Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 04:15:08 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ξενα έγχρωμα, με ολογράμματα, πέτρες κ.α. .....  (Αναγνώστηκε 3374 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 27, 2011, 08:31:28 μμ »



Καλησπέρα σας!

Έχω δεί απο τον World Coins και τους ιστότοπους από νομισματοκοπεία διάφορες εκδόσεις αναμνηστικών νομισμάτων (πάρα πάρα πάρα πολλές) που είναι έγχρωμα, έχουν ολογράμματα ή πετράδια και αναρωτιέμαι άν πέρα από όμορφα διακοσμητικά και κάποια αξία σαν μέταλλο έχουν πράγματι κάποια συλλεκτική αξία... (παραδείγμα New Zealand Mint, Niue,Cook, Marshall κ.α.). Κάποια στιγμή θα πάρω την σειρά με τα αεροσκάφη απο τα Marshall η οποία προσωπικά μου αρέσει πολύ, αλλά πέρα απο αυτό έχουν πράγματι συλλεκτική αξία?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 27, 2011, 09:00:35 μμ »

φιλε γιωργο καλως ορισες στην παρεα μας,σου ευχομαι να παρεις και να δωσεις πολυτιμες γνωσεις, στο στεκι μας.ελπιζω να περναει, ευχαριστα και εποικοδομητικα η ωρα σου μαζι μας.οσο για τα εγχρωμα επισμαλτωμενα,κυριως αναμνηστικα,η, ιδιωτικων κοπων,εγχρωμα νομισματα,ακομα ειναι νωρις,για να βγαλουμε συμπερασματα.ισως με το χρονο? και πως θα κινηθουν στην αγορα,φανει αν εδραιωθουν στην νομισματικη κοινοτητα.εγω παντως σαν συλλεκτης ενω μου αρεσουν οπτικως, λογω της ειδικης τεχνικης,αλλα δεν με εμπνεουν σαν νομισματα, με τον καθαρο ορο της λεξης.ισως να αγορασω καποιο που θα μου αρεσει,αλλα να συλλεξω τετοια νομισματα,δεν μου αρεσει σαν ιδεα.μοιαζουν πιο πολυ,με φωτογραφιες  κολλημενες σε μετταλο παρα,νομισματα που προοριζονται για συναλλαγες.βεβαια καθε συλλεκτης επιλεγει αυτος, τι του αρεσει να συλλεγει.ετσι δεν μπορω να επιβαλω σε κανεναν την γνωμη μου,σε χαιρετω και παλι,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Βασιλης Φοφικος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 64



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 28, 2011, 10:36:51 πμ »

Αγαπητε Giorgos78, συμφωνω με τον giannist.  Αυτα τα νομισματα μπορει να εχουν μεγαλο αριθμο κοπης και συνηθως, τα Cook Islands και αλλες νησιακες χωρες του Ειρινικου Ωκεανου ακολουθουν το τρικ των γραμματοσημων ως προς την εκτυπωση χιλιαδων για τον τουρισμο και στην εισαγωγη συναλλαγματος.  Οποτε, αυτα τα νεα νομισματα θα ειναι πολυ δυσκολα για πωληση σε μερικα ετη - ισως να εχουλ λιγη νομισματικη αξια...  Εαν σου αρεσουν, τουλαχιστον να μην επεκταθεις πολυ σε αυτο το νομισματικο σκελος.  Η ταπεινη μου γνωμη.  Φιλικα, Βασιλης Φοφικος.
Καταγράφηκε

Αει Ο Θεος Ο Μεγας Γεωμετρει
Giorgos78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 53


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2011, 01:45:53 μμ »



Νομίζω οτι συμφωνώ μαζί σας παρόλα αυτά δεν κρύβω ότι ορισμένα είναι πράγματι πολύ όμορφα..Η γνώμη σας είναι ίδια και για τις εκδόσεις του Καναδά που επίσης είναι μπόλικες? Και κάτι άλλο που έχει κινήσει την περιέργεια μου είναι το εξή:διαβάζοντας τον world coins 2001 to date μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση ότι βλέπω να αφιερώνουν π.χ. σχεδόν 26 σελίδες στα Cook και για την Ελλάδα όλο και όλο 3 σελίδες και να δείχνουν μόνο τα απλά ευρώ κυκλοφορίας και κανένα απο τα ασημένια /χρυσά. Ξέρει κάποιος γιατι συμβαίνει αυτό?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2011, 02:21:17 μμ »

αυτο που ειπε ο βασιλης ειναι και το πιο αποδεκτο,γενικα οι πρωην αποικιες,και αλλα μικρα κρατιδια κοβουν συνεχως,πολλα και ασημαντης συλλεκτικης αξιας αναμνηστικα,που σχεδον ελαχιστα, να αποκτησουν καποια αξια στο μελλον,οπως τα φεροε,τα κουκ,τα βιτζιν,και ενα σωρο αλλα νησια,και αλλα μικρα κρατη,κοβουν,για οικονομικους,η τουριστικους λογους.καλλυτερα,για μενα παντα,να διαθεσεις τα χρηματα σου για ενα κανονικης κυκλοφοριας συλλεκτικο νομισμα,παρα να αναλωνεσαι με τις δεκαδες αυτε κοπες,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences