Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 11:08:56 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κοπιες με πιστοποιηση!  (Αναγνώστηκε 26861 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 07:36:49 μμ »

που να ξερω αναργυρε?λογω υγειας απεχω,απο την αγορα τρια τεσσερα, χρονια,ισως και παραπανω,μονο συνδρομες πληρωνω,και  διαβαζω το φορουμ μας.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 09:39:08 μμ »

ενταξη κυριε Γιαννη ,εμενα με συνχωρητε που εκνευριστικα.Καλη καρδια!!
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 01:17:48 πμ »

'''αλλα αμα δειτε και ωρισμενα δικα μου ,ισως ασχολειθητε με αλλο αθλημα'''

ε ρε προβληματα που εχει ο κοσμος..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 07:14:39 πμ »

ολοι μαζι την κυριακη στη λεσχη για καφε
γιαννη φερε και το κουμπουρι
και ας μας πει τοτε καποιος οτι ειναι γνησιο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 12:50:38 μμ »

ασε λεωνιδα, γιατι με τα προβληματα που εχει ο κοσμος? μην μας παρει κανενα βολι,αν και τοσων χρονων δεν ειναι σε χρηση,αν και ο μηχανισμος ειναι αψογος.ειναι αρκετα δυσκολο οπλο,με δυο κανες και δυο κοκορες, εμπροσθογεμη πιστολα,αρχες του 1800,μετα βγηκαν οι κοινες, με τις δυο κανες που περιστρεφονταν,και τον εναν κοκορα,οι λεγομενες διμουτσουνες,επισης εχει και ωραια ενφανιση,ελπιζω την κυριακη, να τα πουμε απο κοντα,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 01:56:35 μμ »

πολυ ομορφα,βαλτε ομως και τα αλεξισφαιρα σας ,διοτι προτιθεμαι να σας ριξω με ΑΚ47 , Σαρκασμός ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΣΤΑΣΟΥ ΤΟΥΡΚΟ ΝΑ ΓΕΜΙΣΩ ΜΕ ΤΑ ΕΜΠΡΟΣΘΟΓΕΜΗ!!ΧΕ ΧΕ ΧΕ.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 02:11:13 μμ »

αμα ειναι ετσι εσενα θα σε παρουμε με την δικια μας ομαδα
 Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:51:50 μμ »

peace,not Work!!!giannist.
Καταγράφηκε
panat
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 11:35:31 πμ »

Και εγώ μαζί σου. Εγώ δεν είμαι συλλέκτης είμαι απλά ενδιάμεσος μικροπωλητής.Δηλαδί άνθρωποι που θέλουν να πουλήσουν κάτι μου το δίνουν και το μεταπουλάω και βγάζω 3-4 ευρώ.Ο μεγάλος όγκος των πωλήσεων γίνετε εξω δικτυακά.Τα υπόλοιπα στο Εμεζον, Εμπαυ, Εοφφερ,124,Ρικαρτο κτλ για να τα λέω όπως τα γράφετε.
Πουλάω στην Αγγλία 2 Panda του 2010 αριστες οι κριτικές.Πουλάω τωρα ενα Αμερική ένα Καναδά άριστες οι απαντήσεις.Πουλάω 5 στην Ελλάδα μου τα βγάζουν άχριστα μου χαλάνε το όνομα.Αναγκάζομαι τα στέλνω για αξιολόγηση για να δω τι μου γίνετε καταξοδευομαι πληρώνω τα κέρατα μου και αξιολογούνται με ms 68-69 δέν έχει σημασία.Ανεβάζω κανα 2 Morgan μου τα βγάζουν άχριστα τα πουλάω στα Εμεζον 55 δολλάρια χωρίς αξιολόγηση τα παίρνει ο πελάτης Αμερική τώρα το αξιολογεί και τα μεταπουλάει στο Εμπαι 168 USA και μένω μακάκας.Ανεβάζω μιά περισευούμενη λίρα Αγγλίας στο 124 και κάποιος χρήστης κάνει τον κόσμο ανω κάτω οτι είναι λαθραία.Την αγοράζει κάποιος εδώ και ζητάει να του την στείλω NGC γιά αξιολόγηση λίρα του 1922 London Mint.Γυρίζει πίσω αξιολογημένη η λίρα που έχω πουλήσει μόνο 315 ευρω και μου ζητάει ο πελάτης να του την πουλήσω στο αβαυ 550 USD.Μόλις την ανεβάζω η λίρα κάνει φτερά.5 αστέρια αξιολόγηση ο Πάνος.Ασε που αναγκάστικα να σκάσω και 350 Δολλάρια +  για να δικαιούμαι να κάνω οπτική αξιολόγηση NGC.Ασε που μου ζήτησαν ειδική φωτογραφική ειδική ζυγαριά ειδική λάμπα φωτισμού.Αλλα 500 δολλάρια έσκασε ο Πανούλης.
Επαναλαμβάνω δεν είμαι συλλέκτης απλά βασίζομαι σε αυτά που μου λένε έμπειροι συλλέκτες εδώ.Διαβάζω τα πάντα.Ειναι μόνο η δευτερη φορά που γράφω. Απλά επειδή έπαθα μεγάλη ζημιά γιατί ο καθένας κάνει τον γνώστη θέλω να προτείνω κάτι.Να μην διαβάζουν ιντερνετικές καταχωρίσεις σε site και μετά τα παρουσιάζουν για δικές τους γνώσεις.Ασ αγοράσουν και κανα βιβλίο.
Α ξέχασα μου έβγαλαν άχριστα και μπάρες ασημένιες 1 0ζ Morgan αγορασμένα με τιμολόγια απο Ελβετια και εκτελωνισμένα εδώ.Το ίδιο με Morgan αγορασμένα απο Apmex με τιμολόγιο και εκτελωνισμό.
Θα μου πεις γιατί δεν έκανα μύνηση για δυσφίμηση?Εκανα αλλα για σοβαρούς λόγους υγείας του μηνυθέντος την πήρα πίσω.
Το δια ταυτα καλέ μου φίλε.Οκ να μην εχω εμπιστοσύνη στα κουτάκια σλαμπάκια κτλ.Εγω πως θα πουλήσω το εμπορευμά μου.Και ξέρεις τι μέ χαλάει?Εγω τις πωλήσεις μου τις κάνω αλλά ξέρεις με την βλακεία που μας δέρνει στην Ελλάδα πόσος κόσμος θα μπορούσε να πουλάει έξω.Εδω αν ξέρεις απο που να αγοράσεις τα βρίσκεις τσάμπα.Εδικά τα ξένα τα ευρωπαικά .500  .800 ασήμια.Αυτό που μας κατέστρεψε σαν χώρα και σαν λαό ειναι οτι είμαστε ειδικοί σε όλα και μάλιστα επιμένουμε.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 12:15:19 μμ »

μα εσυ ελεγες αγαπητε οτι δεν εχεις ιδεα απο νομισματα.Και ετυχε να πας κινα  στο γαμο σου και να παρεις στο αεροδρομιο τα παντα.Τωρα εισαι ειδικος , και συναλλασεσαι με παντα απο το 1986!!!!
Σε ρωταω ευθεως ποσους δρακους εχει ακομα το παραμυθι?
Παράθεση
Και εγώ μαζί σου. Εγώ δεν είμαι συλλέκτης είμαι απλά ενδιάμεσος μικροπωλητής.Δηλαδί άνθρωποι που θέλουν να πουλήσουν κάτι μου το δίνουν και το μεταπουλάω και βγάζω 3-4 ευρώ.Ο μεγάλος όγκος των πωλήσεων γίνετε εξω δικτυακά.Τα υπόλοιπα στο Εμεζον, Εμπαυ, Εοφφερ,124,Ρικαρτο κτλ για να τα λέω όπως τα γράφετε.
Πουλάω στην Αγγλία 2 Panda του 2010 αριστες οι κριτικές.Πουλάω τωρα ενα Αμερική ένα Καναδά άριστες οι απαντήσεις.Πουλάω 5 στην Ελλάδα μου τα βγάζουν άχριστα μου χαλάνε το όνομα.Αναγκάζομαι τα στέλνω για αξιολόγηση για να δω τι μου γίνετε καταξοδευομαι πληρώνω τα κέρατα μου και αξιολογούνται με ms 68-69 δέν έχει σημασία.Ανεβάζω κανα 2 Morgan μου τα βγάζουν άχριστα τα πουλάω στα Εμεζον 55 δολλάρια χωρίς αξιολόγηση τα παίρνει ο πελάτης Αμερική τώρα το αξιολογεί και τα μεταπουλάει στο Εμπαι 168 USA και μένω μακάκας.Ανεβάζω μιά περισευούμενη λίρα Αγγλίας στο 124 και κάποιος χρήστης κάνει τον κόσμο ανω κάτω οτι είναι λαθραία.Την αγοράζει κάποιος εδώ και ζητάει να του την στείλω NGC γιά αξιολόγηση λίρα του 1922 London Mint.Γυρίζει πίσω αξιολογημένη η λίρα που έχω πουλήσει μόνο 315 ευρω και μου ζητάει ο πελάτης να του την πουλήσω στο αβαυ 550 USD.Μόλις την ανεβάζω η λίρα κάνει φτερά.5 αστέρια αξιολόγηση ο Πάνος.Ασε που αναγκάστικα να σκάσω και 350 Δολλάρια +  για να δικαιούμαι να κάνω οπτική αξιολόγηση NGC.Ασε που μου ζήτησαν ειδική φωτογραφική ειδική ζυγαριά ειδική λάμπα φωτισμού.Αλλα 500 δολλάρια έσκασε ο Πανούλης.
Επαναλαμβάνω δεν είμαι συλλέκτης απλά βασίζομαι σε αυτά που μου λένε έμπειροι συλλέκτες εδώ.Διαβάζω τα πάντα.Ειναι μόνο η δευτερη φορά που γράφω. Απλά επειδή έπαθα μεγάλη ζημιά γιατί ο καθένας κάνει τον γνώστη θέλω να προτείνω κάτι.Να μην διαβάζουν ιντερνετικές καταχωρίσεις σε site και μετά τα παρουσιάζουν για δικές τους γνώσεις.Ασ αγοράσουν και κανα βιβλίο.
Α ξέχασα μου έβγαλαν άχριστα και μπάρες ασημένιες 1 0ζ Morgan αγορασμένα με τιμολόγια απο Ελβετια και εκτελωνισμένα εδώ.Το ίδιο με Morgan αγορασμένα απο Apmex με τιμολόγιο και εκτελωνισμό.
Θα μου πεις γιατί δεν έκανα μύνηση για δυσφίμηση?Εκανα αλλα για σοβαρούς λόγους υγείας του μηνυθέντος την πήρα πίσω.
Το δια ταυτα καλέ μου φίλε.Οκ να μην εχω εμπιστοσύνη στα κουτάκια σλαμπάκια κτλ.Εγω πως θα πουλήσω το εμπορευμά μου.Και ξέρεις τι μέ χαλάει?Εγω τις πωλήσεις μου τις κάνω αλλά ξέρεις με την βλακεία που μας δέρνει στην Ελλάδα πόσος κόσμος θα μπορούσε να πουλάει έξω.Εδω αν ξέρεις απο που να αγοράσεις τα βρίσκεις τσάμπα.Εδικά τα ξένα τα ευρωπαικά .500  .800 ασήμια.Αυτό που μας κατέστρεψε σαν χώρα και σαν λαό ειναι οτι είμαστε ειδικοί σε όλα και μάλιστα επιμένουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2011, 12:36:24 μμ από epop » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 12:32:17 μμ »

αυτα τα ωραια που εγραφες μεσα στην δημοπρασια γιατι τα εσβησες?
εγω επειδη δεν ειμαι προνοητικος δεν τα εσωσα αλλα ο φιλος ο NMS τα μεταφερει πολυ καλα.Εγω απλως θα τα παραθεσω και ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του για το ποιος λεει βλακειες που δεν χρηζουν απο μενα ουτε σχολιασμου.υπογραμμιζω τα highlights:
Παράθεση
προσφατα ειδα και εγω πλαστα! μαλιστα ο πωλητης... (δεν τον ξερω...) εγραψε μετα καποια πραγματα στις δημοπρασιες του που εγω προσωπικα διαφωνω!!! επαναλαμβανω οτι δεν το ξερω... και δεν εχω προθεση να του επιτεθω... απλα αυτα που λεει δεν τα θεωρω σωστα εστω κι αν αναφερει οτι ασχολειτε απο το 1986!
εγω... ενα εχω μονο... και δεν εχω ψαξει και πολλα.. αλλα...

γραφει οτι ειναι 3 τα νομισματοκοπεια που κοβουν παντα... 2 στην κινα και ενα στις ΗΠΑ!!!!
εγω νομιζω οτι ειναι 9 τα νομισματοκοπεια και ειναι ολα Στην Κινα!!! ειναι δυνατον να κοβει η αμερικη νομισμα που ειναι μαλιστα ον μεγαλυτερος αντιπαλος του walking libery που εχει;;; και τι δουλεια εχει η ΗΠΑ!!!
οι κινα εχει νομισματοκοπεια που φυσανε..... εδω φυσανε τα κιβδηλοπειια τους!! Χαχαχα

Εγραφε μετα οτι οι εταιριες πιστοποιουν τα νομισματα αυτα αναλογα με το που ανοικουν...
υπαρχουν 3 κατηγοριες.... αυτα που ειναι απο 28γρ εως λιγοτερο των 30.4 γρ και παιρνουν πιστοποιηση ΜS 68
αυτα που ειναι απο 31.4γρ εως 31.7γρ και παιρνουν MS69 και τελος αυτα που ειναι 31.1γρ ακριβως (μαλιστα αναφερει οτι αυτο ειναι το αμερικανικης κοπης!) που παιρνει πιστοποιηση MS70!

Δεν ξερω ποιος ειναι αλλα παει καλα;;; θα αγορασω Παντα της 1 ουγκιας 31.1γρ και θα ειναι 28 και θα πω οτι ειναι γνησιο;;;; τα 3.1 γρ που λειπουν ειναι ενα νομισμα!!! ειναι το 1/10 της ουγκιας!

αν ηταν στα χρυσα... το χασιμο ειναι πανω απο 200 ευρω αν δεν κανω λαθος!!!!

μετα.. τα ποιο βαρια... 31.7γρ;;;; πανω απο μισο γραμμαριο παραπανω;; ξερω γω......

οι ουγκιες ειναι ουγκιες και αυτο αγοραζεις!!! μιλαμε παντα για καθαρο μεταλλο και με συγκεκριμενο βαρος!

αυτο που αναφερει ο τυπος για τις εταιρειες ειναι τουλαχιστον δυσφημηση! αν το κανουν αυτο... ειναι απαραδεκτες! αλλα δεν υπαρχει περιπτωση ουτε το ονομα τους να χαλασουν ουτε τιποτα...
μπορει καποιες απο λαθος να περασε κανενα πλαστο πολυ καλο... αλλα οχι και ετσι οπως τα λεει ο τυπος!
εδω δεν πιστοποιουν καθαρισμενα και θα πιστοποιησουν  αυτα των 28γρ;;;;;;

Α! ξεχασα.... αναφερει οτι αυτη η αλλαγη βαρους ειναι γιατι οι κινεζοι χρησιμοποιουν ανακυκλομενο ασημι!!!
μα... το περισσοτερο δεν ειναι ετσι;;; παντου γινεται!!! λιωνεται το μεταλλο... καθαριζετε και επαναχρησιμοποιητε! αυτο γινονταν ακομα και στο βυζαντιο στους σολιδους κτλ! γιατι χανει βαρος το μεταλλο;;; θα τρελλαθουμε τελειως;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 01:15:28 μμ »

και συνεχιζω με τα δικα σου γραφομενα απο το θεμα που εχω ανοιξει για τα παντα

Παράθεση
Πράγματι οπτικά το δεξί φαίνεται αυθεντικό 100%.
Για το αριστερό έχω μερικές επιφυλάξεις αν δεν ειναι αυθεντικό γιατί ειναι δικό μου.Εχει σταλεί για αξιλόγηση και ειμαι σε αναμομή.
Δεν είμαι συλλέκτης απλά εχω ολη την σειρά PANDA απο το 2000 και μέχρι το 2011.
Υπάρχουν 2 σοβαροί οικοι αξιολογησης ο PCGS και ο NGC.
Αν παρατηρήσετε προσεκτικά τα αξιολογημένα απο PCGS παίρνουν 3 αξιολογήσεις.MS 68 MS69 και MS70.
Αυτο γίνετε επειδή στην Κίνα τα νομισματα κατασκευάζοντα σε διαφορετικά εργοστάσια... including but not limited to: Shenzhen, Shanghai and Shenyang.Τής Shanghai ειναι πιό χοντρά 3,45 χιλ που ειναι το δικό μου.Τα αλλα 2 είναι 2.98χιλ γιαυτό και η αξιολογισή τους ειναι 68 και 69 αντίστοιχα.
Οσο για το chinamintblogspot.com το παλικάρι που το έχει, εχει αγοράσει και πουλάει εκατομμύρια 69ρια αυτό που η γραμμή ειναι ευθεία και το πρώτο σκαλοπάτι του ναού εχει ενα Μ.
Αφήνοντας την οπτική αξιολόγηση επειδή ειναι υποκειμενική, αν το νομισμά σας ειναι 31.105 γραμμάρια, 40mm διαμμετρο και πάχος απο 2,98(APMEX-3,45APMEX) υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες το νόμισμα να ειναι καλό.Προσωπικά πιστευω οτι τα PANDA ειναι πολύ όμορφα νομίσματα αλλά σε καμμία περίπτωση μην τα αγοράζετε για επένδυση.
Εγω σε ενα ταξίδι πέρσι στην Κίνα αγόρασα απο το Αεροδρόμιο μια καρτέλα των 30 με 645 δολλάρια.Μονο του 2010.Εδωσα μερικά και έκτοτε εχω μάθει μάθει τα πάντα για τα νύχια των PANDA πως ειναι τα μπαμπου, την αρχιτεκτονική του ναού των ουρανών, που πιάνει χιόνι, ποσα αστέρια έχει, αν εχει σταλακτίτες ποσα σκαλιά εχει αν γλυστρούν η οχι αν 1002 αν...../Τα εστειλα σε τωρα σε 2 οικους αξιολόγησης και ας τα κάνουν οτι θέλουν.Εγω σταθερά ενα PANDA κάθε χρόνο και γιά επένδυση.....μια χαρα ειναι τα Ευρωπαικά.!!!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 01:17:11 μμ »

τελικα τα νομισματοκοπεια γιασ τα κινεζικα παντα ειναι στην αμερικη ή στην κινα?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 08:24:56 μμ »

αυτα τα ωραια που εγραφες μεσα στην δημοπρασια γιατι τα εσβησες?
εγω επειδη δεν ειμαι προνοητικος δεν τα εσωσα αλλα ο φιλος ο NMS τα μεταφερει πολυ καλα.Εγω απλως θα τα παραθεσω και ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του για το ποιος λεει βλακειες που δεν χρηζουν απο μενα ουτε σχολιασμου.υπογραμμιζω τα highlights:
Παράθεση
προσφατα ειδα και εγω πλαστα! μαλιστα ο πωλητης... (δεν τον ξερω...) εγραψε μετα καποια πραγματα στις δημοπρασιες του που εγω προσωπικα διαφωνω!!! επαναλαμβανω οτι δεν το ξερω... και δεν εχω προθεση να του επιτεθω... απλα αυτα που λεει δεν τα θεωρω σωστα εστω κι αν αναφερει οτι ασχολειτε απο το 1986!
εγω... ενα εχω μονο... και δεν εχω ψαξει και πολλα.. αλλα...

γραφει οτι ειναι 3 τα νομισματοκοπεια που κοβουν παντα... 2 στην κινα και ενα στις ΗΠΑ!!!!
εγω νομιζω οτι ειναι 9 τα νομισματοκοπεια και ειναι ολα Στην Κινα!!! ειναι δυνατον να κοβει η αμερικη νομισμα που ειναι μαλιστα ον μεγαλυτερος αντιπαλος του walking libery που εχει;;; και τι δουλεια εχει η ΗΠΑ!!!
οι κινα εχει νομισματοκοπεια που φυσανε..... εδω φυσανε τα κιβδηλοπειια τους!! Χαχαχα

Εγραφε μετα οτι οι εταιριες πιστοποιουν τα νομισματα αυτα αναλογα με το που ανοικουν...
υπαρχουν 3 κατηγοριες.... αυτα που ειναι απο 28γρ εως λιγοτερο των 30.4 γρ και παιρνουν πιστοποιηση ΜS 68
αυτα που ειναι απο 31.4γρ εως 31.7γρ και παιρνουν MS69 και τελος αυτα που ειναι 31.1γρ ακριβως (μαλιστα αναφερει οτι αυτο ειναι το αμερικανικης κοπης!) που παιρνει πιστοποιηση MS70!

Δεν ξερω ποιος ειναι αλλα παει καλα;;; θα αγορασω Παντα της 1 ουγκιας 31.1γρ και θα ειναι 28 και θα πω οτι ειναι γνησιο;;;; τα 3.1 γρ που λειπουν ειναι ενα νομισμα!!! ειναι το 1/10 της ουγκιας!

αν ηταν στα χρυσα... το χασιμο ειναι πανω απο 200 ευρω αν δεν κανω λαθος!!!!

μετα.. τα ποιο βαρια... 31.7γρ;;;; πανω απο μισο γραμμαριο παραπανω;; ξερω γω......

οι ουγκιες ειναι ουγκιες και αυτο αγοραζεις!!! μιλαμε παντα για καθαρο μεταλλο και με συγκεκριμενο βαρος!

αυτο που αναφερει ο τυπος για τις εταιρειες ειναι τουλαχιστον δυσφημηση! αν το κανουν αυτο... ειναι απαραδεκτες! αλλα δεν υπαρχει περιπτωση ουτε το ονομα τους να χαλασουν ουτε τιποτα...
μπορει καποιες απο λαθος να περασε κανενα πλαστο πολυ καλο... αλλα οχι και ετσι οπως τα λεει ο τυπος!
εδω δεν πιστοποιουν καθαρισμενα και θα πιστοποιησουν  αυτα των 28γρ;;;;;;

Α! ξεχασα.... αναφερει οτι αυτη η αλλαγη βαρους ειναι γιατι οι κινεζοι χρησιμοποιουν ανακυκλομενο ασημι!!!
μα... το περισσοτερο δεν ειναι ετσι;;; παντου γινεται!!! λιωνεται το μεταλλο... καθαριζετε και επαναχρησιμοποιητε! αυτο γινονταν ακομα και στο βυζαντιο στους σολιδους κτλ! γιατι χανει βαρος το μεταλλο;;; θα τρελλαθουμε τελειως;


Καλησπερα Φιλε αναργυρε! Αν καταλαβα καλα Ο φιλος Πανος  (ετσι ειναι το ονομα σου; σορρυ δεν ξερω..) ειναι ο πωλητης των Παντα...

Δεν εχει σβησει αυτα που εγραψε... υπαρχουν σε μια τουλαχιστον δημοπρασια του που ειδα! οποτε δεν τα εχει σβησει...

Φιλε Πανο... Οπως αναφερα δεν ειμαι ειδημων σε αυτα αλλα εκφραζω την προσωπικη μου αποψη! Αν ενα νομισμα που αναγραφει και το βαρος του πανω δεν ειναι οπως λεει .... δεν το θεωρω γνησιο. Αν ενα που λεει οτι ειναι 31.1 γραμμαρια το βρω 28.... θα τρελλαθω! η διαφορα ειναι τεραστια! επειδη ατομα που την πατησαν εχουν κανει και βιντεο που τα δειχνουν ειτε με το ειδικο οξυ ειτε με το να τα κοβουν στην μεση και να βλεπεις οτι δεν ειναι ασημι... κτλ... και εχουν κανει ειδικα ποστ.... οπως και το γεγονος οτι αν ψαξεις βρισκεις και ποστ ή πληροφοριες εκτος δημοπρασιων απο γνωστες του ειδους... γιατι να μην τους πιστεψω;; τα στοιχεια που εχει πχ η Wikipedia... τα θεωρεις λαθος; αν βρω πχ... στοιχεια απο το νομισματοκοπειο της Κινας.. που λεει οτι ολα ειναι 31.1... θα ειναι λαθος; πια ειναι η διαφορα των στοιχειων των δικων σου... με των αλλων και πρεπει να υιοθετησει τα δικα σου και οχι των αλλων που κανουν δημοπρασιες; Προσοχη... δεν μαλωνουμε ετσι; φιλικη κουβεντα κανουμε! ουτε σου επιτηθεμαι! απλα πολλες φορες γινεται και ακομα και χωρις να το ξερουμε μπορει να εχουμε πλαστο νομισμα! υπαρχουν ατομα που πραγματικα δεν ασχολουνται με τιποτα αλλο παρα με ενα συγκεκριμενο ειδος.... πχ... τα μοργαν δολλαρια... ή τα Παντα (τα αρκουδακια! Χαμόγελο )! λογικο ειναι να γνωριζουν καποια πραγματα... αλλα και να αρνουνται καποια που θεωρουν λαθος! Οι κινεζοι ειναι μανες στα πλαστα και ολοενα κανουν και καλυτερα!

ολοι λιγο πολυ την εχουμε πατησει! 

Οταν ο ανθρωπος ειχε κοψει το παντα.... που εξωτερικα ηταν υπεροχο... αλλα το βαρος του δεν ηταν καλο... βρηκε μεσα οτι ηταν χαλκος και ενα αλλο ασπρο μεταλο (αντιμονιο;) και απλα ειχε στρωση ασημιου απο εξω για το τελειωμα! υπαρχουν πλαστα ακομα και τα διπλοκλεισμενα! οι ατιμοι μεχρι και το ναυλον που σε καποια νομισματοκοπεια εχουν το ονομα του νομισματοκοπειου... εχουν αντιγραψει!

γενικα σε αυτα τα μερη Κινα, Χονγκ κονγκ, Μαλαισια, Κορεα... κανουν απιστευτα πλαστα!
Επειδη ασχολουμε πολυ περισσοτερο με χαρτονομισματα... θα σου αναφερω για τα Super dollars αν εχει ακουστα! αυτα ειναι τα τελεια πλαστα! ειναι χαρτονομισματα των 100$ Αμερικης που μαλλον κοβονται απο το καθεστως της Βορειου Κορεας! εχουν χρησιμοποιησει το ιδιο χαρτι και τα ιδια χρωματα με τα κανονινκα δολλαρια... και ετσι κομα και μηχανηματα ή τραπεζες στην Αμερικη τα βλεπουν αληθηνα! ανακαλυψαν την πλαστοτητα τους μετα απο πολυ πολυ κοπο και ερευνα.... και γιατι.... τα πλαστα ειναι πολυ καλυτερα στο σχεδιο και τις λεπτομερειες απο τα γνησια!!! ναι! τα πλαστα ειναι καλυτερα!!!! ειδικα στις μικρολεπτομεριες εντος του ματιου του Φραγκλινου......
υπαρχουν μαλιστα σοβαρες ενδειξεις οτι τα χαρτονομισματα διοχετευονται στην Κινεζικη αγορα απο αξιωματουχους τηε κυβερνησης της Βορειου Κορεας, για ξεπλυμα, πληρωμες... για διαφορες δουλειες και κατασκοπιες... αλλα και γθα αλλους λογους... που δεν χρειαζεται να αναφερω....

εδω προσπαθουμε να βοηθεισουμε συλλεκτες και πωλητες με τιε οποιες γνωσεις εχουμε... λιγες ή πολλες..
τους πωλητες μην εκτεθουν και τους αγοραστες μην φανε ηττα...
αναφερθηκα σε οτι εγραψες γιατι δεν ειναι σωστα.... ειδικα με το βαρος και το τι κανουν οι εταιρειες πιστοποιησης! αν κανουν κατι τετοιο... εχουν εκτεθει ανεπανορθωτα! δεν μπορει να σλαμπαρουν ενα νομισμα τοσο ελιποβαρες χωριε να εχει καν κυκλοφορησει... (σε bullion νομισμα... αυτη η ελλειψη βαρους ειναι σοβαρη ενδειξη πλαστοτητας, και λιγοτερου ή και καθολου ποσοτητας αργυρου ή χρυσου μεσα!), και να μην σλαμπαρει καθαρισμενα γνησια... πχ...

επισεις... η αμερικη δεν υπαρχει περιπτωση να κοβει Παντα νομισματα! η κινα τα κοβει σε αρκετα απο τα νομισματοκοπεια της.. οπου οντως παρατηρουνται μικρο διαφορες...

το νομισματοκοπειο των ΗΠΑ δεν θα εκοβε αντιζηλο νομισμα ως προς το δικο του walking liberty!

τωρα θα μου πεις... μπορει να το κοβει καποιο ιδιωτικο σαν το franklin mint.... μονο που αυτο κανει συνηθως νομισματα silver clad 40% ασημι..... νομιζω το κραμα το ονομαζουν φραγκλινιο... αλλα δεν ειμαι σιγουρος... αλλα ουτε και αυτοι φτιαχνουν....

αυτο με τα Μοργκαν... πλακα ασημιου... εννοεις  round ή κανονικη πλακα;; δεν ξερω καθολου απο αυτα...

Τωρα... για να κλεισω... αν ειχες τετοια προβληματα και παλαιωτερα... μπορουσες απλα να σκαναρεις τα χαρτια ολα της αγορας και αποστολης κτλ... και να μην αφησεις περιθωρια για τυχον αμφιβολιες κτλ!
αν ηθελες να κρυψεις τιμες κτλ... ευκολα γινεται... Κλείσιμο ματιού

αν ειδα καλα... περιμενεις νομισματα να σλαμπαριστουν; σου ευχομαι οτι καλυτερο!
απλα με τα τοσα πλαστα... ολοι φοβομαστε... και προσεχουμε.... γιατι το καθε ευρω βγαινει με κοπο και αιμα...πια...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 10:32:28 μμ »

http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_Silver_Panda
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences