Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 05:45:37 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833  (Αναγνώστηκε 26757 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:35:26 μμ »

Και αναρωτιόμουν Βασίλη γιατί αριστερά έχει τρεις και όχι τέσσερις όπως τα άλλα που είχα δεί.
Το νόμισμα είναι MS62 οπότε μέσα έπεσες.
Δεν γίνεσαι Grader να γλυτώσεις και τα έξοδα για Γαλλία? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:47:24 μμ »

και παλι μπραβο ,με τετοια νομισματα δεν μπορει παρα να γινετε υπεροχη η συλλογη. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 11:43:37 μμ »

Τα proof του Παύλου είναι ένα μυστήριο. Εγώ θα πιστέψω τη τρίτη εκδοχή που πολλοί παλιοί την ασπάζονται.

Σαν τη περίπτωση του 100ρικου του 1935. Η συχνότητα εμφάνισης δεν δικαιολογεί τα 500 κομμάτια.
Η σειρα proof του Παύλου εμφανίζεται με συχνότητα πάνω από 60-70.000 κομμάτια.

Το 1999 στο ebay μπαινόβγαιναν καθημερινά τουλάχιστον 50 σειρές. Στην Ελλάδα η τιμή τους ήταν 12-15000 δραχμές, και στο ebay 10-15 δολλάρια. (άλλη ισοτιμία).

Τείνω λοιπόν της άποψης ότι οι μήτρες ακόμη υπάρχουν, και νομίσματα τυπώνονται. Σίγουρα οι κοπές είναι πολλές.

Να βάλω κι άλλο ένα θέμα. Τα χρυσά εικοσάρικα του Όθωνα είδικά αυτά που δεν κολλάει ο μίσχος, γιατί σήμερα θεωρούνται γνήσια και παλιά όχι? Επειδή σήμερα τα πιστοποιούν ανενόχλητα στις Αμέρικα?

Θα ήθελα να ακούσω την άποψη παλιών συλλεκτών για το θέμα...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 08:40:33 πμ »

γενικα στα οθωνικα σχεδον ολοι, παραδεχονται τις δυο ποικιλιες.στην πρωτη,που κοπηκαν αρκετα πιο λιγα?απο την δευτερη,που ο πρωτος αριστερα μισχος, οπως βλεπουμε το νομισμα δε ενωνεται κανονικα, με το κεντρικο κλαδι.αλοι επιμενουν,οτι και αλλα κλαδακια στην αριστερη πλευρα ,δεν ενωνονται.εγω κατεχω δυο πιστοπιημενα απο μεγαλο εμπορικο οικο,που ολα τα κλαδακια ενωνονται,και μια κλασικη κοπια,που στο αμβαυ τις βλεπω και πιστοποιημενες.και μου κανει εντυπωση,οτι δυο τρεις κοντευουν να στοιχειωσουν,αφου βεβαια δεν τις ακουμπαει κανεις.τα εικοσαρικα θα ηθελα να τονισω,για καποιον μη γνωστη των οθωνικων νομισματων,οι διαφορες ειναι σχεδον μηδαμινες.δεν διαφερουν σε κανενα μετρο ,βαρος,διαμετρο,κλπ και ετσι καποιος ξενος, στηριζομενος στα στοιχεια αυτα, τα θεωρει ολα γνησια!!!ενας  που εχει πιασει μια φορα ενα γνησιο,καταλαβαινει αμεσως την διαφορα.επισης υπαρχουν αρκετες διαφορες,στις κοπιες,που με τα λογια ειναι δυσκολο,να περιγραφουν,μονο με αντιπαραβολη,συν επεξηγηση.εχουν κοπει πολλες διαφορετικες κοπιες,οπως η ελληνικη,βουλγαρικη,λιβανεζικη,γαυτο εχουν απαξιωθει και τα γνησια,λογω ελλειψη εμπιστοσυνης.ειδικα οι νεοι συλλεκτες,ειναι σχεδον βεβαιο,οτι χωρις πληροφορηση,θα αποκτησουν,το πολυ μια καλη κοπια.εγω πιστευω ενα καλο γνησιο σε υψηλη κατασταση εχει πανω απο 5.000 ευρω,σιγουρα βρισκεις και πιο φθηνα αλλα σε χαμηλωτερες καταστασεις.γνησιο εναι το νομισμα στην ιστοσελιδα,με πιστοποιησηMS-62,στην βαθμολογηση, αν ειδες επεσα ακριβως μεσα,σιγουρα αυτο δεν ειναι λογος να κομπαζω,γιατι θα μπορουσα ανετα, να εχω πεσει εξω δυο τρεις βαθμους,σαν μη ειδικος,χαιρετω,γιαννηςτυγ.για λεπτομερειες στειλτε μηνυμα,ισως μπορεσω,να βοηθησω.
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 10:09:42 πμ »

Η ερώτηση απευθύνεται κυρίως στον giannist, ο οποίος στο παρελθόν με έχει βοηθήσει πολύ αλλά και σε όποιον άλλο γνωρίζει το θέμα. Στον επόμενο Kunker βγαίνουν μαζί 5 εικοσάδραχμα του Όθωνα, ανάμεσα σε άλλα χρυσά ελληνικά. Πιστεύω ότι έτσι όπως είναι μαζεμένες οι φωτογράφιες τους, θα μας βοηθούσε όλους μια γνώμη σχετικά με την γνησιότητα τους. Το link είναι :
http://www.sixbid.com/nav.php?search=griechenland&p=viewsale&sid=451&s=b
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 02:51:47 μμ »

εγω παντως σαν γιαννης,εκτος απο εναν οθωνα,και με αμεση επαφη μαζι του, δηλαδη να το δω απο κοντα, δεν θα συνιστουσα να αγοραση καποιος αυτα τα χρυσα,οθωνες,γεωργιους χουντες.τωρα πως ο οικος αυτος τα θεωρει φυσιολογικα ,κατι θα ξερει? παραπανω απο εμενα, εκτος απο εναν οθωνα και ενα,της χουντας,δεν θα τα πλησιαζα.παντα,βεβαια,αυτη ειναι η ταπεινη μου, γνωμη,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 02:55:10 μμ »

giannist, δεν ξέρω, ή μάλλον δεν κατάλαβα την άποψή σου για τα οθωνικά εικοσάρικα. Βεβαίως υπάρχουν οι διάφορες κόπιες, αλλά μιλάω για τις καλές Σαλονικιές που δεν κολλάει ο μίσχος, και έχουν μια ανεπαίσθητη έως καθόλου διαφορά στη περιφέρεια. Κατά τα άλλα είναι τέλεια. (Δεν αναφέρομαι στα Σαλονικιά με τη μεγάλη διαφορά στη περιφέρεια).
Προφανώς πρόλαβες και μάλλον αγόρασες από (αποβιώσαντα πλέον) έμπορο τέτοια εικοσάρικα που τα έδινε σε τιμή χρυσού. Σήμερα τα βλέπω μάλιστα σλαμπαρισμένα..... (έχω κι εγώ ένα).
Εγώ τα θεωρώ 100% πλαστά.

Να σου θυμίσω (εάν παρακολουθούσες τις δημοπρασίες) τη διακριτική "φασαρία" που είχε κάνει ο (δυστυχώς και πάλι αποθανών πλέον) γνωστός ευτραφής συλλέκτης ο "Γ.Γ" για ένα 10άρικο χρυσό του 1876 που ήταν πλαστό. Η διάκρισή του ήταν ότι το ΒΑΡΡΕ  το "Α" ήταν βουλωμένο στο πάνω τρίγωνο του γράμματος "Α" και όχι σε όλο το "Α". Φυσικά το νόμισμα απεσύρθη. (Υπάρχουν και με βουλωμένο το ένα "Ρ".).
Ας κοιτάξουν σήμερα οι νέοι συλλέκτες να δουν πόσα τέτοια έχουν σλαμπαριστεί ως δήθεν γνήσια...

Το πιο παλαβό όμως είναι με αυτά τα 100άρικα τα χρυσά/πλατινένια του Κωνσταντίνου, με τις υπερβολικές τιμές. Η Heritage  έαν διάβασες τη περιγραφή, υποννοεί ότι "μπορεί" να είναι ιδιωτική κοπή άρα άχρηστα. Κάποιος όμως τα έφαγε αρχικά (νομίζω στη δημοπρασία της Stack's) και καπάκι, μάλλον καταλαβαίνοντας τη γκάφα του, τα έδωσε consignment  στη Heritage.

Όμως ποιος νέος συλλέκτης μπορεί να αποδεχτεί ότι κατέχει ένα άχρηστο νόμισμα όταν το πλήρωσε χοντρά και μάλιστα όταν κάποιοι πέρα από τον Ατλαντικό του διαβεβαιώνουν ότι ο "Θείος Σαμ" ξέρει... 





« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:15:51 μμ από ukobke » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:08:07 μμ »

και τωρα παλι σε μια δημοπρασια,ξαναβγαλε,για τον σεμπτεμβριο,πλατινες,χρυσα,αργυρα,κλπ.μαλλον,πονταρουν σε καμμια αγορα,απο κανεναν τεξανο,απο την ρουμελη,τι να πω?ξαφνικα παντως, και με αυτες τις διαφορες στην χαραξη?σιγουρα η μεταπολεμικη περιοδο εβγαλε αρκετες ποικιλιες,αλλα και πλατινα,ουτε ρωσια να ειμαστε?τα εικοσαρικα δεν ειναι ακριβως θεσσαλονικη,παντως μακεδονια.και το χρωμα παντως, ειναι ενας ευκολος τροπος αναγνωρισης!!!
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:35:19 μμ »

αφιερωμένο στον epop για να μη λέει ότι δεν τα λέμε......

http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3015&lotNo=25083   (προσέχτε την περιγραφή της εταιρείας ".....unofficial pattern......"  φυλάει τον κ$%^7 της.

άλλο....

http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3015&lotNo=25084

άλλο......

http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3015&lotNo=25085

παρατηρήστε.....   http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3014&lotNo=24286 αυτό είναι το ίδιο με το προηγούμενο. Απλά τη μία φορά πουλήθηκε 7ΧΧΧ δολλάρια και την άλλη (αφού κατάλαβε τη γκάφα) 4ΧΧΧ δολλάρια...

Δείτε τώρα πιστοποιημένο από NGC AU ΓΝΗΣΙΟ που πουλήθηκε για 1955 δολλάρια

http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3012&lotNo=24322

και δείτε πάλι πιστοποιημένο από NGC MS 62 (ΠΛΑΣΤΟ) που πουλήθηκε για 4025 δολλάρια.

http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3012&lotNo=24323

Για τους μη γνωρίζοντες, επεξηγώ όσο αφορά τα εικοσάρικα του Όθωνα.
Παρατηρείστε στην αριστερή πλευρά  τα φύλλα, ότι οι "μίσχοι" δέν ενώνονονται σε αντίθεση με το άλλο όπου ενώνονται με έντονο τρόπο μάλιστα.
Παρατηρείστε την περιφέρεια και στα δύο νομίσματα, ιδιαίτερα τον τρόπο που αναπτύσονται οι μπίλιες. Στο γνήσιο, αναπτύσονται ισομερώς πάνω στη στεφάνη της περιφέρειας.
Στο πλαστό, οι διαφοροποιήσεις είναι εμφανείς ιδιαίτερα ώρα 5 στο κεφάλι και ώρα 11 από τη μεριά των φύλων.

Ειλικρινά περιμένετε να αποδεχτεί τη πλαστότητα ο ιδιοκτήτης του μετά τη ροπαλιά που κατάπιε? Βέβαια θα μου πείτε όχι γιατί η ροπαλιά ήταν με τη βούλα σλαμπαρισμένη....

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:46:01 μμ από ukobke » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 08:39:23 μμ »

αν προσεξεις, και το μαγουλο στο πρωτο ειναι περιπου επιπεδο,ενω στο αλλο πιο στρουμπουλο,αυτο ειναι στανταρ.εκει σχεδον φαινεται στα γνησια,και στη ομοιομορφη περιφερεια,που σχεδον το πεδιο,πλησιαζει στα δοντακια,επισης και στον αριθμο 20, που ειναι στα γνησια,ειναι πιο μικρο και δεν πλησιαζει τα αλλα σημεια του σχεδιου,οσο για τον συχωρεμενο ,εχεις δικιο,και ηταν αγαπητος σχεδον, σε ολο τον νομισματικο κυκλο.τον θυμαμαι στο κεφενεδακι στην αριστειδου που ηταν μονιμος θαμωνας.πριν φυγει,ειχε ενα ομορφο ταλληρο του 1851,αλλα ειχε ενα χτυπημα στην περιφερεια,ακριβως στο υψος της κεφαλης του οθωνα,και του χαλαγε,ολο το συνολο.παντως ηταν αξιολογος συλλεκτης,με πολλες γνωσεις,και εμπειρια πανω στο ελληνικο νομισμα.θεος χωρεστον το μικρο του ονομα ηταν ιδιο, με το επιθετο συν,  την ελληνικη καταληξη, με ειχε βοηθησει αρκετες φορες,πιστευω οτι λεμε για το ιδιο ατομο,ευτραφη και κοντουλη,σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα.γιαννηςτ.ημουνα παρων στη δημοπρασια,αν και δεν με ενδιεφερε γιατι το ειχα.παντως μετα πο δυο χρονια,απο τοτε που ανεφερα για το πρωτο χρυσο 100ρικο του 1968,τωρα γιναν μοδα!!!
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 09:16:23 μμ »

.....και η αριστερή κορδέλλα από κάτω προς τα πάνω, δεν "πατάει" στο κοτσάνι... κλπ κλπ.

Ναι μιλάμε για το ίδιο άτομο...

Πάντως απορώ με τους κάποιους συλλέκτες. Έχουμε ένα νόμισμα 20 δραχμών του 1833 με κοπή 1000 κομμάτια λιγότερα από το 10ρικο του 1876.
Η συχνότητα εμφάνισης του νομίσματος αυτού, δηλαδή του 20ρικου του Όθωνα, έστω και 45 χρόνια πιο παλιό, σε σχέση με το 10ρικο του 1876, είναι πολλαπλάσια. Εάν ανατρέξει κάποιος στις δημοπρσίες, θα επιβεβαιωθεί άμεσα.

Αυτό δεν λέει κάτι άραγε?

 
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 05:25:33 πμ »

εγω πιστευω,οτι ειναι το πιο κοπιαρισμενο ελληνικο νομισμα,γιαυτο η ευκολη ευρεση,σκοπος ειναι ομως τι?αγοραζουν,απιστοποιητα,πιστοποιημενα κλπ.για ολους εχει το μαγαζι.τα γνησια ειναι υπερσπανια.εστω και σε χαμηλες καταστασεις.τα γνωριζεις και καταλαβαινεις γιατι?ολοι θελουν 20αρι του 1833 και ας ειναι κοπια,δεν βαριεσαι?που να βρισκω γνησιο,και απο που?ετσι σκεφτονται πολλοι.εδω μου ζητανε την κοπια, σε αρκετα καλη τιμη,πολλαπλασια του χρυσου,και γνωστος εμπορος?γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:38:23 πμ »

Συμφωνώ πως το νόμισμα είναι πολύ κοπιαρισμένο.
Αλλα διαφωνώ ότι ειμείς εδώ στην Ελλάδα ξέρουμε τα πάντα και τα "Αμερικανάκια" είναι άσχετοι.
Οι εταιρείες πιστοποίησης εξετάζουν και τη γνησιότητα των νομισμάτων και όχι μόνον τους βαθμούς.
Το αν κάνουν λάθη (που κάνουν) είναι μια άλλη ιστορία.
Πάντως γυρνάνε πίσω πολλά ασλαμπάριστα λόγω μη αυθεντικότητος πράγμα που σημαίνει πως ελέγχουν αν το νόμισμα είναι γνήσιο ή όχι. (Κωδικός Ν92 στην PCGS)
Δεν μπορούμε όμως να τις απαξιώνουμε διότι και τα μέσα έχουν και τους τρόπους για να εξετάσουν τα νομίσματα. Ο πιο απλός τρόπος που σίγουρα το κάνουν και παραθέτω φωτογραφία από την ιστοσελίδα της NGC είναι να κάνουν αντιπαραβολή με μια φωτογραφία όσο πιο παλιά γίνεται.
Και σίγουρα τις έχουν γιατί αυτή είναι η δουλειά τους.
Σίγουρα έχουν και άλλες μεθόδους που εμείς δεν τις γνωρίζουμε.
Στην εν λόγω παλαιά κατά τη γνώμη μου φωτογραφία όντως τα κλαδάκια δεν ενώνονται και η περίμετρος δεν είναι τέλεια.
Άρα σίγουρα υπάρχουν δύο ποικιλίες όπως λένε παλιοί συλλέκτες.
Τα δοντάκια του πεδίου στο συγκεκριμένο νόμισμα βγαίνουν σχεδόν πάνω στην περίμετρο.
Η κορδέλα ακουμπάει κανονικά το μίσχο απλά δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία όπως και το Δ στη λέξη ΔΡΑΧΜΑΙ που φαίνεται σαν Λ αλλά έχει γραμμή από κάτω.
Στην ιστοσελίδα της ΠΝΕ έχουν ακριβώς το ίδιο εικοσάρικο με τα ίδια χαρακτηριστικά.
http://www.nomisma.gr/SearchCoins.aspx?CategoryId=47221&iYear=1833
Τα περισότερα σλαμπαρισμένα σε κατάστση MS οκτώ στον αριθμό παγκοσμίως είναι αυτής της ποικιλίας. Δύσκολο πιστεύω εγώ να έχουν υποπέσει σε απανωτά λάθη. Ένα άντε δύο εντάξει αλλά όχι σχεδόν όλα!!!!
Σύνολο σλαμπαρισμένων παγκοσμίως σε οποιαδήποτε κατάσταση 73 τεμάχια και στις τρείς εταιρείες και από αυτά μόνο 6 MS.
Λογικός αριθμός για 18000 σχεδόν τεμάχια κοπής.
Κάλώς ή κακώς οι εταιρείες πιστοποίησης έχουν εδραιωθεί και σε λίγα χρόνια πιστεύω εγώ δύσκολα κάποιος θα παίρνει νόμισμα μη πιστοποιημένο γιατι δυστηχώς όπως λέει και ο κύριος Ορφέας λείπει η γνώση από τις νεές γενιές.Και ο Ανάργυρος έγραφε πριν τρία χρόνια σε άλλο φόρουμ ότι δεν γουστάρει νταβαντζήδες στο χόμπυ του αλλά τώρα και αυτός σλαμπάρει. Ε Ανάργυρε?. Αλλάζουν τα δεδομένα.
Το εικοσάρικο του 33 είχε σημαντικότατη αξία από την κοπή του ακόμη με λογικό αποτέλεσμα αρκετά να έχουν σωθεί σε καλή κατάσταση και λίγα σε άριστη.
Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και δεν είμαι 100% σίγουρος ακόμη αν το νόμισμα είναι γνήσιο αλλά τείνω προς τα εκεί κατά 90%. Η φωτογραφία δεν δείχνει τα πάντα.
Το νόμισμα πάντως είναι πανέμορφο με τέλειο χρώμα άψογη κοπή φοβερές λεπτομέριες φούλ λούστρο και λαμπρό ακυκλοφόρητο οπισθότυπο.
Αν είναι κόπια που το απεύχομαι βγάζω το καπέλο στον παραχαράκτη!!!!!!    
P.S. Ο Heritage έχει δημοπρατήσει μόνο 12 νομίσματα από το 2000 μέχρι τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:58:51 πμ από pepos » Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 12:23:44 μμ »

giannist, δεν ξέρω, ή μάλλον δεν κατάλαβα την άποψή σου για τα οθωνικά εικοσάρικα. Βεβαίως υπάρχουν οι διάφορες κόπιες, αλλά μιλάω για τις καλές Σαλονικιές που δεν κολλάει ο μίσχος, και έχουν μια ανεπαίσθητη έως καθόλου διαφορά στη περιφέρεια. Κατά τα άλλα είναι τέλεια. (Δεν αναφέρομαι στα Σαλονικιά με τη μεγάλη διαφορά στη περιφέρεια).
Προφανώς πρόλαβες και μάλλον αγόρασες από (αποβιώσαντα πλέον) έμπορο τέτοια εικοσάρικα που τα έδινε σε τιμή χρυσού. Σήμερα τα βλέπω μάλιστα σλαμπαρισμένα..... (έχω κι εγώ ένα).
Εγώ τα θεωρώ 100% πλαστά.

Να σου θυμίσω (εάν παρακολουθούσες τις δημοπρασίες) τη διακριτική "φασαρία" που είχε κάνει ο (δυστυχώς και πάλι αποθανών πλέον) γνωστός ευτραφής συλλέκτης ο "Γ.Γ" για ένα 10άρικο χρυσό του 1876 που ήταν πλαστό. Η διάκρισή του ήταν ότι το ΒΑΡΡΕ  το "Α" ήταν βουλωμένο στο πάνω τρίγωνο του γράμματος "Α" και όχι σε όλο το "Α". Φυσικά το νόμισμα απεσύρθη. (Υπάρχουν και με βουλωμένο το ένα "Ρ".).
Ας κοιτάξουν σήμερα οι νέοι συλλέκτες να δουν πόσα τέτοια έχουν σλαμπαριστεί ως δήθεν γνήσια...

Το πιο παλαβό όμως είναι με αυτά τα 100άρικα τα χρυσά/πλατινένια του Κωνσταντίνου, με τις υπερβολικές τιμές. Η Heritage  έαν διάβασες τη περιγραφή, υποννοεί ότι "μπορεί" να είναι ιδιωτική κοπή άρα άχρηστα. Κάποιος όμως τα έφαγε αρχικά (νομίζω στη δημοπρασία της Stack's) και καπάκι, μάλλον καταλαβαίνοντας τη γκάφα του, τα έδωσε consignment  στη Heritage.

Όμως ποιος νέος συλλέκτης μπορεί να αποδεχτεί ότι κατέχει ένα άχρηστο νόμισμα όταν το πλήρωσε χοντρά και μάλιστα όταν κάποιοι πέρα από τον Ατλαντικό του διαβεβαιώνουν ότι ο "Θείος Σαμ" ξέρει... 


Για ποιο λογο,τα εικοσαρικα με τον ελλιποντα μισχο,τα θεωρεις 100 τοις εκατο πλαστα??
Μημπως θεωρεις και τα ταλληρα 33 με τον ελλιποντα μισχο πλαστα?

Εαν μπορεις τεκμηριωσε το.

 





Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 12:27:32 μμ »

Όσον αφορά τη ροπαλία που αναφέρει ο αγαπητός φίλος, το νόμισμα έχει αγοραστεί από αξιόπιστο πωλητή με δικαίωμα επιστροφής 14 ημερών.
Έχω κάνει και άλλες συναλλαγές μαζί της στο παρελθόν και είναι κυρία.
Δεν είμαι αδαής να αγοράζω μεγάλης σχετικά αξίας νομίσματα χωρίς κάποιου είδους ασφάλεια.
Η γνώμη μου αγαπητέ φίλε που σε αναφέρω έτσι διότι δεν γνωρίζω το όνομά σου είναι πως θα πρέπει να είμαστε λίγο συγκρατημένοι στις πραγματογνωμοσύνες από φωτογραφίες σε δύσκολα νομίσματα και να μην ομιλούμε με βεβαιότητα ακόμη και αν νοιώθουμε σίγουροι 100%.
Πήρα ρίσκο να το πάρω αλλά έχω 13 ημέρες μπροστά μου να αποφασίσω.
Υπάρχουν δύο τρείς άνθρωποι που εμπιστεύομαι τις γνώμες τους λόγω του ότι γνωρίζω το νομισματικό παρελθόν τους και έχουν το ίδιο στην κατοχή τους πιστοποιημένο.
Ο ένας από φώτο μου είπε ότι είναι γνήσιο και θα το δει εκ του σύνεγγυς την Παρασκευή ο άλλος ελπίζω την επόμενη εβδομάδα.
Αν μου πουν ότι είναι γνήσιο θα το κρατήσω έστω και αν αυτό εμπεριέχει πάλι ένα ρίσκο.
Έχω σηκώσει το νόμισμα στην κατάλληλη ενότητα γιατί εδώ πιστεύω είμαστε λίγο off topic εαν συνεχιστεί η κουβέντα που έχει πολύ ενδιαφέρον γιατί πάνω απ' όλα μαθαίνουμε.
Προς Θεού ούτε να σε μειώσω θέλω ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις σου, απλά δεν έτυχε να σε ξέρω.
Αλλά από τα γραφομενά σου διαπίστωσα πως γνωρίζεις πληροφορίες γνωστές σε λίγους και παλιούς.
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να πεις περισσότερες λεπτομέρειες για την ιστορία της Θεσσαλονίκης.

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences