Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 03:14:02 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κοπιες με πιστοποιηση!  (Αναγνώστηκε 26792 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 10:54:09 μμ »

Παράθεση
Σχετικά με τα νομίσματα Panda.

Αρκετοί χρήστες μου αναφέρουν οτι τα εικονιζόμενα Panda ειναι ψευτικα.
Οπως όλα τα Κινέζικα προιόντα έτσι και στα νομίσματα εμπεριέχονται οι Κινέζικες ιδιοτυπίες.
Η ενασχόληση μου με τα νομισματα αυτά έχει αρχίσει το 1986 οταν η Κινα τα εξέδωσε για να υποστηρίξει το ζωάκι πρός εξαφάνιση.
Ειναι το νόμισμα με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στον πλανήτη.
Κάθε χρόνο η WWF σε συνεργασία με τον Κινέζικο κρατικό φορέα παρουσιάζει το σχέδιο της επόμενης χρονιάς καθώς και την ονομαστική αξία κάθε σχεδίου.Ο φορέας που εξετάζει τα τελικά νομίσματα ειναι η China mint Shanghai kai China mint USA.
Υπάρχουν 3 εργοστάσια κατασκευής στην Κίνα  και 2 στην Αμερική.
Τα Panda παρουσιάζουν διαφορές τόσο στο βάρος οσο και στις λεπτομερείς απεικονήσεις.Ειναι ισως το μόνο νόμισμα που παίρνει αξιολογήσεις απο MS 65-MS 70.Κατα κανόνα τα MS 70 ειναι κατασκευασμένα στην Αμερική.Ειναι τα τελειότερα και τα ακριβότερα.Βαρους 31.100 γραμμάρια.Δεν χρησιμοποιήτε  υπόστρωμα tungsten (βολφράμιο) λόγο της άριστης ποιότητας ασημιού.Στα υπόλοιπα μετα το ασήμι μπαίνει ενα υπόστρωμα tungsten για να προστατεύσει το τελικό καθρεφτιζέ φινίρισμα.Τα υπόλοιπα ειναι MS 68 βάρους πάνω απο 28 γραμμάρια και κάτω απο 31, MS 69 βάρους ανω των 31,200 και μέχρι 32,400.Το ασήμι στο MS 70 ειναι άριστης ποιότητος ενω στα άλλα 2 ειναι ανακυκλωμενο ασήμι και ειναι Κινεζικής κατασκευής.
Στο ένα και μοναδικό ιδιωτικό site που υπάρχει στο διαδύκτιο ειναι αυτό που έχει παραπληροφόρηση για να εξυπηρετίσει δικά του συμφέροντα.Μην ξεχνάτε ο τζιρος των Panda αγγίζει δισ Δολλάρια.Τα 800.000 τεμάχια που ακοινώνει η China Mint δεν βγαίνουν ποτέ στο ελευθερο εμπόριο και πωλούνται στο κτίριο της στην Shanghai προς 800 USD ένα.Μην ξεχνάμε ποιός ειναι ο αρχικός λόγος που κυκλοφορισε το Panda.Πάρα ταυτα ειναι το τελειότερο νόμισμα στον κόσμο.Τα δικά μου είναι Κινέζικα. Σε κάποιο άλλο site θα αναρτήσω και θα αναλύσω ποιά Panda ειναι μαιμού.

τα παραπανω αφηνονται στην κριση σας.Εγω σε λιγο θα ξεχασω και αυτα που ξερω.Αγαπητε NMS μην στρογγυλευεις τα πραγματα.Ειναι ξεκαθαρος ο λογος για τον οποιο γινονται ολα. Εγω δεν ειμαι ο Robin hood για να σωσω τον κοσμο και  οποιον θελει να κρεμαστει απο μονος του.Αλλα καποια πραγματα θα τα πω μπας και σωθει κανεις ανιδεος πριν το δαγκωμα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 11:08:17 μμ »

Α μπραβο.... και μπορει η wikipedia να φτιαχνετε απο χρηστες... αλλα δειτε τα απο που παιρνει αναφορα και στοιχεια....

References

Krause, Chester L. and Clifford Mishler (2004). 2005 Standard Catalog of World Coins: 1901–Present (32nd ed. ed.). Krause Publications. ISBN 0873497945.

External links

Website of the China Gold Coin Corporation, official distributor of the Chinese Panda coins in China.

Chinese Commemorative Silver Panda Coins Mintage


Νομιζω οτι τα στοιχεια που αναφερουν... ειναι αξιοπιστα...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 11:40:51 μμ »

Σορρυ αναργυρε... αυτο δεν το ειχα διαβασει... δεν ξερω που ειναι... Μολις ειδα και ενα λαθος μου... τελικα αναφερει 3 κινεζικα και 2 αμερικανικα νομισματοκοπεια.....εγω δεν θυμομουν καλα....

ερωτηση..... τα Παντα ειναι απο τα τελειοτερα νομισματα στον κοσμο... αλλα τοτε το πρωτο πραγμα που θα επρεπε να εχουν προσεγμενο ειναι το βαρος...... ετσι δεν ειναι; δεν μπορει αλλα να λεει και αλλα να ζυγιζει.... το ενα να ειναι 31.7 το αλλο 31.1 και το τριτο 28 γραμμαρια! γιατι... αυτο δεν λεγετε τελειοτητα αλλα μεγαλη προχειροτητα! ετσι δεν ειναι;

Περεπιπτοντως.... ο αντιπροσωπος στην αμερικη για τα Παντα... νομιζω οτι ειναι η PandaAmerica... που ειναι εταιρεια.... αυτη τα φερνει απο κινα στην αμερικη και τα πουλαει....

Μια ακομα 1-2 ερωτησεις γιατι δεν καταλαβα κατι.... Τα 800.000 τεμάχια που ακοινώνει η China Mint δεν βγαίνουν ποτέ στο ελευθερο εμπόριο και πωλούνται στο κτίριο της στην Shanghai προς 800 USD ένα;;;;;;;;;;;;;;

γιατι δεν βγαινουν στο εμποριο;;; και απο που τα παιρνουν ολοι;;;; και 800 δολλαρια το ενα;;; δηλαδη καμια 500 ευρω το ασημενιο;;; και το πουλανε μετα στην τιμη του αργυρου;;;
Καποιο λαθος υπαρχει εδω ή οχι;; γιατι.....

Το δευτερο... βαζουν βολφραμιο;;;; αυτο λεγετε νοθεια και τα νομισματα ειναι καλπικα ετσι! το βολφραμιο ειναι αυτο που ελεγαν οτι ειχαν οι ραβδοι χρυσου απο την Αμερικη και ηταν καλπικοι..... και αυτο γιατι νομιζω το ειδικο βαρος ειναι κοντα σε αυτο του χρυσου... δεν τα ξερω καλα αυτα αλλα μπορω να βρω πληροφοριες...

και βαζουν αυτο στο υποστρωμα;;; αρα δεν ειναι ασημι!!!! οποτε ειναι το λευκο μεταλλο που ελεγε ο αμερικανος.... οταν τα εκοψε! και γιατι το βαζουν;;;για να τα κανουν προυφ;; με καθρεπτιζομενη επιφανεια;;; Και η πλατινα και ο χρυσος και το ασημι αλλα και ο χαλκος κανουν μια καρθεπτιζομενη επιφανεια μοναχα τους... με την ειδικη επεξεργασια.....!!!!

μηπως δεν εχω καταλαβει σωστα;

αυτες τις πληροφοριες που ειναι να τις διαβασουμε; αν ειναι σε βιβλιο... κανεις καποιο σκαναρισμα; ή πες μας πως λεγετε... κτλ μηπως υπαρχει σε  e-book!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2011, 03:40:50 πμ από NMS » Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 11:58:00 πμ »

τελικα τα νομισματοκοπεια γιασ τα κινεζικα παντα ειναι στην αμερικη ή στην κινα?

νομιζω στην Γουαδελουπη.Αναργυρε επεσες εξω.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences