Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 04:54:49 πμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 Λεπτα 1868 στο ebay  (Αναγνώστηκε 77083 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Ιούνιος 18, 2014, 01:00:05 μμ »

Και η κατάληξη είναι η μισή του 1833 σε υψηλή κατάσταση να κάνει όσο η μισή του 1842 σε μέτρια κατάσταση.  Και όχι, δεν είναι λογικό.
Καταγράφηκε

chr
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 166



Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Ιούνιος 18, 2014, 01:03:18 μμ »

Μόλις διάβασα τις παρατηρήσεις σου Δημήτρη στο "greekcoinsforum" και συμφωνώ απολύτως!!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #167 στις: Ιούνιος 18, 2014, 01:31:26 μμ »

Μωρε και εγω τις διαβασα, αλλα το ματζαφλαρι σε εκεινο το φορουμ που στελνει στο μειλ σου νεο κωδικο εαν εχεις ξεχασει το password ειναι Κινεζικο και δεν μου στελνει τιποτα, οσες φορες και να το πατησω, οποτε μαλλον ατουφεκιστος θα περασει ο Δραμαλης, αφου εκει ολοι συμφωνουν.  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Ιούνιος 18, 2014, 02:12:24 μμ »

Μωρε και εγω τις διαβασα, αλλα το ματζαφλαρι σε εκεινο το φορουμ που στελνει στο μειλ σου νεο κωδικο εαν εχεις ξεχασει το password ειναι Κινεζικο και δεν μου στελνει τιποτα, οσες φορες και να το πατησω, οποτε μαλλον ατουφεκιστος θα περασει ο Δραμαλης, αφου εκει ολοι συμφωνουν.  Σαρκασμός Σαρκασμός
Αυτό το νόμισμα που έχεις avatar πόσο κάνει και σε τι κατάσταση είναι?
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #169 στις: Ιούνιος 18, 2014, 02:44:25 μμ »

Ας το μεταφέρω και εδώ:

Ομολογώ ότι διαφωτίστικα αρκετά πάνω στις απόψεις των υπολοίπων.

Για να το πω με απλά λόγια, μου κάνόυν πολύ άσχημη εντύπωση όλα αυτά τα "πρέπει" που διαβάζω.

Πολλοί συλλέγουν για χόμπι. Σε αυτούς δεν κολλάει κανένα "πρέπει", κατά τη γνώμη μου. Πολλοί άλλοι συλλέγουν για άλλους λόγους.

Ας πούμε ότι είμαστε σε ένα φόρουμ μουσικής. Κάποιοι έχουν συγκεκριμένη σχέση ή στάση με τη μουσική. Μαγκιά τους. Για τον "πολύ κόσμο", όμως, τι νόημα έχουν τα "πρέπει" στη μουσική;;;

Αντίστοιχα, πολλοί έχουν συγκεκριμένη στάση απέναντι στον συλλεκτισμό. Μαγκιά τους. Από πού κι ως πού, όμως, αρχίζουν να λένε στους άλλους και κυρίως στους νέους συλλέκτες "πρέπει αυτό" και "πρέπει εκείνο".

Τα παραπάνω δεν είναι δικές μου κρίσεις μόνο. Αυτό ακριβώς βλέπω να συζητιέται σε όλο το τόπικ.

Εμένα μου λύθηκε η απορία μου και το μόνο που έχω να προσθέσω ότι είναι πολύ άσχημο αυτό το πράγμα και ανήθικο στον βαθμό που προσπαθεί να επηρεάσει τους νέους συλλέκτες.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Ιούνιος 18, 2014, 02:57:07 μμ »

Αυτο το νομισμα Δημητρη το εχω βαλει για να το βλεπω στην φωτο, γιατι δεν προκειται ποτε στην ζωη μου να το αποκτησω...Brasher Doubloon, κατι μυρια το τεμαχιο σε οποιαδηποτε κατασταση.
Αυτο ομως που υποστηριζεις στο συλλεκτικο awakening που επιχειρεις, οδηγει πολυ περα απο το οτι υπαρχουν σπανιοτητες που ξεφευγουν απο βαθμους, καταστασεις κλπ.
Παει στην πιθανοτητα επαναφορας του συλλεγειν στον τοπο στην προτεραια κατασταση που μπορει να βολευε πολλους παλαιοτερους, αλλα εκανε ευκολα θυματα τους νεοτερους.
Γιατι δεν μπορει να ειναι ο σκυλος χορτατος και η πιτα αφαγωτη.
Η επελαση των σλαμπς, εφερε επικεντρωση στους βαθμους, κατι που απαξιωνει τα προβληματικα, εστω και τα σπανια.
Τυχουσα απαξιωση των σλαμπς και των βαθμων, φερνει παλι στην επιφανεια την πλειοψηφια των υπαρχοντων  Ελληνικων συλλεκτικων  κερματων που ειναι προβληματικα.
 Να αρχισει να φορτωνεται δηλαδη παλι ο νεος συλλεκτης οτι καθαρισμενο και προβληματικο του πασαρουν, με την αιτιολογια οτι ειναι σπανιο.
 Δεν υπαρχει χρυση τομη, τουλαχιστον οχι σε μια μικρη αγορα οπως η δικη μας.
 Η πλαστιγγα γερνει τον τελευταιο καιρο μονοπατα υπερ των σλαμπαρισμενων-υψηλοβαθμων και αυτο ,κατα την γνωμη μου, δεν ειναι αναστρεψιμο.
 Εκτος αν αλαξει η ταση παγκοσμιως, που δεν το βλεπω.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #171 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:08:47 μμ »

Αυτο το νομισμα Δημητρη το εχω βαλει για να το βλεπω στην φωτο, γιατι δεν προκειται ποτε στην ζωη μου να το αποκτησω...Brasher Doubloon, κατι μυρια το τεμαχιο σε οποιαδηποτε κατασταση.
Αυτο ομως που υποστηριζεις στο συλλεκτικο awakening που επιχειρεις, οδηγει πολυ περα απο το οτι υπαρχουν σπανιοτητες που ξεφευγουν απο βαθμους, καταστασεις κλπ.
Παει στην πιθανοτητα επαναφορας του συλλεγειν στον τοπο στην προτεραια κατασταση που μπορει να βολευε πολλους παλαιοτερους, αλλα εκανε ευκολα θυματα τους νεοτερους.
Γιατι δεν μπορει να ειναι ο σκυλος χορτατος και η πιτα αφαγωτη.
Η επελαση των σλαμπς, εφερε επικεντρωση στους βαθμους, κατι που απαξιωνει τα προβληματικα, εστω και τα σπανια.
Τυχουσα απαξιωση των σλαμπς και των βαθμων, φερνει παλι στην επιφανεια την πλειοψηφια των υπαρχοντων  Ελληνικων συλλεκτικων  κερματων που ειναι προβληματικα.
 Να αρχισει να φορτωνεται δηλαδη παλι ο νεος συλλεκτης οτι καθαρισμενο και προβληματικο του πασαρουν, με την αιτιολογια οτι ειναι σπανιο.
 Δεν υπαρχει χρυση τομη, τουλαχιστον οχι σε μια μικρη αγορα οπως η δικη μας.
 Η πλαστιγγα γερνει τον τελευταιο καιρο μονοπατα υπερ των σλαμπαρισμενων-υψηλοβαθμων και αυτο ,κατα την γνωμη μου, δεν ειναι αναστρεψιμο.
 Εκτος αν αλαξει η ταση παγκοσμιως, που δεν το βλεπω.

Αυτό σας έχουν μεταδώσει και διαφωνώ.  Άλλο ένας καθαρισμένος Παύλος και άλλο ένα καθαρισμένο τάληρο του 1845.  Η σπανιότητα και δυσκολία έχουν τεράστια βαρύτητα.  Δεν νομίζω ότι αλλάζει η τιμή για ένα 40 δραχμο του 1852 αν είναι καθαρισμένο.  Αλλάζει?
Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:18:03 μμ »

εγω παντως αν μαζευα vf-xf κερματα θα με βολευε παρα πολυ η κατασταση η σημερινη.πεφτουν οι τιμες οποτε μπορω να αγορασω περισσοτερα και ευκολοτερα και μπορω να ειμαι και επιλεκτικος.Γιατι να θελω να ανοιξω τα ματια των υπολοιπων ; Αστους να μαζευουν κοινα νομισματα σε bu καταστασεις και εγω ας μαζεψω τον αφρο απο τσα σπανια vf.Eμενα σαν Αναργυρο θα με βολευε αυτη η κατασταση.
 
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:25:57 μμ »

Δημητρη, συγκρινεις ανομοια πραγματα.
Το καρασπανιο ειναι καρασπανιο, οτι και να υποστηριζω εγω, εσυ η ο καθενας.
 Ομως η πλειοψηφια των κερματων που διακινουνται στον συλλεκτικο κοσμο  δεν ειναι σιγουρα ουτε ταληρα του 45,ουτε κουκου, ουτε (χεχεχε) 40δραχμα του 52.
Ειναι μικροτερης σπανιοτητας νομισματα και εκει παιζουν σημασια ολα, απλως η ταση ειναι να απαξιωνονται τα προβληματικα και να ενισχυονται τα υψηλοβαθμα.
Αυτο ομως, δεν ειναι κατι που "εχει μεταδωσει" κανεις σε κανεναν, αυτη ειναι η εξελιξη του συλλεγειν, συνεπεια της πιστοποιησης νομισματων απο τριτους (εταιρειες) και ειναι παγκοσμια.
Απλως, επειδη η Ελληνικη αγορα ειναι μικρη, δεν υπαρχει εξομαλυνση των οποιων υπερβολων παρουσιαζονται.
Αυτο ομως δεν αλλαζει, αυτο προσπαθω να σου πω τοση ωρα...
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #174 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:30:47 μμ »

Δημητρη, συγκρινεις ανομοια πραγματα.
Το καρασπανιο ειναι καρασπανιο, οτι και να υποστηριζω εγω, εσυ η ο καθενας.
 Ομως η πλειοψηφια των κερματων που διακινουνται στον συλλεκτικο κοσμο  δεν ειναι σιγουρα ουτε ταληρα του 45,ουτε κουκου, ουτε (χεχεχε) 40δραχμα του 52.
Ειναι μικροτερης σπανιοτητας νομισματα και εκει παιζουν σημασια ολα, απλως η ταση ειναι να απαξιωνονται τα προβληματικα και να ενισχυονται τα υψηλοβαθμα.
Αυτο ομως, δεν ειναι κατι που "εχει μεταδωσει" κανεις σε κανεναν, αυτη ειναι η εξελιξη του συλλεγειν, συνεπεια της πιστοποιησης νομισματων απο τριτους (εταιρειες) και ειναι παγκοσμια.
Απλως, επειδη η Ελληνικη αγορα ειναι μικρη, δεν υπαρχει εξομαλυνση των οποιων υπερβολων παρουσιαζονται.
Αυτο ομως δεν αλλαζει, αυτο προσπαθω να σου πω τοση ωρα...
Νομίζεις Άνεση
Καταγράφηκε

iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Ιούνιος 18, 2014, 04:02:34 μμ »

εγω παντως αν μαζευα vf-xf κερματα θα με βολευε παρα πολυ η κατασταση η σημερινη.πεφτουν οι τιμες οποτε μπορω να αγορασω περισσοτερα και ευκολοτερα και μπορω να ειμαι και επιλεκτικος.Γιατι να θελω να ανοιξω τα ματια των υπολοιπων ; Αστους να μαζευουν κοινα νομισματα σε bu καταστασεις και εγω ας μαζεψω τον αφρο απο τσα σπανια vf.Eμενα σαν Αναργυρο θα με βολευε αυτη η κατασταση.
 

Δεν θα σε βόλευε αν θες να τα πουλήσεις........
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #176 στις: Ιούνιος 18, 2014, 04:09:32 μμ »

9 στους 10 νεους συλλεκτες που ακουνε αυτα τα πιεστικα "πρεπει" απο τους παλιους ειναι συλλεκτες που ΑΥΤΟΙ προσεγγιζουν τους παλιους και ζητανε συμβουλη, πολλες φορες και με επιμονο, αυθαδη και αρκετα πιεστικο τροπο. Οταν απλως ακουσουν συμβουλη που τυγχανει να μην τους αρεσει η τυγχανει να μην τους βολευει, τσινανε και αρχιζουν να γκρινιαζουν πως "θιγεται η οντοτητα τους" η πως "παραγκωνιζεται η μοναδικοτητα του χαρακτηρα τους" και αλλα τετοια περιεργα, οι περισσοτεροι απο αυτους πιτσιρικαδες με αλυτα ακομα απο την εφηβεια, γεματοι απο υπερβολη, υπερμετρους συναισθηματισμους και αλλα τετοια παιδικα..

Εχω βοηθησει απειρους νεους οταν μου το ζητησαν αλλα πλεον εχω αρχισει να το κοβω.
Οι περισσοτεροι, δλδ η τεραστια πλειοψηφια ειναι στουρναρια, αχαριστοι και ανεπιδεκτοι μαθησεως. Εχω χασει πολυ χρονο με δαυτους.

Που και που βεβαια βρισκεται και καποιο διαμαντι μεσα στα μπαζα και σε κανει να λες πως τελικα ισως και να αξιζει τον κοπο...

Χαιρετισμους,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2014, 04:25:40 μμ από Helios » Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Ιούνιος 18, 2014, 04:10:49 μμ »

εγω παντως αν μαζευα vf-xf κερματα θα με βολευε παρα πολυ η κατασταση η σημερινη.πεφτουν οι τιμες οποτε μπορω να αγορασω περισσοτερα και ευκολοτερα και μπορω να ειμαι και επιλεκτικος.Γιατι να θελω να ανοιξω τα ματια των υπολοιπων ; Αστους να μαζευουν κοινα νομισματα σε bu καταστασεις και εγω ας μαζεψω τον αφρο απο τσα σπανια vf.Eμενα σαν Αναργυρο θα με βολευε αυτη η κατασταση.
 

Δεν θα σε βόλευε αν θες να τα πουλήσεις........
MAΛΛΟΝ
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #178 στις: Ιούνιος 18, 2014, 04:17:55 μμ »

9 στους 10 νεους συλλεκτες που ακουνε αυτα τα πιεστικα "πρεπει" απο τους παλιους ειναι συλλεκτες που ΑΥΤΟΙ προσεγγιζουν τους παλιους και ζητανε συμβουλη, πολλες φορες και με επιμονο, αυθαδη και αρκετα πιεστικο τροπο. Οταν απλως ακουσουν συμβουλη που τυγχανει να μην τους αρεσει η τυγχανει να μην τους βολευει, τσινανε και αρχιζουν να γκρινιαζουν πως "θιγεται η οντοτητα τους" η πως "παραγκωνιζεται η μοναδικοτητα του χαρακτηρα τους" και αλλα τετοια περιεργα, οι περισσοτεροι απο αυτους πιτσιρικαδες με αλυτα ακομα απο την εφηβεια, γεματοι απο υπερβολη, υπερμετρους συναισθηματισμους και αλλα τετοια παιδικα..

Εχω βοηθησει απειρους νεους οταν μου το ζητησαν αλλα πλεον εχω αρχισει να το κοβω.
Οι περισσοτεροι, δλδ η τεραστια πληοψηφια ειναι στουρναρια, αχαριστοι και ανεπιδεκτοι μαθησεως. Εχω χασει πολυ χρονο με δαυτους.

Που και που βεβαια βρισκεται και καποιο διαμαντι μεσα στα μπαζα και σε κανει να λες πως τελικα ισως και να αξιζει τον κοπο...

Χαιρετισμους,

Νικος

Τώρα ο ποιητής δικαιολόγησε τα αδικαιολόγητα.

Ωραίος είσαι εσύ! Επειδή κάποιοι "σου τα πρήζουνε", αντί να τους πεις "άντε παρατάτε με", τους λες "μην αγοράσεις αυτό, αγόρασε εκείνο". Και ##### τις δικαιολογίες....

Εγώ πάλι γιατί βλέπω μπροστά μου τόσα πρέπει, χωρίς να έχω ρωτήσει ποτέ κανέναν;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2014, 05:17:43 μμ από sac » Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #179 στις: Ιούνιος 18, 2014, 04:51:43 μμ »

9 στους 10 νεους συλλεκτες που ακουνε αυτα τα πιεστικα "πρεπει" απο τους παλιους ειναι συλλεκτες που ΑΥΤΟΙ προσεγγιζουν τους παλιους και ζητανε συμβουλη, πολλες φορες και με επιμονο, αυθαδη και αρκετα πιεστικο τροπο. Οταν απλως ακουσουν συμβουλη που τυγχανει να μην τους αρεσει η τυγχανει να μην τους βολευει, τσινανε και αρχιζουν να γκρινιαζουν πως "θιγεται η οντοτητα τους" η πως "παραγκωνιζεται η μοναδικοτητα του χαρακτηρα τους" και αλλα τετοια περιεργα, οι περισσοτεροι απο αυτους πιτσιρικαδες με αλυτα ακομα απο την εφηβεια, γεματοι απο υπερβολη, υπερμετρους συναισθηματισμους και αλλα τετοια παιδικα..

Εχω βοηθησει απειρους νεους οταν μου το ζητησαν αλλα πλεον εχω αρχισει να το κοβω.
Οι περισσοτεροι, δλδ η τεραστια πληοψηφια ειναι στουρναρια, αχαριστοι και ανεπιδεκτοι μαθησεως. Εχω χασει πολυ χρονο με δαυτους.

Που και που βεβαια βρισκεται και καποιο διαμαντι μεσα στα μπαζα και σε κανει να λες πως τελικα ισως και να αξιζει τον κοπο...

Χαιρετισμους,

Νικος

Τώρα ο ποιητής δικαιολόγησε τα αδικαιολόγητα.

Ωραίος είσαι εσύ! Επειδή κάποιοι "σου τα πρήζουνε", αντί να τους πεις "άντε παρατάτε με", τους λες "μην αγοράσεις αυτό, αγόρασε εκείνο". Και ##### τις δικαιολογίες....

Εγώ πάλι γιατί βλέπω μπροστά μου τόσα πρέπει, χωρίς να έχω ρητήσει ποτέ κανέναν;

...Ναι και η "υπερμετρα συναισθηματικη πιτσιρικαρια" που λεγαμε παραπανω...  Σαρκασμός

Χαιρετισμους,

Νικος
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences