Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 09:41:27 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833  (Αναγνώστηκε 26708 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 12:47:29 μμ »

Το νόμισμα (φωτό) που έβγαλα είναι από δημοπρασίες της heritage, και δεν έχουν καμιά σχέση με οποιοδήποτε νόμισμα βρίσκεται σε αγοραπωλησία αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα. Ποτέ δεν θα ανακατευόμουν σε ένα τέτοιο θέμα. Αυτά προς αποφυγή παρεξήγησης.

Όσο αφορά τον rakosyllekths που μάλλον μου έθεσε το ερώτημα
"Για ποιο λογο,τα εικοσαρικα με τον ελλιποντα μισχο,τα θεωρεις 100 τοις εκατο πλαστα??
Μημπως θεωρεις και τα ταλληρα 33 με τον ελλιποντα μισχο πλαστα?"
Εαν μπορεις τεκμηριωσε το".


Μα φίλε μου τα κινέζικα έχουν κάποιες διαφορές. Για τις διαφορές αυτές είναι πλαστά. Και αυτό το νόμισμα, οι διαφορές που αναφερθήκαμε  τόσο εγώ όσο και ο giannist είναι η απόδειξη της πλαστότητάς τους.
Τα γνήσια δεν έχουν αυτές τις ατέλειες κοπής. Τι άλλη απόδειξη ψάχνεις?

Τα τάλληρα του 33 που αναφέρθηκες, τι σχέση έχουν? Ti σχέση έχουν οι μήτρες μεταξύ τους?

Δηλαδή εάν σου φέρω ένα Φοίνικα με τα γνωστά προβλήματα (π.χ τη  καλή κόπια με την ανεπαίσθητη  διαφορά μόνο στη χρονολογία) θα σε ρωτήσω να σου πω απόδειξέ μου ότι είναι κόπια? Η ατέλεια αυτή είναι απόδειξη ότι είναι πλαστό και το γνωρίζεις απόλυτα. Το ίδιο και με το εικοσάρικο.Αναφερθήκαμε σε τόσες ατέλειες.

Απλά να σου διευκρινίσω ότι στα θέματα πιστοποίησης ή μη έχω άποψη και όχι αβασάνιστα. Εάν έχεις πρόσβαση στα αρχεία της  heritage η οποία αντικατέστησε τη Bowers &  Merina  θα δεις το πρώτο Έλληνα πελάτη της (στα αρχεία της Bowers & Merina) που αγόρασε σλαμπαρισμάνα Ελληνικά νομίσματα της PCGS. Θα μάθεις έτσι και το πλήρες μου όνομα. Φυσικά τις αγορές τις είχα κάνει για μελέτη.   
... και θα είχε ενδιαφέρον να αντιπαρέθετες πόσα 10άρικα του 1876  βγήκαν για δημοπρασία και πόσα 20άρικα του 1876 αντίστοιχα στη  heritage,  για να τα συγκρίνουμε με τα 20άρικα του Όθωνα. Θα εκπλαγείς κι εσύ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 01:22:04 μμ »

φιλε περος, σου πουλαω ακριβως το νομισμα της φωτογραφιας,ποσο δεχεσαι να το αγορασεις?γιατι ειναι σιγουρα κοπια,τα γραμματα(ε-λλαδ-ος που στην βαση τους κολλανε,το 20,το προσωπο κλπ.εχω ακριβως το ιδιο, και ευχαριστως το πουλαω,γιατι το αγορασα για κοπια.την κυριακη θα ειμαι στην λεσχη,αλλα και με 1000 ευρω ειμαι ευχαριστημενος,αν επιμενεις οτι ειναι γνησιο.δεν διαφερει ουτε κεραιας που λεμε,σε χαιρετω γιαννηςτ.υγ.το νομισμα μου, το εχουν δει και ατομα της ιστοσελιδας,στην πνε,για να εξηγησω σε εναν φιλο για τις κοπιες του οθωνα.σου μιλαω με πασα ειλικρινεια,οσο για το χιλιαρικο κανω πλακα,δεν μου αρεσει να εκμεταλευομαι καταστασεις.παντως την κυριακη θα το εχω μαζι μου.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 01:33:57 μμ »

Φίλε Γιάννη με λένε Ηλία.
Τα γράμματα δεν κολλάνε στο σημείο που λες.
Και μου κάνει εντύπωση γιατί στην ενότητα του Όθωνα για το ίδιο ακριβώς νόμισμα έχεις γράψει ακριβώς τα αντίθετα για τα γράμματα το μάγουλο το νούμερο κτλ.
Τέλος πάντων έχω χάσει λίγο τη μπάλα με τις αξιολογήσεις.
Τελικά μετράει αυτό που μου έγραψες ότι αν σου κολλάει στο μάτι τα υπόλοιπα περισεύουν.
Όλα τα άλλα είναι καθαρά υποκειμενικά.
Στην Λέσχη δεν κατεβαίνω ακόμη κάποια στιγμή ίσως.
Δεν βλέπω όμως σχόλια για τις φώτο της NGC.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:06:48 μμ »

να φταιει η φωτογραφια?παντως φερτο ,πιο πολυ για να ξερουμε και οι δυο,αν οντως ειναι ιδιο με το δικο μου, που ειναι κοπια σιγουρα.ισως η ασπρομαυρη φωτογραφια,δεν το δειχνη καλα?αποκλειεται ομως τετοια μεγαλη διαφορα,η να εκανα τοσο μεγαλο λαθος?αγαπητε φιλε ηλια, δεν με ενδιαφερουν οι γνωμες των αλλων,αν ειμαι σιγουρος για καποιο δικο μου.πιστευω ετσι πραττεις και εσυ,δεν χρειαζεται οξυνση χωρις λογο,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:37:50 μμ »

Γίνατε όλοι ειδικοί!  Οι διαφορές μεταξύ δύο νομισμάτων δεν σημαίνει ότι είναι και κόπιες.  Τα επιχειρήματα αυτά τα χρησιμοποιούν κατά κανόνα οι άσχετοι και οι πονηροί.  Είναι πολύ εύκολο να δημιουργεί κανείς εντυπώσεις.  Κόπιες στα 20 δραχμα του 1833 υπάρχουν αρκετες.  Δυστυχώς όμως κανείς σε αυτό το forum δεν είναι σε θέση να πει κάτι με σιγουριά. Ότι λέτε να το λέτε με επιφύλαξη όταν δεν γνωρίζετε.
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:42:13 μμ »

Φίλε Γιάννη μιλάω για το θέμα που άνοιξα στις 14 του μήνα στην ενότητα του Όθωνα.
Οι φωτογραφίες εκεί είναι έγχρωμες και οι ίδιες που έχει και η Heritage.
Οι Ασπρόμαυρες είναι της NGC και ανέβηκαν σήμερα.
Απλά ο φίλος Ukobke έτυχε να ανεβάσει εδώ το ίδιο ακριβώς νόμισμα χαρακτηρίζοντας το ως 100% πλαστό χωρίς να ξέρει προφανώς το θέμα στην ενότητα του Όθωνα.
Για το Θεό καμμία όξυνση, απλά συζήτηση κάνουμε.
Απλά μου φάνηκε λίγο παράξενο για το ίδιο ακριβώς νόμισμα με τις ίδιες φωτογρφίες το ίδιο άτομο να έχει δύο απόψεις.
Πιστεύω πως έχω το δικαίωμα να το επισημάνω, αυτό είναι όλο.
Πάντως μικρός που είναι ο κόσμος.
Όσον αφορά τις εκτιμήσεις, σίγουρα έχω την δική μου άποψη την οποία και εξέφρασα άλλωστε, δεν σημαίνει όμως αυτό οτι δεν ενδιαφέρομαι και για τις γνώμες των άλλων φίλων συλλεκτών.
Γι΄αυτό κιόλας τον λόγο γράφω στις κοινότητες.
Φιλικά Ηλίας


 
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:45:52 μμ »

Γίνατε όλοι ειδικοί!  Οι διαφορές μεταξύ δύο νομισμάτων δεν σημαίνει ότι είναι και κόπιες.  Τα επιχειρήματα αυτά τα χρησιμοποιούν κατά κανόνα οι άσχετοι και οι πονηροί.  Είναι πολύ εύκολο να δημιουργεί κανείς εντυπώσεις.  Κόπιες στα 20 δραχμα του 1833 υπάρχουν αρκετες.  Δυστυχώς όμως κανείς σε αυτό το forum δεν είναι σε θέση να πει κάτι με σιγουριά. Ότι λέτε να το λέτε με επιφύλαξη όταν δεν γνωρίζετε.
Συμφωνώ απολύτως φίλτατε γνώμες με επιφύλαξη πρέπει να εκφράζουμε.
Η δική σου γνώμη για το συγκεκριμένο νόμισμα?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2011, 02:56:17 μμ από pepos » Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 03:23:20 μμ »

Το νόμισμα (φωτό) που έβγαλα είναι από δημοπρασίες της heritage, και δεν έχουν καμιά σχέση με οποιοδήποτε νόμισμα βρίσκεται σε αγοραπωλησία αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα. Ποτέ δεν θα ανακατευόμουν σε ένα τέτοιο θέμα. Αυτά προς αποφυγή παρεξήγησης.

Όσο αφορά τον rakosyllekths που μάλλον μου έθεσε το ερώτημα
"Για ποιο λογο,τα εικοσαρικα με τον ελλιποντα μισχο,τα θεωρεις 100 τοις εκατο πλαστα??
Μημπως θεωρεις και τα ταλληρα 33 με τον ελλιποντα μισχο πλαστα?"
Εαν μπορεις τεκμηριωσε το".


Μα φίλε μου τα κινέζικα έχουν κάποιες διαφορές. Για τις διαφορές αυτές είναι πλαστά. Και αυτό το νόμισμα, οι διαφορές που αναφερθήκαμε  τόσο εγώ όσο και ο giannist είναι η απόδειξη της πλαστότητάς τους.
Τα γνήσια δεν έχουν αυτές τις ατέλειες κοπής. Τι άλλη απόδειξη ψάχνεις?

Τα τάλληρα του 33 που αναφέρθηκες, τι σχέση έχουν? Ti σχέση έχουν οι μήτρες μεταξύ τους?

Δηλαδή εάν σου φέρω ένα Φοίνικα με τα γνωστά προβλήματα (π.χ τη  καλή κόπια με την ανεπαίσθητη  διαφορά μόνο στη χρονολογία) θα σε ρωτήσω να σου πω απόδειξέ μου ότι είναι κόπια? Η ατέλεια αυτή είναι απόδειξη ότι είναι πλαστό και το γνωρίζεις απόλυτα. Το ίδιο και με το εικοσάρικο.Αναφερθήκαμε σε τόσες ατέλειες.

Απλά να σου διευκρινίσω ότι στα θέματα πιστοποίησης ή μη έχω άποψη και όχι αβασάνιστα. Εάν έχεις πρόσβαση στα αρχεία της  heritage η οποία αντικατέστησε τη Bowers &  Merina  θα δεις το πρώτο Έλληνα πελάτη της (στα αρχεία της Bowers & Merina) που αγόρασε σλαμπαρισμάνα Ελληνικά νομίσματα της PCGS. Θα μάθεις έτσι και το πλήρες μου όνομα. Φυσικά τις αγορές τις είχα κάνει για μελέτη.    
... και θα είχε ενδιαφέρον να αντιπαρέθετες πόσα 10άρικα του 1876  βγήκαν για δημοπρασία και πόσα 20άρικα του 1876 αντίστοιχα στη  heritage,  για να τα συγκρίνουμε με τα 20άρικα του Όθωνα. Θα εκπλαγείς κι εσύ.


eγω εκανα συγκεκριμενη ερωτηση,Για ποιο λογο τα θεωρεις 100 τοις 100 ψευτικα?

Και απαντηση δεν πηρα,παρα εμαθα ποιος οικος δημοπρασιων αγορασε ποιον.

Λοιπον σε ρωταω ξανα γιατι αυτα με τον ελιποντα μισχο ειναι ψευτικα και γιατι να μην ειναι αυτα με τον μισχο ψευτικα.
Απ οτι καταλαβα δεν ξερεις να μας πεις.

Λοιπον και αυτα με τον ελλιποντα μισχο και αυτα με ολοκληρο το μισχο ειναι γνησια.

ΨΕΥΤΙΚΟ ΛΕΓΕΤΕ ΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΠΗ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΜΗΤΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΚΟΠΕΙΟΥ.
Η ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΔΙΣΚΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΥ ΝΟΜΣΜΑΤΟΚΟΠΕΙΟΥ.
ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΗ ΧΑΡΑΞΗ,ΑΛΛΟ ΥΛΙΚΟ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΑΝΑΛΟΓΙΕς ,ΑΛΛΟ ΒΑΡΟΣ.

ΤΟ ΠΑΤΗΜΑ(ΕΛΑΦΡΥ,ΒΑΘΥ)ΔΕΝ  ΑΠΟΤΕΛΗ ΠΛΑΣΤΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ.
ΣΤΑ ΕΙΚΟΣΑΛΕΠΤΑ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ,ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΑ??
50ΑΡΑΚΙΑ 74 ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕ ΨΗΛΟ ΡΕΛΙΕΦ ΣΤΟ ΜΑΛΛΙ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΟΠΩς ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΟΥ 1883,ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΑ??

ΨΕΥΤΙΚΑ ΤΟΥ ΟΘΩΝΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΟΜΩΣ ΔΙΣΚΟΥΣ,ΜΕ ΑΛΛΗ ΧΑΡΑΞΗ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΥΦΗ.

ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ 100 ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ ΒΕΒΑΙΟς ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΙΠΟΝΤΑ ΜΙΣΧΟ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΦΕΡΕΙΣ ΟΣΑ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΑ ΕΧΕΙΣ(ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ)ΝΑ ΣΤΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΧΡΥΣΟΥ ΕΠΙ 10.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΕΚΑΡΙΚΑ ΤΟΥ 76,ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΛΩΜΕΝΟ ΤΟ Α,Η ΤΟ Ε ΤΟΤΕ ΦΕΡΤΑ ΜΟΥ,ΣΤΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΧΡΥΣΟΥ ΕΠΙ ΔΕΚΑ.

ΤΑ ΜΠΟΥΚΟΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ ΟΧΙ ΠΛΑΣΤΟΤΗΤΕΣ.

ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΠΛΑΣΤΟΤΗΤΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ,ΟΧΙ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΥ ΚΑΤΙ ΑΚΟΥΣΕ,ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2011, 03:38:54 μμ από rakosyllekths » Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 06:00:58 μμ »

Γίνατε όλοι ειδικοί!  Οι διαφορές μεταξύ δύο νομισμάτων δεν σημαίνει ότι είναι και κόπιες.  Τα επιχειρήματα αυτά τα χρησιμοποιούν κατά κανόνα οι άσχετοι και οι πονηροί.  Είναι πολύ εύκολο να δημιουργεί κανείς εντυπώσεις.  Κόπιες στα 20 δραχμα του 1833 υπάρχουν αρκετες.  Δυστυχώς όμως κανείς σε αυτό το forum δεν είναι σε θέση να πει κάτι με σιγουριά. Ότι λέτε να το λέτε με επιφύλαξη όταν δεν γνωρίζετε.
Συμφωνώ απολύτως φίλτατε γνώμες με επιφύλαξη πρέπει να εκφράζουμε.
Η δική σου γνώμη για το συγκεκριμένο νόμισμα?
Αν μιλάμε για το πιστοποιημένο της φωτογραφίας, εμένα μου φαίνεται γνήσιο.
Καταγράφηκε

ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 06:05:03 μμ »

Προφανώς δεν αντιλήφτηκες την απάντησή μου ή δεν ήθελες να την αντιληφθείς. Μάλλον το πρώτο γιατί προφανώς δεν είμαι καλός στο λόγο.

Δηλαδή εσύ πως αποδεικνύεις ότι τα περίφημα κινέζικα είναι πλαστά? Σίγουρα στις διαφορές που υπάρχουν.
Εκτός βέβαια εάν έχεις άλλο τρόπο, τον οποίο πολύ ευχαρίστως θα μάθαινα.
Προφανώς δεν θα είσαι και φίλος της στατιστικής που αποδεικνύει διάφορα και αναφέρθηκα...

Ας μου επιτραπεί φίλε dpodaras να σου πω ότι μπορώ να καταθέτω άποψη για ένα 100% πλαστό μετά από 40χρόνια στο Ελληνικό νόμισμα. Τα εκ του "πονηρού" που αναφέρεις δεν νομίζω να συνάδει με την ευγένεια που μάλλον σε χαρακτηρίζει.
Εξάλλου δες στα αρχεία της "Ένωσης" της 6 Δεκεμβρίου 1993. Lot No 137. (Τότε είμαστα Αγ. Θέκλας). Οι συλλέκτες αυτοί όπως ο "Γ.Γ" που έφερε το θέμα πλαστότητας των βουλομένων 10ρικων ήταν εκ του..."πονηρού"? Το νόμισμα όμως απεσύρθη...

Στην εξέλιξη των πραγμάτων κάπου στο μέλλον, οι σημερινοί νέοι συλλέκτες θα προσπαθούν να πείσουν τους μελλοντικούς συλλέκτες ότι τα κινέζικα δεν είναι ποικιλίες τελικά...

Τόλμησα να γράψω ωρισμένα πράγματα επειδή κάποιο μέλος παραπονέθηκε με το τρόπο του ότι κάποιοι δεν μεταδίδουν τις γνώσεις τους.
Θα δεχόμουν την υπόνοια εκ του πονηρού, εάν η ασχολία μου στο νόμισμα ήταν εμπορική ή επαγγελματική. Εάν είχα τέτοια ασχολία, τότε δεν θα μιλούσα ακριβώς γι αυτό το λόγο λόγω διακριτικότητας.

Θα πω και τον υπ' αριθμό 1 κανόνα που μου έμαθαν παλιοί συλλέκτες και τίμιοι έμποροι μιας παλιάς εποχής. Νόμισμα που αμφιβάλεις για κάτι, δεν το ακουμπάς.   Αυτό για τους μη επαγγελματικά ασχολούμενους....
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 06:26:05 μμ »

εχει δικιο ο βασιλης το τονισαμε απο την αρχη,οτι υπαρχουν δυο ποκιλιες.η πρωτη που αναφερουν, οτι στην αρχη στα πρωτα 20ρικα,στην  αριστερη πλευρα ,οπως βλεπουμε τον οπισθουτυπο οι μισχοι(αλλοι λενε ο πρωτος επανω),και αλλοι γενικα, δεν ενωνονται με το κυριος κλαδι.οσο για την ασπρομαυρη φωτογραφια του ηλια,που ενω ειναι η ιδια λεει,και τον πιστευω,τα γραμματα φαινονται να κολλανε.αν το προσεξετε θα το διαπιστωσετε ,οσο για το μαγουλο μαλλον οι φωτοσκιασεις,σε παραπεμπουν στην γνωστη κοπια,αν και η περιφερεια του νομισματος δειχνη κανονικη.το λαθος ηταν δικο μου,γιατι ενω στην πρωτη φωτογραφια το επαινεσα, και επεσα μεσα και στην βαθμολογηση(σιγουρα ολοι μας, πανω κατω εναν δυο βαθμους θα πλησιασουμε,εστω και κατα συμπτωση,εχοντας καποια σχετικη πειρα βεβαια.στην δευτερη ασπρομαυρη φωτογραφια,επεσα εξω.κοιταξτε και μονοι σας τις διαφορες στην φωτογραφηση,στο ιδιο νομισμα.ζητω συγνωμη απο τον ηλια,αλλα με μια βιαστικη ματια(αφου το νομισμα δεν διακρινετα καλα,κοιταξτε τα γραμματα ,το 20,τις σκιες στο προσωπο.παντως το θεμα ειναι οτι κυκλοφορουν πολλες κοπιες,μπορει και οι πιστοποιημενες,απο διαφορες εταιριες,να μην ειναι γνησιες,δεν ειναι και δυσκολο να βρεις ενα τετοιο κουτι,και να βαλεις μια κοπια,ασχετα αν μετα βεβαιωθει οτι ο σειριακος αριθμος ειναι ψευτικος,τι να πω?εχω ακουσει,οτι πειραζονται,δεν εχω δει.ετσι οτι, και να πουμε,θα ειναι φιλολογια,χωρις αποδειξεις.το μονο σιγουρο ειναι οτι πολλα δηθεν γνησια,πολλοι αγορασαν σε τιμη χρυσου τοτε, εις γνωσιν τους,οπως και εγω,οπως πριν συχωρεμενος εμπορος μια εποχη, ειχε πουλησει,πιστα αντιγραφα,σε υψηλες τιμες!!!και τελος ενας χρυσος οθωνας του 33,δεν ειναι ευκολο κοματι,ειδικα σε υψηλες καταστασεις,οπως του ηλια.ηλια πιστευω,οτι κοιταζοντας την δευτερη φωτο σου, να με δικαιολογεις.σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα γιαννηςτ.φιλε δημητρη,ποτε δεν γραφω ανακριβειες,κοιτα απο την αρχη το αρθρο,και πες μου που εκανα λαθος,χωρις να κατεχω τον τιτλο του εκτιμητη, επεσα μεσα ακριβως στο 20ρικο του ηλια,λες να εγινε τυχαια?σιγουρα, και λαθος να εκανα δυο τρεις αριθμους,δεν σημαινει,οτι εχω αγνοια απο εκτιμισεις νομισματων,χωρις βεβαια να κανω τον πιστοποιητη,απλος συλλεκτης ειμαι μερικα χρονια,σε χαιρετω,θα τα πουμε ελπιζω,την κυριακη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2011, 06:42:12 μμ από giannist » Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 08:04:43 μμ »

Προφανώς δεν αντιλήφτηκες την απάντησή μου ή δεν ήθελες να την αντιληφθείς. Μάλλον το πρώτο γιατί προφανώς δεν είμαι καλός στο λόγο.

Δηλαδή εσύ πως αποδεικνύεις ότι τα περίφημα κινέζικα είναι πλαστά? Σίγουρα στις διαφορές που υπάρχουν.
Εκτός βέβαια εάν έχεις άλλο τρόπο, τον οποίο πολύ ευχαρίστως θα μάθαινα.
Προφανώς δεν θα είσαι και φίλος της στατιστικής που αποδεικνύει διάφορα και αναφέρθηκα...

Ας μου επιτραπεί φίλε dpodaras να σου πω ότι μπορώ να καταθέτω άποψη για ένα 100% πλαστό μετά από 40χρόνια στο Ελληνικό νόμισμα. Τα εκ του "πονηρού" που αναφέρεις δεν νομίζω να συνάδει με την ευγένεια που μάλλον σε χαρακτηρίζει.
Εξάλλου δες στα αρχεία της "Ένωσης" της 6 Δεκεμβρίου 1993. Lot No 137. (Τότε είμαστα Αγ. Θέκλας). Οι συλλέκτες αυτοί όπως ο "Γ.Γ" που έφερε το θέμα πλαστότητας των βουλομένων 10ρικων ήταν εκ του..."πονηρού"? Το νόμισμα όμως απεσύρθη...

Στην εξέλιξη των πραγμάτων κάπου στο μέλλον, οι σημερινοί νέοι συλλέκτες θα προσπαθούν να πείσουν τους μελλοντικούς συλλέκτες ότι τα κινέζικα δεν είναι ποικιλίες τελικά...

Τόλμησα να γράψω ωρισμένα πράγματα επειδή κάποιο μέλος παραπονέθηκε με το τρόπο του ότι κάποιοι δεν μεταδίδουν τις γνώσεις τους.
Θα δεχόμουν την υπόνοια εκ του πονηρού, εάν η ασχολία μου στο νόμισμα ήταν εμπορική ή επαγγελματική. Εάν είχα τέτοια ασχολία, τότε δεν θα μιλούσα ακριβώς γι αυτό το λόγο λόγω διακριτικότητας.

Θα πω και τον υπ' αριθμό 1 κανόνα που μου έμαθαν παλιοί συλλέκτες και τίμιοι έμποροι μιας παλιάς εποχής. Νόμισμα που αμφιβάλεις για κάτι, δεν το ακουμπάς.   Αυτό για τους μη επαγγελματικά ασχολούμενους....



Δεν επιτέθηκα σε εσένα.  Απάντησα στο συμπέρασμα που έβγαζε η όλη κουβέντα στα post.  Όσο για πλαστά 10αρικα του 1876 υπάρχουν πλαστά και είναι με βουλωμενο Ρ.  Δεν είναι όμως όλα με βουλωμενο Ρ πλαστά.  Αυτή είναι η διαφορά που δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι. 
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 08:22:48 μμ »

Αγαπητοι φιλοι καταρχην συγχαρητηρια για το καλο κλιμα που κρατατε την κουβεντα παρολες τις διαφωνιες.
Εδω θελουμε να ακουγωντε ολες οι γνωμες και ολες οι αποψεις.
Τωρα ο καθε συλλεκτης διαβαζωντας ολους εσας βγαζει το δικο του πορισμα για το τι να αγοραζει τι να αποφευγει.
Πριν μερικες μερες καποιος φιλος μου προσωπικος και μελος της σελιδας μας μου εστειλε σε φωτο το παρακατω εμφανιζωμενο νομισμα.
Εγω απο τα λιγα που ξερω του ειπα οτι ειναι πλαστο.
Σας το δειχνω και αυτο να το εχουμε μεσα να τυχει και αυτο του σχολιασμου απο οσους το επιθυμουν.
Υ.Γ Εγω κοιτωντας τον εμπροσθοτυπο του ειπα οτι ειναι πλαστο , αλλα απο οτι βλεπω και ο οπισθοτυπος εχει αυτο που λετε <ελειψη μισχου>
Και σας ρωταω : Μηπως αυτο το σχεδιο ηταν το πρωταρχικο απο τα πλαστα και μετα το τελειοποιησαν διορθωνωντας τις ατελειες του εμπροσθυτυπου και αφησαν τον μισχο ως εχει??  Απορία Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 09:26:17 μμ »

Ενδιαφέρουσα άποψη... αλλά γιατί να μη χρησιμοποιήσουν το γνήσιο για να το φτιάξουν?

Να επισυνάψω κι εγώ ένα πλαστό (κατά τη γνώμη μου) που έχω και έχει πολύ καλύτερη αποτύπωση στις μπίλιες από αυτό που εξέθεσα σλαμπαρισμένο.
Πάλι κατά την άποψή μου είναι η κατηγορία του καλύτερου πλαστού.

(Βάρος, διάμετρος, όπως το κανονικό).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2011, 09:41:42 μμ από ukobke » Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 09:55:12 μμ »

Και τα δυο είναι 100% πλαστά.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences