Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 09:23:06 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η αμαρτωλη ιστορια του επισημασμενου χιλιαρικου (1939)  (Αναγνώστηκε 104899 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
chris.panagiot
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 221


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 25, 2018, 05:14:12 μμ »

Με την κρίση τελικά έχουν ανοίξει τα μπαούλα και όλα εμφανίζονται πιο συχνά...

https://www.ebay.com/itm/Greece-1000-Drachma-1939-Cancelled-Counterfeit-Overprint/332853365308?hash=item4d7f9b4a3c:g:qOoAAOSwMuZb0dgR:rk:3:pf:0
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 07:22:16 μμ »

Μερικα χαρτονομισματα ακομη προς μελετη .
Δυο ακομη χιλιαρικα απο την σειρα Ν . Η οποια σειρα ειναι ενα μπερδεμα τελικα για εμενα εαν ειναι γνησια ή οχι.
Απο ολους τους παλιους αναλυτες που διαβασα μονο ο Πιτιδης αναφερει τρια της σειρας Ν εως αληθινα και τα υπολοιπα εφοσον βρεθουν σαν ψευτικες.
Για μενα προς το παρον θα παραμεινη μιαν σειρα υπο μελετη και παρακαλοθουση οσως τεμαχιων βρεθουν για να βγαλω ενα δικο μου πορισμα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 07:24:21 μμ »

Δυο χιλιαρικα συνεχομενα νουμερα σε παρα πολυ καλη κατασταση !!!
Απο της καλα σωστες σειρες των επισυμανσεων !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 07:26:59 μμ »

Και ενα Τ 020 που καποιοι λεγαν οτι δεν ειναι γνησια.
Οποιος μπορει ας βρει ενα ψεγαδι σε αυτο το χαρτονομισμα!!!
Και οι τρεις παλιοι αναλυτες δεχονται την σειρα Τ σας γνησια !!! Τυχαιο ;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 07:29:21 μμ »

Τρια 100δρχ σε πολυ καλη κατασταση , τα δυο εξ αυτων συνεχομενα νουμερα !!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 07:42:37 μμ »

Και ενα 100δρχ το οποιο ειναι ακυρωμενο με τις γνωστες δυο τρυπες σε κατασταση σχεδον ακυκλοφορητο και αυτο για να μην πω ακυκλοφορητο.

Η ερωτηση μου τωρα :

Τα 100δρχ τα οποια εχουν διπλη ακυρωση ειναι χαρτονομισματα τα οποια βγηκαν απο το καραβι το μισοβουλιαγμενο και τελικα δεν κατορθωθηκε να βρεθει η χιλιαδα για να γινει η εκτυπωση. (εαν δεν βρισκοταν ολα τα νουμερα μιας σειρας τα χαρτονομισματα δεν  επισυμενωντω) Παρεμεναν λοιπον στην δημοσιες αρχες με την διπλη τρυπα σαν ακυρωση προς καταστροφη .

Η απορια μου λοιπον :

Αφοσον θα πηγαιναν προς αχρηστευσει και καταστροφη πως τελικα βρεθηκαν στα χερια των εμπορων ;;
Ο μεγαλυτερος ογκος κατοχικων (διοτι στα κατοχικα προσκολουνται και αυτα θελωντας και μη με την επισυμασνη σαν χιλιαρικα) απο οτι ξερω στο τελος του πολεμου καταστραφηκαν σε καμινι ή πηγαν σαν ανακυκλωση χαρτιου!!!
Υπαρχουν φωτογραφιες και φωτογραφιες με την καταμετρηση και την τακτοποιηση προς καταστροφη των χαρτονομισματων!!! Αυτα τα 100δρχ πως ξεφυγαν ;;
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2018, 08:04:25 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 08:43:04 μμ »

Λες τις καπαρτίνες να τις φορούσαν επειδή έκανε κρύο;  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 09:01:22 μμ »

Με καπαρτινες τα εβγαζαν εξω ε;;
Καλο!!!
Και ξεραν και ποια θα εχουν μελοντικη αξια!!!
Ποιος ξερει αναμεσα σε αυτα τα βουνα ποσα επισυμασμενα με αλλες αξιες  κατοχικα να υπαρχουν Τρικαλων/Καλαματας/Ναυπλιον  κτλ κτλ τα οποια σημερα αξιζουν 300/600 ευρω και καηκαν!!
Μια σκεψη την οποιαν κανω ειναι επειδη αυτα ηταν προς εκτυπωσην να ηταν σε αλλη τοποθεσια και να γλυτωσαν το καμινι.
Πιθανον.
Και οταν τα βρηκαν/βρηκε καπου ενα τσακαλι με καποιον τροπο να διοχετευτηκαν σε εμπορους. (υποθετικη σκεψη)
Ο προσδιορισμος μου για το ποτε αρχισαν να εμφανιζωνται ειναι γυρω στο 1970 και μετεπειτα. Κανονικα πιστευω 1975 αλλα βαζω μια πενταετια πισω για σιγουρια.
Το θεμα ειναι πως βρεθηκαν συνεχομενα νουμερα με διπλη διατρηση και κατασταση αου++ θα ελεγα !!!
Πολυ καλοδιατηρημενα.
Χαρτονομισματα τα οποια βαση νομου δεν θα επρεπε να υπαρχουν,  αλλα υπαρχουν , βγαλε ακρη .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Τονι
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 06, 2018, 04:13:35 μμ »

Στο άρθρο του Τζαμαλή (Μαιος 1977) αναφέρεται η σειρά Ε 061-070 στις ΜΗ νόμιμα επισημασμένες σειρές.
ΕΡΩΤΗΜΑ: Πρόκειται για εκ παραδρομής λάθος αντί του γράμματος Ξ αφού το Ε αντιστοιχεί στις σειρές 151-160;
Αναφορικά με τη σειρά Ν έχω επισημασμένα 1000ρικα σειράς Ν 073 & Ν 075 καθώς και 100ρικο (χωρίς επισήμανση) σειράς Ν 071. Σύμφωνα με τα παραπάνω συγκλίνω στο ότι η λίστα του Πιτίδη είναι ποιο ορθή εάν και εφόσον τα παραπάνω επισημασμένα (Ν 073 & Ν 075) είναι γνήσια.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 06, 2018, 06:06:57 μμ »

Στο Αρθρο του Τζαμαλη κατα την εκτυπωση πιστευω οτι μπηκε το στοιχειο Ε αντι του στοιχειου Ξ   με αποτελεσμα αυτο το τεχνικο λαθος
Βαση των αριθμων που παρουσιαζωνται  ο Τζαμαλης  πιστευω οτι μιλουσε για την Ξ σειρα μια και η Ε ειναι μεσα στις νομιμα επισυμασμενες και την αναγμωριζουν ολοι  σαν γνησια και απο τις πρωτες.
Οι σειρες Ν προσωπικα εχω βρει δυο διαφορετικων τυπων εκτυπωσεις και με προβληματιζουν.
Θα συμφωνησω ομως ως προς το συνολο οτι ο Πητιδις εκανε την ποιο τεκμηριωμενη μελετη απο ολες οσες εχω διαβασει.

Παρακατω δεν μπορω να επεκταθω ακομη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Τονι
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 09:58:24 πμ »

Την άποψή σας για τη γνησιότητα της επισήμανσης των παρακάτω
Καταγράφηκε
chris.panagiot
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 221


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 10:03:05 πμ »

Καλημέρα. Βάση όσων έχουν κατατεθεί παραπάνω και μετά από καλή παρατήρηση των λεπτομερειών τους νομίζω ότι είναι γνήσιες οι επισημάνσεις τους. Περίμενε να μας πει κι ο Κύριος Γιώργος που έχει κάνει μεγαλύτερη έρευνα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 10:22:38 πμ »

Δεχωμαστε οτι ειναι γνησιες μεχρι να βρεθει κατι που να μας αποδειξει οτι ειναι ψευτικες!!!
Μεχρι σημερα απο οτι εχω δει δεν βρεθηκε αυτο το κατι που να κανει την ανατροπη .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Τονι
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 11:27:36 πμ »

Παραπάνω παρατέθηκαν δύο χαρτονομίσματα με το ένα ίδιας σειράς (Ν-073 & Ν-074) ως πλαστά βασιζόμενη σε κάποια λεπτομέρεια που δεν διευκρινίστηκε, λόγω αμφιβολιών και περαιτέρω ελέγχου.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 11:40:47 πμ »

Ναι ειναι δικα μου αυτα και βασιστικα πανω τους σε κατι σημαδια τα οποια βρηκα.
Μετα απο ερευνα ομως βρεθηκαν και αλλα παρομια με τα ιδια σημαδια και εντελει πρεπει να σταθω στο αποφευγμα του Πητιδη οτι : απλα τυπωθηκαν τελικα απο αλλο τυπογραφειο και δεν καταφερε να πετυχει την ποιοτητα που ειχε το αρχικο και οτι τρεις σειρες ξεχειληζουν το μελανι στο σχεδιο του και τα κανουν ασαφη ως προς την γνησιοτητα.
Αυτο λεει εξηγει της κακοφιαγμενες αλλα νομιμες σειρες.
Εκει ξεγελαστικα και εγω αγοραζωντας τα Ν 73/74.

Εφοσον λοιπον βρηκα και αλλα πολλα με παρομιο ελατωμα το οποιο ειχα σταμπαρει δεν μενει παρα να δεχτω αυτη την εξηγηση μεχρι να βρω κατι αλλο το οποιο αναζητω.

Αυτη την στιγμη που κουβεντιαζουμε εχουν βρεθει τοσα πολλα Ν στην αγορα επισυμασμενα που δεν μου κανουν καμιαν εντυπωση. Κατι αλλο πλεον θα μου δωσει τα στοιχεια που χρειαζωμε επιβεβαιωσης του Πητιδη ή αποδειξης οτι εκανε λαθος. Και επαναλαμβανω : Προς το παρον τα λεει σωστα στα συγραμματα του.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences