Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 09:04:16 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κοπιες με πιστοποιηση!  (Αναγνώστηκε 26785 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 09:23:51 μμ »

φιλε ναυαρχε, τα δικα μου τα εχουν δει, οσοι πρεπει,και ειναι αρκετοι.δεν τα δειχνω για εφε,ειμαι συλλεκτης για τον εαυτο μου,οχι για τον κοσμο.αν δεις αγορες μου στην πνε,και γενικα στο συλλεκτικο χωρο της αθηνας θα μιλαγες πιο προσεκτικα,αμα δεν ξερεις τον αλλο, μην εκφερεις γνωμη,ρωτα με να σου πω.παντως εχω αποδειξη απο κατι νομισματολογους, εχω καλυτερες γνωσεις,και οτι λεω παντα βγαινει αληθεια.δεν φταιω εγω αν οι περισοτεροι ,αντι για γνησια ,αγοραζουν κοπιες,που εχουν κατακλυσει την αθηνα,η και εσυ?δεν το ξερεις?εν πασει περιπτωση μαζεψτε οτι θελετε,περι ορεξεως κολοκυθοπιτα,γιαυτο οι συλλεκτες εχουμε μεινει μερικες δεκαδες.απο μερικους αετονυχηδες(προς θεου δεν εννοω, εσενα)που αμα βλεπουν καινουργιο, τον γδερνουν κανονικα,καλες αγορες,ολα ειναι αληθινα και ομορφα,και εγω ειμαι καχυποπτος, ανευ λογου.ισως χαιρετω γιαννηςτ.υγ.αλλα οταν λεω κατι, το τεκμηριωνω επωνυμα, και οχι μονολεκτικα.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 09:44:09 μμ »

Μαλιστα ,το ειδα το νομισμα ,δεν εχω την εμπειρια την δικη σας το εβαλα διπλα διπλα με πολλα αλλα au - unc στην οθονη σε μεγενθυση και κατι δεν παει καλα ακριβως οπως τα λετε,το περιεργο ειναι οτι εχει 96 δοντακια στην περιμετρο οσο και το αυθεντικο,συνεχιστε να λετε ετσι απεριφραστα την αποψη σας.
Σε οτι αφορά την παραπάνω αναφορά μου ξεκαθαριζωντας οτι δεν εχω την εμπειρια αλλων οπως του Γιαννη αλλα αυτο δεν εχει σχέση με το τι βλέπουν τα μάτια μου,απο περιέργεια κυριώς μπηκα στο εβαυ και εβαλα ολα οσα διλεπτα βρηκα απο au- unc στην οθονη του υπολογιστή μου,εκανα συγκριση φωτογραφιων και εξέφρασα την αποψη οτι κατι δεν παει καλα με το νομισμα για το οποιο γινεται λογος,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το θεωρω πλαστό ,επισημανα και την οδοντωση,ο πυρσος οντως μου φανηκε αδύναμος και τα φυλλα στην μπροστινη οψη να εχουν διαφορά στην αριστερη απο την δεξια πλευρά οσο αφορα τα διαχωριστικα στην μεση,δεν ξερω αν σε ενα νομισμα με αυτό τον βαθμό ειναι φυσιολογικο η οφειλεται σε αδυναμο πατημα της  μητρας η κατι αλλο,ειναι δε τοσο λαμπερη η φωτογραφια που δεν φαινωνται καθαρα αλλες λεπτομερειες της περιμετρου,σε καμμια περιπτωση δεν εκρινα τον πωλητή,ουτε υπενοησα κατι γι αυτον,επισης δεν ανεβαζω φωτογραφιες του νομισματος διοτι δεν θελω να ειμαι εγω αυτος που θα φωτογραφισει τον πωλητή με λεπτομερειες ,εξεφρασα απλα μια επιφυλακτικότητα για το νομισμα και ευχαριστως να ακουσω τις αποψεις των εμπειροτερων
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 08:09:46 μμ »

Θεωρω ολο αυτο το θεμα με τα πλαστα πολυ σοβαρο. Θα ηθελα απο τον Giannist, καποιες συγκεκριμενες απαντησεις οσον αφορα τα πλαστα που εχουν οπως λεει κατακλυσει την Αθηνα. Βλεπω οτι σε πολλα θεματα που γραφει το αναφερει συνεχεια, πχ με τα 20δρχ του 1833, τωρα με αυτο, και με διαφορα αλλα, και μαλιστα και σε πιστοποιημενα.
Εγω παντως το θεμα δε το παιρνω καθολου αψηφιστα.
Η οντως υπαρχει μεγαλο θεμα και πρεπει πλεον και οι ιντερνετικες δημοπρασιες να μπουν στο μικροσκοπιο, η αλλιως αδικα ανησυχουμε και αγχωνομαστε.
Ουσιαστικα κατηγορειτε την εταιρεια που σλαμπαρε το πλαστο κατα τη γνωμη σας? Υπονοειται οτι και το ιδιο το σλαμπ ειναι πλαστο? Η κατηγορειτε τον πωλητη οτι πουλαει πλαστο σε γνησιο σλαμπ? Δεν εχω καταλαβει τι συμβαινει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 08:15:07 μμ »

ελα ρε Αντωνη τι το συνεχιζεις.Ματια δεν εχεις να δεις το νομισμα;
Ο Γιαννης λεει πραγματα που δεν μπορει να αποδειξει ποτε. Απλως επειδη στους μπαρμπαδες δεν κανουν τα σλαμπ τα βγαζουν ολα προβληματικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2011, 08:29:01 μμ από epop » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 09:06:41 μμ »

το τι εχω αποδειξη,το ξερεις καλα.εγω δεν καθομαι να δειχνω,φωτογραφιες νομισματων,με οτι αυτο συνεπαγεται!!εξηγω που φαινονται τα πλαστα, και οπως,οπως τα 20ρικατου οθωνα,δραχμες που λειπουν κομματια κλπ.αν στους μπαρμπαδες δεν αρεσουν τα σλαμπ(ωραια λεξη)και μερικοι πιτσιρικαδες σε λιγα χρονια γιναν εξπερ,αυτο ειναι δικαιωμα καθενος.εγω δεν εθιξα πωλητη,αλλα αντικειμενα του πωλητη,που μπορει να ειναι ,εν αγνοια του.αν νομιζεις οτι επειδη,εχεις κατεβασει 200φωτογραφιες αναμνηστικων και κοινων νομισματων ,εγινες νομισματολογος,σου χαριζω τον τιτλο.μακαρι να ειχαν περασει απο τα χερια σου τα μισα,απο οτι απο τα δικα μου.τωρα,αν δεν ξερεις να ξεχωριζεις γνησια με ψευτικα,μην ασχολεισαι με τους μπαρπαδες,κοιτα τις επομενες φωτο που θα εντυπωσιασεις,και αστους αλλους.δεν πιστευω,οτι εισαι σε θεση ακομα να κρινεις,στο λεω με καθε σεβασμο! και το ξερεις και εσυ,το να εχουμε να λεμε, με ενα πληκτρολογιο,δεν ειναι φρονιμο,και οπως με απαξιωσες θα μπορουσα να θιχτω, αλλα δεν πειραζει,(πατερ, αφες αυτοις, ου γαρ ειδασι τι ποιουσι),μετα τιμης ενας μπαρμπας,στο επιστημονα νομισματολογο EPOP.σε χαιρετω,και ελπιζω να τελειωσει το θεμα εδω με το ονομα μου,αν την μια με βγαζεις με ματι αετου?,που ξεπερασα τους αμερικανους,την αλλη καλο συνομιλητη,που χαιρεσαι να μιλας? και με καλες γνωσεις?,και την αλλη ,οτι λεω πραγματα που δεν μπορω να αποδειξω?,τι να συμπερανω?τα γραφτα ξερεις μενουν,εκτος αν καθε μερα αλλαζεις αποψεις? δεν σου φταιω εγω,κοιτα τα γραφομενα σου,και βγαλε συμπερασμα.εν πασει περιπτωση ,εγω το κλεινω εδω,δεν αξιζει το κοπο αλλωστε,οπως μου εχουν πει και ωρισμενοι φιλοι σου,σε χαιρετω,και σου ευχομαι συνεση,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 09:20:39 μμ »

Ψυχραιμία Γιάννη, πάλι φαντάσματα βλέπεις!!  Κατεβα Κυριακή για καφέ να τα πούμε.

Φιλικά

Δημήτρης
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 09:47:41 μμ »

απαντηση σοβαρου ατομου?,εσυ δεν ξεχνιεσαι ουτε με αλλαγη εγκεφαλου,οχι χαπια.αυριο να κατεβασεις γαλλικα,ειναι ωραιο θεμα.ξερεις εσυ με τις αναλυσεις σου κλπ,τι σβωρονος τι αναργυρος,και οι δυο με νομισματα τυρφαζουν,καληνυχτα και ονειρα γλυκα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 09:48:58 μμ »

ευχαριστω Γιαννη για τα καλα σου λογια
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 09:29:51 πμ »

Με όλο το σεβασμο προς τους παλαιούς και έμπειρους συλλέκτες, όμως...
1) Πού είναι το σφάλμα στο να ενημερώνεσαι από το διαδύκτιο? Οι περισσότερες μελέτες και βιβλία εκδείδονται πλέον ηλεκτρονικά και κατόπιν τυπογραφικά.
2) 30 χρόνια πριν θα μπορούσε ένας νέος συλλέκτης να αντλήσει την πληροφορία όπως μπορεί σήμερα? Οι παλαιότεροι (όπως και εσείς κύριε Γιάννη) δεν έδειχναν τη συλλογή τους ούτε στον αδερφό τους, ενώ ένας νέος συλλέκτης μπορεί σήμερα μέσα σε ένα χρόνο να επεξεργαστεί πάνω απο 100 εικόνες και αναφορές σε ένα σπάνιο νόμισμα όπως το χρυσό οθωνικό 20δραχμο αποκτώντας ικανή εμπειρία. Τι κι αν δε μπορώ να το ακουμπήσω, εσείς κύριε Γιάννη θα αφήνατε μια ομάδα νεαρών φερέλπιδων συλλεκτών να επεξεργαστεί τα χρυσά σας 20 δραχμα?
3) Αν ο Σβορώνος είχε την δυνατότητα, πιστεύετε οτι θα αγνοούσε τις δυνατότητες των Η/Υ?
4) Τον Ανάργυρο δεν τον γνωρίζω προσωπικά, τον γνώρισα όμως μέσα από τον λόγο του και διαπίστωσα ότι έχει δύο πολύτιμα τάλαντα ώς συλλέκτης και ώς άνθρωπος. Το πάθος για την Ιστορία και τον Ορθό Λόγο. Τί κι αν τα νομίσματα που προβάλει δεν είναι τα πλέον σπάνια. Αυτός τουλάχιστον τα μοιράζεται μαζί μας. Και στο κάτω κάτω τα δύο τάλαντα που κατέχει είναι που κάνουν τη διαφορά ανάμεσα στον Συλλέκτη και στον συναθροιστή (μπακαλόγατο).
  Γιώργος.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 10:41:06 πμ »

αλλιως ειναι να εχεις την φωτογραφια απο ενα τοπ μοντελ και αλλιως να το εχεις στο κρεβατι και να παιζεις μαζι της  τωρα αν θελεις να την βαλεις και σε βιτρινα οπως στην ολλανδια για να χαζευει ο κοσμος δικαιωμα σου

κυριοι και εγω αν μου το πουλαγε καποιος χωρις να ειναι μεσα σε κουτι πιθανων δεν θα το αγοραζα γιατι μου φαινετε περιεργο (σας υπενθυμιζω οτι δεν εχω εμπειρια σαν και εσας )

γιαννη αναργυρε χαλαρωστε δεν υπαρχει λογος.......  εσεις εισαστε εδω για να μας βοηθατε

αναργυρε οταν με το καλο καποτε  ερθεις αθηνα θα παμε μαζι με το γιαννη παρεα για καφε

Καταγράφηκε

Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 11:01:58 πμ »

Εμ κι εγώ αυτό λέω. Έλα όμως που μέχρι να αποκτήσω την οικονομική άνεση γι να κυκλοφορώ με top model το μόνο που θα μπορώ να κάνω μαζί της θα είναι να... διαβαζουμε μαζί το cosmopolitan Σαρκασμός ( μετάφραση. μέχρι να εξοικονομήσω τα χρήματα για ms οθωνικό 20δραχμο θα πρέπει να σπουδάσω τον πιτσιρικά).
Γι αυτό σου λέω βάλε καμιά φωτογραφία να δούμε πώς είναι τα top model ή δανεισέ μου το δικό σου για λίγο βρε αδερφέ... Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 11:31:58 πμ »

παρακαλω προς αποκατασταση της αληθειας, να ξαναμπει η παροτρυνση του φιλου μου αναργυρου,να παρω τα χαπια μου,κλπ.γιωργη σε θεωρουσα, και σε θεωρω φιλο μου,αν με αδειαζεις ετσι τι να πω?εσυ ξερεις καλυτερα.το θεμα ας λειξη εδω,και ας διαγραφει το αρθρο μου,γιατι προσβαλει την ιστοσελιδα.θα γινω και εγω ακροατης να μαθαινω?αλλα να υπαρχει και λιγο φιλοτιμο που λεμε,πολλα ειπαμε.πλεον θα διαβαζω,γιατι ετσι μαλλον θελουν μερικοι,και ισως συμετεχω καπου, που να μπορω και εγω να βοηθησω,η να βοηθηθω,μετα τιμης,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 11:41:05 πμ »

ο γιαννης δεν βαζει φωτο μονο τα διχνει live Κλείσιμο ματιού και θα σου πει τι να προσεχεις
μονο να του πεις να μην πεταξει το πακετο με τα τσιγαρα


ο αναργυρος απο την αλλη οτι θες αμεση εξηπηρετηση

και οι δυο διανυκτερευουν Μεγάλο χαμόγελο εχουν γινει υπηρετες του καθε ενος

σε εμενα δεν θα βρεις top model αν θελεις καμια μπαλοτσα εχω
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 11:46:07 πμ »

δημητρη-dpodaras, μετα το κειμενο σου λειπη ενα αρθρο,μαλλον για τεχνικους λογους υποψιαζομαι,ελπιζω να να μην καταλαβες τιποτα αλλο?αν και εκεινη την ωρα, απο οτι ειδα,ησουν και εσυ στην ιστοσελιδα.απανταω,σε ενα φιλο που δινει και ιατρικες συμβουλες,αν και δεν χρειαζομαι χαπια!!! για να ηρεμω.αν μερικοι το προτιμουν? μπορει να ξερουν,σε χαιρετω,γιαννηςτ.ελπιζω την κυριακη να τα πουμε απο κοντα,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2011, 12:12:43 μμ από giannist » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 06, 2011, 12:01:04 μμ »

ο γιαννης δεν βαζει φωτο μονο τα διχνει live Κλείσιμο ματιού και θα σου πει τι να προσεχεις
μονο να του πεις να μην πεταξει το πακετο με τα τσιγαρα


ο αναργυρος απο την αλλη οτι θες αμεση εξηπηρετηση

και οι δυο διανυκτερευουν Μεγάλο χαμόγελο εχουν γινει υπηρετες του καθε ενος

σε εμενα δεν θα βρεις top model αν θελεις καμια μπαλοτσα εχω
καλα εκεινη την ημερα,εκανα παγκοσμιο ρεκορ,πιο πολυ για τον καποδιστρια.παρε τηλ,εχω κατι να σου δειξω,συν το αποκτημα, το δικανο εμπροσθογεμη σε αψογη κατασταση κουμπουρι του 1800,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences