Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:21:25 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 ΓΑΖΕΤΑ / 1 GAZETA (1801) NGC MS63BN  (Αναγνώστηκε 16329 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 12, 2014, 10:59:50 μμ »

Να σαι καλά, ευχαριστώ για τη βοήθειά σου, αλλά δε ζήτησα τον νόμο... έχω γνώση.

Τα ερωτήματα περί του συγκεκριμένου νομίσματος παραμένουν :

Το νόμισμα υπάγεται στον νόμο περί αρχαιοτήτων... πως επιτρέπεται η πώλησή του ;;
( Και πιθανότατα εκτός Ελλάδος ;; )
Γιατί κάποιοι μπορούν να πουλάνε και άλλοι δεν μπορούν ;;
Ισχύει άλλος νόμος για τους άλλους ;;
Μπορείς να το δηλώσεις... επιτρέπεται να το πουλάς ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 13, 2014, 01:58:12 πμ »

υποθετω,χωρις να ειμαι σιγουρος,οτι αφου τα επτανησα γιναν ελληνικη ''ιδιοκτησια'' αργοτερα,μεχρι να γινουν ομως δεν ηταν ελληνικα.αρα μιλαμε για ενα νομισμα ''μη ελληνικο'' οποτε παρολο που ειναι πριν το 1830 δεν το πιανει ο νομος σαν ελληνικο για να απαγορευεται η κατοχη η η πωληση του...θα ελεγα οτι ειναι ελληνικου ενδιαφεροντος και οχι ελληνικο..βεβαια μπορει να ειμαι λαθος σε ολο το σκεπτικο μου,οποτε ας με διορθωσει καποιος.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 13, 2014, 02:13:39 πμ »

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό, γιατί με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να ειναι ελεύθερη η πώληση και των πχ ρωμαϊκών νομισμάτων
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 13, 2014, 08:00:58 πμ »

Οταν διαβαζεται κατι και Ιδιαιτερα σημαντικο!καλο θα ηταν να δινεται μεγαλη προσοχη!!!!το θεμα το εχουμε ξαναδει αρκετες φορες!Οσοι δεν θελουν να καταλαβουν? να καταθεσουν στην Αρχαιολογικη Υπηρεσια ολα τα Νομισματα τους(για να δουν το δασος?)μεχρι και το 1830!!!(Καποδιστριες του 1828,ξενα που κυκλοφορησαν στον Ελλαδικο χωρο κλπ.θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμο και ωφελιμο στους Αρχαιοκαπηλους(εξαγωγη στο εξωτερικο,αντι να τα επαναπατριζουμε!!!κλπ.).Ειναι πολυ ομορφο να τα κοιταμε και αυτα!!! οπως ολα τα αλλα!!!! που δυστηχως  στο εξωτερικο πωλουνται ελευθερα και εμεις απλως τα θαυμαζουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!επειδη ειναι μονο? για ΜΗ ΕΛΛΗΝΕΣ(αρχαια,βυζαντινα,κλπ.).Σιγουρα καθε προιον Λαθρανασκαφης ειναι Εγκλημα!!!!!αλλα να τα ξαναφερνεις στον τοπο τους?ειναι μαλλον ωφελιμο και για τους Συλλεκτες και για το Κρατος!Χωρις ιχνος Ιδιοτελειας αλλα Σεβασμου στην Εθνικη μας Κληρονομια!!Κοιταξτε την Πανεμορφη Συλλογη της ALFA BANK!!!Θα ηταν ωραιο να ηταν παλι σκορπια στα τεσσερα σημεια του οριζοντα?εκτος και αν υπαρχουν αλλοι λογοι?που μερικοι κοπτονται?για την Εθνικη μας Υπερηφανεια!!!Μετα τιμης!!!Γιαννης Τασιοπουλος.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 13, 2014, 08:36:22 πμ »

Γιάννη ξέρεις ότι δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά...

1ον . Αρχαία 'κινητά' μνημεία, νοούνται όλα, πριν του 1830
2ον . Αφού ελεγχθεί το νόμισμα και δεν συντρέχει λόγος παρακράτησης από το Κράτος της 'ιδιοκτησίας', δίδεται δελτίο 'κατοχής' στον συλλέκτη. Ο οποίος έχει δικαίωμα μεταβίβασης της κατοχής αλλά όχι δικαίωμα πώλησης.
3ον . Οποιαδήποτε νομίσματα πριν του 1830, πρέπει να έχουν ελεγχθεί ως προς την σπανιότητα, το αν αποτελούν 'Θησαυρό' ή προϊόν παράνομης ανασκαφής ή κλοπής κλπ. (Εδώ είναι το σημείο, που κολλάνε όλα όσα αναφέρεις περί νομισμάτων Καποδίστρια, Ιονικού Κράτους κλπ. Γίνονται τα 'στραβά μάτια', επειδή είναι περιπτώσεις που δεν χρειάζεται να ελεγχθούν).
4ον . Σε καμία περίπτωση, που συντρέχει λόγος παρακράτησης της 'ιδιοκτησίας', δεν επιτρέπεται η πώληση και αυστηρώς... η εξαγωγή νομίσματος εκτός συνόρων.
5ον . Οι ιδιωτικές συλλογές επιτρέπονται (και μάλιστα πριμοδοτούνται), αρκεί να υπάρχει άδεια συλλέκτη ή αν τα νομίσματα της συλλογής έχουν νομίμως δηλωθεί (Εδώ κολλάει αυτό που αναφέρεις περί συλλογής της Alpha Bank).

Παρόλο που έχουν δοθεί πολλές εξηγήσεις, δεν χρειάζεται να ασχολούμαστε γενικώς με όλα τα νομίσματα που υπάρχουν, πριν το 1830. Τα ερωτήματά μου είναι συγκεκριμένα, για το συγκεκριμένο. Που κατά τη γνώμη μου (και πιθανότατα και της Εφορίας Αρχαιοτήτων) το συγκεκριμένο αποτελεί μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς. Αλλά ουσία δεν έχει η γνώμη μου, ουσία έχει, αν έχει δοθεί η γνώμη της Εφορίας Αρχαιοτήτων.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 13, 2014, 10:05:22 πμ »

Κωστα μου Καλημερα! το συγκεκριμενο δεν ειναι δικη μας! πολιτιστικη κληρονομια!!! αλλα μαλλον αλλλης χωρας που ετυχε να διοικει την Ιονικη Πολιτεια!και δεν ηταν νομισμα κυκλοφοριας! αλλα δοκιμιο σε ελαχιστα κομματια.θα ηθελες να απαγορευοντουσαν οι αργυροι Φοινικες!!!κλπ,που οντως ειναι δικη μας Πολιτιστικη Κληρονομια?οπως λεει ο νομος!!!!!!!Μηπως βγαζουμε μονοι μας τα ματια μας?λεω εγω τωρα!!!!!Αντι να νομιμοποιηθουν ολα!!!!φυσικα με δηλωσεις,πιστοποιητικα,κλπ,και να σταματησει η μαστιγα των συμπαθων?ΑΡΧΑΙΟΚΑΠΗΛΩΝ!!! και να χαιρομαστε και εμεις νομιμα!! τα Αριστουργηματα των προγονων μας,μηπως οι νομοι γινουν χειροτεροι? με τα γνωστα επακολουθα!!!γιατι να μην εχουμε και εμεις το προνομιο των αναπτυγμενων Κρατων?και αναγκαστικα να συλλεγουμε τα καθε λογης ξενα νομισματα!!!(οπως οι ιθαγενεις ανταλασαν με χρυσο τα καθρεπτακια των διαφορων τυχοδιωκτων των περασμενων αιωνων).Αν σου αρεσει η σημερινη κατασταση δεν εχω να προσθεσω τιποτα!!!ουτως η αλλως τους εχοντες και κατεχοντες δεν τους ακουμπα κανεις!!!μονο τους φουκαραδες που οταν βρισκουν κατι παλιο!και θελουν να βγαλουν κανενα σπασμενο(οπως τωρα με την οικονομικη κριση)τους τρεχουν σαν δολοφονους!Παντως να εισαι σιγουρος!το αποτελεσμα θα ειναι οδυνηρο για την Συλλεκτικη κοινοτητα του τοπου μας αν ισχυσουν κατα γραμμα οι νομοθεσιες!!!σε χαιρετω και ελπιζω να καταλαβες το σκεπτικο μου!παντα φιλος σου,γιαννης.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 13, 2014, 10:13:05 πμ »

Το σκεπτικό κατανοητό, συμφωνώ και επαυξάνω.
Αλλά... είναι δοκίμιο το ρημάδι, σε ελάχιστα κομμάτια... γι αυτό και αναρωτιέμαι.
Να πουληθεί, δε λέω... αλλά αν φύγει στο εξωτερικό ;;
Αυτό δεν είναι ενάντια στο, κατά τ' άλλα σωστό, σκεπτικό σου ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 13, 2014, 10:33:43 πμ »

Αγαπητε Κωστα το γραφεις και μονος σου!δοκιμιο ξενης!!! Δυναμης που ειχε υπο την κατοχη της τα Επτανησα!κοπηκαν σε λιγοστα κομματια!!!το ΝΜ Μουσειο εχει δειγματα!εμεις τι αλλο θελουμε?ξερεις ποσες ποικιλιες υπαρχουν?οσα ειναι και ολα τα συγκεκριμενα δοκιμια!!!Το προβλημα αυτο ειναι?γιατι? απο τα 30-40 που υπαρχουν στο συνολο!!! να μην τα ζητησει και η χωρα που τα εκοψε?σαν πολιτιστικη της κληρονομια?ας κοιταξουμε τα Υπολοιπα!γνωριζεις? ποσα Ελληνικα!!!!!! δοκιμια δεν γνωριζεις?δεν εχω να προσθεσω τιποτε αλλο!σε χαιρετω και παλι,γιαννης.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 13, 2014, 11:24:40 πμ »

Αρχικά να πω ότι... διαβάζω Ελληνικά επάνω σε ένα νόμισμα, που τυπώθηκε στην Κέρκυρα.
Είναι Ελληνικού ενδιαφέροντος ;; ... Προφανώς.

Γιάννη, δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης, σε θεωρητικό επίπεδο συμφωνώ απολύτως.
Η συμφωνία μου αυτή όμως, δεν σημαίνει ότι καταργούμε τον νόμο που υφίσταται.
Σημ. Υφίσταται για όλους.

Το συγκεκριμένο νόμισμα/δοκίμιο, εμπίπτει στον νόμο περί αρχαιοτήτων ;;

Δεν μπορούμε να κρίνουμε και να αποφασίσουμε εμείς, δεν είναι από τα κλασσικά Ελληνικά νομίσματα πριν του 1830, που γνωρίζουμε ότι υπάρχει χαλαρότητα, από τους εκτελούντες το νόμο (Καποδίστρια, Ιονικά κλπ). Αρμόδιος να απαντήσει σ' αυτό το ερώτημα είναι η Αρχαιολογική Υπηρεσία / Εφορία (Μετά, ας απαντηθούν και τα υπόλοιπα... περί πώλησης κλπ).
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 13, 2014, 12:25:28 μμ »

Κωστα μου δεν Αντιδικουμε!Αλλα στα τοσες δεκαδες νομισματα Ελληνικου Ενδιαφεροντος σε αυτο πρεπει να εξαντλησει ο νομοθετης την Αυστηροτητα του νομου?γιατι?επειδη ειναι δοκιμιο?ποσοι συλλεκτες κατεχουν νομισματα μεγαλυτερης αξιας! και συλλεκτικης αλλα και οικονομικης!ας γραψουν και αλλοι φιλοι την γνωμη τους.σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 13, 2014, 12:27:53 μμ »

σε τόσα άλλα θέματα (ειδικά λόγω 'κρίσης') ''γινόμαστε Ευρώπη'', ας γίνουμε και σ'αυτό..!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 13, 2014, 12:37:17 μμ »

Επειδή είμαι ολίγον άσχετος... Ακαδημαϊκά πάντα... στο φτωχό μου το μυαλό...
Αν το νόμισμα πετάξει εκτός Ελλάδας, θα αποδειχθεί ακόμη μια φορά, το πόσο ενδιαφερόμαστε για την Πολιτιστική μας Κληρονομιά... και που την έχουμε γραμμένη (μερικοί... δυστυχώς πολλοί). Είναι στο χέρι του καθενός μας, να διαφυλάξει αυτή την κληρονομιά και να μην την απολέσει στο βωμό του ευκαιριακού κέρδους.
Είναι δανεικά, από τις επόμενες γενεές.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 13, 2014, 12:42:21 μμ »

 και που να δεις Κωστα ποσες? χιλιαδες πανεμορφα νομισματα μας!!! ειναι απαγορευτικα για εμας!στο Εξωτερικο!επειδη καποιοι θησαυρισαν!!!ελπιζω να καταλαβες!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 13, 2014, 01:48:27 μμ »

για οποιον ενδιαφερεται ... Κλείσιμο ματιού

http://www.corfu-museum.gr/index.php/en/home-3/16-2013-07-10-16-15-45/history/historic-notes/14-21-1800-8-1807?showall=1&limitstart=

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences