Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 12:18:15 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ορυκτά  (Αναγνώστηκε 54138 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 05, 2014, 01:26:15 πμ »

αντωνη,οταν το ειχα παρει ηταν ολο μωβ βαθυ!!εκπληκτικο!μετα απο καποια χρονια ειχε αρχισει να ξεθωριαζει το χρωμα,και παραξενευτηκα..καιρο μετα παλι,αρχισε να μωβιζει,οχι οπως ηταν στην αρχη ομως..και τωρα εψαξα να τον βρω και εχει αυτην την εικονα που σας εδειξα... Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 05, 2014, 09:16:10 πμ »

Γενικα με τον αμεθυστο πρεπει να υπαρχει προσοχη παιδια καθως η θερμοκρασια και οι αποτομες αλλαγες τον επηρεαζουν(μπορει ακομη και να δημιουργηθουν ρωγμες και να σπασει). Χρησιμοποιειται η θερμοτητα για να ελαφρυνει το χρωμα των σκουρων μωβ αμεθυστων η για να δημιουργηθει κιτρινης η πρασινος χαλαζιας. Ειναι σημαντικο να μην κανουν ηλιοθεραπεια οι κυριες φορωντας κοσμηματα που φερουν αμεθυστο η πετρα μπορει να κιτρινισει.
Να αναφερω οτι ο αμεθυστος πηρε το ονομα του απο την ελληνικη λεξη αμεθυστος αφου πιστευαν οτι οποιος ειχε την πετρα αυτη δεν επηρεαζοταν απο την καταναλωση αλκοολ. Το εχω δοκιμασει παντως προσωπικα οταν σπουδαζα και δεν δουλεψε καθολου... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 05, 2014, 12:12:10 μμ »

Νομίζω ότι έφτιαχναν ποτήρια απο αμέθυστο κι όταν έπιναν απο αυτα δεν μεθούσαν. Επειδή αυτό ήταν δύσκολο για τους περισσότερους, κονιορτοποιούσαν μια ελάχιστη ποσότητα αμέθυστου και την έριχναν μέσα στον οίνο για να έχουν τα ίδια αποτελέσματα. Αν το δοκιμάσει κάποιος ας μας πεί τα αποτελέσματα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 05, 2014, 02:35:44 μμ »

Νομίζω ότι έφτιαχναν ποτήρια απο αμέθυστο κι όταν έπιναν απο αυτα δεν μεθούσαν. Επειδή αυτό ήταν δύσκολο για τους περισσότερους, κονιορτοποιούσαν μια ελάχιστη ποσότητα αμέθυστου και την έριχναν μέσα στον οίνο για να έχουν τα ίδια αποτελέσματα. Αν το δοκιμάσει κάποιος ας μας πεί τα αποτελέσματα  Σαρκασμός

εγω αυτην την εκδοχη γνωριζα..δεν ξερω αν επιανε ομως.. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 02, 2014, 02:18:35 μμ »

Ένας πολύ ωραίος γεώδες Αχάτης που έχω στη συλλογή μου Χαμόγελο Χαμόγελο







Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
Mimikart
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:08:49 μμ »

Γενικα με τον αμεθυστο πρεπει να υπαρχει προσοχη παιδια καθως η θερμοκρασια και οι αποτομες αλλαγες τον επηρεαζουν(μπορει ακομη και να δημιουργηθουν ρωγμες και να σπασει). Χρησιμοποιειται η θερμοτητα για να ελαφρυνει το χρωμα των σκουρων μωβ αμεθυστων η για να δημιουργηθει κιτρινης η πρασινος χαλαζιας. Ειναι σημαντικο να μην κανουν ηλιοθεραπεια οι κυριες φορωντας κοσμηματα που φερουν αμεθυστο η πετρα μπορει να κιτρινισει.
Να αναφερω οτι ο αμεθυστος πηρε το ονομα του απο την ελληνικη λεξη αμεθυστος αφου πιστευαν οτι οποιος ειχε την πετρα αυτη δεν επηρεαζοταν απο την καταναλωση αλκοολ. Το εχω δοκιμασει παντως προσωπικα οταν σπουδαζα και δεν δουλεψε καθολου... Σαρκασμός
Καλησπέρα κι από μένα, που πρόσφατα μπήκα στο μαγευτικό χώρο των ορυκτών!
Έχω ερώτηση: Αυτό με τον αποχρωματισμό, ισχύει και για τον όνυχα? και σε ποιά άλλα πετρώματα μπορεί να συμβεί?
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 06:26:13 μμ »

Όχι δεν ισχύει για τον Όνυχα. Ο Κουνζίτης επίσης χάνει το ροζ χρώμα του όταν εκτίθεται στον ήλιο αρκετές φορές. Και καλό είναι να προστατεύεται από την έκθεσή του στον ήλιο. Καλύτερα να το βγάζεις τη νύχτα και γι'αυτό ονομάστηκε ως evening stone.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
geolamb
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 07:54:42 μμ »

Καλησπέρα, εγώ ενδιαφέρομαι για το σμυρίγλι Νάξου,
 είναι το μοναδικό στην Ελλάδα, δεν ο βρίσκουμε σε άλλες περιοχές
αν ισχύει ακόμα η προσφορά σου ενημέρωσε με, στην περιοχή που μένω έχει αμμωνίτες και με στην επόμενη εξόρμηση μου θα προσπαθήσω να έχω δείγματα και για όποιον από σας θέλει.
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences