Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:04:36 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 30ΔΡΑΧΜΑ 1963  (Αναγνώστηκε 4187 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:18:33 μμ »

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα καποιος να με ενημερωσει (διοτι εχω λιγα χρονια να ασχοληθω) σχετικα με τις σημερινες τιμες των 30δραχμων με τους 5 βασιλεις. Πανω κατω ξερω, ΑΛΛΑ παιζουν πολλα πραγματα ρολο. Π.χ. κανεις δεν δινει τιμη μεταλλου που λεει το διαδικτυο απο Αμερικη (π.χ. 979 και κατι ευρω το κιλο σημερα). Π.χ. 18 γραμμαρια το ενα, αρα 15,03 καθαρο, αρα 14,7 ευρω (συμφωνα με ιντερνετ, αλλα...) Για να βοηθησω, καταστασεις ΧF εως ΑU, 23 κομματια (τα "ξεθαψα" σημερα απο την αποθηκη  Χαμόγελο ) Θελω απλα να μαθω τιμη αλλα θελω να μου πειτε τις τιμες της πιατσας, δηλαδη μεχρι ποσο θα εδινε ο καθενας. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Καταγράφηκε
panat
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 10:55:34 μμ »

Καλησπέρα και απο εμένα.
Δέν είμαι συλλέκτης με την ευρεία έννοια απλά συλλέγω πληροφωρίες γενικά.Κάποιος φίλος απο Αμερική μου ζήτησε να του αγοράσω όσο περισσότερα σετάκια μπορούσα.Να τι έχω δει μέχρι τώρα.
Σήμερα η τιμή πώλησης όλων των καταστάσεων είναι 30 Ευρώ.Απο ακυκλοφόριτο σετ το αγόρασα 30 μέχρι μαύρο χάλι το αγόρασα και αυτό 30.Και σε συλλεκτικό κατάστημα και σε πεζοδρόμιο που λένε 30 το σετάκι.
Στο διαδυκτιο του εξωτερικού δεν υπάρχει καμμία λογική στις τιμές που ζητάνε.Παίζουν απο 50$ τπ σετακι VF μέχρι και 600$ το έχω δεί.Ναι δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια μου.
Εχω καταλάβει οτι τα μαζευουν για να τα πάνε σε αξιολόγηση και μετά στην αγορά.Στερευουν τα αποθέματα σε 1 OZ .999 rounds and bars.(Apmex - American Fidelity - Sunshine - Silvertown - Engelhart - Royal Canadian).Ετοιμάζεται η αγορά του εξωτερικού να γυρίσει σε πιο χαμηλές περιεκτικότητες.Η αρχή ειναι με .80 ασήμι .925 κτλ.
Δεν φαίνεται να υπάρχει τρομερό ενδιαφέρον για την κατάσταση του νομίζματος παρά πιο πολύ η περιεκτικότητα.Λυπάμαι που θα στεναχωρίσω τους φίλους που με βοηθάνε τόσο πολύ, συλλέκτες αλλα η ταση θα ειναι πια στην περιεκτικότητα και οχι στον αέρα.
Αυτά κατάφερα να μάθω μέχρι τώρα απλά έβλεπα οτι δεν σου εχει απαντήσει κάποιος έμπειρος και ειπα να σου πω αυτά.Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 05:27:02 μμ »

Ευχαριστω πολυ. Η αληθεια ειναι οτι ολα πλησιαζουν στο μεταλλο. Καλο? Ασχημο? Ειναι δικοπο μαχαιρι. Μου ειπε προ ημερων ενας γνωστος εμπορος και συλλεκτης Ελληνικων κυριως νομισματων, πασιγνωστος στον χωρο, οτι τα συλλεκτικα ειναι μονο για να ικανοποιηθουν βλεποντας τα στην συλλογη τους οι ιδιοι οι συλλεκτες, δεν αποφερουν χρηματα - μιλωντας παντα για ιδιωτη, οχι εμπορο. Παντως καλο ειναι που πανε ολα για μεταλλο για αυτους που εχουν στοκ σε μεταλλο, οχι συλλεκτικα αλλα δεν συμβαινει αυτο σε αυτους που εχουν συλλεκτικα κομματια στα χερια τους. Παντως θα κρατησω δυο φρασεις απο δυο φιλους μου που ασχολουνται, ο ενας δεκαετιες ο αλλος πανω απο 70+ χρονια: ''Να ασχολειαι με αυτο που σου αρεσει αλλα να προσπαθεις να εισαι παντα πιο κοντα στο μετλλο" και "Να προσπαθεις να μοιραζεις το κεφαλαιο και την συλλογη σου, να μην τα χεις ολα π.χ. μονο σε χρυσο η μονο σε ασημι η μονο σε συλλεκτικα"  Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:33:10 μμ »

σιγουρα τα ευγενη μεταλλα που λεμε,χρυσος αργυρος,προσδιδουν,και μια αξια μεταλλου υπολογισημη,ιδιαιτερα ο χρυσος.αλλα ειναι και ωρισμενα χαλκα που αξιζουν,για πολλα χρυσα.σιγουρα ομως, εχεις δικιο,σε μια κριση,οπως τωρα πιο πολυ μετραει,η αξια μεταλλου σαν αμεση συναλαγη βεβαια,και μετα η   συλλεκτικη.ενας εμπορος αγαθων,θα παρει πιο ευκολα λιρες, η αλλα χρυσα απο μονολεπτα,η αλλα χαλκινα,μια και ολος ο κοσμος, δεν συλλεγει νομισματα.ισως γιαυτο? αυτες τις εποχες στην αγορα, δεν κυκλοφορουν σπανια νομισματα.οταν δεν υπαρχει ρευστο? ο αλλος θα κατεβασει τις τιμες, αναγκαστικα.χαιρετω γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences