Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:57:56 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 ΓΚΙΝΕΕΣ  (Αναγνώστηκε 4968 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Ιανουάριος 23, 2010, 09:59:33 μμ »

Βρήκα σε γνωστο σαιτ δημοπρασιων του εξωτερικου αυτο το χρυσο νομισμα των 5 γκινεων. Η τιμη σας φαινεται καλη η οχι; Αληθεια, τι περιπου τιραζ εχουν οι 5 γκινεες αυτης της δημοπρασιας  (1745) και τι οι 5 γκινεες του 1668; Όχι βεβαια πως θα μπορουσα να αγορασω τετοιο νομισμα, απλα μιας και ειναι ιστορικο νομισμα. Οι αγαπημενες μου 5 γκινεες παντως ειναι αυτε του 1668. Έχω και μια περιεργεια ως προς το προσωπο του Καρολου του 2ου, ας πουμε τοτε με την κλοπη και την καταστροφη των κοσμηματων του στεμματος απο τον 53 κληρικο (ξεχναω το ονομα του). Γιατι τον αθωωσε ο Κάρολος; Φοβοταν οντως μην χασει το κεφαλι του σε επανασταση οπως την επαθε ο πατερας του, Καρολος Α; Η μηπως κατι άλλο;

Για να μην πολυλογω παντως  Σαρκασμός να ο συνδεσμος την δημοπρασιας

http://cgi.ebay.com/1746-Lima-Gold-5-Guinea-George-ll-Very-Nice-L-K_W0QQitemZ370266832890QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item56359f7ffa
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 23, 2010, 10:18:41 μμ »

Η τιμη του ειναι πολυ καλη Σωκρατη!!Το θεμα ειναι οτι με την κριση που εχει χτυπηση ολον τον κοσμο αν θα βρει αγοραστή!! Αυτο το νομισμα πριν δυο χρονια πισω θα επιανε και τα 20000 δολλαρια!!Αυτο που με προβληματιζει ειναι το βαρος του που λεει οτι ειναι μεταξυ του 41-42 και δεν αναφερει το ποσο ακριβως ειναι!!Λογω κυκλοφοριας δικαιολογητε να χασει μεχρι μισο γρμ το πολυ!! Κατα τα αλλα μου δειχνει απολυτος ενταξει....
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 12:11:40 πμ »

αντε ρε Γιωργο βγαλε καμμια φωτο και συ τη δικια σου να παρουμε ματι που ειμαστε λιγουρια!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences