Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 12:21:34 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1830 Πεντε Λεπτα!!  (Αναγνώστηκε 18348 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 09, 2010, 01:39:23 μμ »

Αν νομίζεις Θωμά ότι την πήρες ακριβά και δεν την θέλεις, στην αγοράζω στην τιμή που την πήρες.

Δημήτρης
Δημητρη καταρχην καλως ηρθες στο στεκι!! Χαιρομε παρα πολυ που μας παρακολουθεις και δεν σου κρυβω οτι και εγω σε παρακολουθω καιρο διοτι απο τα <χτυπηματα σου> εχω μαθει αρκετα!!
Ολοι μας ξερουμε τις βαθιες γνωσεις που εχεις πανω στο Ελληνικο νομισμα και ολοι μας μπορουμε να μαθουμε πολλα απο εσενα!!
Οπως βλεπεις εβαλα καποια απο τα λογια σου σε παρενθεση.. Υπαρχει λογω γιαυτο. Σε τηλεφωνικη εποικοινωνια που ειχα με τον Θωμα του ειπα αυτο ακριβως!! <Πηγαινε σε αυτον που σου ειπε οτι την πηρες φτηνα και πουλα του την με 240 ευρω να δουμε θα την παρει?? >
Τελικα δεν χρειαζετε να παει σε αυτον!!
Αμα λες εσυ οτι την αγοραζεις τοσο , επεσα εγω εξω τον υπολογισμο μου για το ποσο τελικα αξιζει ΝΟΡΜΑΛ ΤΙΜΗ!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 09, 2010, 02:44:06 μμ »

Γιώργο καλησπέρα,

Ως συλλέκτης ασχολούμαι εντατικά τα τελευταία χρόνια αποκλειστικά και μόνο με το νεοελληνικό νόμισμα και τίποτα άλλο.  Η εμπειρία μου για τις τιμές βασίζεται σε τιμές πώλησης ebay, δημοπρασίες ελλάδος και εξωτερικού, ιδιωτικές και προσωπικές αγοραπωλησίες.  Μια ιδέα για τις τιμές προ του 1993 που δεν είχα ασχοληθεί την έχω πάρει από διάφορους καταλόγους δημοπρασιών, από συζητήσεις με παλαιότερους συλλέκτες κλπ.  Νομίσματα που πολύ θεωρούν ακριβά σήμερα τα έχω πληρώσει τρεις φορές παραπάνω παλαιότερα γιατί αυτές ήταν οι τιμές τότε.  Το κριτήριο που χρησιμοπιώ για την αγορά είναι πόσο μπορώ να το πουλήσω.  Έτσι, αν πληρώσω κάτι παραπάνω απ' ότι κάνει τουλάχιστον έχω επίγνωση.  Η τρέχουσα οικονομική συγκυρία και το σπάσιμο κάποιων μεγάλων συλλογών έχει δημιουργήσει μια προσωρινή υπερπροσφορά αυτή τη στιγμή.  Ο καλός συλλέκτης αγοράζει όταν οι άλλοι πουλάνε και δεν ακολουθεί την ψυχολογία του κοπαδιού.  Τα νομίσματα του Καποδίστρια είναι ιδιαίτερη κατηγορία νομισμάτων.  Η ταξινόμηση των ποικιλιών μέσα από έναν κατάλογο δείνει σε κάθε ποικιλία χωριστή οντότητα.  Το καθένα γίνεται διφορετικό νόμισμα.  Είναι σίγουρο ότι μελλοντικά θα μπούνε νέοι συλλέκτες και εκεί θα φανεί η σπανιότητα πολλών ποικιλιών που περιφρονούνται σήμερα.  Οι δε σπάνιες θα γίνουν σχεδόν ανύπαρκτες.  Σημειώστε αυτό που λέω.

Συλλογές έχω φτιάξει και έχω πουλήσει αρκετές φορές.  Έρχονται στιγμές που μου τη βαράει και τα σκοτώνω.  Άλλες φορές υποκύπτω σε ανήθικες προτάσεις Χαμόγελο  Η πώληση είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τη συλλογή.  Αν δεν μάθεις να πουλάς δεν γίνεσαι ποτέ αποτελεσματικός συλλέκτης.  Η τρέχουσα συγκυρία μου δημιουργεί την όρεξη να ξαναφτιάξω συλλογή και έτσι γίνεται.  Δεν έχω όλους τους Καποδίστριες, όπως ειπώθηκε, αλλά αντιθέτως μου λείπουν οι περισσότεροι!!!  Μέχρι πριν από έξι μήνες δεν είχα κανέναν.  Μαζεύω επίσης Γεώργιο, Όθωνα, Κρητική Πολιτεία και Ιονικά.  Από το 1910 μέχρι τα σύγχρονα δεν έχω πουλήσει ποτέ τη συλλογή. Τα συλλέγω επίσης σε όλες τις καταστάσεις αρκεί η τιμή να είναι σωστή και να μου αρέσει το νόμσιμα.   Επίσης έχω σχεδόν όλα τα βιβλία που έχουν εκδοθεί από το 1932 μέχρι σήμερα για το Νεοελληνικό νόμισμα συν κάποια γνήσια του Παύλου Λάμπρου και του Σβορώνου. 


Δημήτρης

 
Καταγράφηκε

nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 09, 2010, 03:26:41 μμ »

Απο σημερα το Forum εγινε πλουσιοτερο.Καλωσηρθες Δημητρη Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 30, 2011, 01:06:11 μμ »

Παντως η σπανιοτερη ολων ειναι αυτη με μικρο δισκο και σε σχεδιο νομισματος σε συγκριση με αυτην σε σχεδιο μεταλιου υπολογιστε περιπου 1 προς 10 οσο αφορα την σπανιοτητα.Οι διαφορες εχουν να κανουν με την διαμετρο του δισκου απο 26mm εως 28.5mm αλλα και το σχεδιο οπως προειπαμε.Φυσικα οι biders ειναι γνωστοι αν δεν την ειχα θα εμπαινα και θα μεγαλωνε το οφελος του πωλητη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
αυτή πώς σας φαίνεται; είναι σχέδιο νομίσματος αλλά δεν ξέρω τη διάμετρο.
5 λεπτα 1830, pearl circle. VERY RARE die cutting error. Λειπει το νουμερο “5” στον οπισθοτυπο του νομισματος.Εχει δει κανεις κατι παρομοιο??
Ενα ιδιο απο μια αλλη δημοπρασια
νομίζω οτι είναι συχνό φαινόμενο το αχνό ''5'', μήπως ατέλεια στη χάραξη της μήτρας-αδύναμο πάτημα;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 30, 2011, 01:14:46 μμ »

κι άλλο παράδειγμα από δυνατή συλλογή
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 30, 2011, 03:05:50 μμ »

ο κλουζω ξαναχτυπησε...
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 30, 2011, 06:20:57 μμ »

στο ξεκατίνιασμα δυστυχώς υπάρχει συμμετοχή...Ντροπή Θυμός εδώ που εκτυλλίσονται αμιγώς συλλεκτικές και νομισματικά ενδιαφέρουσες συζητήσεις τί γίνεται  Απορία Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 30, 2011, 06:35:53 μμ »

Καλοριζικη η 233 Γιαννη!! Αν και ευκολη (η συγκεκριμενη) ειναι ενα ωραιο χαρακτηριστικο παραδειγμα της ποικιλιας!! Αντι για 26αρη χρησιμοποιηθηκε 28αρης δισκος!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 30, 2011, 06:38:56 μμ »

Ίδωμεν..!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 30, 2011, 06:41:38 μμ »

Ίδωμεν..!
Εριξα πολλες ωρες πανω τις για να καταλαβω πως περιστρεφετε το νομισμα!!
Πιστευω κατα 99% οτι ειναι η απλη!!
Και στην τελικη μακαρι να σου βγει η επομενη της σειρας φιλε Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 30, 2011, 07:38:04 μμ »

ευχαριστώ Γιώργο, είμαι πεπεισμένος οτι κάτι (καλό) τρέχει μ'αυτό το κομμάτι!  Κλείσιμο ματιού Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences