Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 06:28:25 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ορυκτά  (Αναγνώστηκε 54260 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 31, 2014, 02:23:39 μμ »

Α,ενταξει, γιατι οπως εγραψες οτι θα σας δειξω τα διαμαντια, νομιζα πως εννοουσες οτι και τα μεγαλα ειναι διαμαντια, ειπα και εγω.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 31, 2014, 11:36:42 μμ »

καλως τον Cοrnelius. Τιμη μου που σε γνωριζω. Εσενα χρειαζομαστε. Πως κ δεν εχεις ως αβαταρ εναν λιθο στο προφιλ σου? Αυτο με τον λιθο του βασιλη, δεν ειναι κ κοπης 'σμαραγδιου'? Δηλαδη emerald cut?
Καταγράφηκε
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 01, 2014, 08:18:11 πμ »

Αυτές τις μέρες θα βγάλω φωτογραφίες και μερικά απολιθώματα που έχω να σας δείξω!

Αυτά τα δυό πάνε πακέτο πολλές φορές (ορυκτά-απολιθώματα!). Σαρκασμός
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 01, 2014, 08:30:49 πμ »

Αυτές τις μέρες θα βγάλω φωτογραφίες και μερικά απολιθώματα που έχω να σας δείξω!

Αυτά τα δυό πάνε πακέτο πολλές φορές (ορυκτά-απολιθώματα!). Σαρκασμός
Καλημερα Μιλτο αντε να δουμε και τιποτα διαφορετικο.βαλε κανενα τυραννοσαυρο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 01, 2014, 10:27:48 πμ »

Παίζει παίζει!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 01, 2014, 08:40:09 μμ »

Φαίνονται καλύτερα τώρα Στριφογύρισμα ματιών


Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 04, 2014, 06:17:42 μμ »

ας βαλω και εγω ενα κομματι αμεθυστου που το εχω απο πριν καμια 15αρια χρονια,απο την συλλογη της ντε αγκοστινι..αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως ενω ειχε εντονο μωβ χρωμα,καποια στιγμη το ειχε χασει,μετα ξαναεγινε μωβ και τωρα το εχει χασει παλι σχεδον ολο..τι λετε να φταιει?μηπως οτι ηταν σε κουτι στην ντουλαπα και δεν το χτυπαγε ο ηλιος?η ουτε καν?? Απορία Απορία
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 04, 2014, 06:23:09 μμ »

Κώστα εγώ ξέρω ότι δεν θα πρέπει ποτέ να εκτίθεται στο φως του ήλιου για μεγάλα χρονικά διαστήματα γιατί χάνει το χρώμα του και ξεθωριάζει.
Τώρα κάτι άλλο δεν γνωρίζω Αναποφασιστικότητα Στριφογύρισμα ματιών
Να φταίει η υγρασία,δεν ξέρω Στριφογύρισμα ματιών Απορία
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 04, 2014, 06:29:48 μμ »

δεν ειναι σε υγρασια...μηπως δεν ειναι αμεθυστος και τσαμπα το πιστευω τοσα χρονια?? Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 04, 2014, 06:33:52 μμ »

Ντε αγκοστινι εεε Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα,τεσπα,αν μπει ο Παναγιωτης μπορει να σου πει περισσοτερα,τα λεμε Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 04, 2014, 07:31:55 μμ »

ισως ειχε απομιμησεις πετρωματων και οχι κανονικα..μας δουλεψε ολους..και μου αρεσε σαν εταιρια γιατι ειχε ωραια θεματα στα περιοδικα που εβγαζε.. Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 04, 2014, 07:45:27 μμ »

Δεν είχε απομιμήσεις, αυτο που σου συνέβη είναι δυνατόν να συμβεί αλλα δεν θυμάμαι που μπορεί να οφείλεται.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 04, 2014, 08:26:08 μμ »

Για μεγάλο διάστημα πιστευόταν ότι ο χρωματισμός του οφειλόταν στο μέταλλο μαγγάνιο που υπάρχει  στους κρυστάλλους του ορυκτού. Αυτό όμως δεν αποδείχθεικε ποτέ
Ο Αμέθυστος είναι ένα πετράδι πορφυρό ή μαβί-μπλε που ανήκει στην οικογένεια του χαλαζία.
Σύχνα, το μοβ χρώμα του φαίνεται σε ακανόνιστα ή σκόρπια μπαλώματα.  
 Σε άλλες περιπτώσεις φαίνεται μόνο στα εξωτερικά άκρα του κρυστάλλου, ενώ το υπόλοιπο είναι διαφανές.
 Στην κοσμηματοποιία για να φαίνεται πιο ελκυστικός , συχνά θερμαίνεται ελαφρά για να κατανεμηθεί το μαβί χρώμα του σε όλο τον πολύτιμο λίθο.     Αυτό πρέπει να γίνεται με μεγάλη προσοχή, επειδή όταν ο αμέθυστος θερμανθεί πολύ, χάνει τελείος το μοβ χρώμα του και παίρνει ένα βαθύ κίτρινο χρώμα καθώς μετατρέπεται σε μία άλλη ποικιλία του χαλαζία , τον κιτρίνη.  Αλλα αυτή η αλλαγή του χρώματος  δύσκολα μπορεί να προβλεφθεί , εκ των προτέρων , με αποτέλεσμα να γίνονται μερικές φορές  καφέ ή πράσινοι.    Η τόση φασαρία σχετικά με το χρώμα του αμέθυστου οφείλεται στο ότι, στο εμπόριο, οι ξεθωριασμένοι μοβ λίθοι έχουν χαμηλότερη αξία από τους βαθύχρωμους δαμασκηνί.

Να προσθεσω οτι κυκλοφορουν και διαφανοι χαλαζιες οπου τους εχουν βαψει με φωσφατο για να μοιαζουν αμεθυστοι
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 05, 2014, 01:04:05 πμ »

Τ
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 05, 2014, 01:12:21 πμ »

Το χρώμα του αμέθυστου ξεθωριάζει κατά κύριο λόγο από το ηλιακό φως όταν το αφήνεις να περνάει ο καιρός χωρίς να κάνεις κάποια παρέμβαση. Όσο για εκείνο που ήταν στην ντουλάπα, περίεργο θα είναι...μπορεί να είναι φυσική διεργασία η μεταβολή του μωβ χρώματος με τον καιρό και αν το επιβεβαιώσει ο Cornelius, θα είναι απογοητευτικό για έναν τόσο όμορφο λίθο. Μου προκαλεί λύπη μόνο και μόνο που χάνει έτσι το χρώμα. Φανταστείτε να αγοράσετε ένα μεγάλο και ακριβό αμέθυστο με ζωηρό χρώμα και μετά από χρόνια να μετατραπεί σε ατονισμένο και αδιάφορο χρώμα. Ευτυχώς που δεν συνέβη ακόμη στον δικό μου αμέθυστο της ντε αγκοστίνι... κώστα καταλαβαίνω την στεναχώρια σου απόλυτα....πάντως αν αγοράσεις αμέθυστο από κατάστημα, φρόντισε να πάρεις το πιο έντονο χρώμα ώστε να κρατήσει περισσότερο χρόνο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences