Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 01:45:12 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1878 - 2 - Λεπτα Μικρη Αγκυρα.  (Αναγνώστηκε 3730 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 12:22:33 μμ »

Στα δυο λεπτα του 1878 εχουμε μια ποικιλια η οποια ειναι αρκετα δυσκολη να βρεθει σε ολες τις καταστασεις πιστευω προσωπικα!!
Ειναι η λεγωμενη μικρη αγκυρα.
Παρακατω ακολουθουν φωτογραφιες απο την δικια μου ποικιλια (αν εχουν αλλα μελη καλυτερη και μπορουν να την δειξουν καθαρα θα το δεχτουμε με μεγαλη χαρα) καθως και η φωτογραφιες απο μια απλη αγκυρα για να γνωριζουν ολοι οι νεοι φιλοι μας αυτη την λεπτομερεια !!
Πρωταρχικα σας δειχνω την μικρη αγκυρα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 12:27:02 μμ »

Και τωρα εχουμε την κοινη ποικιλια την οποια εχει συνηθως ολος ο κοσμος στα χερια του.
Το νομισμα αυτο δεν ειναι το καλυτερο μου Χαμόγελο εχω και ποιο καλο αλλα δυστηχως ειναι καταμαυρο και δεν μου εβγαιναν καλες οι φωτο!!
Αυτο δεν ειναι BN αλλα ντιπ για ντιπ πισσα αλλα εμενα μου αρεσει  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Σας δειχνω λοιπον ενα ολιγον πολυ μεταχειρισμενο αλλα ανοιχτοχρωμο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 01:44:03 μμ »

μικρες αγκυρες υπαρχουν διαφορες ποικιλιες, μερικες ο κορμος σχεδον ειναι σαν μια τελεια,και ξεχωριζει η μυτη,και το στρογγυλο στην αλλη ακρη,δηλαδη ο κορμος ειναι πολυ μικρος.σε αλλες αλλαζει η θεση της αγκυρας,αλλες ακουμπαν τον λαιμο του γεωργιου,η ειναι στην μεση,κλπ.θα προσπαθησω μεσω του λεωνιδα,να δωσω δειγματα απο την συλλογη μου,για φωτογραφηση,η φωτοτυπιες,αν και το νομισμα ειναι αρκετα μικρο.παντως μου κανει εντυπωση,οτι στις μερες μας ειναι δυσκολο,και οχι ακριβες,να βρεθουν,ενω πιο παλια ηταν ευκολο να βρεθουν,και σε καλες τιμες.ειναι μαλλον τεχνητη ελειψη, η σαρωμα απο εμπορους,εγω ετυχε να εχω αρκετες,  εξι,σε vf εως εξαιρετικη κατασταση,με την πρωτη ευκαιρια θα τις κατεβασω στην ιστοσελιδα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 04:30:46 μμ »

 Δεν μπορεσα να βγαλω καλυτερη φωτογραφια  θα προσπαθησω για καλυτερη
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 06:51:05 μμ »

σιγουρα η φωτογραφηση το αδικει,πεφτει πολυ φως επανω,και το νομισμα γιαλιζει στις λεπτομερειες.παντως ειναι καλη μικρη αγκυρα.παλια μερικες φορες γινοντουσαν ομηρικοι καυγαδες, αν μια κοινη με το ζορι ο ιδιοκτητης, την εκτιμουσε ως μικρη αγκυρα.εδω φαινεται ολοκαθαρα.μια καλυτερη φωτογραφιση θα το αναδυκνειε περισοτερο.,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 07:19:39 μμ »

Αμα τις εχεις διπλα διπλα φιλε Γιαννη ποτε δεν θα μπερδεψεις την μικρη με την κανονικη αγκυρα!!
Ενας αλλος τροπος να κανεις τεστ αν εχεις μικρη ή κανονικη ειναι τα μονολεπτα του Γεωργιου.
Αν η αγκυρα στο δυλεπτο ειναι ιδια σε μεγεθος με του μονολεπτου τοτε ειναι μικρη!!
Αν την βλεπεις μεγαλυτερη τοτε ειναι κανονικη Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 07:32:16 μμ »

σιγουρα οταν πεσουν στα χερια σου μια δυο φορες, μετα τις ξεχωριζεις ευκολα,αλλα μερικοι ,σωνει και καλε επειθαν καινουργιους, οτι και οι δικες τους ειναι μικρες,με το ζορι,ενω οι γνησιες διακρινονται ευκολα,οπως στις φωτογτραφιες.για μενα οι μικρες αγκυρες δεν ειναι και το σπανιο νομισμα?σιγουρα σε ακυκλοφορητες καταστασεις εχουν μεγαλη διαφορα αλλα σε χαμηλη,οχι και τοσο.με ενα καλο ψαξιμο,σιγουρα βρισκεις σε φυσιολογικες καταστασεις,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 07:38:07 μμ »

 εν το μεταξυ μικρη δεν σημαινει στο μεγεθος αλλα το κυριο στελεχος ,ειναι πιο κοντο,δεν λεγονται μικρες γιατι, ειναι ομοιες με των μονολεπτων,οι φωτογραφιες,που εχουν αναρτηθει το επιβεβαιωνουν,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 07:52:14 μμ »

Γιαννη εκει διαφωνω λιγο μαζι σου. Πιστευω οτι και η μυτη  <  ειναι ποιο κλειστη και <κλεινει> προς τον κορμο , ενω στην κανονικη απεχει περισσσοτερο απο τον κορμο ειναι ποιο ανοιχτο το <  , τουλαχιστον εμενα αυτο βλεπουν τα ματακια μου Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 08:07:23 μμ »

οχι εγω εννοω ολη γενικα την αγκυρα,σε αυτο εχεις δικιο.γιαννηςτ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences