Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:29:13 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η αμαρτωλη ιστορια του επισημασμενου χιλιαρικου (1939)  (Αναγνώστηκε 104100 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 22, 2018, 12:15:06 πμ »


Νικο δεν γνωριζω ποιος ειναι ο Notisk που σου εδωσε αυτον τον καταλογο αλλα οι σειρες  Τ-011 εως Τ-020
 εχουν επισημανθει κανονικα και δεν ειναι ψευτικες.

Για τα υπολοιπα βλεπω να υπαρχει συγκλιση αποψεων με παλιους συλλεκτες και δεν εχουμε θεμα. Στην τελευταια ομως πιστευω οτι κυκλοφορησε  κανονικα σαν χιλιαρικο οι σειρες Τ-011 εως Τ-020 και ειναι λαθος αυτο που σου ειπαν.


Πωπω, μπελάς είσαι, εγώ που έχω το εικονιζόμενο που θα ξέρω τώρα τι ισχύει;  Σαρκασμός Απορία

Καταγράφηκε

noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 22, 2018, 12:20:18 πμ »

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι, τον κατάλογο με τις σειρές που παραθέτει ο Νίκος τον έχω δει σε έγγραφο της εποχής, αλλά δεν θυμάμαι που.. Είσαι σίγουρος Γιώργο;
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 22, 2018, 12:21:07 πμ »

Γνήσια επισήμανση είναι. Το διευκρινησα στον Νίκο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 22, 2018, 12:22:35 πμ »

Σε μελέτη του Τζαμαλη το έχεις δει και δεν έχει μέσα την σειρά Τ
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 22, 2018, 12:32:57 πμ »

Επίσης, τώρα που κοίταζα τις γνήσεις επισημάνσεις, είναι πιο λεπτές οι γραμμές στην "σφραγίδα". Δεν ξέρω αν είναι όλα έτσι ή λόγω επισημάνσεως κάποιες είναι πιο έντονες και κάποιες όχι..
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 22, 2018, 12:54:00 πμ »

Το ποστ σού σβήστηκε.
Λυπάμαι αλλά με το συγκεκριμένο φόρουμ δεν θέλουμε να έχουμε καμία σχέση.
Στη πρώτη σελίδα από ότι είδα έχω σηκωσει φωτογραφία περιοδικού με άρθρο του Τζαμαλη.
Αυτόν ξέρουμε, αυτόν εμπιστευόμαστε. Ότι έχει γράψει μέχρι σήμερα είναι εγγύηση και παρακαταθήκη για τους νεώτερους να στοχάζονται ότι νέο βλέπουν και να προσέχουν τί βλέπουν.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 22, 2018, 01:17:57 πμ »

Σεβαστό το ότι δεν θες λινκ ανταγωνιστών, όμως εφ όσον υπάρχουν φωτο της εγκυκλίου της ΤτΕ μάλλον ισχύει ότι λέει ο Νίκος..
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 22, 2018, 05:15:10 πμ »

Αγαπητέ φίλε. Ψάχνω να βρω ένα ψεύτικο χαρτονόμισμα για την συλλογή μου εδώ και έναν χρόνο.
Τής σειράς Τ δεν είναι το μοναδικό το δικό σου.
Υπάρχουν και άλλα πολλά . Τα συναντώ αρκετές φορές.
Έχω και εγώ στο στοκ μου προσωπικά ένα αντίτυπο και θα σού το σηκώσω φωτογραφία.
Κάποιος έκανε ένα λάθος και δεν είναι ο Τζαμαλης πιστεύω. Σε αυτά τα χαρτονομίσματα έχω δει πολλά παράξενα αλλά δυστυχώς μέχρι τώρα μόνο γνήσιες επισημάνσεις. Θα δείξω φωτογραφίες αργότερα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 22, 2018, 10:47:09 πμ »

Και το δικο μου Τ014 που εψαχνα μια ωρα να το βρω διοτι το ειχα πεταμενο καπου σαν ανευ αξιας γνησιο .
Φωτογραφισμενο στο ποδι επειδη βιαζωμε.

Επισεις : Εχουμε δυο εξεχωντα μελη στο φορουμ οπου εχουν γραψει βιβλια χαρτονομισματικης.

Καλο θα ειναι να μας πουν και αυτοι τις αποψεις του περι της σειρας Τ  !!!
Εχω πχ σαν προτυπο μου;; Σαν καθοδηγητη μου να το πω ;; Βαζω παντα τα δημοσιευματα του Τζαμαλη .

Και για τον Τζαμαλη η σειρες Τ δεν αναφερωνται στα ψευτικα με πενακι. Μακαρι δλδ να ηταν ψευτικα διοτι πολυ ηθελα ενα τετοιο για την συλλογη μου.

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 22, 2018, 11:29:23 πμ »

Και εν κατεκλειδη απο εμενα παρτε και ενα Τ018 το οποιο το εχει ενας φιλος στην συλλογη του και δεν μου το δινει.
Αυτο το ηθελα για το αρχειο μου.
Διοτι δειχνει καθαρα οτι η επισυμανση εγινε απο μηχανη και για καποιον λογο στο συγκεκριμενο δεν τους καθησε καλα.
Για μενα ειναι το ποιο ωραιο σφαλμα που εχω δει μεχρι τωρα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 22, 2018, 12:51:39 μμ »

Πολύ ενδιαφέρον κομμάτι αυτό!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 20, 2018, 01:28:16 μμ »

Σειρες
Λ 091  , 092 , 095  , 096  ,  097  
Μ  084
Ν  071  ΕΩΣ  080
Ξ  061  ΕΩΣ  070
Ο  051  ΕΩΣ  060
Π  041  ΕΩΣ  050
Ρ  031  ΕΩΣ  040
Σ  021  ΕΩΣ  030

Σας αναρτω τον καταλογο των χαρτονομισματων τα οποια εαν τα βρειτε σε 1000δρχ επισυμασμενο θα ειναι ψευτικα.
Ο  λογος που τα επισυναπτω ΞΑΝΑ ειναι διοτι με τον πρωτο καταλογο που ειχε επισυναψει ο φιλος Νικος που τον ειχε βρει καπου οπως δηλωσε απο ενα παλιο μελος ηταν λαθος .
Αρχικα ειχα επισυμανει οτι η σειρα Τ δεν ηταν ψευτικη.
Και το ειχα δηλωσει εδω.
Σημερα ανακαλυψα μελετωντας προσεκτικα οτι και στην σειρα Λ υπηρχαν λαθη.
Ο καταλογος του Νικου ελεγε εως το 100 ενω εγω ειδα οτι το σωστο σταματαει στο 97 !!!
Επισεις στην Μ εχω μονο την 084 και οχι ολες.
Αυτο λοιπον το μικρο πινακακι που αναφερω παραπανω ειναι οι σωστες σειρες στις οποιες λογικα δεν πρεπει ποτε να βρεθει επισυμασμενο χιλιαρικο.
Αυτος ο πινακας να ξερετε στηριζετε σε αρθρα του Τζαμαλη τα οποια οπως ειχε γραψει στηριζωνται στα δελτια τα οποια εκδιδε η τραπεζα τοτε για να προφυλαξει τον κοσμο απο τα πλαστα που κυκλοφορουσαν !!!
Καθως το εφτιαχνα  λοιπον ετσι χειρογραφα για να το ανεβασω εδω εμεινα εκπληκτος απο μια αλληλουχια συνδιασμων των αριθμων !!!
Το οποιο δεν μπορω να καταλαβω και πως να ερμηνευτει !!!
Εαν παρατηρησετε τον πινακα τον οποιον εφτιαξα σε καθε γραμμα απο το Ν και κατω οι σειρες οι οποιες κλαπηκαν / αρπαχτηκαν απο τους πολιτες της Μονεμβασιας  εχουν μια παραξενη αλληλουχια να κατεβαινουν οι αριθμοι ανα δεκαδα !!! Πως στο καλο εξηγητε αυτο;; Τοσο τυχαιο γινετε ;;;

Υ.Γ Και επαναλαμβανω : Εαν κανεις εχει τιποτα νεωτερα στοιχεια (διοτι εγω στηριζωμε σε αρθρο του Τζαμαλη στο περιοδικο Συλλεκτη του 1977) και ισως να κανω λαθος στον πινακα , εαν εχει λοιπον στοιχεια με αποδειξεις γραπτες ας μας τα παρουσιασει.
Επειδη συνεχως το ψαχνω αυτο το 1000δρχ μεχρι σημερα δεν εχω βρει τιποτα ψευτικο πανω στον πινακα αυτο.
Δεν ειμαστε αλαθητοι και γιαυτο κανω συνεχως αυτη την ενημερωση μηπως και υπαρχουν νεωτερα στοιχεια.

herakliotis
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2018, 05:50:02 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chris.panagiot
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 221


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 21, 2018, 06:22:46 μμ »

Πολύ ενδιαφέρον το παραπάνω Θέμα ίσως θα πρέπει κάποιος από τους σύγχρονους μας να γράψει μια μελέτη για αυτό το ξεχωριστό ιστορικό Χαρτονόμισμα.
Την Κυριακή που μας πέρασε είδα με τα μάτια μου έναν γεράκο να φέρνει σε έμπορο στην Αθήνα πακέτο με ακυρωμένα (τρύπια και σφραγισμένα) επισημασμένα χιλιάρικα και πακέτο με πλαστές επισημάνσεις.
Από τον διάλογο τους κατάλαβα ότι η γυναίκα του γέρου όταν ζούσε εργαζόταν στο υπουργείο οικονομικών ή στην Τράπεζα της Ελλάδος.
Το νου σας μπας και προλάβουμε να πάρουμε κι εμείς κανένα κομματάκι...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 21, 2018, 08:34:16 μμ »

Τα πηρε ο εμπορος δλδ ;;
Κανενα ονοματακι δεν παιζει να ξερουμε ;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chris.panagiot
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 221


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 22, 2018, 08:26:13 πμ »

Όπως είπα και σε άλλον φίλο που μου έστειλε προσωπικό μήνυμα για τα χιλιάρικα θα περάσω πάλι την Κυριακή από τον έμπορο να μάθω περισσότερα και θα ενημερώσω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences