Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 07:09:03 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δραχμή MS 64  (Αναγνώστηκε 16111 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 01:28:17 μμ »

Ρε παιδιά εκείνη τη δραχμή του Καραμήτσου που έμεινε με 600 ευρώ απούλητη μπορώ να την ξαναβρώ πουθενα? Πολύ άσχημα μου έκατσε, αλλά δεν το περίμενα.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 01:56:32 μμ »

Και γιατι δεν τηλεφωνεις στον Καραμiτσο να ρωτησεις ;
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 04:22:18 μμ »

Πάντως στο site του καραμήτσου η δραχμή φαίνεται να πωλήθηκε στα 750 ευρώ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 04:57:02 μμ »

Α Τωρα μαλιστα ,θα το κοιταξω αμμεσα ,επιτελους δικαιωση για αλλον λογο αλλη μια φορα,η λασπη επιστραφηκε απο εκει που ξεκινησε ,ετσι μπραβο ,και φθηνα πουληθηκε αν φυσικα ειναι αληθες και δεν εχω λογο να αμφισβητω.αν και τα ΣΛΑΜΠΑΡΙΣΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΤΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ εκτως αν τα πιασω με τα χερια μου που λεμε, τα ζυγισω ,τους κανω ογκομετρηση,λεπτομερη ελεγχο ,ακομα και τεστ με ραδιενεργο ανθρακα 14 αν εχουν εστω 1 κοκκο σκονης επανω τους ,δεν εχω καμμια ορεξη να αποκτησω φερετροποιημενα κινεζικα  φθηνα η αλλης προελευσης που ποτε δεν θα μαθω τι πραγματικα ειναι διοτι δεν θα μπορω να αγγιξω και θα διαβαζω μονο το ονομα της εταιριας πιστοποιησης και  βαθμο και αναφορες σε* αυθεντικες*  πατινες που εγιναν σε φουρνους μικροκυματων η αλλα τεχνικα χημικα μεσα αλλα δεν θα μπορω να αποδειξω,συγνωμη αν με την αποψη μου δυσανασχετουν καποιοι αλλα οι εταιριες προκειμενου να παρουν χρημα  αμα τους τα δωσεις κατω απο το χερι θα σου σλαμπαρουν και μαρκα λουνα παρκ.Υ.Γ Αναφερωμαι γενικως σε σλαμπαρισμενα και δεν φωτογραφιζω συγκεκριμενο νομισμα ,η πωλητη ,η συλλεκτη
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:15:59 μμ από diaylosark » Καταγράφηκε
adramytinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 05:58:04 μμ »

ασχετο:
Ενας γνωστός μου αγόρασε  πριν 2 χρόνια ένα σούπερ αυτοκίνητο (ακυκλοφόρητο) σε τιμή δυσθεώρητη γιά τα σημερινά δεδομένα ,ακριβή αλλα φυσιολογική για τότε.
Στην προσπάθεια του να το μεταπωλήσει σήμερα δεν έπιασε ούτε τα μισά λεφτά.
Αδικα<<έκραζε>> όσους δεν το προτιμούσαν.
Σαβούρες και σαπάκια μεταχειρισμένα όνομαζε τα αυτοκίνητα των άλλων αλλα  αυτοί μιά χαρά βολευότανε.
Με το 1/10 των χρημάτων κάνανε την δουλειά τους και πέρνανε και ένα δυτερο αυτοκίνητο για το χόμπυ τους.
Εχουν μάθει δε το βασικό μάθημα:
Πάντα υπάρχει ένα καλύτερο, όσα λεφτά και αν δώσεις και πάντα αυτός που αγόρασε το πανάκριβο θα απαξιώνει το δικό τους προκειμένου να κρατήσει στα ύψη το υπερτιμημένο δικό του.

Από την άλλη βέβαια περί ορέξεως ....
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:23:28 μμ »

Ο.Κ   Τελικα διαπιστωνω οτι οι πιο Σιωπηλοι Ανθρωποι εχουν καλυτερες Αποψεις ,το πιασαμε το μυνημα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 06:28:49 μμ »

Βασιλη λες : <και τεστ με ραδιενεργο ανθρακα 14 αν εχουν εστω 1 κοκκο σκονης επανω τους>
καταρχην δεν χρειαζατε να εχουν κοκο σκονης πανω!! Ο Ανθρακας 14 μετραει ολα τα στερεα αρα και τα μεταλλα!!
Κατα δευτερον μην μου θυμιζεις καποιον ασχετο καποτε πριν δυο χρονια που με πλησιασε για αγορα λιρων και μου συστηθηκε σαν Γεωλογος και οτι θα εκανε τεστ Ανθρακα 14 για να δει αν οι λιρες που θα επερνε ηταν γνησιες!!
Ξερεις ποσο δυσκολη και ποσο ακριβη ειναι μια εξεταση με Ανθρακα?? Ρωτα και μαθε!!
Τι νομιζετε οτι ειναι οπως μια ακτινογραφια που δινεις 15 ευρω??
Σε ολη την νομισματικη ιστορια μονο μια απατη θυμαμε (νομιζω στην Αμερικη απο μνημης σας τα λεω) οπου χρησημοποιηθηκε ο Ανθρακας 14 για να ανακαλυφθουν οι απατεωνες και δεν τα καταφεραν!!
Γιατι??
Διοτι τα λαμογια ειχαν βρει ενα παλιο πλοιο της ιδιας χρονολογιας με τα αληθινα νομισματα και ειχαν αγορασει ολα τα χαλκινα μερη του πλοιου!! Οταν λοιπον εκαναν την εξεταση με ανθρακα εβγαινε η σωστη ημερομηνια παλαιοτητας διοτι χρησημοποιησαν τον χαλκο απο το πλοιο!!
Τελικα ανακαλυφθηκαν απο τις μητρες διοτι τα νομισματα επρεπε το καθενα να διαφερει απο το αλλο αλλα τελικα ολα ειχαν δυο τρια σταμπο!!
Παιδες καχυποπτοι να ειστε , υπερβολικοι μην γινωσαστε οσων αφορα τα ακυκλοφορητα!!
Τα ψευτικα παντα θα ειναι ψευτικα και τα γνησια παντα θα ειναι γνησια και θα διαφερουν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 07:08:16 μμ »

Φοβερο με τον χαλκο ,με τοσα που διαβαζω και μαζεμενα τι; να πρωτοπιστεψω Γιωργο;Εγω δεν εχω Γνωριμιες ,ειμαι νεοεμφανιζωμενος στον χωρο ,ταχουμε πει και διαβαζω ολα τα φορουμ να μαθω πραγματα εστω και στα 50 ,πριν λιγες μερες καποιος ,καπου ,εγραφε για πατινες με διαφορες αποχρωσεις στον φουρνο μικροκυματων ,πως ; να μην ειμαι επιφυλακτικος; φωτογραφιες νομισματων προς πωληση που ειναι εμφανεστατα επεξεργασμενες και με χρυσιζουσα πατινα που στον υπολογιστη γινεται σε 10 δευτερολεπτα δραχμες οθωνα οχι δυο κομματια κολλημενα με τελεια οδοντωση και πεδιο,αλλα για την επιτευξη σωστου ογκου και βαρουσ 4,477 κενα στον πυρινα του μεταλλου σαν τα γεμιστα σοκολατακια χωρις γεμιση , και πολλα  αλλα αλλα μην το κουραζω πολυ το θεμα ,καλο βραδυ
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 07:49:09 μμ »

μια εξεταση αντικειμενου, με ανθρακα 14 στον δημοκριτο,κατοπιν χρονοβορου αιτησεως στοιχιζει ,γυρω στα 20.000χιλιαρικα ευρω,αν αξιζει τον κοπο?παντως εγω επιμενω,μια σχετικη καλη πειρα,και μια προσεκτικη εξεταση.και οχι αυτο εγινε ετσι,το αλλο αλλιως,πανω-κατω,ξερεις τι κρατας!!!βεβαια αν ο αλλος διαθετει 100.000ευρω,να βγαλει δυο καλες μητρες τοτε το θεμα αλλαζει,αγοραζει γνησια νομισματα.εγω μερικες φορες δεν ξερω τι μου γινεται με τις αλλαγμενες πατινες?κλπχαιρετω,τωρα οι τιμες που γραφω τις υπολογιζω απο δραχμες που ηξερα τις διαδικασις,αλλα πανω κατω ειναι και τα δυο δαπανηρα,χαιρετω γιαννηςτ.ΥΓ.παντως 720 ευρω μια δραχμη του 33 ακυκλοφορητη,στις μερες μας,δεν ειναι και λιγα,για 46 μπορει.
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 07:55:19 μμ »

Παιδιά έχετε δίκιο. Μην την πάρετε τη δραχμή ούτε αυτή, ούτε καμία άλλη πιστοποιημένη, γιατί μπορεί να έχει υποστεί ένα σορό τροποποιήσεις που δεν μπορούν να εξακριβωθούν αφού είναι μέσα σε κουτί που δεν ανοίγει.( ρε μπας κι ανοίγει?). Βασιστείτε πρωτίστως στην εμπειρία σας (στην ποιαν?), ιδίως οι νεότεροι, σ' αυτά που θα σας μάθουν οι παλαιότεροι (οι ποιοι?) και στην τιμιότητα του μέσου Έλληνα εμποροσυλλέκτη ( να το σβήσω τώρα ή να καπνίσω και το δάχτυλο?) που θα σας τη βρεί raw ή ακόμα καλύτερα περιμένετε να ανακαλύψετε τη γνήσια και ακυκλοφόρητη ψαχνοντας κανένα συρτάρι στο πατρικό. 'Oχι άνθρακα 14, ούτε στεφανιογραφία να κάνετε στον Όθωνα δε θα σας απαλάξει από τέτοιες καχυποψίες. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 08:18:12 μμ »

Κύριε Γιάννη είστε απ' τους ελάχιστους παλαιότερους που εξηγούν, αλλά με όλο το σεβασμό, εάν έχετε δραχμή του 46 προς διάθεση ακυκλοφόρητη με 800 ευρώ ερχομαι πετώντας...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 09:27:49 μμ »

Κύριε Γιάννη είστε απ' τους ελάχιστους παλαιότερους που εξηγούν, αλλά με όλο το σεβασμό, εάν έχετε δραχμή του 46 προς διάθεση ακυκλοφόρητη με 800 ευρώ ερχομαι πετώντας...

Πουλακι μου  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 09:37:23 μμ »

Παιδιά έχετε δίκιο. Μην την πάρετε τη δραχμή ούτε αυτή, ούτε καμία άλλη πιστοποιημένη, γιατί μπορεί να έχει υποστεί ένα σορό τροποποιήσεις που δεν μπορούν να εξακριβωθούν αφού είναι μέσα σε κουτί που δεν ανοίγει.( ρε μπας κι ανοίγει?). Βασιστείτε πρωτίστως στην εμπειρία σας (στην ποιαν?), ιδίως οι νεότεροι, σ' αυτά που θα σας μάθουν οι παλαιότεροι (οι ποιοι?) και στην τιμιότητα του μέσου Έλληνα εμποροσυλλέκτη ( να το σβήσω τώρα ή να καπνίσω και το δάχτυλο?) που θα σας τη βρεί raw ή ακόμα καλύτερα περιμένετε να ανακαλύψετε τη γνήσια και ακυκλοφόρητη ψαχνοντας κανένα συρτάρι στο πατρικό. 'Oχι άνθρακα 14, ούτε στεφανιογραφία να κάνετε στον Όθωνα δε θα σας απαλάξει από τέτοιες καχυποψίες. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


geonet γραφεις ολα αυτα που σκεφτομαι αλλα τα μεταφερεις καλυτερα γραμμενα απο μενα.Μεσα στο μυαλο μου εισαι?
Και εγω παρακαλω τους φιλους να μην αγοραζουν σλαμπαρισμενα ειναι πολυ λιγα δεν φτανουν για ολους!

 Περα απο την πλακα αν νομιζουν μερικοι οτι εχουν μεγαλυτερη πειρα απο τους graders των μεγαλων εταιριων πλανωνται πλανην οικτρα. Απο τους ανθρωπους αυτους περνουν χιλιαδες νομισματα και ελληνικα  που δεν θα περασουν απο εμας ουτε σε ολη μας τη ζωη. Εχουν προσβαση σε απιστευτη βιβλιογραφια.Ειναι επαγγελματιες.Απο αυτο ζουν  και η φημη της εταιριας, και η δικη τους, ειναι πανω απο ολα. Μπορει η αξιολογηση να ειναι υποκειμενικη και αυτο ειναι λογικο ως ενα βαθμο, αλλα στη πιστοποιηση ειναι πολυ καλοι.
  Τα κινεζικα  τα καταλαβαινουν απο μιλια και το λεω αυτο απο προσωπικη εμπειρια. Ειναι δυνατον να βγει ο αλλος και να πει οτι εστειλα νομισμα και μου γυρισε guestionable authencity? Εχει συμβει σε πολλους ελληνες συλλεκτες ''δυνατους''.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 09:41:42 μμ »

Και γιατι στο βιβλιο του καραμιτσου που πολλοι ασπαζονται απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω για τις τιμες 3 χρονια μετα την κυκλοφορια του με διπλασιο πληθωρισμο ισως λιγοτερα νομισματα χωρις κανενα νεοεμφανιζωμενο η τιμη ειναι 5.300 ευρω;την μια λεμε οτι την τιμη την καθοριζει η προσφορα και ζητηση και την αλλη λεμε φτωχεια ελειψη χρηματος η αλλα ,μην ξεχναμε πως ειδικα τετοια ακυκλοφορητα νομισματα δεν επηρεαζει η εποχη ουτε 1% διοτι απευθυνωνται κυριως σε ανθρωπους με μεγαλη οικονομικη επιφανεια η τρελο ποθο αποκτησης να κλεισουν τρυπα,που θα τα δωσουν χωρις να υπολογησουν τιποτα αλλο.
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:54:10 μμ »

Ξέχασες μια κατηγορία αγαπητέ φίλε. Είναι εκείνη που συμπεριλαμβάνει ανθρώπους χωρίς κατ' ανάγκη μεγάλη οικονομική άνεση ή οποιαδήποτε επιπολαιότητα, οι οποίοι έχουν αποφασίσει ότι από το περίσσευμα και όχι από το υστέρημά τους (το έχουμε ξαναεπισημάνει αυτό), θα κάνουν 1,2 ή 3 αγορές το χρόνο, αποκτώντας νομίσματα- κοσμήματα. Αυτοί είναι οι πλέον εκλεκτικοί εκ των συλλεκτών και σε καμια περίπτωση δεν είναι τζογαδόροι, αφελείς ή νεόπλουτοι. Και δεν είναι λίγοι... 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences