Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:07:53 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ 2 ΔΡΧ 1911  (Αναγνώστηκε 13462 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 05:06:39 μμ »

Εγώ δεν είπα Χρήστο ότι δεν γίνεται γενικά, αλλά ότι το συγκεκριμένο δεν είναι από τέτοια διαδικασία. Αν είχε γίνει κάτι παρόμοιο όπως αυτά που αναφέρεις, το νόμισμα θα έδειχνε συνολικά διαφορετικά απ' ότι δείχνει στις φωτογραφίες της δημοπρασίας. Επίσης θα είχε αλλοιώσεις τέτοιες που θα ήταν ορατές - τουλάχιστον σε όποιους γνωρίζουν.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 05:18:53 μμ »

Είναι ορατές βρε Κώστα! Είναι ορατές!!
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 05:29:14 μμ »

Μπορείς να τις περιγράψεις αναλυτικά για να τις δούμε κι εμείς, ή να τις συζητήσουμε..?
Βάζω και τη φωτογραφία από το νόμισμα για να βλέπουμε τι λέμε...

Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 05:30:29 μμ »

Και θέλω να πω ότι ειδικά το 9 στην ασπίδα θεωρώ αδύνατον να έχει γίνει με τέτοιο τρόπο...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
ant6220
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 11:26:56 πμ »

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα,

μιας και είμαι ο αγοραστής αυτού του όντως περίεργου νομίσματος, θα ήθελα τη βοήθειά σας για να καταλάβω ορισμένα πράγματα, με δεδομένο οτι δεν έχω το κομμάτι στα χέρια μου ακόμα.

Φίλε Θωμά, πως μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος οτι δε βγήκε απο το νομισματοκοπείο των Παρισίων? Όταν θα το πάρω στα χέρια μου θέλω να εξετάσω τα σήματα νομισματοκοπείου.

Αν είναι μούφα, όπερ και το πιθανότερο, πχ. δοκιμή ενός παραχαράκτη, γιατί να χτυπηθεί σε χάλκινο του Όθωνα και να μη δοκιμάσει κάποιος να δει τις μήτρες που έφτιαξε σε ένα ασημένιο (ελλειποβαρή βέβαια) δίσκο?

Ειλικρινά, είμαι πολύ περίεργος να το δω και να το μελετήσω. Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που το ήθελα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Φιλικά,

Αντώνης
Καταγράφηκε

"All paid jobs absorb and degrade the mind."
 Aristotle
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 04:05:17 μμ »

φιλε Αντωνη! δεν ειχα σκοπο να συνεχισω αυτη τη συζητηση γιατι καπως ετσι επιμενοντα και εμμενοντας εχω γινει ο κακος των φορουμς!
αλλα μιας και ρωτας θα σου πω αμερολυπτα τη γνωμη μου χωρις να υπολογισω ουτε τον πωλητη τον οποιο γνωριζω οπως και οι περισσοτεροι απο μας αλα ουτε και τα λεφτα που εσυ διεθεσες για το συγκεκριμενο [νομισμα] 

το μεγεθος και το βαρος του δισκου συμφωνα και με τον πωλητη ειναι αυτο της δραχμης του 1911! επισης οπως μοιαζει στη φωτο και οπως μας διβεβαιωσε και ο πωλητης το νομισμα ειναι χαλκινο!

και σε ρωτω εγω, για ποιο λογο το νομισματοκοπιο του παρισιου να κοψει αυτο το πραμα? με ποια λογικη?
δεν υπαρχει λογικη μην το ψαχνεις. το αντικειμενο αυτο φτιαχτηκε απο καποιους με προφανη σκοπο να πουληθει ως σπανιοτητα και πιστευω πως πετυχε το σκοπο του!

το νομισμα ειναι μουφα και δε χωρα αμφιβολια αλλα μπορει να αποτελεσει μερος μιας συλλογης παραδοξων!
εγω παντως δεν θα εδινα τα χρηματα που εδωσες γι΄αυτο.
Τωρα για να σου πω αποψη για το πως φτιαχτηκε θα πρεπει να το παρω στα χερια μου.

παντως αν ηταν κατι σημαντικο να εισαι σιγουρος πως ο συγκεκριμενος πωλητης εχει τον τροπο να το δωσει και εκτος ebay σε καλυτερη τιμη!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 04:20:54 μμ »


παντως αν ηταν κατι σημαντικο να εισαι σιγουρος πως ο συγκεκριμενος πωλητης εχει τον τροπο να το δωσει και εκτος ebay σε καλυτερη τιμη!

Τον εχει τον εχει το τροπο του!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αντωνη το ηξερα οτι εισαι ο αγοραστης αλλα μια και δεν εχουμε παρα πολυ επαφη δεν το ειπα δημοσια!!
Αφου το ειπες μονο σου καλοριζικο ξανα και να το χαιρεσε!! Κλείσιμο ματιού
Για να μη γινει ο Θωμας ο κακος των φορουμ λεω να του συμπαρασταθω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αν ρωτησεις και την δικη μου αποψη το θεωρω απιθανο απο το νομισματοκοπειο να χτυπησαν πανω στο δεκαλεπτο το διδραχμο!! Πολυ φοβαμε οτι ηταν εργο καποιου με σκοπο να πουληση σπανιοτητα!!
Ολα αυτα φυσικα ειναι εικασιες και για τιποτα δεν υπαρχει αποδειξη!!
Δεν υπαρχει αποδειξη οτι ειναι μουφα , οπως δεν υπαρχει αποδειξη οτι ειναι δοκιμιο , σφαλμα κτλ!!
Εγω σαν Γιωργος δεν θα διεθετα αυτο το κεφαλαιο για αυτο το νομισμα και οταν ειδα που εκλεισε το ομολογω οτι εμεινα με το στομα ανοιχτο διοτι δεν το περιμενα!!
Οπως ειπε ο Θωμας <μπορει να αποτελεσει μερος μιας συλλογης παραδοξων!>
Και οπως ειπες και εσυ σωστα ειναι ενα νομισμα πολυ καλο για εξεταση- μελετη!!
Θα αναμενουμε να μας πεις τι περιπου καταλαβες οταν θα το εχεις στα χερια σου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 04:36:22 μμ »

Η δική μου αίσθηση από την εξέταση των φωτογραφιών σε μεγέθυνση που έκανα, είναι ότι δεν έχει χτυπηθεί από πάνω το δίδραχμο αλλά στο δίδραχμο χτυπήθηκε από πάνω αυτό που φαίνεται - το οποίο δεν είμαι σίγουρος ότι είναι το δεκάλεπτο του 1846 που αναφέρθηκε. Και φυσικά το δίδραχμο είναι σε λάθος δίσκο, γιατί δεν είναι ασημένιο αλλά χάλκινο.

Το όλο πράγμα δείχνει όντως περισσότερο να είναι προσπάθεια εξαπάτησης και όχι μια πραγματικά λάθος κατάσταση ενός πραγματικού νομίσματος που βγήκε από νομισματοκοπείο. Οσο για τον τρόπο που έγινε, αυτό πραγματικά για να το πει κάποιος με απόλυτη ή περισσότερη σιγουριά, θα πρέπει να το έχει στα χέρια του.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
ant6220
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 09:41:31 πμ »

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!

Προφανώς Θωμά και Γιώργο θα πρέπει να λέμε τη γνώμη μας απροκατάληπτα και χωρίς φόβο παρεξήγησης. Δεδομένου ότι ήθελα το νόμισμα, το ποσό που έκλεισε ήταν και το όριο τιμής που είχα βάλει. Το θέμα είναι πως εκτός απο εμένα που είμαι βαρεμένος με τη μελέτη, υπάρχει και άλλος ένας, αυτός που ήρθε δεύτερος στη δημοπρασία. Ειλικρινά, δε μετανιώνω για αυτή την αγορά. Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να μελετάς και να βλέπεις τι μπορεί να φτιάξει ο άνθρωπος.

Τέλος, σχετικά με τα υπονούμενα για τον πωλητή οτι αν ήταν καλό θα έβρισκε να το δώσει ή οτι ξέρει περί τινος ακριβώς πρόκειται, επείδη τον γνωρίζω, ίσως όχι τόσο καλά όσο άλλοι, δε μπορώ και δε θέλω να πιστέψω οτι εις γνώση του έβγαλε μια δημοπρασία για να εξαπατήσει τον κόσμο.

Έχω δυστυχώς την εντύπωση, οτι αυτό το "νόμισμα" δε θα πει ποτέ πως και γιατί κατασκευάστηκε.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια ξανά.

Φιλικά,

Αντώνης
Καταγράφηκε

"All paid jobs absorb and degrade the mind."
 Aristotle
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 02:19:48 μμ »

καλησπερα παιδια ... αντωνη οπως λεει ο γιωργος και ο θωμας να λεμε την γνωμη μας απροκαλυπτα και χωρις φοβο παρεξηγησης να πω και εγω την δικη μου ταπεινη αποψη ... αντωνη ,γιωργο θωμα,κτλ εχεις καποιο νομισμα που δεν εχουν οι υπολοιποι απο 1, 2 ,5, 10 η και περισσοτερες φορες ?? τοτε με ομορφο τροπο παντα θα καταλαβεις  οτι δεν εχει καμια σημαντικη αξια η ειναι μουφα η το πηρες ακριβα και αρα σε επιασαν κοτσο  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο αυτο δεν ισχυει βεβαια για ολους αλλα απο οτι μπορω να δω και καποιοι  που αντιδρουσαν μπηκαν τελικα σιγα σιγα στο συστημα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ... να περνατε καλα ...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 03:54:03 μμ »

Εδω ρισκαρης και αγοραζεις , ρισκαρης και πουλας!!
Ρισκαρης να αγορασεις  διοτι μπορουν να σου πουν οι παλιοι : Τι πατατα ηταν αυτη που αγορασες !! Δεν το καταλαβες οτι ηταν μουφα??
Ρισκαρης να πουλησης διοτι μπορει να σου βγει Θησαυρος στα χερια αλλου και να τον εδωσες τσαμπα!!
Αντωνη για να ξεκαθαρισω την θεση μου σας βαζω σε παραθεση τα προηγουμενα σχολια μου!!
Ο Δημητρης βγηκε και ειπε οτι το νομισμα το εδωσε οσο σχεδον το πηρε!!
Τωρα το τι νομισμα ειναι οπως ειπες και μονος σου δυσκολα θα βρεθει μια ακρη!!
Και για να ξεκαθαρισω την θεση μου δεν υπαινιχθηκα ποτε οτι ο Δημητρης εβαλε αυτο το νομισμα με σκοπο να κοροιδεψει καποιος!!
Προσωπικα πιστευω οτι και ο Δημητρης καποτε αγορασε αυτο το νομισμα (οπως και εσυ) για να το μελετηση!!
Τωρα πλεον δεν του κανει για την συλλογη του και το αποχωριστηκε!!
Και το αποχωριστηκε και με τον ποιο τιμιο τροπο!! Δημοπρασια 0,99!! Διοτι οπως ειπε ο Θωμας αμα ηθελε θα μπορουσε να ζητηση τα μαλλια της κεφαλης του απο καποιους που αυτος ξερει και πιστευω οτι θα το πουλουσε σε μεγαλυτερη τιμη!!
Αν και προσωπικα εγω οπως εχω δηλωση τοσα λεφτα δεν θα του τα εχωνα , εντουτις ειναι ενα νομισμα που δεν θα μπορουσε να περασει ασχολιαστo απο κανεναν και ο καθενας μας πιστευω εδωσε την προσωπικη του εκτιμηση διχως κανενα ιχνος ζηλιας , κακεντρεχειας κτλ κτλ !! Τουλαχιστον ο δικος μου σχολιασμος ετσι εγινε!!
Ειπα αμεροληπτα το τι πιστευω!!
Και ειλικρινα Αντωνη μακαρι να γινοταν να βρεθει κατι που να βεβαιωνει οτι αυτο  το νομισμα ειναι λαθος , ειναι σφαλμα , ειναι το ενα και μοναδικο και να το εχεις εσυ στα χερια σου!! Εγω θα χαιρομουν για σενα σαν να ηταν δικο μου!!
Φιλικα Γιωργος.  
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2010, 07:39:36 μμ από epop » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 07:42:51 μμ »

αντωνη μην αγχωνεσαι θα βρεθει ακρη ο πωλητης (για τον οποιον δεν αφηνουμε κανενα υπονοουμενο τα λεμε ολα στα ισια) πιστευω πω ξερει τι ειναι

παντως οταν με το καλο βρεθουμε στην αθηνα οπως εχουμε πει  Κλείσιμο ματιού θα με ενδιεφερε να το δω απο κοντα

και να κυνηγατε πραγματικα σφαλματα βρε παιδια γνησια και φτηνα!  Κλείσιμο ματιού

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250703539494&ssPageName=STRK:MEWNX:IT
Καταγράφηκε
ant6220
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 10:15:59 πμ »

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα,

Είναι δεδομένο για μένα οτι όλοι θα πρέπει να εκφράζουν τη γνώμη τους στα ίσια, χωρίς στρογγυλοποιήσεις, χωρίς φόβο παρεξήγησης και χωρίς φόβο οτι μπορεί κάποιος να τους προσάψει υστεροβουλία ή ζήλια. Για μένα αυτό είναι κανόνας ζωής!!!! Προτιμώ ειλικρινά να βγεί οποιοσδήποτε και να μου πει ό,τι θέλει  παρά να κάνει την πάπια και να χαιδέυει αυτιά!!

Επιπλεόν, δε θέλω και δε σκοπεύω να στοχοποιήσω κανέναν. Γιώργο, δεν υπονόησα οτι προσπάθησες να πείς κάτι άλλο απο αυτό που είπες. Απλά με αφορμή απο αυτό που είπες, θέλησα να παραθέσω τη δική μου γνώμη σχετικά με τον πωλητή.

Τέλος, Γιώργο και Θωμά εννοείται πως όταν έρθετε Αθήνα θα είναι πολύ μεγάλη μου να τα πούμε και απο κοντά!!! Όποιος άλλος φίλος θέλει να συναντηθούμε για να δει το "έργο τέχνης" ένα απλό μήνυμα αρκεί.

Καλημέρα σε όλους,

Αντώνης
Καταγράφηκε

"All paid jobs absorb and degrade the mind."
 Aristotle
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences