Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:03:12 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: φακελος με υπογραφη Ε. Βενιζελου  (Αναγνώστηκε 8353 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 05, 2014, 08:38:03 μμ »

Σημερα συναντηθηκα με το φιλο, Μαρκο Μαρινακη που εχει αρκετα μεγαλη εμπειρια σε κοματια εγγραφα του περασμενου αιωνα!
Τελικα η σκεψη του ειναι οτι το χαρτι με το ονομα του Βενιζελου στα Αγγλικα το εγραψε καποιος αλλος, και οχι ο πρωθυπουργος! Αυτος που το εγραψε, η συλλεκτης ηταν η ο αποδεκτης, η ο γραμματεας του αποδεκτη το εκανε για λογους ταξινομισης! Κλείσιμο ματιού Εξου οτι ειναι πιασμενος ο φακελος με συραπτικο και στην κατω μερια του χειρογραφου γραφει με μολυβι "PREMIER OF GREECE"  Χαμόγελο

Πολυ λογικη εξηγηση φυσικα και με καλυψε πληρως! Κριμα που αυτος ο ανθρωπος με τοσες γνωσεις δεν γραφει στο φορουμ. Ειναι βεβαια γραμμενος αλλα δεν εχει μπει ποτε.  Λύπη
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 05, 2014, 09:21:07 μμ »

Υπάρχει και αυτό:
Ίδρυμα Ιστορίας Ελευθερίου Βενιζέλου Αθήνα Χρ.Λαδά 2, Αθήνα | Τηλ.: 210 3221254, Fax: 210 3220566

Απέναντι από το παλιό κτήριο του Λαμπράκη (Νέα, Βήμα) 50 μέτρα από την ΤτΕ.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 12:32:43 μμ »

Εξαιρετικά αργοπορημένη απάντηση, αλλά δεν πολυμπαίνω στη συγκεκριμένη κατηγορία.  Αναποφασιστικότητα Τέλος πάντων...  Σαρκασμός μια κι έχει ενδιαφέρον η κουβέντα, λέω να πω μια γνώμη, προκειμένου να υπάρχει κατατεθειμένη.

Η φωτογραφία δε βοηθάει πάρα πολύ, αλλά η υπογραφή φαίνεται πως μάλλον δεν μπήκε ούτε από το Βενιζέλο, ούτε από κάποιο γραμματέα του, ούτε από κάποιον άλλο. Αυτό γιατί φαίνεται μάλλον να είναι τυπωμένη, κάτι το οποίο ήταν -και είναι- πολύ συνηθισμένη πρακτική.

Αν ήταν χειρόγραφη, τότε θα υπήρχαν σημεία που το μελάνι θα επικάλυπτε άλλα σημεία των γραμμάτων. Ειδικά με τις πένες αυτό ήταν πολύ εμφανές. Η υπογραφή παρουσιάζει κάποια χαρακτηριστικά, μικρά "κενά" πάνω στα γράμματα, χαρακτηριστικό των μεθόδων εκτύπωσης της περιόδου.

Κάποια παραδείγματα από έγγραφα που έχω ανεβάσει κατά καιρούς:

Ίσως αν θέλετε να δείτε με καλύτερη ευκρίνεια, να χρειαστεί να κατεβάσετε τις φωτογραφίες για να τις δείτε σε μεγέθυνση.

Επιστρατευτικό έγγραφο του Volkssturm, με ιδιόχειρη υπογραφή στα αριστερά και τυπωμένη υπογραφή του Gauleiter Eggeling στα δεξιά. Τα κενά στα τυπωμένα γράμματα είναι εμφανή σε όλο το έγγραφο, ενώ η επικάλυψη στα χειρόγραφα είναι εξίσου εμφανής.



Απολυτήριο του Ι/34 Συντάγματος του ΕΛΑΣ. Τα κενά στα τυπωμένα γράμματα, όσο και η επικάλυψη στην ιδιόχειρη υπογραφή του Γ. Μπουτσίνη είναι στοιχεία αρκετά ευδιάκριτα.



Γενικά οι υπογραφές είναι μεγάλο θέμα και τα παραπάνω από μόνα τους δεν αρκούν για τη γνησιότητα ή μη μιας υπογραφής, είναι όμως ένα καλό αρχικό "clue".
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 01:24:28 μμ »

Γιωργο σε ευχαριστω για την απαντηση σου και τις πληροφοριες! Καμια απαντηση δεν ειναι αργοπορημενη, εδω ειναι φορουμ και οχι τσατ!  Άνεση
Δεν ξερω κατα ποσο η υπογραφη ειναι τυπωμενη, εμενα μου φαινεται χειρογραφη στο χερι. Χωρις να εχω φυσικα την απαραιτητη εμπειρια σε αυτα τα θεματα οπως εσυ αλλα σου λεω τι βλεπω στο χερι που το κραταω!  Κλείσιμο ματιού
Σιγουρα παντως δεν ανηκει στον πρωθυπουργο! Αν παρατηρησεις εχει πολυ μεγαλο μεγεθος οποτε προς το παρον ασπαζομαι την αποψη του Μαρκου περι ταξινομησης!
Φυσικα ολες οι γνωμες δεκτες και τις κραταω στο πισω μερος του μυαλου μου.  Κλείσιμο ματιού

Υγ. Νομιζω πρεπει να μπαινεις και σε αλλα θεματα περισσοτερο!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 04:47:24 μμ »

Τελικα μετα απο μερικους μηνες πηρα μια γνησια υπογραφη του πρωθυπουργου!  Σαρκασμός Ειχα φαει κολλημα να βρω μια  Σαρκασμός
Δειτε την και συγκρινετε με αυτην που μας εχει ανεβασει φωτο ο Λευτερης στην προηγουμενη σελιδα! Οποιαδηποτε συγκριση δεκτη και γνωμες απο οποιον θελει!
Επισης θα ηθελα να μου πει οποιος γνωριζει τι σημαινουν οι αναγλυφες επισημανσεις και που μπορει να εχει χρησιμοποιηθει?








Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 11:41:57 μμ »

πωπω!!!!!!!!!.... καλοριζικο το ιστορικοτατο αυτο συλλεκτικο καμματι!!!!!

η ημερομηνια ειναι πολυ σημαντικη και ιστορικη φιλε μου!!!!

το χαρτι με τα αναγλυφα ειναι απο την γραμματεια πολεμου της Βρετανιας! αυτη ηταν... θεση στο βρετανικο υπουργικο συμβουλιο!

το whitehall ειναι νομιζω η διευθυνση που ηταν τα γραφεια της γραμματειας πολεμου τοτε!

την συγκεκριμενη μερα ο Βενιζελος ηταν οντως αγγλια και συναντηθηκε με τον Ουιστον Τσορτσιλ που ηταν υπουργος πολεμου (1919-1921) αλλα και τον αγχηγο του αγγλικου επιτελειου!

μετα τις συναντησεις αυτες ο βενιζελος ειχε στειλει τηλεγραφημα στην ελλαδα... αλλα... σου βρηκα ψαχνωντας το κομματι απο το ημερολογιο του αρχηγου του αγγλικου επιτελειου!!

Από το ημερολογιον του Αρχηγου του Αγγλικου Επιτελειου
«Ο Ουινστων Τσωρτσιλ και εγω ειμεθα με τον Βενιζελον σημερον το απογευμα ( 19 Μαρτιου 1920) Του εξεκαθαρισαμε ότι δεν θα βοηθησουμε τους Ελληνας ουτε με στρατιωτας ουτε με χρηματα ουτε εις την Θρακην ουτε εις την Σμυρνην, ..Του ειπα του κου Βενιζελου ότι παει να καταστρεψη τον τοπο του , ότι θα εμπη εις πολεμον με την Τουρκια και την Βουλγαρια και ότι η αιμμοραγια εις ανθρωπους και χρηματα θα ειαν αφορητος για την Ελλαδα.. ( σελις 46 η ιστορια του Εθνικου Διχασμου)

το βρηκα εδω: http://skeftomasteellhnika.blogspot.gr/2012/11/88.html
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 11:46:52 μμ »

Στέλιο μπραβο ρε φιλε Χαμόγελο
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 11:48:30 μμ »

Ρε συ Νικο.... Τι να σου πω τωρα.... Οτι και να πω στα εχουν ξαναπει εκατονταδες φορες!! Τετοιο ψαξιμο σε χρονο ντε-τε  Κλείσιμο ματιού Οι πληροφοριες σου με τετοιες λεπτομεριες με εκαναν να ψαρωσω (παλι)....
Σε ευχαριστω πολυ, ο φιλος σου Στελιος  Χαμόγελο
Τονι τνχ  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 01:14:28 πμ »

να σε καλα στελιο μου! Χαμόγελο αργησα και λιγο γιατι μετα διαβασματα που εχω και τις τοσες δουλειες.... αστα να παει! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 05:14:03 πμ »

Ελπίζω να είναι γνήσια , να μην πάει χαμένο το ψάξιμο. Πρέπει να ελεγχθεί το μελάνι αν είναι της εποχής καθώς και ο φάκελος. Εμένα πάντως κάτι δεν μου αρέσει...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences