Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 09:37:00 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κοπιες με πιστοποιηση!  (Αναγνώστηκε 26914 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 01:07:21 μμ »

εδω και καιρο με απασχολουσε σοβαρα το θεμα των πιστοποιησεων,για διαφορους λογους,οπως ολους τους συλλεκτες.πολλες φορες δικαιολογησα τις πιστοποιησεις,αν και δεν μου αρεσαν,γιατι ειμαι πιο πολυ συλλεκτης, παρα επενδυτης.ειδικα ομως στις μερες μας ,ελεγα με το φτωχο μυαλο μου,ειναι μια εξασφαλιση στους νεους συλλεκτες τα κουτακια με τους αριθμους.σημερα το πρωι ψαχνοντας στο διαδυκτιο,στο γνωστο σουπερ μαρκετ ABAY,το ειδα και αυτο! διλεπτον 1900,crete ms-64rb,με πιστοποιηση της εγκριτης και σοβαρης εταιρειας PCGS,πωλητης,παλι ο ιδιος,αεναον χαος,κορυδαλος.αν δεν το αφαιιρεσουν για τεχνικους?λογους,αυτοι ειναι κυριοι οι αδεκαστοι? που διδασκουν και νεους ,στο να ποιστοποιουν νομισματα!!!αν το διλεπτο δεν ειναι κοπια, εγω ειμαι καστανας,και ο χειμωνας πλησιαζει.αυτη ειναι η εξασφαλιση? των χρηματων σας,και η σημαντικη ανοδος της αξιας των νομισματων σαςμετα την πιστοποιηση,20 ευρω το κομματι,και ανεβαινουμε,κατα τα αλλα, ο  κυριος ωραιοπουλος, που εχει φαει την ζωη του, στο νομισμα εγραφε αερολογιες,και ειναι γραφικος.αν παλι εχω αδικο, ισως εχετε δικιο? ειναι κριμα να χαθει το ψευτικο ονειρο,χαιρετω γιανηςτυγ,το νομισμα το ειδα στις αμεσες αγορες,αλλα πιστευω,να υπαρχει και στις δημοπρασιες, προσεχτε ειδικα τον πυρσο,κλπ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 01:22:17 μμ »

εδω και καιρο με απασχολουσε σοβαρα το θεμα των πιστοποιησεων,για διαφορους λογους,οπως ολους τους συλλεκτες.πολλες φορες δικαιολογησα τις πιστοποιησεις,αν και δεν μου αρεσαν,γιατι ειμαι πιο πολυ συλλεκτης, παρα επενδυτης.ειδικα ομως στις μερες μας ,ελεγα με το φτωχο μυαλο μου,ειναι μια εξασφαλιση στους νεους συλλεκτες τα κουτακια με τους αριθμους.σημερα το πρωι ψαχνοντας στο διαδυκτιο,στο γνωστο σουπερ μαρκετ ABAY,το ειδα και αυτο! διλεπτον 1900,crete ms-64rb,με πιστοποιηση της εγκριτης και σοβαρης εταιρειας PCGS,πωλητης,παλι ο ιδιος,αεναον χαος,κορυδαλος.αν δεν το αφαιιρεσουν για τεχνικους?λογους,αυτοι ειναι κυριοι οι αδεκαστοι? που διδασκουν και νεους ,στο να ποιστοποιουν νομισματα!!!αν το διλεπτο δεν ειναι κοπια, εγω ειμαι καστανας,και ο χειμωνας πλησιαζει.αυτη ειναι η εξασφαλιση? των χρηματων σας,και η σημαντικη ανοδος της αξιας των νομισματων σαςμετα την πιστοποιηση,20 ευρω το κομματι,και ανεβαινουμε,κατα τα αλλα, ο  κυριος ωραιοπουλος, που εχει φαει την ζωη του, στο νομισμα εγραφε αερολογιες,και ειναι γραφικος.αν παλι εχω αδικο, ισως εχετε δικιο? ειναι κριμα να χαθει το ψευτικο ονειρο,χαιρετω γιανηςτυγ,το νομισμα το ειδα στις αμεσες αγορες,αλλα πιστευω,να υπαρχει και στις δημοπρασιες, προσεχτε ειδικα τον πυρσο,κλπ.
σσειριακος αριθμος για την επιβεβαιωση-966001.64/17284180.ευχαριστω,οποιος μπορει ας τραβηξει φωτο.μονο198$.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 02:47:59 μμ »

O Γιωργος  ειναι καλος φιλος και δυνατος συλλεκτης με γνωσεις.Οτι πουλαει το πουλα γραφντας καθαρα και ξαστερα περι τινος προκειται.Δεν ειναι ομως μελος της σελιδας ,οποτε δεν μπορει να απαντησει.
Λοιπον θα ηθελα να ρωτησω κυριε Γιαννη απο που κρινετε οτι αυτο το συγκεκριμενο νομισμα ειναι πλαστο;
Ποιες ειναι οι αποδειξεις που εχετε; Kαλο ειναι οταν λεμε κατι τοσο σοβαρο να το συνοδευουμε με αποδειξεις.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 02:53:07 μμ »

τι εχει ο πυρσος;
Eγω τον βλεπω μια χαρα
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 03:05:48 μμ »

Θα μπορουσατε *καποιος*να ανεβασετε φωτογραφιες του νομισματος,για να εχουμε οι υπολοιποι μια αποψη;Ευχαριστω
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 04:49:36 μμ »

εγω αναργυρε, δεν εχω προβλημα με κανεναν,και μακαρι ο κυριος να ειναι αψογος,το νομισμα εχει προβλημα! και αν μπεις, στο αμβαυ και δεις τα νομισματα στις αμεσες αγορες,στον πωλητη -αεναον χαος-κορυδαλος δεν τον ξερω σιγουρα,οπως ειχε πριν κοπιες ταλληρα του γεωργιου, χαμηλων καταστασεων σε ιδια σημεια, σε ολες τις κατηγοριες κλπ,και μετα εξαφανισθηκε? για αρκετο διαστημα.στο αμπαυ σημερα, εκει που πουλα το αντιγραφο?40 δραχ,του 1852!!!,πουλα και ενα κρητικο διλεπτο του 1900,επειδη εχει τυχει στα 35, και βαλε χρονια που ειμαι συλλεκτης, να εχω ξαναδει, και εχω ακυκλοφορητα,ειμαι σιγουρος,οτι το εν λογω,πιστοποιημενο ειναι καθαρη κοπια,χωρις καμμια αμφισβητηση,και οχι ακυκλοφορητο!!!η εταιρεια,αν πληρωνεις!!! ειναι φυσικο να κανει την δουλεια της,οπως με τα 20ρικα του οθωνα, του 1876,τις δραχμες του οθωνα που λειπουν κομματιααπο την μυτη, και ουκ εστιν αριθμος.το να με βγαλετε αναληθη,υποκρινεστε στον ιδιο σας τον ευτο,γιατι σας ανατρεπει θεσμο,ντε φακτο, τοσων ετων.θα μου πειτε απο ολους μας, μονο εσυ?εισαι τοσο εμπειρος,μηπως ειναι και αλλοι? ομως,που δεν μπορουν,δεν τους συμφερει,υπαρχει λογος,ειναι καλα παιδια?εγω ειπα την αποψη μου,και για να την λεω,κατι ξερω,απο μερικους οψιμους σβορωνους.οποιος εχει ματια και εμπειρια,ας πει την αληθεια στον εαυτο του πρωτα και μετα στο φορουμ.η δικη μου γνωμη,ειναι για μενα,και για νεους συλλεκτες που με  εναν αριθμο και ενα κουτι, τρεφουν φρουδες ελπιδες,το κλεινω εδω,και αφηνω στην κριση σας τα υπολοιπα,χαιρετω την παρεα,παντα με την ελευθερια του λογου,λεω την αποψη μου σαν συλλεκτης,γιαννηςτ.υγδεν κρινωπροσωπα,γιατι δεν ξερω προσωπα?κρινω πρακτικες,παρανομου κερδους.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 05:12:22 μμ »

τι εχει ο πυρσος;
Eγω τον βλεπω μια χαρα
αυτο ειναι το κακο, οτι δεν εχει.κοιτα ενα γνησιο, και ακυκλοφορητο και συγκρινε,πριφερεια,φυλλα που δεν εχουν γραμμες στην μεση,στεμμα που οι μπιλιες κολλανε?τι να πρωτοπω?βαλε ενα γνησιο διπλα και πες μου?ασε που για ακυκλοφορητο το μονο καλο που εχει εναι οτι λαμπει,χωρις καμια λεπτομερεια,ειδικα στο στεφανι πανω αριστερα τα φυλλα,ισα που διακρινονται,η και σε αυτο, δεν πατηθηκε καλα?οταν λεω κατι,το τεκμηριωνω,και ακομα εχω να πω και αλλα,για να μην λες για επιχειρηματα,καπου ο ιδιος με παραδεχτηκες με ενα κινεζικο που δεν ειχα ξαναπροσεξει,τωρα με αδειαζεις με ενα κοινο διλεπτο απλο του 1900.δεν πειραζει,ο καθενας ξερει τι γραφει,για το εαυτο του,και οχι για να κανει τον εξπερ στους αλλους.σε χαιρετω,χωρις ιχνος αντπαραθεσης,αλλα στο εμποριο,δεν υπαρχουν νομοι,μονο κερδος,ουτε αγνοι συλλεκτες,αλλα οπως παντου ανθρωποι,με συνειδηση,κα ανθρωποι,με επιλεκτικη ειλικρινια,καλο βραδυ και μακαρι,να κανω λαθος,αλλα δεν γινεται,το ασπρο,ειναι ασπρο και το μαυρο- μαυρο,γκρι δεν υπαρχει.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 05:47:40 μμ »

Μαλιστα ,το ειδα το νομισμα ,δεν εχω την εμπειρια την δικη σας το εβαλα διπλα διπλα με πολλα αλλα au - unc στην οθονη σε μεγενθυση και κατι δεν παει καλα ακριβως οπως τα λετε,το περιεργο ειναι οτι εχει 96 δοντακια στην περιμετρο οσο και το αυθεντικο,συνεχιστε να λετε ετσι απεριφραστα την αποψη σας.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 05:58:05 μμ »

Eπισης παροτι δεν σας γνωριζω διακρινω στον βαθμο που μου επιτρεπουν οι γνωσεις και η αντιληψη μου περι νομισματικης εκτως απο μεγαλη γνωση και εμπειρια ξεχωριστο ηθος ,Συνεχιστε .
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 06:54:30 μμ »

Αγαπητοι φιλοι, καταρχην δεν μου αρεσει να κατηγορητε καποιος και μαλιστα επωνυμα.
Αυτη την στιγμη βγηκατε δυο ατομα και μιλατε για ενα νομισμα οτι εχει προβλημα σε αντιπαραβολη με αλλα.
Γιατι δεν σηκωνεις εσυ Βασιλη το νομισμα φωτο εδω μεσα (μια και ο Γιαννης δεν ξερει) και να μας εξηγησετε τι το διαφορετικο βλεπετε ?
Και πριν κατηγορησετε τον Ανθρωπο γιατι δεν περιμενετε και αλλους απο το φορουμ να εκφρασουν την γνωμη τους για το παρον νομισμα?
Μπορει το νομισμα να ειναι διαφορετικο και αληθινο??
Το ολο θεμα θα μπορουσατε αγαπητοι φιλοι να το χειριστητε με ποιο πολυ λεπτο τροπο και να μην τελεσιδικησετε πριν ακουστουν μερικες γνωμες!!
Και αυτο το τελευταιο δεν το λεω προς τον Βασιλη αλλα προς τον Γιαννη ποιο πολυ.
Ολα μπορουν να ακουστουν , αλλα με ομορφο και τεκμηριωμενο τροπο μετα απο εξεταση απο τρια τεσσερα διαφορετικα ατομα!!
Θα περιμενουμε φωτογραφιες των διαφορετικων νομισματων.

Υ,Γ Αν Βασιλη ουτε εσυ μπορεις να σηκωσεις τις φωτο συνεργασου με τον Αναργυρο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 07:25:28 μμ »

To νομισμα ειναι γνησιοτατο.Για την θεση του νομισματοσημου/σημα χαρακτη τα ειχαμε σχολιασει και παλιοτερα με το 10 λεπτο του 1882.Στην ετοιμη μητρα προσθετονταν  εκ των υστερων τα σηματα.Και ειναι συχνο στο γαλλικο νομισματοκοπειο αυτο.
Πως γινεται ολο οι ηλικιωμενοι να εχουν προβλημα  και να κατακεραυνωνουν τα σλαμπ;
Αν κατι λογω ηλικιας δεν το καταλαβαινετε δεν σημαινει οτι ειναι και κακο.Ισως στραβα αρμενιζατε εσεις οι μπαρμπαδες τοσα χρονια.Επισης πριν κατηγορησετε καποιον δημοσια πρεπει να εχετε αδιασειστες αποδειξεις.Να εχετε πιασει στα χερια σας το νομισμα να το εχετε εξετασει και μετα να εκφερετε την γνωμη σας.Το οτι πουλαει μερικες ρεπλικες, το οποιο και επισημαινει στις δημοπρασιες, του δεν σημαινει οτι ολα τα νομισματα του ειναι τετοια.Προσεχετε τι γραφετε!
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 07:25:43 μμ »

Γνήσιο είναι.
Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 07:35:58 μμ »

Ποιος θα κατσει να κανει νομισμα ελληνικο ακυκλοφορητο των 100-150 ευρω οταν ολοι οι συλλεκτες που ασχολουντια ενεργα δεν ειναι πανω απο 100 ατομα.Ισως να λεω και πολλα.Σε ποιον θα το πουλησει;Χρειαζεται η απλη λογικη παιδια.
Δεν θα κατσει να φτιαξει χρυσα ελληνικα ή καλυτερα λιρες να τα χωσει στους οψιμους χρυσοθηρες επενδυτες που εχουν ενσκυψει στο χωρο κατα χιλιαδες τελευταια .Αυτοι και χρημα εχουν και εχουν αγνοια απο νομισματα.Στον Αναργυρο και τον Γιαννη θα το πουλησουν που ειναι καχυποπτοι και το ψαχνουν το νομισμα εκατο φορες πριν το αγορασουν;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 07:36:22 μμ »

Ως και οι κινεζοι τα παρατησαν τελευταια.
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 09:01:51 μμ »

Εσυ ρε Γιαννη ολα κοπιες τα βλεπεις? θα τρελαθουμε? για σηκωσε φωτο τα δικα σου να δουμε πως ειναι τα αυθεντικα!!

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences