιγραφων.εγω την κοπια που εχω,την ειχα αγορασει,εκεινη την εποχη,λιγο παραπανω,απο την αξια χρυσου.αν θυμασαι,ειχε πουληθει στην λεσχη,αντιγραφο,περιπου τοτε,30.000δραχμες,λιγο πριν το ευρω,χαιρετω,γιαννηςτ.

Γιαννη συμφωνω,ομως με ρωτησε πως αναγνωριζω οτι τα κινεζικα ειναι τζουφια και του απαντησα οτι τα εχω αγορασει ΟΛΑ τα κινεζικα νομισματα που κοπιαρουν Ελληνικα.
Το 2002 ειχα στην συλλογη μου 8 τζουφια 20αρικα του Οθωνα ,απο διαφορετικο παχος,μεχρι διαφορετικη χαραξη και ενα με ξεχιλισμα του δισκου στο ωρα μια.
Τα κοιταγαμε τοτε με το Συβριδακη και προσπαθουσαμε να βγαλουμε ακρη,τελικα ηρθε ο Πιτιδης και βγαλαμε την ακρη.
Ολα ψευτικα ,πληρωμενα ως γνησια.
Για αυτο δεν μπορω να ακουω καποιον να λεει ενα νομισμα ψευτικο 100 τοις εκατο χωρις να το εχει στο χερι και να μυην μπορει και να το αιτιολογηση το ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟ 100 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ.

Δεν πεταμε ετσι μια Μ###### στον αερα να πικαρουμε καποιον νεο συλλεκτη που προεβη κατα την γνωμη μου σε μια αγορα κεντα χρωμα συλλογης!!!
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 07:26:51 πμ »

Στα κινέζικα όλοι συμφωνούμε.

Προσωπικά πλέον έχω μια απορία.

Ανέβασα φωτό της heritage που κατά την άποψή μου ήταν πλαστό.

Ανεβάζω μετά -πάλι κατά την άπόψή μου- πλαστό μη σλαμπαρισμένο, το όποίο εμφανέστατα δεν έχει τις ατέλειες του σλαμπαρισμένου.

Εξηγήστε μου την άποψή σας, γιατί μόνο το δεύτερο είναι πλαστό και όχι το πρώτο. Υπόψη ότι τα βάρη, περιεκτικότητες διάμετροι κλπ είναι άψογα.

(σχετικά με τις ομοιότητες των κινέζικων ίδια μήτρα κλπ. Περίμενε μερικά χρόνια και θα δείς...)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 02:02:24 μμ »

καταρχην,το πιο σοβαρο,ειναι η αντιπαραθεση,του, με ενα σιγουρα γνησιο.δευτερον,οταν το κοιταμε με την λουπα,και τα γραμματα στην μεγεθυνση,ακουμπανε,(καλυτερα ενωνονται) το ενα με το αλλο,αλλο πχ η περιφερεια στο 12, σχεδον εναι ανυπαρκτη,και στο 6 πλησιαζει τα 2-4 χιλιοστα,που φαινετε σαν παρακεντρο?και τελος αυτος που λεει ο βασιλη,οταν δεν ακουσουμε και την γνωμη,καποιου εμπειρου,σιγουρα καποιος σαν τον κυριο πιτιδη,δεν ειναι τυχαιος στον χωρο του νομισματος,οπως και αλλων συλλεκτων,με εμπειρια,και τριβη,πανω σε πραγματικα νομισματα,και οχι απο αναγνωση απο φωτογραφιες.απο τα τρια που εχω, τα δυο,που απο γνωμες και αλλλων συλλεκτων,αλλα και απο την εξονυχιστικη μελετη,βλεπω,γιατι?το τριτο ειναι κοπια.θες απο το εντονο κιτρινο,θες απο την περιφερεια,η τα γραμματα που ειδικα σο ΛΛΑΔ η βαση ειναι μια ευθεια χωρις ιχνος τελειωματος αναμεσα στα γραμματα,το στρουμπουλο μαγουλακι,κλπ.πιστευω μονο με αντιπαραθεση, σε μεγεθυνση εγχρωμη, των γνησιων ποικιλιων,με τις αναγνωρισιμες κοπιες, μπορει να βγαλει καποιος αποτελεσμα,αλλα ομως πρεπει να εχει, και τις απαιτουμενες γνωσεις,γιατι αλλιως,οσο και να τις κοιταει,δεν θα καταλαβαινει τις διαφορες.πιστευω,οτι ειπαμε πολλα,και ισως χωρις τελικα,να βγει συμπερασμα,γιατι και παλι πολλοι εχουν ενστασεις,ως προς τα σημεια που ανεφερα,οπως με τους μισχους,το μαγουλο,κλπχαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 03:26:24 μμ »

Στα κινέζικα όλοι συμφωνούμε.

Προσωπικά πλέον έχω μια απορία.

Ανέβασα φωτό της heritage που κατά την άποψή μου ήταν πλαστό.

 

 

 
Σε ρωτω για πεμπτη φορα,ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΧΕΡΙΤΑΖΕ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΟ???ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ?Απορία
ΛΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ,ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ?

ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΧΤΕΣ Γ###### ΤΗΝ ΠΡΙΓΚΗΠΙΣΑ ΤΟΥ ΤΟΥΒΑΛΟΥ ΚΑΙ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΧΤΕΣ ΜΑΖΙ ΣΤΑ ΜΒΟΥΖΟΥΚΙΑ.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ?ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΟ ΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΙΑΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ??
ΓΙΑΤΙ??ΠΕΣΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ???ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ???
ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΙΠΕΣ.ΑΝΤΕ ΠΕΣΤΗΝΕ..
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 07:59:38 μμ »

Στα κινέζικα όλοι συμφωνούμε.

Προσωπικά πλέον έχω μια απορία.

Ανέβασα φωτό της heritage που κατά την άποψή μου ήταν πλαστό.

 

 

 
Σε ρωτω για πεμπτη φορα,ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΧΕΡΙΤΑΖΕ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΟΑπορίαΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥΑπορία?
ΛΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ,ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ?

ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΧΤΕΣ Γ###### ΤΗΝ ΠΡΙΓΚΗΠΙΣΑ ΤΟΥ ΤΟΥΒΑΛΟΥ ΚΑΙ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΧΤΕΣ ΜΑΖΙ ΣΤΑ ΜΒΟΥΖΟΥΚΙΑ.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ?ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΟ ΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΙΑΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ??
ΓΙΑΤΙ??ΠΕΣΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑπορίαΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥΑπορία
ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΙΠΕΣ.ΑΝΤΕ ΠΕΣΤΗΝΕ..


Δυστυχώς παραιτήθηκα στο να δίνω συνεχώς απαντήσεις τις οποίες -ανέλαβα την ευθύνη εξαιτίας του κακού μου λόγου- δεν σου έδωσα να αντιληφθείς τους λόγους αν και τους περιέγραψα αναλυτικά.
Δεν προσπαθώ να πείσω για κάτι, αλλά να πω άλλη μια άποψη στις πολλές., και οι συλλέκτες ας κάνουν τις επιλογές τους.

Όμως, απευθυνόμενος σε εσένα, στο giannist στον dpodaras αλλά και στους άλλους συλλέκτες, θα ήθελα να πω ότι βέβαια είπα πρώτος ότι η τελευταία φωτό αφορά πλαστό νόμισμα. Όλοι συμφωνήσατε μαζί μου.

Εξέθεσα μια απορία. γιατί το νόμισμα που εξέθεσα τελευταίο είναι πλαστό, ενώ το δεύτερο σλαμπαρισμένο, με τα ίδια και χειρότερα χαρακτηριστικά (δηλαδή με χειρότερες και περισσότερες ατέλειες) δεν είναι πλαστό.

Για μένα πραγματικά θα ήταν μάθημα και αποκάλυψη.

εκ των προτέρων ευχαριστώ.

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 08:24:28 μμ »

το να λεει καποιος, οτι ανεβασε νομισμα απο φωτογραφια? της παγκοσμιου φημης εταιρειας HERITAGE,και να λεει κατα την γνωμη μου δεν ειναι γνησιο ειναι τουλαχιστον αστειο.εδω το εχουμε στα χερια μας, και δεν μπορουμε να πουμε, αν ειναι γνησιο?πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικοι, στα συμπερασματα μας,ειδικα σε νομισματα δυσκολα στην αναγνωριση, οπως αυτο.και ο μεγαλυτερος γκουρου, στην νομισματολογια,δεν μπορει απο μια φωτογραφια, να λεει ντε φακτο ειναι κοπια,ενα εικοσαρικο οθωνικο.υποθεσεις μπορουμε να κανουμε,παντα με επιχειρηματα,το -κατα την γνωμη μου ειναι πλαστο- σιγουρα ειναι απαντηση,για μαντεις,η για παιδακια,ειναι?δεν ειναι?φιλε ukobke,νομιζω οτι ενω τοσες φορες, εχεις γραψει σοβαρες απαντησεις,εδω καπου γραφεις λιγο απερισκεπτα.γνωμη μπορουμε να λεμε σιγουρα ολοι μας!!!αλλα γραψε μια εστω υποψια σου?που να το τεκμηριωνεις.βασιλη,δεν ειναι αναγκη να ερχεσαι εκτος εαυτου,καταλαβαινω,οτι γενικα βγαζεις τα ματια σου, στην παρατηρηση,καποιου νομισματος,ωστε να γραψεις μια υπευθυνη σοβαρη αποψη,αλλα δεν χρειαζεται να ερχεσαι εκτος εαυτου,ο καθενα γραφει,αυτα που νομιζει?τι να κανουμε?θα τρελλαθεις?χαιρετω ολην την παρεα, και πιστευω,οτι πρεπει να κλειση το θεμα.υπαρχει,η πνε,η ενε,τοσοι σοβαροι εμποροι,οποιος εχει τα γενια, εχει και τα χτενια!!!καλο σαβατοκυριακο!
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 08:57:14 μμ »

Δεν κρίνεται κανείς εδώ. Ούτε καμιά εταιρεία. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου.
Συμφωνώ ότι από μια φωτό δεν βγάζεις συμπεράσματα.

Το ότι ανέφερα ότι είμαι 100% σίγουρος ότι  -προσωπικά εγώ- το θεωρώ πλαστό, είναι διότι μέχρι το 2002 στην Ένωση ΟΛΟΙ οι συλλέκτες και έμποροι είχαν την άποψη ότι το 20άρικο με του ΜΗ ενωμένους μίσχους είναι πλαστό.
Συνεπικουρεί και η στατιστική γι αυτό.

Έβγαλα νόμισμα πλαστό. Όλοι συμφωνήσαμε ότι είναι πλαστό.

Δική μου απορία είναι πως ένα νόμισμα με τα ίδια χαρακτηριστικά να είναι πλαστό, και ένα άλλο χειρότερο να μην είναι. Βασικό χαρακτηριστικό είναι οι μη ενωμένοι μίσχοι.
rakosylekths, μάλλον και είναι ο λόγος που δεν αντιλαμβάνεσαι την άποψή μου. Για μένα μίσχος που δεν ενώνεται=πλαστό ενώ κατά την άποψή σου (και πολλών άλλων) είναι ποικιλία.

(και να επαναλάβω κάτι που είχα αναφέρει και γράψει στο παρελθόν. Περισσότερο έχω εμπιστοσύνη στο Βασίλη -και σε πολλούς άλλους- να κάνει αξιολόγηση παρά στη PCGS. H heritage αν και είναι μέρος της pcgs δεν κάνει αξιολογήσεις παρά μόνο δημοπρασίες).

Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 09:01:23 μμ »

Γιατι ειναι πλαστο το 20δρ με τους μη ενωμενους μισχους? το εχεις διαβασει καπου? στο εχει πει ο παππους σου? εισαι ο χαρακτης του 20δρ? πως μου εγινες ειδικος στα 20αρικα 33...εχεις πιασει στα χερια σου πανω απο 5 διαφορετικα? 

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 09:19:55 μμ »

Μόνο από φωτό φίλε μου. Είμαι φαντασιόπληκτος συλλέκτης.

Αυτό που τελικά καταλαβαίνω είναι ότι δεν θέλετε να ακούσετε ούτε να διαβάσετε μια διαφορετική άποψη.
Όταν την διαβάζετε, η συμπεριφορά εκφράζεται όπως αυτή του "Ναύαρχου", που πραγματικά του εύχομαι να μην έχει φορτωθεί τέτοιο νόμισμα.

Φυσικά εάν το ξανασλαμπάρω το νόμισμα που όλοι συμφωνήσατε ότι είναι πλαστό, τότε θα βρείτε άλλες δικαιολογίες... (Ναι είναι ένα από τα πλαστά που μου είχαν σλαμπάρει ως γνήσιο για να αποδείξω κάποιες θεωρίες σε φίλο..)

Λοιπόν, σέβομαι την άποψή σας, μόνο εσείς έχετε δίκιο.Εγώ δυστυχώς δεν κατάφερα να μάθω τίποτα εδώ και 40 χρόνια, και φυσικά δεν δικαιούμαι να έχω άποψη.

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences