Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 03:50:46 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833  (Αναγνώστηκε 26711 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 01:28:51 μμ »

Θα ήθελα τις εντυπώσεις και γνώμες σας για αυτό το νόμισμα.

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 03:04:40 μμ »

σαν γιαννηςτ παντα,αν και με μπερδευουν οι ενωσεις, που δεν ενωνονται φυσιολογικα,τα κλαδακια με τον κυριως κορμο,στην αριστερη πλευρα μονο,το ιδια και η ακρη αριστερα ,παλι στο στεμμα,κατα τα αλλα φαινεται γνησιο.το μαγουλο,ο αριθμος 20,η περιφερεια μου φαινονται απολυτως φυσιολογικα,οπως στα γνησια.πιστευω,σιγουρα απο κοντα θα ημουν πιο σιγουρος, οτι ειναι γνησιο,και αρκετα ομορφο.θυμαμαι εναν εγκριτο παλαιο συλλεκτη,που ανεφερε,οτι στα πρωτα 300 κομματια,οι ενωσεις δεν ηταν ακριβεις,δηλαδη ειχαν αυτο το μικρο κενο,στις ενωσεις.και τα γραμματα επισης, δεν κολλανε μεταξυ τους στη βαση,οπως στις γνωστες κοπιες.ελπιζω να εχω δικιο,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 03:07:50 μμ »

Ευχαριστω πολύ Γιάννη.
Το σπάσιμο του Μ στη λέξη ΔΡΑΧΜΗ το έχετε ξαναδεί?
 
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 04:09:44 μμ »

αν προσεξεις καλα το γραμμα ειναι ολοκληρο,αλλα μαλλον δεν πατηθηκε καλα?αν προσεξεις καλα,εκει που φαινεται οτι σταματα αποτομα η καθετη γραμμη,μετα φαινεται αχνα που συνεχιζει,οπως και ψηλα το σπασιμο που  βλεπουμε,παντως δεν πιστευω οτι εινα κατι το ενδιαφερον,και ειναι πολυ ομορφο απο πλευρας καταστασης νομισμα.θα ηθελα να το προσεξω απο κοντα, γιατι με ενδιαφερουν τα εικοσαδραχμα,και βεβαια,αν πωλειτε?με ολο το θαρρος,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 04:15:09 μμ »

Γιάννη δεν είναι προς πώληση προς το παρόν τουλάχιστον όσο αντέχουμε με την κρίση.
Αλλά ευχαρίστως να το εξετάσεις από κοντά αν θέλεις.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 04:17:50 μμ »

Ευχαριστω πολύ Γιάννη.
Το σπάσιμο του Μ στη λέξη ΔΡΑΧΜΗ το έχετε ξαναδεί?
 
συγνωμη,αλλα εχω μια απορια?στο δελτα που ακουμπα το δοντι, απο το κουτι, εχει βαση? το γραμμα Δ-ραχμαι,γιατι οπως το βλεπω ειναι σαν να μην υπαρχει,μπορει να ειναι η φωτο?τινα πω?σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 04:22:19 μμ »

Είναι από το slab, έχει κανονικά γραμμή
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 04:29:43 μμ »

οκ συγνωμη,οπως το βλεπεις φαινεται σαν λαμδα,σε χαιρετω,γιαννηςτ.σου ευχομαι να μην αναγκασθεις να το πουλησεις,ειναι ομορφο,και σπανιο νομισμα.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 04:37:04 μμ »

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη.
Μπορείς να μου πείς τι βαθμό θα του έβαζες έτσι για να δούμε πόσο συμπλέουμε με τους επαγγελματίες graders?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 06:51:00 μμ »

για οθωνα εικοσαρικο,με τετοιο μαλλι σιγουρα υψηλη βαθμολογια,αν και δεν τα παω καλα με τους βαθμους,ειδικα,αν δεν κραταω το νομισμα στο χερι μου, εστω και στο κουτι πιστοποιησης,θα το τοποθετουσα,σιγουρα πανω απο AU58,το λιγωτερο,αλλα με ελληνικα κριτηρια,πολυ παραπανω,προσωπικα,μπορει επειδη ειμαι και προκατειλημενος μεχρι και 62.σιγουρα δεν εχω πειρα πιστοποιητη,ξερω ομως να κρινω ενα υψηλης καταστασης νομισμα,και αρκετα αυστηρα,οταν το θελω για μενα!!!σε χαιρετω,γιαννηςτ.αν και οι αριθμοι δεν ειναι το ζητουμενο για μενα,αλλα αν κολλαει στο ματι μου.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 07:01:13 μμ »

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου Γιάννη το θέμα είναι να κολλάει στο μάτι.
 
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 07:18:21 μμ »

ετσι οπως εχει βγει η φωτο ειναι δυσκολο να πει κανεις.Υπαρχει λουστρο ή οχι?
Γιατι η υπαρξη του ή μη και σε ποιο βαθμο ειναι ενα πολυ σημαντικος παραγοντας για το αν το νομισμα ειναι ms ή au.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 07:49:56 μμ »

σιγουρα οι φωτογραφιες ωρισμενες φορες,δεν βοηθουν,για ασφαλη συμπερασματα,ως προς τις αλλιωσεις,καθαρισματα,ψευτικες πατινες,τα υψηλα σημεια ενος νομισματος,και αλλα πολλα.εγω σπανια αγοραζω,απο πωλησεις στο διαδυκτιο,αλλα ομως σε μια τα αποτελεσματα,ηταν καλυτερα των προσδοκιων.περιμενα,απο τις φωτο,να ειναι καλα νομισματα,αλλα οταν τα παρελαβα,ηταν αστερια!!!ηταν ενα λοτ,με τρια γαλλικα του,λουδοβικου του 15ου,και δεν ειχα ενθουσιαστει,απο την ιδεα των τριων,αλλα διαψευστηκα.σιγουρα,αν δεν δεις απο κοντα κατι,δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος,χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 09:11:46 μμ »

καλησπερα παιδια.
Αυτο τυνχανη να ειναι το αγαπημενο μου νομισμα και το πρωτο Ελληνικο χρυσο νομισμα που κοπηκε.

Η φωτογραφια ειναι καλη και νομιζω οτι ειναι low end ms63 h high end ms62.
H obverse einai ομορφη και καλοχτυπημενη με πολυ ελαφρα hairlines στο πεδιο και δυο στον αριθμο.
Η reverse ειναι καταπληκτικη σουπερ ακυκλοφορητη και ανηκει στην πρωτη απο τις δυο ποικιλιες ,αυτην με τον ελλιποντα μισχο.
Ειναι κοκκινοπο ,αγριοκοκκινο θα ελεγα(αρα γνησιο) και ειμαι βεβαιος οτι ειναι γνησιο οπως με λενε Βασιλη.

Οτι βαθμο και να εχει παρει η μσ62 η μσ63 (που του αξιζει) τα θερμα μου συχαριτηρια στο παλικαρι που το εχει.
Ειναι απιθανα ομορφο νομισμα!!!!!!!!!!!!!!!!

Ενας πολυ φιλος μου θελει ενα τετοιο και προσφερει 5000 ευρο,εαν ειναι ποτε διαθεσιμο που το απευχομαι γιατι τετοια κοματια δεν πωλουνται απλα μεταβιβαζονται στους απογονους,τοτε θα χαρω να σου συστησω τον φιλο μου Γιωργο που το ψαχνει σε τετοια κατασταση.

Τα λιγα χρονια που ασχολουμε με τα συλλεκτικα εχω δει τεσσερα τετοια παραδειγματα,Ενα μσ62 στην συλλογη του Δελλιου το οποιο πουληθηκε και εκτοτε αγνοω ποιος το εχει,ενα μσ63 στη συλλογη του φιλου μου Γκοτζαμανη,ενα εχω γω,και ενα λαμπρο ακυκλοφορητο ο φιλος μου ο Ορφεας.
Αλλα δεν εχω δει,ευχομαι να δω και αυτο μια μερα απο κοντα.

ειναι μεγαλη σπανιοτητα σε τετοια κατασταση.

Ειναι Οντως ενα κομψοτεχνημα!Και παλι μπραβο σου και φτου σου να μην στο ματιασουμε.

Προχθες στη δημοπρασια του καραμητσου πουληθηκε ενας φοινικας μσ63 στα 3800,δεν λεω οτι δεν ταξιζη αλλα φοινικες εχω δει πολλους και 62,και 63 και 64 και 65 και ακομη 66,τετοια ομως εικοσαρικα παρα πολυ σπανια.
Οποτε για μενα η τιμη του ειναι πανω απο 4500 ευρο σε αυτην την κατασταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2011, 10:16:39 μμ από rakosyllekths » Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:43:52 πμ »

αυτο ελεγα και εγω βασιλη,ως προς την σπανιωτητα,αν διαβασεις πιο παλια,αλλα ωρισμενοι φιλοι,επεμεναν οτι το βρισκεις ευκολα.ο αιμιλιος που το ειχε αγορασει απο γερμανια,σχεδον ενα χιλιαρικο σε κατασταση fine,ετυχε να μου το δειξη,μολις γυρισε απο γερμανια.και μου δηλωσε,προκειμενου να ειναι σιγουρος,ως προς την γνησιοτητα, το πηρε σε αυτην την καταστασηδεν ειναι ασχημο με χτυπηματα κλπ,αλλα εχει αρκετη φθορα χρησης?θα ελεγα.σιγουρα ειναι απο τα πιο ομορφα,και κλασικα νεοελληνικα νομισματα,οσες φορες και να πεσει μπροστα μου το αγοραζω,(και εχω βεβαια, την ευχερεια),ξερω και αλλα ατομα, που τα εχουν απιστοποιητα,σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences