Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 07:31:56 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ορυκτά  (Αναγνώστηκε 54218 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« στις: Μάιος 10, 2014, 01:38:54 μμ »

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να σας προτείνω να εντάξετε μια κατηγορία ''Ορυκτά'' στην περιοχή 'Άλλες συλλογές'. Θα ήταν πολύ χρήσιμο να τονώσουμε το ενδιαφέρων των συλλεκτών ορυκτών στην χώρα μας και να εμπλουτήσουμε με περρισότερα μέλη, τους συλλέκτες ορυκτών. Θα είναι πολύ χρήσιμο για να μην καταφεύγουν οι έλληνες συλλέκτες σε ξένες ιστοσελίδες με ορυκτολογικό ενδιαφέρον. Εγώ πριν καταφύγω σε ξένη ιστοσελίδα, στεναχωριόμουν που δεν έβρισκα έλληνες συλλέκτες ορυκτών ώστε να έχω επαφές και εμπειρίες και να μοιράζομαι το πάθος μου. Και ακριβώς επειδή η συλλογή ορυκτών είναι μια ιδιαιτερότητα που στους περισσότερους έλληνες φαίνεται κάτι το 'άγνωστο' και 'παράξενο', καλό θα ήταν να θέσουμε τις βάσεις να δικτυωθούμε όλοι οι έλληνες συλλέκτες ορυκτών και να αναπτύξουμε ισχυρούς δεσμούς μέσα στην ελληνική 'ζούγκλα' που δύσκολα βρίσκεις παθιάρη συλλέκτη. Μέσα από τις εμπειρίες μου, διαπίστωσα ότι οι κοινότητες συλλεκτών ορυκτών στα ξένα βιομηχανικά κράτη και ειδικά στη δύση, είναι ιδιαίτερα αναπτυγμένες και ισχυρές με πάρα πολλούς συλλέκτες. Έχουν απίστευτο και αναπτυγμένο ενδιαφέρον και πεδίο γνώσεων. Καιρός να συμβεί και στην Ελλάδα γιατί η μοναδική ομορφιά των ορυκτών και κρυστάλλων που βγάζει η μητέρα γη, δεν μπορεί να αγνοηθεί. Ας βάλουμε και εμείς το λιθαράκι μας....  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2014, 07:32:22 μμ »

Καλησπέρα, έχω μαζέψει μερικές κασετίνες από τις 2 σειρές που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα αλλά κάποια στιγμή τα σταμάτησα.
Επίσης έχω μαζέψει και πολλά χύμα... Κάποια στιγμή πρέπει να τα πάρω μερικές φωτογραφίες έτσι για την ομορφιά!!!
Έχω και μερικά απολιθώματα...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 12, 2014, 10:03:40 μμ »

οσοι ασχολούνται σοβαρα με ορυκτα θα μπορουσα να τους στειλω ένα ''τοπικο'' ορυκτο της Ναξου πριν το παρουν ολο οι γαλλοι.. Θυμός
μιλαω για το ''σμυριγλι'' (κοινως σμυριγδα),από το οποιο φτιαχνουν το σμυριγδοπανο
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2014, 11:27:59 πμ »

καλημερα μιλτο! Εννοεις το 'ΘΗΣΑΥΡΟΙ ΤΗΣ ΓΗΣ' της DeΑgοstini και το 'ΟΡΥΚΤΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ' του natiοnal geοgraphic? Εχω κ εγω αρκετα ορυκτα απο αυτες τις 2 σειρες. Καλα οι 'ΘΗΣΑΥΡΟΙ ΤΗΣ ΓΗΣ' δεν παιζονταν με τιποτα. ΕΡΩΤΑΣ! Αυτη η σειρα με εκανε να λατρεψω την ομορφια των ορυκτων κ να ξεκινησω απο τοτε τη συλλογη ορυκτων,δλδ απο 10 ετων. Πολυ καλος τροπος ειναι να πηγαινεις στα βουνα να σκαβεις κ να ανακαλυπτεις ορυκτα. Το πιο συναρπαστικο συναισθημα ειναι το να βρισκεις ορυκτα γιατι νοιωθεις οτι βρηκες κατι με τον κοπο σου.
Ηοnesty αληθεια θα το παρουν οι γαλλοι? Τι ανοησια...θα φευγουν τα εσοδα στη Γαλλια. Αλλα το θετικο ειναι οτι θα δωσουν δουλεια στους ανεργους σμυριγδεργατες που δεν δουλευουν εδω και καιρο ασχετα που παιρνουν επιδομα σμυριδας απο το κρατος. Θα δωσει ωθηση στην οικονομια της Ναξου η επαναλειτουργια των ορυχειων. Ας μην κατηγορουμε τους Γαλλους. Να κατηγορουμε καλυτερα τους Ελληνες πλουσιους που δεν επαναλειτουργουν τα ορυχεια αυτα. Ας γινουμε εμεις οι Ελληνες πιο τολμηροι κ να προασπισουμε τα συμφεροντα μας.
Θα ηθελα μια σμυριδα να μου στειλεις. Αν θελεις, μπορω να σου στειλω ενα ορυκτο. Απο που εισαι? Στειλε μου με πμ. Ευχαριστω.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 13, 2014, 01:36:56 μμ »

Συμφωνω και εγω ότι τα ορυκτα και οι κρυσταλλοι ειναι πανεμορφοι!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 13, 2014, 09:38:35 μμ »

Αντωνη ετσι και αλλιως τα ορυχεια υπο-υπο-υπολειτουργουν χρονια τωρα, αυτά είναι αποθεματα που υπηρχαν σε διαφορα οικόπεδα του δημου και τα ξεφορτώνεται ο κάθε βρ...τσης με μια υπογραφη...
αραγε δεν ειμαστε αξιοι να κονιορτοποιήσουμε ένα πετρωμα και να το κολλησουμε σε ένα φυλο χαρτι.??
30-40 λεπτα  του € κανει το ένα φυλλο σμυριδοχαρτο ,και από δω φευγουν ΚΑΡΑΒΙΑ...!! ακατεργαστου υλικου,φαντασου να τα φτιαχναμε εμεις και να τα πουλαγαμε,40 λεπτα μιση κουταλια χωμα.!!!
και το αγορασα σημερα MADE IN CANADA...MADE IN SWEEDEN...φαντασου ότι η Ναξος είναι ένα από τα τελευταια ορυχεια του πλανητη...!!
εεε αυτοι ειμαστε.!!...αυτοι είναι...ψηφηστε με...που ελεγε και ο χαρρυ ρεζιλι.. Ντροπή
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 14, 2014, 10:59:39 πμ »

Antonis ναι... Αυτές τις 2 σειρές εννοώ!

Είμουν και εγώ γυμνάσιο/λύκειο όταν κυκλοφορούσαν οι "ΘΗΣΑΥΡΟΙ ΤΗΣ ΓΗΣ" και τα έχω όλα μέχρι το τεύχος 55-60 κάπου κει... Από την άλλη σειρά μάζεψα 3-4 κασετίνες αλλά μετά έγινε ασύμφορο και δεν μπορούσα να τα παίρνω πια. Μέχρι και "κονέ" είχα κάνει με τον περιπτερά για να μου κρατάει πάντα τα μεγαλύτερα κομμάτια και να διαλέγω όποιο θέλω εγώ! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 14, 2014, 12:59:04 μμ »

Έχεις απόλυτο δίκιο Honest. Όπως τα είπες, συμφωνώ απόλυτα... Κάντε αγώνες εσείς οι κάτοικοι της Νάξου να εμποδίσετε την πώληση των ορυχείων στους Γάλλους. Από προσωπική εμπειρία μου που δούλευε προιστάμενος η μητέρα μου στην Εμπορική τράπεζα, σε πληροφορώ ότι η Εμπορική τράπεζα όταν ξεπουλήθηκε στους Γάλλους (Credit Agricole, Γαλλική τράπεζα), αντί να ενισχυθεί, συρρικνώθηκε και απαξιώθηκε. Και όταν οι Γάλλοι αποχώρησαν, την ξεπούλησαν στην Alpha τράπεζα που την απορόφησε πλήρως. Σαν να αγοράζεις μια γάτα και αντί να την ταίσεις, την ξεζουμίζεις και ρουφάς όλο το μεδούλι της και την παραδίνεις σκελετωμένη υποσιτισμένη. Σας θέλω δυνατούς εσάς τους κυκλαδίτες...διοργανώστε συλλαλητήρια και αγώνες και διακδικήστε τα ορυχεία. Και καλέστε συντεχνίες και συνεταιρισμούς ώστε να ιδρύσετε μια ντόπια επιχείρηση για να πουλάτε την σμύριδά σας. Η συμμετοχή όλο και περισσότερων πολιτών θα ενδυναμώσει τα αιτήματά σας και το κίνημά σας.
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 14, 2014, 01:07:17 μμ »

Χαχα είσαι μεγάλος και τρανός milto! Εγώ όταν αγόραζα την δεύτερη σειρά, κάθε φορά που έβλεπα πιο μεγάλο ορυκτό σε ψιλικατζίδικο από αυτό που αγόραζα, θύμωνα και έβριζα...  Σαρκασμός Άσε και σε μένα ήταν ασύμφορο γιατί 8 ευρώ το κάθε τεύχος πολλά ήταν καθώς η αξία του ορυκτού ήταν το πολύ 4-5 ευρώ! Άσε που ο Τηκτίτης και η Κεροστίλβη κόστιζαν πραγματικά 3-4 ευρώ έκαστος μόνο!
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 14, 2014, 01:47:02 μμ »

Έχεις απόλυτο δίκιο Honest. Όπως τα είπες, συμφωνώ απόλυτα... Κάντε αγώνες εσείς οι κάτοικοι της Νάξου να εμποδίσετε την πώληση των ορυχείων στους Γάλλους. Από προσωπική εμπειρία μου που δούλευε προιστάμενος η μητέρα μου στην Εμπορική τράπεζα, σε πληροφορώ ότι η Εμπορική τράπεζα όταν ξεπουλήθηκε στους Γάλλους (Credit Agricole, Γαλλική τράπεζα), αντί να ενισχυθεί, συρρικνώθηκε και απαξιώθηκε. Και όταν οι Γάλλοι αποχώρησαν, την ξεπούλησαν στην Alpha τράπεζα που την απορόφησε πλήρως. Σαν να αγοράζεις μια γάτα και αντί να την ταίσεις, την ξεζουμίζεις και ρουφάς όλο το μεδούλι της και την παραδίνεις σκελετωμένη υποσιτισμένη. Σας θέλω δυνατούς εσάς τους κυκλαδίτες...διοργανώστε συλλαλητήρια και αγώνες και διακδικήστε τα ορυχεία. Και καλέστε συντεχνίες και συνεταιρισμούς ώστε να ιδρύσετε μια ντόπια επιχείρηση για να πουλάτε την σμύριδά σας. Η συμμετοχή όλο και περισσότερων πολιτών θα ενδυναμώσει τα αιτήματά σας και το κίνημά σας.

Σαν τους Χαλκιδείς και θα κατηγορηθείτε  ως τρομοκράτες, θα φάτε ξύλο, χημικά, θα φυλακιστείτε και θα καταστραφεί οικολογικά και το νησί αλλα θα έρθει ανάπτυξη και θα πάρετε 500 ευρώ απ το πλεόνασμα.
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 14, 2014, 02:04:50 μμ »

Έχεις δίκιο Νέστωρ και αυτό φοβάμαι μην έχουν την τύχη των χαλκιδέων. Αλλά είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση τα ορυχεία σμύριδας από τα ορυχεία χρυσού. Θα έχουν μικρότερο αντίκτυπο γιατί στα ορυχεία της Κασσάνδρας επενδύθηκε τουλάχιστον 1 δισεκατομμύριο ευρώ και γι' αυτό υπερασπίζονται με νύχια και δόντια τα χρυσορυχεία η κυβέρνηση και η καναδική εταιρεία. Η αξία των κοιτάσματων της Κασσάνδρας είναι πολύ πιο μεγάλη από εκείνη της Νάξου και γι'αυτό γίνεται τόσος ντόρος. Σίγουρα θα αντιδράσουν με αστυνομικά μέτρα η' χημικά στη Νάξο αλλά πάο πάσο ότι θα είναι πολύ πιο μικρή αντίδραση της κυβέρνησης αν δράσουν οι κάτοικοι της Νάξου.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 14, 2014, 02:28:58 μμ »

θα τους χωρίσουν σε αυτους που θα προσληφθούν και στους αλλους. Παλιό αλλα καλό το κόλπο.
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 14, 2014, 06:09:31 μμ »

παιδια δεν πηραν τα ορυχεια αλλα ''εκλεισαν'' μπιζνα με τον υπουργο για παραδοση ετοιμου υλικου, σε τιμη ''πτι-παρα''... Κλείσιμο ματιού
μαλλον δεν εχετε ιδεα από ναξιώτικες κομπίνες....
εδώ και μηνες ανεβοκατεβαινουν φορτηγα κουβαλοντας σμυριγδι στο λιμανι, οπου φορτωνεται σε καραβια και ...βροουμ...για γαλλια....
ΑΥΤΑ.!!
μπορω να σας βεβαιωσω ότι εχουν κουβαληθεί τουλάχιστον 2-3 γήπεδα υλικου σε 4-5 μηνες
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 18, 2014, 11:22:59 πμ »

Καλημέρα!

Μα δεν είναι υπέροχα;  Σαρκασμός

Αυτές τις δύο κασετίνες έχω τώρα εδώ, όλα τα υπόλοιπα από συλλογές και εκτός τα έχω στο πατρικό μου.


Καταγράφηκε
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 27, 2014, 08:15:29 πμ »

Καλημέρα!

Δεν αρέσουν σε κανέναν οι κασετίνες;  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences