Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 07:22:26 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Ποικιλία ή Σφάλμα ;
Ποικιλία
Σφάλμα
Τίποτα από τα παραπάνω

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Δραχμές 1884, Ποικιλία ή σφάλμα ;  (Αναγνώστηκε 7165 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 29, 2014, 10:13:59 πμ »

Κωστα δεν το θυμωμουν καλα φαινετε, 10 δρχμο λοιπον του '76,
 θυμαμαι καλα παντως στη συζητηση οτι τα νομισματα αυτα με το φραγμενο Ρ, συλλεκτες τα αποφευγανε, μαλλιστα ανεφεραν περιπτωση για πουλημενο νομισμα που επεστραφη πισω στον πωλητη οταν εγινε αντιληπτο το φραξιμο.
Αυτο σημαινει κατι σε σχεση με το τωρινο θεμα;
Αν ηταν ποικιλια θα προσδιδε αξια, ως σφαλμα μειωνεται η αξια του νομισματος;
+1
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 29, 2014, 10:50:31 πμ »

το ξετρυπωσα Χαμόγελο
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11796.0
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 29, 2014, 02:04:09 μμ »

το ξετρυπωσα Χαμόγελο
Είσαι λαγωνικό 24 καρατίων!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 29, 2014, 10:53:36 μμ »

Στα εικοσάρικα του 1984 έχω και εγώ με βουλωμένο Α πιστοποιημένο ΜΣ. Για μένα και το δεκάρικο και το εικοσάρικο είναι γνήσια , το  πως έγιναν για μένα έσπασε το ανάγλυφο στην μήτρα που κάνει την εσοχή  στο γράμμα και τα νομίσματα που χτυπήθηκαν βγήκαν με βουλωμένο Ρ και Α αντίστοιχα μέχρι να το καταλάβουν και  διορθώσουν την μήτρα. Σε μία αναζήτηση που έκανα σε αυτά που πουλήθηκαν δεκάρικα 1876  αν θυμάμαι καλά  από τα εικοσιπέντε που παρουσιάσθηκαν τα περισσότερα από τα μισά ήταν με το βουλωμένο Ρ και τα περισσότερα από αυτά ήταν πιστοποιημένα. Για μένα ότι διαφορές εμφανίζονται σε ένα  νόμισμα από τεχνικό πρόβλημα της μήτρας δεν είναι ποικιλία αλλά  σφάλμα .
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 31, 2014, 10:09:20 πμ »

Στα εικοσάρικα του 1984 έχω και εγώ με βουλωμένο Α πιστοποιημένο ΜΣ. Για μένα και το δεκάρικο και το εικοσάρικο είναι γνήσια , το  πως έγιναν για μένα έσπασε το ανάγλυφο στην μήτρα που κάνει την εσοχή  στο γράμμα και τα νομίσματα που χτυπήθηκαν βγήκαν με βουλωμένο Ρ και Α αντίστοιχα μέχρι να το καταλάβουν και  διορθώσουν την μήτρα. Σε μία αναζήτηση που έκανα σε αυτά που πουλήθηκαν δεκάρικα 1876  αν θυμάμαι καλά  από τα εικοσιπέντε που παρουσιάσθηκαν τα περισσότερα από τα μισά ήταν με το βουλωμένο Ρ και τα περισσότερα από αυτά ήταν πιστοποιημένα. Για μένα ότι διαφορές εμφανίζονται σε ένα  νόμισμα από τεχνικό πρόβλημα της μήτρας δεν είναι ποικιλία αλλά  σφάλμα .
+1
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 31, 2014, 09:56:12 μμ »

Ξέρετε, με το να ψηφίσουμε οι περισσότεροι για ένα "τύπο" νομίσματος δεν σημαίνει ότι είναι έτσι.

Το "εμένα μου φαίνεται" και τα υποκειμενικά συμπεράσματα μάλλον δεν βοηθούν τον συλλεκτισμό.

Δεν θα αναφερθώ για την δική μου άποψη, αλλά για κάποια γεγονότα "συγχωρεμένων".

Αρχές της δεκαετίας του '90 βγαίνει στη Νομισματική Ένωση 10δραχμο χρυσό του 1876 με ΒΟΥΛΩΜΕΝΟ ΓΡΑΜΜΑ . Το νόμισμα εκτίθεται... και γίνεται Ο χαμός.

Ο "συγχωρεμένος" ο Γεωργιόπουλος "τα χώνει" στο "συγχωρεμένο" Φροΰδη και αυτός να διακαιολογείται ότι δεν το πρόσεξε. Οι τότε έμποροι κουνούσαν το κεφάλι τους. Εκείνη την εποχή ΔΕΝ ΕΤΙΘΕΤΟ ΘΕΜΑ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΠΛΑΣΤΟ. ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΟ ΕΚ ΤΩΝ ΩΝ ΟΥΚ ΑΝΕΥ. Φυσικά το νόμισμα απεσύρθη.

Τώρα θα μου πείτε, εκείνη την εποχή και τα χρυσά 20δραχμα του Όθωνα που δεν αγγίζουν το μίσχο ήταν και ΕΙΝΑΙ πλαστά. Παρ όλα αυτά οι νεότεροι τα θεωρούν γνήσια, οι αμερικανοί τα πιστοποιούν, και όλοι ευτυχισμένοι. Μια απλή ερώτηση οι νεώτεροι δεν την κάνουν στον εαυτό τους. Με τόσο μικρή κοπή, πως εμφανίζονται τόσα πολλά 20δραχμα?

Είμαι σίγουρος ότι οι νέοι συλλέκτες στο απώτερο μέλλον θα σλαμπάρουν τα σημερινά κινέζικα. Γιατί όχι εξ άλλου? Οι αμερικανοί ξέρουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2014, 10:05:44 μμ από Νίκος » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 31, 2014, 11:06:16 μμ »

Επειδη η 'αλήθεια' είναι σχετική , κατασκευάζεται μέσα στα χρόνια και διαιωνίζεται.

Ετσι, καποια νομίσματα που νομίζαμε παλια πως ειναι πλαστά , τώρα είναι γνήσια και τούμπαλιν.

Προσωπικά επειδή κανένας δεν μου εξασφαλίζει τίποτα , προτιμώ να ακολουθω την πεπατημένη και να αγοράζω νομίσματα δίχως κουσούρια....και ακόμα καλύτερα αν ξέρω ποιος τα είχε παλιά.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 31, 2014, 11:31:44 μμ »

Επειδη η 'αλήθεια' είναι σχετική , κατασκευάζεται μέσα στα χρόνια και διαιωνίζεται.

Ετσι, καποια νομίσματα που νομίζαμε παλια πως ειναι πλαστά , τώρα είναι γνήσια και τούμπαλιν.

Προσωπικά επειδή κανένας δεν μου εξασφαλίζει τίποτα , προτιμώ να ακολουθω την πεπατημένη και να αγοράζω νομίσματα δίχως κουσούρια....και ακόμα καλύτερα αν ξέρω ποιος τα είχε παλιά.
βασιλάκη ούτως ή άλλως δεν ασχολείσαι με χρυσά  Φιλί ... ή μήπως χάλασες και εσύ  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences