Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:14:51 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απολιθώματα  (Αναγνώστηκε 16079 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 02, 2014, 08:16:36 πμ »

Μερικές γρήγορες φωτογραφίες από το κινητό, συγγνώμη για το μη βολικό μέγεθος:

Τριλοβίτης από Utah, USA (δεν είμαι σίγουρος για το ακριβές είδος)


Τριλοβίτης Diacalymene από το Μαρόκο, Ορδοβίκια & Σιλούρια περίοδος (περίπου 485-420 εκατομμύρια χρόνια πριν)


Αμμωνίτης κομμένος στη μέση και γυαλισμένος από την Μαδαγασκάρη, παρατηρήστε τα γεώδη ασβεστίτη που έχουν σχηματιστεί μέσα του!!!




Πληροφορίες από Βικιπαίδεια:
Οι Αμμωνίτες ήταν μαλάκια, προϊόντα εξέλιξης των ναυτιλοειδών στην Ανώτερη Δεβόνια περίοδο 359,2 ± 2,5 εκατομμύρια έτη π.π. Αναπτύσσοντας χιλιάδες διαφορετικά είδη κατέκλυσαν το θαλάσσιο περιβάλλον έως την Ύστερη Κρητιδική περίοδο 65,5 ± 0,3, οπότε και εξαφανίστηκαν ως τάξη. Η μεγάλη διασπορά κατά την περίοδο εξάπλωσής τους καθιστά τους αμμωνίτες σημαντικά καθοδηγητικά απολιθώματα για τη χρονολόγηση πετρωμάτων. Στην Ελλάδα σημεία με ιδιαίτερη παρουσία αμμωνιτών στο απολιθωματικό αρχείο είναι η Χίος και η Αργολίδα.

Οι αμμωνίτες που απαντούν κατά το κατώτερο και μέσο Ιουρασικό είχαν, στην συντριπτική τους πλειοψηφία, μέγεθος που δεν ξεπερνούσε τα 23 εκ σε διάμετρο. Κατά το ανώτερο Ιουρασικό εμφανίζονται είδη, όπως ο Titanites με διάμετρο μεγέθους 53 εκ., ενώ το είδος Parapuzosia seppenradensis, που εμφανίστηκε την Κρητιδική περίοδο στην περιοχή της σημερινής Κεντρικής Ευρώπης έφθασε σε διάμετρο τα 2 μέτρα. Αν επιβεβαιωθεί, ωστόσο, η αυθεντικότητα του απολιθώματος που ανευρέθη στη Βρετανική Κολομβία του Καναδά, τότε θα αποτελεί το μεγαλύτερο είδος αμμωνίτη που έχει μέχρι σήμερα βρεθεί, με διάμετρο 2,3 μ.

Από άποψη εσωτερικής κατασκευής ελάχιστα είναι γνωστά για τους αμμωνίτες, καθώς μόνο ένα μικρό τμήμα του πεπτικού συστήματος και μια κύστη (η οποία εικάζεται ότι ήταν μελανηφόρος κύστη, που χρησίμευε για την αποθήκευση και εκτόξευση μελάνης, όπως στα σημερινά κεφαλόποδα) έχουν διασωθεί (τα μαλακά μέρη δεν απολιθώνονται). Εικάζεται ότι είχαν πλοκάμια (σε άγνωστο αριθμό), με τα οποία παγίδευαν τη λεία τους.

Και μερικοί μικρότεροι που έχω:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2014, 08:58:09 πμ από MiLToS_666 » Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 02, 2014, 10:54:17 πμ »

Είσαι απίστευτος βρε μίλτο! Πολύ ωραίος ο τριλοβίτης και οι αμμωνίτες! Όντως έχεις θαυμάσια συλλογή.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 02, 2014, 03:22:50 μμ »

Μιλτο μου γεια σου,φιλε μου ειναι φανταστικά κομμάτια,όνειρο να πάρω ενα τριλοβίτη Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Αλλα δεν τα εχω καταφέρει ακομα Λύπη
Δειτε εναν αμμωνιτη που εχω:

http://syllektiko-sentouki.blogspot.gr/2014/03/2.html
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2014, 07:31:13 μμ »

Πολύ όμορφος ο αμμωνίτης σου, κάνει ωραία χρώματα στο φως ε;

Τριλοβίτες και αμμωνίτες ειδικά είναι πολύ όμορφοι για συλλογές και αρκετά οικονομικά από eBay, η ποικιλία είναι τεράστια πραγματικά!

Σκέφτομαι να χτυπήσω έναν ακόμα μεγάλο αμμωνίτη κομμένο στα 2, είναι υπέροχος.
Ο τριλοβίτης της πρώτης φωτογραφίας είναι όσο ένα κέρμα 50 cents και θυμάμαι κόστισε κάτι του στυλ 3 ευρώ και τα μεταφορικά δωρεάν.  Γλώσσα
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 02, 2014, 08:38:36 μμ »

ΠΩ ΠΩ ! Αυτή ειναι πατίνα ! Έκπληξη
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 25, 2014, 12:48:20 μμ »

Είναι απίθανα! Πραγματικά! Δεν είχα ιδέα ότι πουλάνε τέτοια πράγματα! Αλλά.... μια χαζή ερώτηση.... Πώς τα αποθηκεύεις; Δεν τους δημιουργείται πρόβλημα που είναι κομμένα στη μέση;;
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 25, 2014, 02:13:48 μμ »

αυριο μεθαυριο θα σας δειξω κατι να μου πειτε τι ειναι αφου ασχολειστε με τα απολιθωματα... Άνεση
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 25, 2014, 03:05:29 μμ »

Αλίκη δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, είναι μέσα σε ζελατίνες και μετά σε κουτάκι.
Τα αποθηκεύεις όπως ένα κομμάτι ορυκτού ή κρυστάλλου.

Μορφέα περιμένουμε!
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 25, 2014, 03:06:18 μμ »

αυριο μεθαυριο θα σας δειξω κατι να μου πειτε τι ειναι αφου ασχολειστε με τα απολιθωματα... Άνεση
Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
κανε παιχνιδι Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 25, 2014, 06:07:55 μμ »

Κατάλαβα! Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
πετραν
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 02:38:35 μμ »

Έχω 3 τριλοβίτες σε πολύ καλή κατασταση και εναν κουλουριασμενο. Τους 3 τους αγόρασαν από το ιντερνετ. Έχω 3 μικρά δόντια μοσασαυρου,ένα ίχνος ψαριουν 50 εκ.ετών σε πέτρα,4 μικρούς αμμωνιτες (ο ένας κομμένος)και 27-28 δόντια καρχαρία 30-60 εκ.ετών.συγκεκριμένα οι τριλοβίτες είναι ένας σας τον δικό σου αλλά 3,5 εκ.(elrathia) ένας τύπους phacops και μια flexicalymene
Καταγράφηκε
πετραν
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 16, 2015, 02:44:49 μμ »

Τους αμμωνιτες μπορείς να τους βγάλει από την ζελατίνα αφού έχουν απολιθωθει δεν θα πάθουν τίποτα είναι σαν πέτρες.αν επιτρέπει ο διαχειριστής να σου στείλω το Σιτε που αγοράζω τους τριλοβίτες και έχει από ομωπλατη διπλοδοκου και δόντια Τυραννόσαυρος μέχρι αμμωνιτες και κοχύλια ιουρασσικης των 10 ευρώ.
Καταγράφηκε
πετραν
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 05:11:20 μμ »

Μερικές γρήγορες φωτογραφίες από το κινητό, συγγνώμη για το μη βολικό μέγεθος:

Τριλοβίτης από Utah, USA (δεν είμαι σίγουρος για το ακριβές είδος)


Τριλοβίτης Diacalymene από το Μαρόκο, Ορδοβίκια & Σιλούρια περίοδος (περίπου 485-420 εκατομμύρια χρόνια πριν)


Αμμωνίτης κομμένος στη μέση και γυαλισμένος από την Μαδαγασκάρη, παρατηρήστε τα γεώδη ασβεστίτη που έχουν σχηματιστεί μέσα του!!!




Πληροφορίες από Βικιπαίδεια:
Οι Αμμωνίτες ήταν μαλάκια, προϊόντα εξέλιξης των ναυτιλοειδών στην Ανώτερη Δεβόνια περίοδο 359,2 ± 2,5 εκατομμύρια έτη π.π. Αναπτύσσοντας χιλιάδες διαφορετικά είδη κατέκλυσαν το θαλάσσιο περιβάλλον έως την Ύστερη Κρητιδική περίοδο 65,5 ± 0,3, οπότε και εξαφανίστηκαν ως τάξη. Η μεγάλη διασπορά κατά την περίοδο εξάπλωσής τους καθιστά τους αμμωνίτες σημαντικά καθοδηγητικά απολιθώματα για τη χρονολόγηση πετρωμάτων. Στην Ελλάδα σημεία με ιδιαίτερη παρουσία αμμωνιτών στο απολιθωματικό αρχείο είναι η Χίος και η Αργολίδα.

Οι αμμωνίτες που απαντούν κατά το κατώτερο και μέσο Ιουρασικό είχαν, στην συντριπτική τους πλειοψηφία, μέγεθος που δεν ξεπερνούσε τα 23 εκ σε διάμετρο. Κατά το ανώτερο Ιουρασικό εμφανίζονται είδη, όπως ο Titanites με διάμετρο μεγέθους 53 εκ., ενώ το είδος Parapuzosia seppenradensis, που εμφανίστηκε την Κρητιδική περίοδο στην περιοχή της σημερινής Κεντρικής Ευρώπης έφθασε σε διάμετρο τα 2 μέτρα. Αν επιβεβαιωθεί, ωστόσο, η αυθεντικότητα του απολιθώματος που ανευρέθη στη Βρετανική Κολομβία του Καναδά, τότε θα αποτελεί το μεγαλύτερο είδος αμμωνίτη που έχει μέχρι σήμερα βρεθεί, με διάμετρο 2,3 μ.

Από άποψη εσωτερικής κατασκευής ελάχιστα είναι γνωστά για τους αμμωνίτες, καθώς μόνο ένα μικρό τμήμα του πεπτικού συστήματος και μια κύστη (η οποία εικάζεται ότι ήταν μελανηφόρος κύστη, που χρησίμευε για την αποθήκευση και εκτόξευση μελάνης, όπως στα σημερινά κεφαλόποδα) έχουν διασωθεί (τα μαλακά μέρη δεν απολιθώνονται). Εικάζεται ότι είχαν πλοκάμια (σε άγνωστο αριθμό), με τα οποία παγίδευαν τη λεία τους.

Και μερικοί μικρότεροι που έχω:




Ο τριλοβίτης λέγετε elrathia και είναι 505 εκατ.ετων
Καταγράφηκε
πετραν
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 05:14:10 μμ »

Μιλτο μου γεια σου,φιλε μου ειναι φανταστικά κομμάτια,όνειρο να πάρω ενα τριλοβίτη Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Αλλα δεν τα εχω καταφέρει ακομα Λύπη
Δειτε εναν αμμωνιτη που εχω:

http://syllektiko-sentouki.blogspot.gr/2014/03/2.html


Αν επιτρέπει ο διαχειριστής να σου στείλω το site που αγοράζω εγώ τριλοβιτες
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences